כיכר להנצחת אל"מ רות מושכל נחנכה בחיפה

אל"מ רות מושכל כקצינת ח"ן ראשית (אלבום פרטי)
אל"מ רות מושכל כקצינת ח"ן ראשית (אלבום פרטי)

בטקס מכובד ומרגש בהנחיית ברכה סלע, מזכירת העיר חיפה, נחנכה היום (חמישי 17/12/20) בשכונת רמת חן כיכר להנצחתה של רות מושכל ז"ל. בטקס, בו השתתפו בני משפחה, חברים ומוקירי זיכרה, נשאו דברים תא"ל יפעת ירושלמי-תומר, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, צבי מושכל, בעלה של רות ז"ל, סגן ראש העיר, עו"ד דוד עציוני, פרופ' שייקה תדמור, לשעבר מנהל בית הספר "הריאלי" וידיד נעורים של המשפחה, וכן מר יעקב שיטרית, סגן יו"ר ועד נווה שאנן.

מזכירת העיר חיפה, ברכה סלע, מנחת הטקס. צילום: יעל הורוביץ
רגע לפני הסרת הלוט מהשלט בכיכר רות מושכל. צילום: יעל הורוביץ

דור שמיני בארץ

רות נולדה בשנת 1935 למשפחת חדש. מצד אמה, רחל, הייתה דור שמיני בארץ, נצר למשפחת סלונים, תושבי חברון, צפת וירושלים. אביה, יעקב, עלה לארץ בשנת 1924 מווילנה. היא למדה ב"בית החינוך לילדי עובדים" בחיפה ובהמשך בסמינר למורות וגננות. במהלך לימודיה התיכוניים, הדריכה בתנועת הנוער "המחנות העולים".  

עיריית טירת כרמל – רחב

תחילת הקריירה הצבאית

רות התגייסה לצה"ל בשנת 1956. לאחר השירות הצבאי, שכלל שנה בקבע בפיקוד הצפון, למדה רות חינוך וספרות באוניברסיטה העברית. בשנת 1961, לאחר נישואיה לצבי מושכל, גויסה מחדש לצבא לתפקיד קצינת ח"ן (חיל נשים) בפיקוד המרכז בדרגת סרן ובהמשך מילאה שורת תפקידים במערך הח"ן.

בטקס הסרת הלוט, היום. צילום: יעל הורוביץ

אתגרי מלחמת יום הכיפורים

חודשים ספורים לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים, מונתה רות ע"י הרמטכ"ל דוד אלעזר (דדו) לתפקיד קצינת ח"ן ראשית בדרגת אלוף משנה והתמודדה עם האתגרים הרבים בפניהן ניצבו החיילות במהלך המלחמה. "אין לנו צורך בבנות בטנקים", אמרה אז, "אך יש בהן צורך כפקידות, מרכזניות, מקפלות מצנחים, נהגות וכן בתפקידי סעד ובריאות".

אל"מ רות מושכל כקצינת ח"ן ראשית (אלבום פרטי)
אל"מ רות מושכל כקצינת ח"ן ראשית (אלבום פרטי)

עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים פשטו שמועות על נפילת חיילות בשבי המצרי והסורי שעוררו דאגה רבה בציבור. רות הופיעה בפני התקשורת המקומית והעולמית והפריכה את השמועות, תוך שהדגישה את חלקן של החיילות במאמץ המלחמתי.

בני המשפחה הנרגשים עם השלט להנצחתה של רות. צילום: יעל הורוביץ.
פרופ' שייקה תדמור, ידיד המשפחה, מספר על רות. צילום : יעל הורוביץ

קצינת הח"ן המיתולוגית

במסגרת תפקידה פעלה מושכל רבות לקדם חיילות למגוון תפקידים ולאפשר להן לממש את הפוטנציאל הטמון בהן. בד בבד, פעלה לגיוסן של בנות משכבות מוחלשות ולשילובן בצבא. פעילותה העניפה לשילובן של נשים בצה"ל, זיכתה אותה בכינוי "קצינת הח"ן המיתולוגית".  

בשנת 1979 הצטרפה רות לבעלה כשליח בנק הפועלים בפילדלפיה. באירועים הרבים בהם השתתפה, נפגשה עם מנהיגי תבל וראשי הממשל האמריקני, ביניהם הנשיא ג'ורג' בוש (האב), נשיא בריה"מ גורבצ'וב, ראש ממשלת בריטניה מרגרט תאצ'ר ורבים אחרים. לכולם סיפרה בגאווה על צה"ל ועל מדינת ישראל.

צבי מושכל, בעלה של רות ז"ל, פועל בנחישות להנצחתה. צילום: יעל הורוביץ
בטקס המרגש, היום. צילום: יעל הורוביץ

מובילה ולוחמת

סגן ראש עיריית חיפה, עו"ד דוד עציוני אמר בטקס: ״רות מושכל ז"ל היא דוגמה נפלאה לדמות האישה החזקה, המובילה והלוחמת. לאורך שנות שירותה בצה"ל לחמה רות רבות למען השגת שוויון זכויות ולמען נשים, אשר נלחמות בהווה".

סגן ראש עיריית חיפה, עו"ד דוד עציוני. צילום: יעל הורוביץ

מקור לגאווה ולהשראה

״פועלה של רות והתשתית שהניחה לבאות אחריה", אמרה בנאומה המרגש יועצת הרמטכ״ל לענייני מגדר, תת אלוף יפעת ירושלמי תומר, "תרמו רבות למקום המשמעותי שממלאות נשים בצה"ל 2020, ובהיותו של צה"ל צבא ערכי, ממלכתי ושוויוני, בו משרתות נשים בתפקידים משמעותיים וחשובים וזוכות לתרום תרומתן לביטחון המדינה. בזכות אלה, מהווה רות עבורי ועבור המשרתות בצה"ל מקור לגאווה ולהשראה. בזכות אלה, זכתה רות כי נעמוד כאן היום, בטקס קריאת כיכר על שמה".

יפעת ירושלמי תומר (משמאל) משוחחת עם חדוה אלמוג (מימין), חברת מועצת העיר חיפה, לשעבר קצינת ח"ן ראשית.
צילום: יעל הורוביץ

בסיום הטקס הוסר הלוט מעל לשלט הכיכר, אשר שמה מהיום: "כיכר אל"מ רות מושכל". 

רגע לאחר הסרת הלוט: כיכר אל"מ רות מושכל. צילום: יעל הורוביץ
צבי מושכל , ליד השלט הנציח את רעייתו. צילום: יעל הורוביץ

במהלך האירוע נשא דברים נרגשים גם מר יעקב שטרית סגן יו"ר וועד שכונת נווה שאנן בחיפה ואמר:

כשלומדים על האישיות המופלאה של אל"מ רות מושכל ז"ל, שלכבודה התכנסנו כאן, מוצאים משפט מוביל המאפיין כמעט כל מאמר המעניק לה את התואר "קצינת חן ראשית המיתולוגית.

כשמתעמקים וממשיכים להרחיב את הידע מבינים שמדובר על אישה מיוחדת במינה, בעלת מוניטין וגיבורה.
אל"מ רות מושכל ז"ל יוצרת מודל ניהול שבסיסו לשמר ולקדם את החזק, ולחזק את החלש, עת היא פועלת להסרת חסמים אשר מנעו מנשים לממש את הפוטנציאל שלהן בתפקידים בצבא וקידומם לתפקידים הראויים להם, ועידוד גיוס בנות משכבות חלשות ושילובן במערכת הצבאית.
הבחירה לקרוא כיכר על שמה של אל"מ רות מושכל ז"ל היא חותם הקובע זיכרון והכרת תודה לאדם בזכות מעשיו הטובים, אישיותו , היסטוריית חייו, מעשיו ופועלו למען האחר.
רות מושכל – יהי זיכרה ברוך !".

יעקב שטרית, סגן יו"ר וועד שכונת נווה שאנן בחיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה).
6 תגובות
 1. לילי טל אמר/ה

  כתבה יפה וראויה, אך מכל אוסף התמונות אין תמונה אחת של רות ז"ל ? לי זה חסר.

 2. כל שבוע כיכר אמר/ה

  עירייה שמאבדת שליטה, מפיקה ארועי שלטים.
  לכשיסתיימו מעגלי התנועה שניתן לשלט ולקרוא על שם אנשים הראויים לקצת יותר ממעגל תנועה, אל חשש, יעברו לשלט מערי חצייה.

 3. יעל הורוביץ אמר/ה

  שלום לילי,
  תודה לך, אכן ביקשתי עוד אתמול מצבי. התמונה נשלחה אליי רק כעת ותתווסף לכתבה.
  תודה וסוף שבוע נעים.

 4. יהודית אמר/ה

  כל הכבוד יעל .כתבה מעניינת שמובאת לידיעת הציבור .חשוב

 5. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  טקס מרגש היה. קצינה טובה מאוד מאוד הייתה אל"מ רות מושכל. יהא זכרה ברוך.

 6. צור אמר/ה

  אכן כל שבוע קריאת כיכר על שם מישהו, בשעה שכיכר בסך הכול הוא תחליף לרמזור, כך שזה פשוט מגוחך ברמות על!!! קריאת רחוב ע"ש אנשים, הרבה יותר משמעותית ככתובת של תושבים והסבר לנסיעה והגעה וכך לזכירת הדמויות הרבה יותר טוב.
  מה עם ראש העירייה שלא הגיעה? כי זה בשכונת מגוריה? (כן ברכה סלע, היא ראש העירייה שהם חבר אנשים נבחרים והיא עומדת בראשם, ואת מזכירת העירייה ולא העיר, כי לאף עיר אין ראש ולא מזכירה, ממש כמו שלממשלה בה יש שרים נבחרים ובראשם ראש הממשלה ולא ראש מדינת ישראל!!!).

לא ניתן להגיב