פינוי בינוי בשכונות החוף של חיפה: מחכים שנים ארוכות ולא רואים את הסוף | התחדשות עירונית בחיפה

לטענת בעלי יח"ד בנווה דוד ובקריית אליעזר, לאורך שנים הם משקיעים זמן ואנרגיה ועדיין אי אפשר לדעת מתי הפרויקט יצא לדרך. "לצד ההמתנה הממושכת אני גם חושש מאיך תראה נווה דוד עם בניינים של כ-26 קומות".

תושבים משכונות החוף טוענים כי הם מחכים שנים לפרויקטים של פינוי בינוי, ובמהלך השנים יש הרבה מאוד סחבת, בירוקרטיה דיסאינפורמציה ושמעכבים את הפרויקטים.

"לי יש שתי יח"ד בבעלותי בשכונת נווה דוד", סיפר היום תושב חיפה, שגדל בשכונת נווה דוד וכיום מתגורר בשכונה סמוכה, "כבר שנים מדברים איתנו על זה שרוב השכונה הולכת לקראת התחדשות עירונית והרבה מאוד תושבים פה משקיעים זמן ומאמץ בניסיונות לקדם את הפרויקטים האלה, אבל אנחנו עוד רחוקים מלראות את הדברים באמת קורים.

אחת מהדירות שלי נמצאת בנווה דוד, במתחם, שבהתחלה חשבו לעשות בו עיבוי בינוי, בגלל שחשבו שליזם לא ישתלם כלכלית להרוס ולבנות מחדש, אבל בסוף הוחלט לרדת מזה ולצרף יחד 3 מתחמים, וככה יהיה כדאי לעשות פינוי בינוי. מדובר על חלק מהרחובות יהואש, שאול ודוד, כשהכוונה שהבניינים בחזית הים יהיו הנמוכים ביותר לאחריהם יהיו בניינים יותר ויותר גבוהים. מי שהוא לא חלק מפרויקט כזה לא יכול להבין את כמות האנרגיה, שצריך להשקיע, עוד פעם ועוד פעם להסביר לשכנים שזה כדאי בשבילם, עוד ועוד שיחות וישיבות, לא פשוט בכלל.

אנחנו בחרנו נציגים לבניינים ולכניסות, בחרנו משרד עורכי דין ועכשיו אנחנו אמורים לבחור מפקחים. ואחרי שנים של התעסקות ו-3 שנים מאוד אינטנסיביות היו בחירות וכרגע אומרים לנו שהכול מוקפא היה נכנסה ראש עיר חדשה ועוד לא ברור מה המדיניות שלה.

מגדל בן 26 קומות בנווה דוד

העירייה העמידה לרשותנו אדריכל, שתכנן חלק מהמתחמים וכרגע יש אדריכלית חדשה, שאמורה לעבור על התכניות. בהתחלה כשהסתכלתי בתכניות הייתי קצת מופתע. הרעיון היה להקים בניינים של 19 קומות בחזית ובהמשך בניינים של 26 קומות. שאלתי את עצמי איפה כל האנשים האלה יחנו ולאיזה עומסי תנועה אנחנו אמורים לחכות עם תוספת של כל כך הרבה רכבים".

דירה בנווה דוד

 

ברחוב המלך שלמה הפרויקט מתקדם:

לעומת הפרויקט התקוע, הפרויקט ברחוב המלך שלמה דווקא נמצא כבר במצב יותר מתקדם:

"אנחנו כבר 6-7 שנים עסוקים בתכנית הזו, אי אפשר לתאר באיזו התעסקות מדובר. היינו כבר אמורים לעבור ועדה מקומית, אבל היה עיכוב לפני הבחירות. כל התהליך הופסק בגלל זה. במלך שלמה מכוננים בניינים עם 27 קומות ועכשיו ירדו ל-22 קומות. הדיירים מרחוב ציקלג רוצים להחליף עם חברת קדישא שטחים, ומה שמעל שדה יהושע בין הוואדי לבין הבניינים האחרונים יעבור לדיירים תמורת הבניינים בציקלג (מתחת לרחוב המלך שלמה).

במלך שלמה היה תהליך הפוך, לעומת מה שקרה ביח"ד השני שלי. שם למעשה נכנסה איזו חברה לתוך התהליך והיא החתימה דיירים והביאה את חברת אזורים והם היזמים של כל המתחם הזה. זה כולל את המלך שלמה (22 קומות) עד הצומת של המלך שאול וכמה בניינים שמאלה יותר.

עומד להיות שם פרויקט נוסף של אלמוג שהוא בשלבים מאוד מתקדמים, 3 בניינים שכל אחד מהם אמור להיות מעל 20 קומות. במלך שלמה הייתה חברה, שהחתימה בעלי יח"ד, והשליטה עברה לאותה חברה. בפרויקט הזה היזמים החתימו בעלי יח"ד והם ביקשו עוד בניינים בשביל להתמודד עם דיירים, שלא הסכימו לחתום."

 

עיריית חיפה הקפיאה הכל:

"היינו בפגישה בעירייה ואמרו לנו שהכול מוקפא. הם לא מוכנים שנדבר עם האדריכלית. גם לפני כן כל פעם שינו את התכניות ולא נתנו לנו לראות את התכניות. היה מסך עשן, יש תכנית אבל לא בטוח שהיא הסופית. כשהייתה המצגת לפני 4 שנים שאלתי למה לעשות כל כך הרבה קומות בחזית הים? אמרו לי שזה בגלל הכדאיות ליזם. אי אפשר לדעת כמה זמן זה עומד לקחת. אי אפשר לדעת אם לא יהיו התנגדויות, אנחנו עוד בשלב יותר מוקדם".

כיכר מרכזית עם דופן מסחרית – תכנית פינוי בינוי שאושרה להפקדה בנווה דוד – רחוב המלך שלמה (הדמיה באדיבות 3D Vision)

 

אנחנו צמאים לשיתוף ציבור, כי אין לנו מושג מה קורה…"

"אנחנו מאוד מקווים שתמצא הדרך לעשות שיתוף ציבור אמיתי עם התושבים ולתת לנו את כל המידע על התכניות ועל מה שעומד להיות כאן. הרי זה הבתים שלנו, מותר לנו לדעת איך השכונה שלנו תראה אחרי הפינוי בינוי ולהחליט האם אנחנו מאשרים או לא. אני וגם שאר התושבים בשכונה מבינים שכדי שהפרויקט יצליח גם אנחנו וגם היזם צריכים להרוויח, ועדיין אנחנו מרגישים שלא ייתכן להרים פה בניין של 26 קומות, כשהיום הבניינים כל כך נמוכים. בסדר גמור שהיזם ירוויח, העין שלנו לא צרה ברווח שלו, אבל אנחנו מרגישים שזו הגזמה פרועה והתשתיות פה בשכונה ושטחי הציבור לא יוכלו להכיל מסה כזו של תושבים ואנחנו מאוד חוששים מזה. כולנו אוהבים מאוד את השכונה שלנו ולא רוצים לראות אותה הופכת לגוש אפור של בניינים, שאין להם סוף".

נווה דוד - בתים מתפוררים ותקווה לעתיד טוב (צילום: ירון כרמי)
נווה דוד – בתים מתפוררים ותקווה לעתיד טוב (צילום: ירון כרמי)

 

 

בקריית אליעזר הייאוש גובר:

לעומת תושבים בנווה דוד, ששנים עסוקים בפרויקטים של התחדשות עירונית ומתחילים לראות התקדמות, תושבים בשכונת קריית אליעזר נשמעים פחות אופטימיים:

"יש לי דירה בקריית אליעזר וסוף סוף התקדמנו וחתמנו על סעיף נו-שופ (no shop, סעיף שקובע שאסור לפנות למשקיעים אחרים במשך תקופה מסוימת) לטובת חברת הבנייה קארדן ואנחנו מאוד מרוצים מההתקדמות. אנחנו בקריית אליעזר מרגישים שחברות הבנייה רוצות להגיע לקריית אליעזר, אבל משהו עוצר אותן בנווה דוד ואנחנו מסתכלים בקנאה על איך נווה דוד עושה צעדים ראשונים בפרויקטים ואנחנו רחוק מאחורה.

אנחנו עוקבים אחרי התקשורת המקומית ויודעים שבנווה דוד יש 4-5 חברות בנייה, ששתיים ממש התקדמו ואחת מתחילה להרוס את המבנה. ממה שאני יודעת החברות, שמתקדמות בנווה דוד הן אלמוג ואזורים ושאר הפרויקטים פחות מתקדמים. אני מאוד מקווה שזה שיש לנו ראש עיר חדשה, שהיא אדריכלית, ירים את חיפה ויקדם אותה בצורה שונה ממה שהיה פה עד עכשיו.

קריית אליעזר (צילום: ירון כרמי)
קריית אליעזר (צילום: ירון כרמי)

 

ראש העיר הקודם יונה יהב קידם פרויקט של פרשובסקי בנווה שאנן ופרויקט שני בשפרינצק. הייתי רוצה לראות התקדמות בשכונות, שהן קו ראשון לים – נווה דוד, קריית אליעזר וקריית חיים. אנחנו מאמינים שקליש תעזור להרים שכונות כמו בת גלים וקריית חיים. בחרנו בה ואנחנו מקווים שהיא תראה אותנו, התושבים שבחרו בה ומאמינים בה, ולא רק את המטוסים בשדה התעופה ואת המפעלים המזהמים. אחד הדברים הכי חשובים זה שראש העיר תעזור לצמצם את משך הזמן הארוך שאנחנו מחכים עד לפינוי בינוי, קליש ראתה התחדשות עירונית בעולם ואני מאוד מאמינה שהיא תדע להפוך את התהליך ליעיל יותר וקצר יותר".

לא התקבלה תגובה מעיריית חיפה לטענות בכתבה.

2 תגובות
  1. יעקב אמר/ה

    דיבורים הרבה ומעשים מעט (מאוד). קיווינו שעינת קליש תשנה ההתנהלות לגבי קרית אליעזר ועדיין אנחנו מקוים. אנחנו התושבים מאוכזבים ועדיין מקוים.

    1. זהבה אמר/ה

      אשרי המאמין. נראה לי שהמשיח יגיע לפני שהגב' קאליש תזיז את ה…

לא ניתן להגיב