תוקם ועדה שתדון בעתיד התעשייה הפטרוכימית בחיפה

בקרוב: ועדת מנכ"לים לפיתוח, קידום ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ חיפה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל סיכמו על הקמת ועדת מנכ"לים שתדון בפיתוח ובקידום מפרץ חיפה ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ; תגיש מסקנותיה לממשלה בתוך 90 יום מהקמתה.

סוכם: תוקם ועדה לפיתוח וקידום מפרץ חיפה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל, סיכמו על הקמת ועדת מנכ"לים בין-משרדית, לנושא פיתוח וקידום מפרץ חיפה ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ. הוועדה תפרסם את עיקרי התוכנית להערות הציבור, בטרם הגשתה לממשלה בתוך 90 יום ממועד הקמתה. הקמת הוועדה כפופה לאישור הממשלה.

מי שיעמוד בראש הוועדה, מנכ"ל משרד רה"מ, רונן פרץ, ובה יהיו חברים, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה דוד יהלומי, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, מנכ"ל משרד האנרגיה, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ראש המועצה לביטחון לאומי, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, מנכ"לית מנהל תכנון, והיועץ המשפטי לממשלה או מי מטעמו.

דגש על התעשייה הפטרוכימית

הוועדה הבין-משרדית תדון, בין היתר, בעתיד התעשייה הכבדה, בדגש על התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה, תשתיות האנרגיה במפרץ חיפה והשפעתן על משק האנרגיה הלאומי בעתיד; צורכי דיור ופיתוח עירוני של מטרופולין חיפה, פיתוח כלכלי ואזורי, הגברת הפיריון ועידוד השקעות, צורכי תעסוקה עתידיים במטרופולין חיפה, סיכונים מחומרים מסוכנים; זיהום אוויר, שיקום קרקע והיבטים סביבתיים נוספים במפרץ חיפה.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:

גילה גמליאל (צילום: רפי קוץ, לע"מ)
גילה גמליאל (צילום: רפי קוץ, לע"מ)

גילה גמליאל:

האסון בלבנון מוכיח שאין מקום לתעשייה כבדה בלב המטרופולין. עלינו לפעול במהרה כשטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עינינו. אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמוביל את הנושא לטובת תושבי חיפה והקריות. כפי שהתחייבתי, המשרד להגנת הסביבה בראשותי מקדם את המהלך הלאומי של סגירת מפעלי מתחם בז"ן בחיפה, תוך הצבת יעדים סביבתיים ברורים לשיקום הקרקע ולחיזוק מטרופולין חיפה. תעשיית הדלקים הפוסיליים שייכת לאתמול, האנרגיות המתחדשות שייכות למחר. החזון הוא שהתעשיות המזהמות יפנו את מקומן ומפרץ חיפה יהפוך להיות מוקד לפיתוח תעשיות ירוקות וחדשניות לטובת תושבי האזור.

מד"ר רויטל גולדשמיד, ממרכז מחקר סביבתי חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)

ד"ר רויטל גולדשמיד:

הקמת וועדה ליישום חזון מפרץ חיפה היא תוצאה של מאבק אזרחי נחוש וארוך שנים של פעילי סביבה ותושבי המפרץ. אנחנו מברכים על הקמת הוועדה. זו לא וועדה ראשונה שמוקמת ועוסקת באספקטים השונים של המחדל הסביבתי בחיפה: ועדת משנה של ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשותו של חכ לשעבר דב חנין והשדולה למען מפרץ חיפה של חכ לשעבר יעל פארן – כולם עם כוונות טובות ומטרות חשובות נשארו בגדר המלצות ודוחות. אנחנו מצפים כי הפעם מעבר לשיח חשוב בענין המפרץ הוועדה תבצע פעולות אופרטיביות ממשיות בשטח עם לו״ז ויעדים כדי שתהיה לה משמעות בראי ההיסטוריה הסביבתית בישראל.
בתי הזיקוק – מבט מהאוניברסיטה (צילום: חי פה)

מקבוצת בז"ן נמסר לחי פה בתגובה:

סוגיית עתיד התעשייה הפטרוכימית בישראל, כפי שקבע דו״ח מקינזי שהוזמן על ידי משרד ראש הממשלה, היא לא עניין פרטי של בז"ן. מדובר בנושא בעל השלכות לאומיות – עם משמעויות ביטחוניות, תעסוקתיות, משפטיות וכלכליות כבדות – הנוגעות לכל אזרח ואזרחית בישראל. אנו מקווים שהדיונים בצוות יתבססו על עובדות ועל נתונים מקצועיים, ולא על סיסמאות ופופוליזם.
תגובה
  1. צפריר אמר/ה

    אין מצב לסכירת בתי הזקוק ומפעליה.. הנושא רגיש היותר ברמה הבטחונית.. פרופר…. !!!!!!

לא ניתן להגיב