שתי תערוכות חדשות במוזיאון טיקוטין בחיפה, המציין 60 שנה לתצוגה ושימור של אומנות יפנית

שתי תערוכות חדשות נפתחו בחודש פברואר 2020 במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית: “שיר הוא לא רק מילים” ו- “רכישות חדשות”.
את שתי התערוכות אצרה ד”ר אילנה זינגר בליין. שתי התערוכות ימשכו עד אמצע אפריל
השנה חוגג מוזיאון טיקוטין 60 שנות תצוגה ושימור של אומנות יפנית

ד”ר אילנה זינגר בליין – האוצרת הראשית של מוזיאון טיקוטין בראיון לחי פה

המוזיאון נוסד בשנת 1959 ביוזמתם של פליקס טיקוטין, 1986-1893, אדריכל, סוחר ואספן של חפצי אמנות יפניים יליד גרמניה ואבא חושי – ראש העיר של חיפה דאז. ב-08/02/2020 נפתחו במקביל 2 תערוכות חדשות במוזיאון טיקוטין “שיר הוא לא רק מילים” המציגה אומנות יפנית בחלל המרכזי והגדול של המוזיאון וזה אומר הדפס יפני קלאסי ומודרני לצד השירה היפנית המושרשת בתרבות היפנית.
תערוכה נוספת אשר עלתה השבוע נקראת “רכישות חדשות” – זוהי התערוכה החמישית מסוגה, המכילה בתוכה יצירות שנתרמו למוזיאון כמתנה ע”י אמנים שהציגו תערוכות יחיד או השתתפו בתערוכות קבוצתיות. חלק מהפריטים נתרמו ע”י אספנים ואף ע”י אמנים יפנים שמעולם לא השתתפו בתערוכות בטיקוטין. חלק מהפריטים נרכשו על ידי המועדון בשנים שחלפו.

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, (צילום סטס קורולוב)
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית (צילום: סטס קורולוב)

אוריגמי, פסלונים, חרבות ופרטי לבוש

הדפסים מסורתיים ומודרניים, פסלוני נטסקה, שחלקם גולפו על ידי אמנים יפנים וחלקם על ידי אמנים סינים, על מנת לספק את הביקוש לנטסקה בשוק המערבי. בתערוכות תמצאו גם אביזרי לבוש, כלי חרסינה ועוד. אולם גדול מוקדש למיצב האוריגאמי של האמנית טומוקו פוסה – אמנית אוריגאמי ידועה ומוערכת בעולם, ביצירתה העכשווית. פוסה מקימה מיצבים בקנה מידה גדול ובחיפה היא יצרה את המיצב הענק באולם הוזיאון עצמו.

פסלונים יפניים • תערוכות חדשות במוזיאון טיקוטין בחיפה (צילום: ירון כרמי)
פסלונים יפניים • תערוכות חדשות במוזיאון טיקוטין בחיפה (צילום: ירון כרמי)

יצירות המכילות שילוב של ציור ושירה שמקורה ביפן המסורתית

האומנות היפנית ידועה בזכות המודעות לטכניקות המכחול וכמו גם הקליגרפיה היפנית (היא אמנות הכתיבה הקישוטית) שהביאה עמה רגישות רבה לדקויות הציור. גם הדפסי עץ הקרויים “אוקיו-אה” מוצגים בתערוכה. ההדפסים הצבעוניים שימשו למטרות מגוונות: מחדשות יומיות ועד לספרי לימוד. האמנות היפנית זכתה להערכה לא רק בשל פשטותה, אלא גם בשל השפע הצבעוני הדיוק וההתייחסות לפרטים הכי קטנים. רב ההדפסים המוצגים בתערוכה הראשית, הם יצירות המכילות שילוב של ציור ושירה, שירה קצרה שמקורה ביפן המסורתית. כבר בציורי הדיו המוקדמים נהוג היה להוסיף לציורים גאסן (גאסן הוא כיתוב העשוי להיות פרוזה, שירה מקורית, ציטוט מהספרות, או מהשירה הקלאסית).

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
קליגרפיה בערב הפתיחה • תערוכות חדשות במוזיאון טיקוטין בחיפה (צילום: ירון כרמי)
קליגרפיה בערב הפתיחה • תערוכות חדשות במוזיאון טיקוטין בחיפה (צילום: ירון כרמי)

תופעות טבע או מנהגים תרבותיים יפניים

השירים עוסקים בדרך כלל ברגע כלשהו בהווה, שהמשורר מתבונן בו ומתאר אותו באופן אובייקטיבי, רגעי ומיידי ככל האפשר. מאפיין טיפוסי נוסף של השירה היפנית הוא ״מילת עונה״, מילה זו מסמלת את עונת השנה בה מתרחש השיר, והעונה עצמה לא מצוינת במפורש. קיימות מילות עונה רבות ורובן הן תופעות טבע או מנהגים תרבותיים יפניים שמזוהים עם תקופה בשנה, למשל פריחת הדובדבן באביב. היצירות מכילות הדפס/ציור המתאר את עונת השנה, כמו כן, 4 העונות מתארות בדרך כלל את שלבי החיים, האביב-הילדות, הקיץ-הבגרות/הצעירות, הסתיו-ההזדקנות, החורף-סוף החיים והמוות.

אוהבי אומנות היפנית וקהל האמנים מוזמן להתרשם מתערוכה עשירה המעניקה השראה ואפשרות ללמוד על האומנות היפנית מקרוב.
תגיעו לתערוכה ותנסו לזהות את הרגשת האמן והרגע שאותו האמנים ניסו להעביר ביצירותיהם בשירה ובציור. בעת כניסתכם לתערוכה תוכלו לראות שיר על הקיר השמאלי, תנסו למצוא אותו בתערוכה בין כל היצירות.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

    כל הכבוד ד”ר אילנה זינכר בליין על התערוכה הנפלאה החיפה.זה מביא כבוד גדול לחיפה ועל הראיון שהענקת לאתר חיפה

  2. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

    התערוכה בחיפה מאד מעניינת .יישר כוח אילנה זינגר בליין