“ראש הממשלה, אנא דאג לעתידנו” • ועד עובדי בתי הזיקוק בחיפה בפניה לנתניהו

ועד עובדי בז”ן לראש הממשלה: “דאג לעתיד עובדי בז”ן והמפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה”

ועד עובדי בתי הזיקוק בחיפה קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו, והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, לדאוג לעתידם וזאת בעקבות הכוונה להקים ועדה שאמורה לזרז את תהליך הוצאת התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה.

דוחים את ההשוואה לביירות

במכתב ציין הוועד כי הוא דוחה מכל וכל את הניסיון להשוות בין האסון בביירות לבין מצב המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה המנוהלים על פי תקני הבטיחות המחמירים ביותר במערב אירופה.

המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה מאחסנים דלקים וחומרי גלם אחרים תחת פיקוח ותקני בטיחות מהמחמירים ביותר בעולם, עם היתרי רעלים, סקרי סיכונים ורגולציה אירופאית. בעוד שבביירות לבנון מדובר באחסון לא מפוקח של 2,750 טון של חומר נפץ (אמוניום ניטרט הוא חומר נפץ), כך שהשוואה משוללת כל יסוד ומדובר בדמגוגיה זולה.

המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה (צילום: חי פה)
המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה (צילום: חי פה)

מפרנסים עשרות אלפי אנשים

הוועד מסביר ומדגיש, כי בתי הזיקוק בחיפה, שהוקמו עוד בימי המנדט הבריטי בשנת 1938, מעסיקים כיום כ-1300 עובדים באופן ישיר, ובמעגל המשני מפרנסים קרוב ל-15,000 אנשים ונותני שירות שונים ברחבי הארץ. מתחם בתי הזיקוק בחיפה (בז”ן) קריטי לחוסנה של הכלכלה הישראלית. התרומה הכוללת של בז”ן לכלכלת ישראל נאמדת בכ-6.6 מיליארד ₪ בשנה, המהווים כ-0.7 אחוז מהתל”ג (תוצר לאומי גולמי) של מדינת ישראל בשנה. זאת ועוד, מפעלי בתי הזיקוק בחיפה משלמים בכל שנה כ-100 מיליון ₪ מסי ארנונה ועוד מיסים רבים למדינה.

חיוניים למשק הישראלי

מפעלי בז”ן חיוניים עבור המשק הישראלי בכללותו מאחר והם מספקים 60% מהבנזין והסולר בישראל. הסולר שמפעלי בז”ן מייצרים, הכרחי עבור רכבות, אוטובוסים, מוניות ועוד. בנוסף, מפעלי בז”ן מוכרים חומרי גלם למעל ל- 300 חברות שונות במשק הישראלי.

סגירה של בתי הזיקוק בחיפה והעתקתם של המפעלים הללו למיקום אחר בישראל תעלה לקופת המדינה מיליארדי שקלים.

צילום: בז"ן
ארובות בז”ן (צילום: בז”ן)

אין תכנית מסודרת

לגבי האפשרות של סגירת בתי הזיקוק בחיפה ותחילת ייבוא של תזקיקי נפט מחו”ל, הנדרשים על מנת לתת מענה למשק הישראלי, הרי מדובר במצב שיכול להעמיד את מדינת ישראל בבעיה חמורה בעתות מלחמה.

נכון להיום אין שום תכנית מסודרת על ידי המדינה כיצד יבוצע הלכה למעשה ייבוא תזקיקי נפט מחו”ל, כך שמדובר בעיקר בהצהרות בלבד. על מנת שזה יתאפשר צריך להכין תשתיות נרחבות בארץ שיקלטו את ייבוא התזקיקים ויידעו לטפל בהם.

גם במידה שהמדינה אכן תחליט על ייבוא תזקיקי נפט מחו”ל, אין תכנית מסודרת לגבי גורל המכלים המלאים בבנזין וסולר שיש במפעל בתי הזיקוק. חשוב להבין כי הצורך במכלים בהם ניתן לאגור תזקיקים יישאר גם במקרה של ייבוא.

לשון הפנייה:

“אנו פונים אליך, כבוד ראש ממשלת ישראל, בקריאה נרגשת מלבנו ומבקשים כי בכל דיון הקשור בעתיד מפעל בתי הזיקוק בחיפה והמפעלים הפטרוכימיים, אנו בוועד העובדים, נשמח לקחת חלק ולקיים דיון מעמיק ומכובד, כשעתיד המפעלים והעובדים יעמוד לנגד עינינו”.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. מיקי אמר/ה

  שקרים גסים, תעשייה מיותרת לישראל, הזיקוק העיקרי עבור מדינות זרות, הן חוסכות זהום על חשבון ילדי חיפה. וערי הסביבה

 2. פיקי אמר/ה

  מעבר לסכנה,כן כמו בלבנון, אלפי אנשים ומשפחות
  נפגעות עקב מוות ומחלות שונות בגלל המפעלים האלו. לא מרגש כמה הם משלמים ומה התל”ג!! האם פעם בדקו מה הנזק למשק ממחלות ומוות האם זה שווה??? עובדים כדי לחיות ולא כדי למות!!!

 3. יעקב אמר/ה

  צודקים בהחלט, אסור לנגוע בבזן

 4. עמיעמי אמר/ה

  ביבי כבר ענה לכולם .בזן היא תעשיה חשובה.למדינה ולביטחון המדינה..וכנל .לעובדיה.ומי שמסביבה.

 5. סיד אמר/ה

  הועד מנסה להוליך שולל בפרסום הפניה שלו ובטענותיו השקריות. ברור שהוא אמור לדאוג לפרנסת העובדים אך בעיקר דואג לרצות את האינטרסים של בעלי בזן ויתר המפעלים הפטרוכימיים. הן מסתירים הסיכונים בהם הם פועלים ובהם מסכמים את הציבור הרחב באזור מפרץ חיפה. הטענה שבעת מלחמה לא יהיה בנזין היא שקר ולהפך בעת מצב מלחמתי המפעלים על מיכליכם מלאי חומרים מסוכנים יהיו מטרה לאויב וסיכון חמור ביותר לאוכלוסיה. אגב משרד הסביבה פעל במשך עשרות שנים לטובת בעלי המפעלים הפטרוכימיים, וכלל לא התייחס לסיכון לעובדי המפעלים עצמם, שלא הנחשבים כלל בתחשיבי הסיכונים. עם זאת יש לדאוג להכין תכניות הסבה של העובדים לתעשיות ירוקות כבר כעת לקראת פינוי התעשיות הפטרוכימיות ממפרץ חיפה לנגב.

 6. סיד אמר/ה

  מהפרסום המוצג רואים שהועד מנסה להוליך שולל בפרסום הפניה שלו ובטענותיו השקריות. ברור שהוא אמור לדאוג לפרנסת העובדים אך בעיקר דואג לרצות את האינטרסים של בעלי בזן ויתר המפעלים הפטרוכימיים. הן מסתירים הסיכונים בהם הם פועלים ובהם מסכמים את הציבור הרחב באזור מפרץ חיפה. הטענה שבעת מלחמה לא יהיה בנזין היא שקר ולהפך בעת מצב מלחמתי המפעלים על מיכליכם מלאי חומרים מסוכנים יהיו מטרה לאויב וסיכון חמור ביותר לאוכלוסיה. אגב משרד הסביבה פעל במשך עשרות שנים לטובת בעלי המפעלים הפטרוכימיים, וכלל לא התייחס לסיכון לעובדי המפעלים עצמם, שלא הנחשבים כלל בתחשיבי הסיכונים. עם זאת יש לדאוג להכין תכניות הסבה של העובדים לתעשיות ירוקות כבר כעת לקראת פינוי התעשיות הפטרוכימיות ממפרץ חיפה לנגב.

 7. לנה אמר/ה

  אין צורך בבז”ן שמזיק לבריאות תושבי חיפה והסביבה. צריך לעבור לאנרגיות מתחדשות כמו בשאר מדינות אירופה https://homelandguards.org/moving-towards-renewable-energies-in-israel/

 8. מאור אמר/ה

  מפעלים אלה של בז”ן הם סכנה בריאותית וביטחונית למדינת ישראל

 9. עופר אמר/ה

  15000אלף מועסקים ישיר ועקיף גורמים למאות אלפים נזקי בריאות וסרטן ועולה מיליונים כול שנה

 10. תומר אמר/ה

  רשמו לך שמעל 60 אחוז מהבנזין והסולר במדינת ישראל מיוצר בבזן.
  התושבים שבעד סגירת בזן משתמשים בעוד המון מוצרים של בזן כמו השמנים שהם מייצרים ומוצרי פלסטיק שגם מיוצרים באותו מקום ואף אחד לא מוכן לוותר על המוצרים האלו בשימוש היום יומי שלו רק אומר לסגור את בזן ושהמדינה תשקיע מליארדים לייבא את הכל מחול זה קל לדבר בסיסמאות עד שזה מגיע לנוחיות האישית של האנשים נגד בזן.

הגיבו כאן לכתבה