בז"ן והאסון בביירות • איך מגיבים להשוואות בבז"ן?

וועד עובדי בז"ן דוחה את הניסיון להשוות בין האסון בביירות לבין מצב המפעלים במפרץ חיפה

"אנו דוחים מכל וכל את הניסיון להשוות בין האסון בביירות לבין מצב המפעלים במפרץ חיפה המנוהלים על פי תקני הבטיחות המחמירים ביותר במערב אירופה"

כך אומרים חנן סונטג, יו"ר ועד עובדי בז"ן ודורון ניסן, יו"ר מועצת עובדי בז"ן.
סונטג וניסן מסבירים, כי המפעלים במפרץ חיפה עומדים בכללים ובתקנים של בטיחות ואיכות הסביבה, כפי שאלה נקבעים על ידי המדינה, ועובדים כיום בהתאם לתקנים המחמירים ביותר במערב אירופה, שבהם הושקעו סכומי עתק בכל הקשור לבטיחות, זיהום הסביבה והפליטות מהמפעלים.

ליאור שמואלי, יועץ איכות סביבה מוביל בתחומו, אומר:

מדובר בהשוואה משוללת כל יסוד בין אחסון לא מפוקח של 2,750 טון של חומר נפץ (אמוניום ניטרט הוא חומר נפץ) בלבנון, לבין מפעלים במפרץ חיפה, המאחסנים דלקים וחומרי גלם אחרים, תחת פיקוח ותקני בטיחות מהמחמירים ביותר בעולם, עם היתרי רעלים, סקרי סיכונים ורגולציה אירופאית.

ועד העובדים מציין כי חשוב להבין, שכמעט בכל עיר נמל בעולם (לדוגמה: ברצלונה, רוטרדם, המבורג) יש מכלי דלקים ומפעלים כימיקלים, היות שאלה מהווים חלק בלתי נפרד מאורח החיים המודרני. כל משק מתקדם וכך גם המשק הישראלי, חייב חומרי גלם כאלה ואחרים (אמוניה הכרחית בכל בית קירור) וכל כלי הרכב (גם רכב היברידי, ואפילו רכב חשמלי) צורכים דלק.
הוועד קורא לכל מקבלי ההחלטות לא להיגרר להשוואה שכזאת, כיוון שמדובר בדמגוגיה זולה ובהונאת הציבור.

עיריית טירת כרמל – רחב

על אף ההסבר המפורט של ועד עובדי בז"ן, מקבלי החלטות, פעילי סביבה ומובילי המאבק נגד המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה וכן תושבי האזור – חושבים אחרת.

מיקי חיימוביץ' (צילום: אתר כחול לבן)
מיקי חיימוביץ' (צילום: אתר כחול לבן)

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ' התייחסה בפתח הדיון הבוקר, חמישי 6/8/20, לפיצוץ במחסן החומרים הדליקים בלבנון:

אני חושבת שכל מי שמסתכל בתמונות הקשות האלה מלבנון, לא יכול שלא לחשוב על מקום אחר, לא רחוק משם. אזור מפרץ חיפה. המחשבה שמקבץ המפעלים שנמצאים שם, החומרים המסוכנים והדאגה ממה שעלול לקרות, מדירה שינה מעיננו. קיימנו כאן, לא מזמן, דיון בנושא הוצאת התעשייה הפטרוכימית מחיפה. מה שקרה בביירות זה פעמון אזעקה עצום, שמצלצל באוזנינו היום וקורא לנו להגביר את דחיפות הוצאת התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה ואת הפיקוח והטיפול בחומרים מסוכנים באותם מפעלים. אנחנו נקיים דיון על כך בוועדה, כדי לבדוק את מוכנות ישראל לאסון בסדר גודל כזה ועל האופן בו ישראל יודעת לטפל בחומרים מסוכנים.

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, מתייחס לפיצוץ בלבנון • צפו

גם ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, התייחס לפיצוץ בלבנון:

הפיצוץ הקטלני בביירות הוא קול נפץ מהדהד המחייב את סילוק התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה. זאת שעת כושר מצערת הקוראת לממשלת ישראל לעשות מעשה ולאשר את תוכנית מפרץ החדשנות לתעסוקה נקייה ומתחדשת ושטחי פנאי ונופש. בשבוע הבא אפגש בנושא עם השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל.
השרה גילה גמליאל. (צילום- ציביה קצמן, לעמ)

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, התייחסה לאירוע הפיצוץ שהתרחש בנמל ביירות:

לאור האירוע שהתרחש בנמל ביירות בלבנון – אסור להפקיר את מפרץ חיפה. אירוע כמו זה שאירע בביירות, של פגיעה בחומרים מסוכנים, בהחלט מטריד אותי. מאז כניסתי לתפקיד אני זועקת את סוגיית מפרץ חיפה. כדי למנוע אסון כתוצאה מכמויות החומרים המסוכנים במפרץ, אני מובילה בימים אלה את תוכנית פינוי המפעלים ממפרץ חיפה, כולל אלה המשלבים חומרים מסוכנים. הרכבת כבר יצאה לדרך – המפעלים בחיפה ייסגרו ושטח המתחם הפטרוכימי יטוהר. בתוך עשור נהפוך את מפרץ חיפה ממוקד סיכון לאזור עם תעשיות ירוקות וחדשניות.
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

ירון חנן, חבר מועצת העיר לשעבר מסיעת הירוקים של חיפה ופעיל סביבתי מסר לחי פה:


קיבלנו השבוע מביירות המחשה מחרידה מאד שמראה לכולנו כיצד נראית אפוקליפסה דוגמת אסון רב נפגעים כתוצאה מפיצוץ מאגר חומרים מסוכנים.

במפרץ חיפה היו וישנם כמה וכמה מאגרים ממיגוון של כמה סוגי חומרים מסוכנים ביותר המוכרים בעולם ובריכוזים של אלפי טונות בסמוך לריכוז אוכלוסייה צפוף. במפרץ חיפה נמצאה כבר שנים כמות של כמה טונות אמוניום ניטרט – זה החומר שהתפוצץ במחסן בנמל ביירות.

צוות המומחים למניעת אסונות במפרץ חיפה שאני מרכז התחיל לעבוד לפני כמה שנים וסייע מאד במאבק המשפטי לסגירת מיכל האמוניה. לשמחתנו מאבקנו המשותף והקשה הצליח. הצוות שלנו ממשיך לפעול וכבר נפגשנו לבקשתם עם אנשי משרד מבקר המדינה ומיפינו עבורם את סכנות החומרים המסוכנים, שלצערנו עוד נותרו בכמויות רבות במפרץ. רוב הציבור לא יודע שבנוסף למה שקיים מאיים עלינו נמל המפרץ החדש שיביא למטרופולין חיפה עוד ועוד אוניות שיפרקו אצלנו מטעני חומרים מסוכנים שעל חלקם אפילו לא נדע דבר. כדאי לדעת כי מוסדות התכנון והרגולוציה לא הסכימו לדרישתנו לפרסם מראש מה מגיע באוניות, מה יאוחסן במפרץ במחסנים, במיכלים ובעיקר בריכוזי המכולות העצומים שאושרו באופן מדאיג ומקומם בסמוך לפארק הקישון.
לכן, אסון בהיקף גדול בנמל ובשטחי העורף שלו הוא תרחיש סביר בהחלט בגלל חוסר האחריות שהפגינה הועדה המחוזית בראשות איתמר בן דוד וליאת פלד. חברי הועדה סירבו לאמץ את הדרישות שהעלינו לשקיפות וקביעת מגבלות שהיו מפחיתות מאד את הסיכון הזה.

עוד הוסיף חנן,

חוץ מסיעת הירוקים, אף גורם בחיפה, בממשלה, בעירייה ובאזור לא הצטרף לדרישתנו וכך חנ"י זכתה כמו תמיד בחופש פעולה כמעט מלא בפריקה, איחסון ושינוע של חומרים מסוכנים רבים שלא ימצאו תחת פיקוח מינימלי. בנוסף, כדאי שהציבור ונבחריו ידעו היום שחלק מהמתקנים, המיכלים הענקיים, הצנרת, המיכליות והאוניות שממוקמים או חולפים יום יום במפרץ חיפה, נמצאים במצב תחזוקתי ירוד.

על כך יעידו שורה של תאונות, שריפות חמורות ודליפות גזים מסוכנים שהתרחשו במפרץ בעשור האחרון, כולל בשנה החולפת וכולם הסתיימו בנס, גם לדברי דובר רשות הכבאות! לשווא ביקשנו לראות את תחקירי האירועים החמורים הללו והם מעולם לא הובאו לידיעת הציבור.

תשאלו מה עושים גורמי הרגולציה שאמורים להגן על ביטחון הציבור ובראשם המשרד להגנת הסביבה, פיקוד העורף וגם הרשויות המקומיות ואיגוד ערים חיפה להגנת הסביבה?
ובכן, הם ממש לא פועלים למזער את הסיכונים החמורים הללו, להפך: המשרד להגנת הסביבה למשל פרסם לפני כמה חודשים באיחור רב, סקר סיכונים על ריכוזי החומ"ס במפרץ…וגם זאת רק לאחר לחץ כבד שהפעלנו עליהם ביחד עם מבקר המדינה. לאחר שקראנו את המסקנות של הדוח המביש הזה, נאלצנו בצוות שלנו לפרסם חוות דעת קטלנית ביותר מטעם המומחים שלנו שפועלים כולם בהתנדבות ונחשבים לכל הדעות כברי סמכא בתחומם.

הסקר המוטה הזה של המשרד להגנת הסביבה קבע כי "אין סיכון בלתי קביל לתרחיש אסון תפעולי במפרץ חיפה". אנו קבענו חד משמעית כי נראה שהדוח של המשרד להגנת הסביבה משרת בפועל את האינטרסים הכלכליים של בעלי ההון המחזיקים פה מפעלים ומתקנים מסוכנים ביותר, במקום להגן על האינטרס הציבורי לביטחון ושמירת חיי אדם ורכוש. ביטחון הציבור לא נמצא כנראה בראש סדר העדיפויות של מי שמופקד על שלומנו.
לסיכום, ניתן למנות לפחות 5 מוקדי סכנה גדולים במפרץ שעלולים להביא כאן אסון בסד"ג דומה למה שהיה בביירות ואולי אף חמור מכך, זאת גם בלי מיכל האמוניה. בשלב זה עצוב לקבוע כי תושבי חיפה לא יכולים להיות רגועים ולא יכולים לסמוך בינתיים על גורמי הממשלה והעירייה שישמרו על ביטחונם וחייהם.

נקווה מאד שהשרה החדשה להגנת הסביבה -גילה גמליאל ויו'ר ועדת הפנים והסביבה בכנסת ח"כ מיקי חיימוביץ', יצליחו לחולל את השינוי שמיליון תושבי מטרופולין חיפה מייחלים לו בהקדם.
מדובר בדיני נפשות.

לא ניתן להגיב