בג"צ בנושא שיקוע/מנהור מסילות הרכבת בחיפה ובסביבתה

05_-_גדר_רכבת_פארק_הכט_עין_הים.JPG

גדר רכבת פארק הכט עין הים (צילום: ירון כרמי)

העותרים מאמצים את תכניתו העקרונית של האדריכל החיפאי שמואל גלבהרט, למנהר את הרכבת בתוואי מקוצר מתחת לכרמל, במקום לשקע את הרכבת בתוואי הקיים, הסובב סביב הכרמל לאורך רצועת החוף ומאריך באופן מיותר את משך הנסיעה בכ-50 דקות (לטענת העותרים).

שמוליק_גלבהרט.jpg
האדריכל שמוליק גלבהרט
כבר שנים ששמואל גלבהרט מנסה לקדם את תוואי המינהור. הוא טוען שהשיקוע לא מעשי ולא יקרה. עם היום לא היו לגלבהרט הרבה שותפים לרעיון, אך לאחרונה החלו להישמע קולות אחרים בהקשר זה…. גלבהרט טוען כי חלופת השיקוע יוצרת אינסוף אילוצים של עבודות תשתית הגובלות בחלקות פרטיות ולכן עורכי הדין הם אלה שימנעו את החלופה.
חלופת המנהור, לעומת זאת, מאפשרת לצוותי החפירה לעבוד כמעט באין מפריע מתחת לכרמל ובחיכוך מינימלי עם קרקע פרטית. "זהו פרויקט מעשי, התלוי במהנדסים וקבלני ביצוע ולא בעורכי דין ולכן הוא יתממש במהירות" אומר שמואל גלבהרט.

בג"ץ בהרכב שלושה שופטים ידון בהליכי התכנון ע"י עירית חיפה ורכבת ישראל, הקשורים לשיקוע המסילות.
כזכור, הודיעה העירייה ביום 9/6/2015, על הסכם שלה עם משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), והנהלת הרכבת, בהמשך להסכם הפשרה הקודם עם משרד התחבורה, בדבר שיקוע מסילות הרכבת בקטע בין בית המכס לממגורות דגון. לפי ההסכם, יקצה לכך האוצר 1.3 מיליארד ש', והעירייה מצידה תקדם מייזמי נדל"ן למגורים.
ההסכם מעוגן בתכנית המיתאר הארצית לחופים תמ"א 13, במיקטע המתייחס לפיתוח חזית ים עירונית בחיפה.

הפגנה_לסילוק_המסילה_מקו_החוף_של_חיפה.JPG

הפגנה לסילוק המסילה מקו החוף של חיפה (צילום: ירון כרמי)

לתוואי המינהור חלופות שונות


חלופות המנהור כולן חוצות את הכרמל ומקצרות את מהלך נסיעת הרכבת בכך שהדרך מתקצרת ומהירות הנסיעה עולה. החלופות מצוירות כאן בירוק בקוים מאד כלליים. חלופת השיקוע על התוואי הקיים מודגשת באדום.
חלופות_המינהור_בירוק_מול_חלופת_השיקוע.JPG

חלופות המינהור בירוק מול חלופת השיקוע
העתירה לבג"צ הוגשה על ידי "שלוש השיקמים – העמותה לקידום החיים והסביבה בגליל המערבי". לטענת העמותה, תמ"א 13 בהקשר של חזית הים העירונית, היא תכנית מקומית במהותה, ואינה מסגרת מתאימה לעסוק בשינוי תוואי מסילות הרכבת.

לצד התכנית לפתיחת הנמל כאזור תיירות ומסחר (במסגרת תמ"א 13), רכבת ישראל מקדמת תכנית להכפלת המסילות, מקיבוץ שפיים שבדרום ועד אזור חוצות המפרץ (צפונית לצ'ק פוסט), וזאת במסגרת תכנית שזכתה להכרה כתכנית לתשתיות לאומית – תת"ל 65. הכפלת המסילה תאפשר, לפי תכניות רכבת ישראל, נסיעה במהירויות של עד 250 קמ"ש.

לטענת "שלוש השיקמים", במקום שיקוע בתוואי הקיים "סובב חיפה", המאריך מאד את הנסיעה, עדיפה כריית מנהרה ישירות מאזור הצ'ק-פוסט בצפון ועד דרומה מחיפה, שתאפשר הגדלת מהירות הרכבות כבר מהגליל המערבי, וקיצור הנסיעה מהצפון למרכז עד 50 דקות ואף פחות.
"שלוש השיקמים" טוענת שהליכי התכנון כפי שבוצעו, לא איפשרו לה להציג את חלופת המינהור, העדיפה לשיטתה.
לטענתה יתכנו גם חלופות מנהור נוספות בתוואים שונים, אשר חלקן הוצגו על ידי תושבי חיפה בהזדמנויות שונות,
וגם בהן לא היה דיון בהליך תכנוני מסודר, היות שהתכנית לפיתוח חזית הים העירונית היא תכנית מקומית שלא תעסוק בחלופת מנהור כלשהי.

עו"ד דביר לנגר, המייצג את "שלוש השיקמים" בעתירה, הסביר: "ההליך התכנוני המקודם עתה ע"י מוסדות התכנון, בברכת הרכבת, מסכל הליך סדור של בחינת חלופות שונות לתוואי מסילות הרכבת בסביבת חיפה, לרבות חלופות מנהור שונות העדיפות בהרבה, הן לתושבי הצפון והן לתושבי חיפה. יש לקוות כי הדרג הפוליטי יקדם חלופת מנהור העונה לצרכי הפריפריה הצפונית, להגיע במהירות לאזורי התעסוקה העיקריים במדינה, בנסיעה של פחות מ-50 דקות מנהריה
או כרמיאל, לתחנת ת"א מרכז".

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. יובל אמר/ה

    לא הבנתי מה זה מנהור? מנהרה תת קרקעית בדומה לרכבת הקלה או מנהרה עילית?

הגיבו כאן לכתבה