פרשנות חדשה לעבר החיפאי

מוזיאון העיר חיפה (האמן עידו בק)

תערוכה חדשה ומצחיקה נפתחת במוזיאון העיר חיפה, בה העבר וההווה החיפאי נפגשים

התערוכה בשיתוף פעולה עם הארכיון הציוני. 
פתיחה חגיגית ביום חמישי הקרוב 25/6/20

פתיחה מחודשת וחגיגית למוזיאון העיר חיפה עם התערוכה “אני חיפאי“.
האמן עידו בק עם פריטים מרתקים מהארכיון הציוני שחוגג 100 שנים.

בדרכו ההומוריסטית והייחודית נותן האמן עידו בק, פרשנות חדשה ומעודכנת לכרוזים ולכרזות של הארכיון הציוני שחוגג ממש עכשיו 100 שנים.
דרך סוגיות עכשוויות המעסיקות את תושבי חיפה, חזירי הבר לדוגמה, הוא יוצר שיח מרתק ומשעשע בין חיפה של פעם לחיפה של היום.

מוזיאון העיר חיפה (האמן עידו בק)
מוזיאון העיר חיפה (האמן עידו בק)

כרזות חיפאיות מן העבר

במסגרת התערוכה התבקש האמן עידו בק להתכתב עם אוסף הכרזות והכרוזים החיפאים באופן עכשווי, חדש ורלוונטי, ולתת להם פרשנות משלו. עידו בק (יליד 1988) נולד וגדל בחיפה, הוא בעל תואר ראשון בתקשורת חזותית בבצלאל ותואר שני בתקשורת חזותית מטעם האקדמיה לאמנות וייסנזה בברלין.

מוזיאון העיר חיפה (האמן עידו בק)
מוזיאון העיר חיפה (האמן עידו בק)

חיפה כמשחק מחשב

במהלך לימודיו בברלין פיתח ועיצב בק משחק מחשב בשם “Me, The stranger”, המתאר את חייו ואת חוויותיו במרחב העירוני של חיפה. עירוניות היא תמה שחוזרת על עצמה בפרויקטים שונים אצלו. העירוניות החיפאית השפיעה מאוד על השפה האיורית שלו במשחק שיצר – העומס, הצבעוניות, האגרסיביות, התנועה. המסע שלו לברלין יצר אצלו גל של נוסטלגיה מהולה בביקורתיות על המרחב העירוני החיפאי שגדל בו, ובאמצעות משחק המחשב שפיתח הצליח לבטא 31 שנים של חוויה אישית וציבורית כאחד על ההיסטוריה העירונית של חיפה.

מוזיאון העיר חיפה (האמן עידו בק)
חזירים 2016 מוזיאון העיר חיפה (האמן עידו בק)

שתי היסטוריות בחיפה

לצורך התערוכה התפתח המשחק הלאה ופותחו עבודות מולטימדיה נוספות, שפירקו דימויים מרכזים מתוך הכרזות והכרוזים והפכו אותן לדינמיות, לחיות ורלוונטיות. שתי היסטוריות עירוניות אלו – של עידו בק ושל הארכיון הציוני – אוחדו יחד לכדי תערוכה אחת, חוויה כוללת המתארת את מסעו של בק בעיר חיפה שבה נולד, ואת המסע המשותף של התושבים המתגוררים בחיפה בעבר ובהווה. התערוכה הופכת בחלקה למרחב לילי, שבו אנשי העיר כבר ישנים והחיות יוצאות לשוטט ברחובות – כמעין משמרת לילה בעיר, וכך גם מתגלה אמירה ביקורתית המהולה בסיוטי הלילה של תושבי העיר. העיר מתגלה מנקודת מבט חדשה ומקורית. המרחב העירוני המגולם בתערוכה באמצעים חזותיים – דו־ממדיים ותלת־ממדיים – ודרכם אנו כצופים מתוודעים לחיפה – להווה שלה ואולי גם לעתידה.

מוזיאון חיפה (עידו בק והארכיון הציוני)
מוזיאון חיפה (עידו בק והארכיון הציוני)

מאה שנים לארכיון הציוני

במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-20, בטרם התפתחות הטכנולוגית המודרנית של אמצעי התקשורת, שימשו הכרזות והכרוזים כאמצעי משמעותי ליצירת קשר עם הציבור הרחב. היה זה כלי פרסומי יעיל להעברת מסרים בצורה מתומצתת. פריטים אלה, הקרויים “אפמריים”, כלומר זמניים או בני יום, משקפים את ההיסטוריה הצרכנית של תקופתם ומספרים לנו רבות על הזמן שבו נוצרו, בהיותם “הנוף הלשוני” של העיר.

מוזיאון חיפה (עידו בק והארכיון הציוני)
מוזיאון חיפה (עידו בק והארכיון הציוני)

הצצה לחיפה הישנה והטובה

בארכיון הציוני מצוי אוסף כרזות וכרוזים מרשים בגודלו ובגיוונו. אוסף זה הוא אחד מהאוספים המרשימים של הארכיון ההיסטורי של ההסתדרות הציונית העולמית ומוסדותיה – הקרן הקיימת לישראל, קרן היסוד, הסוכנות היהודית לארץ ישראל – ושל מוסדות היישוב היהודי בארץ ישראל.

מוזיאון העיר, שד’ בן גוריון 11,  המושבה הגרמנית, חיפה – טל’ 04-9115888

מוזיאוני חיפה (צילום: עידו בק)
מוזיאוני חיפה (צילום: עידו בק)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. יעקב בירן אמר/ה

    מוזיאון המהווה השראה לחיפאים/ חיפנים גם אלה שגלו ממנה.