צו איסור פרסום על פרטי חקירת זיהום הזפת | אסון הזפת בחופי הים

צב ים מכוסה בזפת (צילום: רט"ג שלומי בן שימול)

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה:

המשרד להגנת הסביבה מודיע, כי צו איסור פרסום ניתן על-ידי כבוד השופט ד”ר זיאד פלאח מבית משפט השלום בחיפה, בנוגע לחקירה המתנהלת ביחידה הארצית לשמירת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה ובמשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, ועניינו זיהום ים וחופי ישראל מזפת.

הצו אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה וכל פרט העלול לזהות את החשודים, ובכלל זה שם כלי השיט, נמלי מוצא ויעד, מטען ונתיב שיט.
תוקפו של הצו למשך 7 ימים ועד ל-28 בפברואר, 2021.

אסון הזפת - צב ים מת (צילום: קובי ציטר - חוף הכרמל)
אסון הזפת – צב ים מת (צילום: קובי ציטר – חוף הכרמל)

“המשרד להגנת הסביבה איפשר לאסון להתרחש”

בעקבות הודעות מהמשרד להגנת הסביבה, היום ב’ 22/2/21, מסרה ד”ר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה:

“המשרד להגנת הסביבה לא נקט באמצעים לניטור ומניעת האסון האקולוגי ובכך איפשר לו להתרחש. המשרד התמהמה ולא התריע לציבור בזמן על החומרה ועל הסכנות, ועכשיו המשרד מתנהל בהעדר שקיפות כלפי אזרחי המדינה שנרתמו בהמוניהם ובאו להתנדב ולעזור בניקוי החופים.
זו לא הפעם הראשונה שמתגלים ליקויים בהתנהלות, במקצועיות ובאינטרסים אותם המשרד משרת. דו”ח מבקר המדינה משנת 2019 טען כי המשרד מתעדף אינטרסים זרים על פני הציבור.
הגיע הזמן שמישהו יבחן ברצינות האם המשרד להגנת הסביבה ממלא את תפקידו כשומר סף או שהגנת הסביבה על סף פשיטת רגל.
אנחנו דורשים שקיפות ציבורית בכל הנוגע למחדל הרב מוקדי אשר באחריות הגנ״ס; מחדל אשר פוגע בציבור הרחב בשל הפגיעה האפשרית במתקנים המקיימים את החיים של כולנו במדינה: מתקני ההתפלה, תחנות הכוח, הפנאי והטבע הפזורים לאורכו של החוף״.

ד"ר רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
ד”ר רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)

תגובת המשרד להגנת הסביבה:

המשרד להגנת הסביבה מבהיר כי לא הייתה בידיו כל התראה מוקדמת או זיהוי מוקדם מאף גורם בין-לאומי או ישראלי, טרם נחיתת הזפת בחופי ישראל ב-17 בפברואר 2021, וכל טענה אחרת אינה נכונה!

המשרד ידע לראשונה על האירוע רק בעת הגעת הזפת לחופים, ביום רביעי, 17 בפברואר.
מדובר על אירוע של עבריינות סביבתית שהתרחש, לפי החשד, למעלה מ-50 קילומטר מול חופי ישראל, מחוץ למים הטריטוריאליים שלה.

ישראל חברה באמנת ברצלונה אשר לפיה מדינות ואוניות, מחויבות לדווח על כל אירוע חריג, בוודאי אירוע מסוג כזה של דליפת שמן, לכל המדינות והגורמים הרלוונטיים. דיווח שכזה לא הגיע לגורמים הישראלים – לא בדיעבד ולא עד לרגע זה. אין דיווח לאף גורם עד עתה, ולאף מדינה במזרח התיכון.

ברגע שהמשרד חישב את התאריכים האפשריים לדליפת הנפט לפי הכיוון והעוצמה –- הוא פנה ל-REMPEC ממלטה ול-EMSA בבקשת איתור ספציפית, באמצעות מערכות הלוויינים שלהם.
האירופים ביצעו בדיקה מדוקדקת, שהעלתה מספר איתורים אפשריים במרחב ובזמנים שונים, החשודים כמקור לזיהום.

איתורים אלה התקבלו מהאירופים, ומומחי המשרד בדקו אותם באופן מיידי. מתוך המקומות החשודים נמצא באמצעות מודל לחיזוי תנועות ים שהמשרד הריץ, כי אחד המיקומים במרחק של 50 ק”מ ממול לחופי אשקלון בעל התאמה טובה למקור ולחיבור שלו לגושי הזפת שנחתו בחופים.

המשרד מיד הפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותו ואיתר 10 ספינות כחשודות פוטנציאליות ופועל למצוא את האחראית ולפעול כנגדה. מתוך עשר האוניות החשודות, שתיים אף הגיעו לנמל אשדוד. מפקחי היחידה הימית של המשרד ביצעו ביקורת פתע באונייה אחת חשודה שעדיין שהתה בנמל, ואולם היא נשללה כמקור אפשרי ונמצאה תקינה בכל הפרמטרים.

המשרד להגנת הסביבה עומד בקשר עם גופים בין-לאומיים, וככל שיהיה זיהוי לאונייה והיא תאותר, המשרד יפנה לרשויות במדינות היעד לפעול למיצוי ההליכים אל מול האונייה החשודה.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. פיטר פן גוטמן אמר/ה

    זפת עם קורונה חסוייה – חרטטונה עלייך ישראל

הגיבו כאן לכתבה