אמיר נפתלי: "החלום שלי הוא להאיר את העיר חיפה"

אמיר נפתלי (אלבום אישי)

מי אתה אמיר נפתלי

אני הוא לא הנושא. אני מעדיף שלא לעסוק ב"מי אני", אלא במה שאני יכול לתרום, כדי לשנות את המציאות לטובה, באותם המקומות בהם אני פועל. לא חיפשתי תפקידים בחיים, אלא חיפשתי ואמשיך לחפש משמעות חיובית למעשים, אשר יכולים להשפיע ולתרום לחברה.

מה הקשר שלך לעיר חיפה?

נולדתי וגדלתי בחיפה. המשפחה שלי בחיפה והחברים הקרובים מתגוררים גם הם בעיר.

עם יד על הלב, כמה מהחברים שגדלת איתם כבר לא בחיפה?

לא ספרתי, אבל חלק משמעותי מחבריי, כולל אני עצמי, לא מתגוררים בחיפה. אנשים עושים בחירה בחיים היכן לגור, יש לכך משתנים רבים. השאלה היא היכן הלב שלהם נמצא ועם יד על הלב כולם מרגישים שהבית נמצא בחיפה.

מהם הפרויקטים שעשית בשנים האחרונות, באיזה פרויקט אתה גאה במיוחד?

עסקתי שנים רבות בניהול ארגונים שונים בתחומים שונים. חוויית ההתנסות להוביל בכל פעם ארגון חדש לתהליך של שינוי, היא מרתקת. אני מודה על הזכות הזו. פעלתי לאורך השנים במגזרים שונים, פרטיים וציבוריים, כשאת תחילת הדרך עשיתי במגזר הפרטי/ עסקי, ולאחר שרכשתי שנים של התנסויות וכן כלים ניהוליים ומקצועיים משמעותיים, ניתנה לי ההזדמנות לפעול וליישם תהליכים  אלה בהובלה של מספר ארגונים במגזר הציבורי.    

אחת ההזדמנויות שזכיתי לה היא הזכות הקים את תאגיד התיירות של אילת. אילת מבוססת כלכלית על תיירות. 70% מהכנסות העיר אילת הן מתיירות. עיריית אילת יזמה את הקמת התאגיד, מתוך הבנה כי היא צריכה לקחת את האחריות והשליטה על תעשיית התיירות של העיר, כי השפעת תעשיית התיירות על העיר היא קריטית.

הקמתי את התאגיד ויצקתי לתוכו את הפעילות ואת התכנית האסטרטגית, אשר הובילה את אילת מתדמית תיירותית שלילית ובנסיגה, למצב שבשנה האחרונה אילת הגיע לשיא תפוסות של כל הזמנים, עם מעל ל-7 מיליון לינות תיירים בשנה. חשוב שנבין כי תהליכים בענף התיירות לוקחים שנים. אילת הפכה להיות גם עיר ספורט בינלאומית, המארחת עשרות תחרויות ספורט לאומיות ובין-לאומיות, אשר מושכות לעיר כמאה אלף תיירים בשנה (לצורך השוואה, מדובר בכ-60 אחוז מסך הלינות של חיפה בשנה).

באילת פעלתי ויצרתי גם פסטיבלים, תרבות, תוכן ותשתיות. אחד מהתהליכים המשמעותיים היה ההסכם שנוצר בשיתוף מלא עם התאחדות המלונות ומשרד התיירות והוביל לכך שחברות טיסות החסך (Low cost) נחתו לראשונה למשך שנתיים באילת. את התוצאה ואת ההשפעה על כמות התיירים שמגיעים לישראל אנחנו כולנו רואים היטב.

העיר אילת (צילום: ירון כרמי)
העיר אילת (צילום: ירון כרמי)

באילו נושאים נוספים עסקת בשנים האחרונות?

הייתי מנכ"ל של חברת התיירות הישראלית, אוקיינוס. התחלתי את טיסות השכר (צ'ארטר). הנפקתי חברה בבורסה בספרד בשנת 2000. חזרתי מספרד לישראל והקמתי את חברת "איזי גו תיירות ונופש". עסקתי כיזם בעסקאות נדל"ן, שחלקן קשורות לתיירות בארץ ובחו"ל. לאחר מכן, כאמור, הייתה לי הזכות לקדם את העיר אילת. בתפקידי אחרון כיהנתי כמנכ"ל איגוד השחייה בישראל.

לאיזה גופים אתה מייעץ היום? ובאיזה תחומים?

היום אני מייעץ לרשויות נוספות בסביבת העיר חיפה ולמשרד התיירות.

החודש נכנסת רשמית לתפקיד בעיריית חיפה. האם אתה יועץ? מנהל? יש לך עובדים?

אני בסה”כ יועץ, אין לי עובדים ואין לי סמכויות. אני לא מחפש תפקיד כדי “לגמור את החודש”.  אני כאן כדי לעשות את המיטב שאני יכול, כדי לייעץ ולחבר גורמים שונים לפעול יחד לקדם את התיירות של חיפה. יש לתיירות השפעה עצומה – כלכלית, תרבותית , חברתית ועוד. התפתחות התיירות עשויה להשפיע בצורה משמעותית על מה שיקרה בעיר חיפה בשנים הבאות. משמעות היא רבת-ממדים וגורמים רבים צריכים לפעול יחד כדי שזה יקרה. מה שחשוב הוא שהנושא הזה הוא על סדר היום של עירית חיפה.

מה החזון שלך לעיר חיפה?

יש לי חלום: לשנות את המציאות התיירותית של העיר חיפה. אני רואה תמונה של עיר מדהימה, עם פוטנציאל תיירות בר-מימוש, שיכול להביא בתוך כעשור כ-2.5 מיליון לינות, כלומר, כמיליון תיירים בשנה (פי 3 מהמצב כיום). ניתן להכניס לעיר ולעסקים פרנסה בשפע ולחשוף את חיפה לתיירות הלאומית והבין-לאומית. ההשפעה על העיר היא עצומה ונוגעת בתחומים רבים. אחד התנאים החשובים ליצירת התנאים להתקיימות החלום הוא שדה תעופה בינלאומי בחיפה. שדה זה ישפיע באופן דרמטי על חיפה והצפון כולו אך הקמתו לוקחת זמן. בסוף חלומות נועדו להתגשם.

מהי תכנית העבודה שלך לשנה הקרובה – 2020?

אני פועל בערוצים  ומישורים רבים במקביל. חלקם לטווח הקצר וחלקם לטווח הארוך. תחילה חשוב שנבין את המציאות התיירותית של חיפה.
חקרתי, ובדקתי, במשך חודשים רבים, כדי להבין את המציאות התיירותית של חיפה. הכנתי תכנית עבודה עם יעדים ומשימות ברורים ומדידים וסימנתי מטרה – לאיפה רוצים להגיע.

לא ניתן לחולל שינוי בתוך שנה וגם לא בתוך שנתיים. חיפה נמצאת הרבה שנים מאחור בתחום התיירות, בהשוואה לתל אביב, לאילת ולירושלים. אין זה משנה מהן הסיבות או הנסיבות שהיו עד היום. אנחנו צריכים לשאוף לגידול בענף חשוב זה. העולם הולך לשם וישראל נמצאת בקצב גידול מואץ בתחום התיירות. על תכנית העבודה ויישומה העירייה אחראית, במגוון הרבדים שהיא עוסקת בהם.

מה היא נקודת המוצא, בה אנו נמצאים כעת?

את נתוני התיירות של חיפה ניתן למצוא בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ישראל וכן במשרד התיירות. לאורך 18 השנים האחרונות חל גידול שנתי של כ-2%, בממוצע, מידי שנה, בכמות התיירים שלנים בחיפה. יש בחיפה כיום 1,613 חדרי בתי מלון פעילים. מתוך המספר הזה, יש כ- 1,000 חדרים בלבד הנמצאים בבתי מלון מוכרים.

תפוסת חדרי המלון בחיפה עומדת על כ-64% במהלך השנה, כאשר התיירות העסקית מהווה כ-30% מהלינות בעיר. סך הלינות השנתי בחיפה עומד על כ-540 אלף לינות בשנה. בהסתמך על מספר החדרים הקיים, ניתן לחשב כי הפוטנציאל המקסימלי למימוש, במספר החדרים הקיים, יכול להגיע לתפוסה של כ-880 אלף לינות בממוצע. כלומר, גידול פוטנציאלי של כ-40% על המצב הקיים (ללא תוספת חדרים).

הנתונים מראים כי היקף התיירות, ביחס לתל אביב, הוא עשירית. כתוצאה מכך, קשה לבעלי העסקים התיירותיים לשרוד כלכלית ובוודאי שקשה להביא משקיעים חדשים לעיר, כדי להשקיע בעסקי תיירות. כמות התיירים הנשארים בחיפה קטנה לכן לעסקים המתפרנסים מתיירות בעיר קשה לשרוד ויש לכך גם השפעות על תושבי העיר.

לגנים הבהאים הגיעו בשנה האחרונה (על פי נתון שלהם) כ-1.3 מיליון מבקרים. זהו מספר מדהים. הבעיה שלנו היא שהתיירים מגיעים לחיפה ל-10 דקות, מסתכלים על הנוף המדהים הנשקף מהעיר ולא נשארים. אפילו בית קפה קטן בטיילת לואי אין לנו, שלא נדבר על תחנת מידע שתציג למבקרים הרבים את מה שיש לעשות בחיפה. לא נצליח לגעת בראיון קצר בכל הדברים שניתן לעשות בחיפה, כדי לשנות מציאות זו, אך צריך להתחיל ולפעול מתוך מטרה ברורה שאת זה אנחנו חייבים לשנות והשינוי יעשה לנו רק טוב.

הגנים הבהאים בחג של החגים - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
הגנים הבהאים בחג של החגים – החג של החגים – 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)

מה היעדים לשנים הבאות ועד מתי? מהם מדדי ההצלחה שאתה מציב לתיירות בעיר חיפה?

את ממדי ההצלחה בתיירות ניתן למדוד בכמות. הכמות שקולה, בדרך כלל, למספר הלינות. כך זה מקובל בארץ ובעולם ויש לכך סיבות כלכליות. תייר בממוצע בישראל משאיר כ-150 דולר ליום, ביעד בו הוא שוהה. השאיפה היא קודם כל להגדיל את אחוז התפוסה במלונות הקיימים ובמקביל, להתחיל ליזום הגדלה משמעותית של מלונות משמעותיים בעיר. כדאי שהציבור יבין את הסיבה העיקרית לכך. מלונות כמו דן ולאונרדו משקיעים מידי שנה כ-2-3 מיליון ש"ח בשנה, כל אחד מהם, על הוצאות פרסום, מכירות ושווק, על מנת למלא את החדרים שלהם. בכך, למעשה, הם מוציאים את הכסף העיקרי על שווק העיר חיפה. כך זה בחיפה וכך בכל העולם.

לחיפה יש המון מה להציע וקצרה היריעה כרגע מלפרט. יחד אם זאת, במציאות זה עובד חלקית. כאן צריך לפעול כדי להביא את העיר להכרה כי חיפה היא עיר תיירותית ששווה לבקר ולשהות בה.  

מלון דן כרמל בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מלון דן כרמל בחיפה (צילום: ירון כרמי)

איזה אטרקציות עיקריות לדעתך צריך לפתח בחיפה ?

חיפה מגוונת מאוד, הרבה יותר מת"א. מגון הדתות וההיסטוריה של חיפה ודו-הקיום שמתקיים בה, יצרו לאורך השנים תרבות, חגים, מאכלים ואירועים. חופי הים של חיפה הם היפים בישראל ולצידם שמורות טבע, כמו יערות הכרמל, 1500 בתי באוהוס מדהימים, שווקים ואוכל, לצד גני הבהאים ומנזרים כרמליטים. כל אלה מהווים חלק מהאטרקציות העיקריות שיש לעיר. את התמונה הזו צריך להציג. כל היתר יתפתח בהמשך.

קרנבל מטורף מול איטליז אבו שקארה - ואדי ניסנאס - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
קרנבל מטורף מול איטליז אבו שקארה – ואדי ניסנאס – החג של החגים – 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)

איזה מערכת יחסים אתה מקיים עם האגפים בעיריית חיפה ועם מי אתה עובד?

אני לא מקיים מערכות יחסים עם אגפים בעירייה ואין לי סמכות לכך. אני נמצא בקשר מקשיב ומשמיע את דעתי ברבדים שונים הקשורים לתחום התיירות, אותו אני מעוניין לקדם.

איך אתה הולך לנצל את המשאב בעקרי של חיפה שהוא הים והגלישה? תיירות גלישה וגולשים מכל העולם?

בעניין ספורט אני מודה שיש לי הרבה מה לתרום. בתפקידי האחרון הייתי מנכ"ל איגוד השחייה – הארגון השלישי בגודלו בענפי הספורט בישראל. בהקשר של תיירות הספורט שצמחה באילת, אותה הזכרתי בתחילת הראיון, יש לי קשרים טובים בספורט בישראל, אשר יכולים לתרום לחיפה, אך זה תחום שאינני אחראי עליו. לאחרונה מונה יועץ חדש למנהלת 20-30 שיהיה אחראי לתחום הספורט והוא הגורם שאחראי יהיה לתת את התשובה לשאלה זו.

גלישה מול טיילת בת גלים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
גלישה מול טיילת בת גלים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

חיפה כמרכז הצפון: האם אתה מכוון לפיתוח כל האזור שמסביב לחיפה?

שדה תעופה בין-לאומי שיוקם בחיפה יהפוך את חיפה למטרופולין של הצפון. אני יודע את הדרך להביא מיליון תיירים (מרביתם נוצרים) מידי שנה, דרך השדה בחיפה. ההשפעה תהיה לא רק על חיפה, אלא על כל אזור הצפון – מקיסריה ועד לגליל שבצפון. זוהי תכנית רחבה, שמצריכה שיתוף פעולה חוצה-רשויות וגורמים עסקיים רבים ובין-לאומיים. זהו תהליך שלוקח זמן והוא מתוכנן במסגרת התכנית לטווח הארוך – תהליך שכבר החל, כאשר ראש העיר עושה כל שביכולתה כדי לקדם שדה תעופה (קטן) בין-לאומי בחיפה. גם שדה תעופה קטן מספיק כדי לקדם את חיפה והצפון כלכלית.

מטוס ישראייר לקראת המראה - שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
מטוס ישראייר לקראת המראה – שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

ראש העיר הקודם השווה את חיפה לברצלונה, האם אתה רואה דמיון? האם אתה מעוניין שנהיה דומים לברצלונה, או שיש לך מודל אחר להשוואה?

ההשוואה נועדה כדי לתת תחושה של מציאות. חיפה צריכה להיות חיפה. יש לעיר שפע של דברים להציע. חסר עוד קצת כדי שהכול יחד יתחבר לתמונה מהממת. אם מסתכלים על המבנה הכללי של חיפה, אז בהחלט ניתן לראות סממנים דומים לאלה של ברצלונה, אך עדיין חיפה יכולה להתקדם בזכות מה שיש בה ולהיות עיר אטרקטיבית לתושביה ולתיירים שמבקרים בה.

החזית הימים של ברצלונה - מטב מקצה המזח לכיוון לב העיר ולרחוב הרמבלא (צילום: ירון כרמי)
החזית הימים של ברצלונה – מטב מקצה המזח לכיוון לב העיר ולרחוב הרמבלא (צילום: ירון כרמי)

ראש העיר הנוכחית עינת קליש משוואה את חיפה לברלין. האם אתה רואה קווי דמיון ומעוניין לקחת משהו מהמודל של ברלין?

אני בהחלט מבין את מה שעינת רואה כמודל שצריך ללמוד ממנו וישנם כמה מודלים דומים נוספים בעולם. ההחלטה והתווית הדרך היא של מי שנושא באחריות ולא שלי.

3 תגובות
 1. מעיין אמר/ה

  נהדר! בהצלחה לעינת ולחיפה

 2. מתי אמר/ה

  הייתי בטוח שהחלום שלו זה לקבל תואר מוכר.

  שדה בחיפה? Realy?
  זה מה שיגדיל את התיירות בחיפה… ב-ר-ו-ר 🤦
  נראה כי הוא ממהר לממש את ההתחייבויות שלו למי שמנתה אותו כיועץ תיירות לאחרנשלא הצליחה למנותו כמנכ"ל.

 3. רמי אמר/ה

  חסרה פה אופטימיות…
  בהצלחה!

לא ניתן להגיב