אנשי חינוך בסין מבקשים ללמוד שיטות הוראה ממכללת אורנים

בשנים האחרונות מתקיימים קשרים מאוד מיוחדים בין אוניברסיטאות לחינוך בסין ובין מכללת אורנים. מרצים מטעם המכללה יוצאים שוב ושוב להרצאות ומפגשים עם מרצים, סטודנטים, מורים והורים מסין. אנשי חינוך סינים מגיעים לביקורי גומלין באורנים.

הסינים בחרו באורנים כמקור של ידע

הסינים הצהירו במהלך הביקור הראשון במכללה כי הם ‘רודפים אחר ידע אינסופי בכל רחבי העולם’, בחרו באורנים כמקור של ידע בכל הקשור בשיטות ההוראה לגיל הרך ולאחרונה הם מתעניינים גם בתחום גיל בית הספר היסודי והחינוך המיוחד. בשיחות עימם מבהירים הסינים כי הם מעוניינים להבין כיצד פועלת השיטה הישראלית שהופכת את התלמידים הישראלים בבגרותם ליצירתיים, יזמים, אנשי הייטק, מדענים ואפילו זוכי פרס נובל.

אורחים מסין בביקור בגן ילדים (צילום: באדיבות מכללת אורנים)
אורחים מסין בביקור בגן ילדים (צילום: באדיבות מכללת אורנים)

משלחת אנשי חינוך מסין

לאחרונה יצאו ראש החוג לחינוך לגיל בית הספר היסודי, ד”ר סלעית רון וראש החוג לחינוך מיוחד, ד”ר יערה פיין, לסבב מפגשים בסין ורק בשבוע האחרון הגיעה משלחת נוספת של אנשי חינוך מסין אל אורנים להקשיב למרצים ולסייר בחברתם בגני ילדים בסביבה.

קבלת פנים לצוות אורנים בעת ביקור בסין (צילום: באדיבות מכללת אורנים)
קבלת פנים לצוות אורנים בעת ביקור בסין (צילום: באדיבות מכללת אורנים)

נשיא אחת המכללות בסין, אמר בטקס פרידה מאנשי אורנים, לאחר סבב הרצאות ומפגשים:

אז מה ההבדל הגדול בין ההוראה שלנו לבין סגנון ההוראה הישראלי?
אצלנו מדגישים סטנדרטים, משמעת ומבנה. בצד הישראלי חשוב שהילדים יהיו מאושרים עם ביקורת מחשבתית, תקשורת, יצירתיות ושיתוף פעולה.
החינוך שלנו מוכוון יותר, בעוד שהחינוך של הישראלים ממוקד יותר בטבעו של הילד. אנו גם מצפים שהמורים יענו על שאלות, יעבירו ידע ודרכי התנהגות, אנו מצפים שהמורים ינהיגו וישלטו. אצל הישראלים, התפיסה היא שהמורה הוא מתווך, משתתף ותומך.
אנו הסינים מצפים שמורים יהיו כמו נרות, יאירו אחרים תוך כדי שריפה עצמית, אבל החינוך הישראלי מאמין באווירה שמחה בכיתה. הם חושבים שהכיתות הן מקום לצמיחה משותפת למורים ולתלמידים. אנו באמת ראינו ששתי המומחיות שלנו נהנו בכיתות. אנו בעיקר חושבים שילדים אינם מבינים דבר ולכן עליהם ללמוד, להישלט ולהיות מודרכים. ראינו שהחינוך הישראלי מעמיד את הילד במרכז, מדגיש את היצירתיות, הלימוד העצמי של הילדים. הם מאמינים שלילדים יש יכולות אינסופיות.
ד"ר אורית דרור, ראש החוג לחינוך בגיל הרך בעת ביקור בסין (צילום: באדיבות מכללת אורנים)
ד”ר אורית דרור, ראש החוג לחינוך בגיל הרך בעת ביקור בסין (צילום: באדיבות מכללת אורנים)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.