אלרגיה לקור • יש דבר כזה • ד"ר אורלי בן אור, מומחית לאלרגיה אימונולוגיה קלינית במרכז לבריאות הילד של הכללית

בימים אלו שבהם הטמפרטורה יורדת ומורגשת קרירות, יש אנשים לא מעטים שסובלים מאלרגיה לקור. כן, קיימת אלרגיה למזג האוויר הקר. מדובר בתגובה חריגה של הגוף בחשיפה לטמפרטורה נמוכה.

ד"ר אורלי בן אור, מומחית לאלרגיה אימונולוגיה קלינית במרכז לבריאות הילד של כללית בקריון ובמרפאת עמק השלום ביוקנעם מסבירה:  אנשים הסובלים מאלרגיה לקור, סובלים ממיני תופעות אלרגיות בחשיפה לקור. תופעות כמו תפרחת אדומה ומגרדת, נפיחות ועקצוצים ועד תופעות המערבות מספר איברים ועלולות לסכן חיים – אנפילקסיס.  

התופעות האלרגיות יופיעו דקות לאחר מגע קר של מים או אויר, פעילות שגרתית כמו ליקוק גלידה עלולה להוביל לנפיחות בשפתיים ועד לשון ודרכי הנשימה. רחצה בבריכה עלולה להוביל לתפרחת מפושטת ותופעות המערבות מספר מערכות בגוף ועל כן עלולות להיות לא נעימות ואף מסוכנות לסובלים מאלרגיה לקור.

התופעות האלרגיות הללו יתחילו ביום אחד חלקן יחלפו לאחר 5-6 שנים, אך בחלק מהמקרים ילוו את המטופל לאורך כל החיים. קבוצת הגיל אשר תסבול יותר מאלרגיה לקור הינה בוגרים צעירים בעשור השני שלישי לחיים.

עוד מסבירה, ד"ר בן אור, המקור לתגובה אלרגית זו הינו הפרשת היסטמין וחומרים פרואינפלמטורים מתאי הפיטום (תאי המסט) בגוף כתגובה לקור. לשם האבחון ניתן לבצע את "מבחן קוביית הקרח". במבחן זה מניחים קוביית קרח בשקית אשר על עור הנבדק למשך מספר דקות ומסירים, לאחר מספר דקות תופעה תגובה עורית מקומית. מבחן זה בעל רגישות וסגוליות גבוה לאישוש האבחנה.

הטיפול היעיל ביותר הינו הימנעות מחשיפה לקור, טיפול אשר לעיתים הינו בלתי אפשרי, התופעות האלרגיות עלולות להופיע גם בחשיפה לאוויר מזגן קר, רחצה במקלחת לא חמה דיו, ושתית משקה קר מהצפוי. טמפרטורה בטוחה עבור מרבית המטופלים הינה 25 מעלות צלזיוס.

למטופלים אלו מומלץ בחשיפה צפויה לקור, לעשותה באופן הדרגתי כמו כניסה הדרגתית למי בריכה. כמו כן מומלץ טיפול קבוע מונע בתרופות מקבוצת האנטי-היסטמינים במינון מוגבר. מטופלים אשר עברו תגובה מסכנת חיים חייבים לשאת עימם מזרק אדרנלין בכל עת ולידע את הסובבים אותם כיצד משתמשים בו. כמו כן יש לידע צוות רפואי לקראת טיפול צפוי בדבר האלרגיה לקור, בעיקר בחדרי הניתוח הקרים ולפני מתן עירוי נוזלים קר.

מאחר והאלרגן במקרה זה אינו ניתן לבידוד וקשה לעיתים רבות להימנע ולצפות חשיפה לקור ועל הקושי הרב בהתמודדות עמה. במקרים אלו יש לעבור בירור מקיף על ידי רופא מומחה לאלרגיה, על מנת לנסות לבודד את המזון הגורם, פעמים רבות קשה לאתרו.

האלרגיות ה"מוזרות" הינן אלרגיות הפוגעות באיכות החיים ויכולות להוביל למצבים מסכני חיים, בכל מקרה בו יש חשד לתופעות כגון אלו, מומלץ להיבדק על ידי מומחה בתחום.

תגובה
  1. נעמי אמר/ה

    אני ממש סובלת מגרד ותפרחת כמו בועות על העור כאשר אני באה במגע עם קור .אני ישר מורחת גל להרגעה ולאחר מספר שעות זה עובר.אבל מציינת שהתחושה היא זוועתית.

לא ניתן להגיב