שינוי במדיניות התמ"א בחיפה: תוספת קומות בהתאם לשכונה ופחות חניות

מהנדס העיר אריאל וטרמן הציג הערב בפני הוועדה המקומית את מסמך המדיניות המעודכן לתמ"א 38 בחיפה: כמות היח"ד, שניתן להוסיף, תלויה בשכונה וכמות החניות הנדרשת קטנה יותר.

אריאל וטרמן - מהנדס העיר חיפה (צילום - ירון כרמי)
אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

מהנדס העיר אריאל וטרמן הציג הערב בפני הוועדה המקומית לתכנון ובניה את מסמך המדיניות העירונית לבחינת בקשות להיתרי בניה מכח תמ"א 38. במסגרת מסמך המדיניות בכל שכונה נבדקו התשתיות הקיימות, ובהתאם לכך, כמות הקומות, שניתן להוסיף לבניינים. בנוסף, חל שינוי בכמות החניות, שצריך להוסיף במהלך התמ"א.

ראש העיר עינת קליש רותם הסבירה בתחילת הדיון כי כמות התמ"אות המחכות לאישור עיריית חיפה היא לא הגיונית:
"בהתחלה שאלתי כמה פרויקטים כרגע על השולחן. אם מסתכלים על פרויקטים של תמ"א 38, פינוי בינוי בשכונות, פינוי בינוי של יוזמות פרטיות של יזמים, שכונות חדשות ובנייה במגרשים חדשים, כמות היח"ד על שולחנו של מהנדס העיר מראה על הכפלה של חיפה. תכנית המתאר של חיפה מדברת על גדילה לעיר של 330,000 איש. כל כך הרבה פרויקטים יביאו את העיר ל-600,000 תושבים וזה חסר אחריות. חשוב לנו שיהיה תעדוף, אנחנו רוצים להחליט איפה נבנה קודם. השאלה היא האם התשתיות בעיר יכולות לעמוד בעומס. לא בטוח שנוכל לתת שירות לתושבים. העבודה שהושקעה פה היא מטורפת. צריך לעשות הבחנה בין התחדשות עירונית ובין נדל"ן. אי אפשר לקדם פרויקטים, שלא מקדמים התחדשות עירונית. תמ"א 38 יכולת לעזור להתחדשות עירונית ולא רק לנדל"ן. מסלול הדיירים יקבל תמיכה מאסיבית בעירייה. החידוש במדיניות יהיה מבחינת תקן החנייה, החיפויים ועלות הבניה עצמה".

ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)
ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

קליש ציינה עוד כי תמ"א 38 הלכה והרסה את העצים ואילו הורדת תקן החנייה תעזור לשמור עליהם.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

וטרמן: "העדכון הוא חשוב"

"התמ"א אושרה לראשונה בשנת 2005", ציין וטרמן, "בשנת 2016 חדשנו את המדיוניות והיא שימשה אותנו עד היום. ברמה הארצית אושר תקן חניה חדש. השתנו הרבה דברים ב-3 השנים האלה ולכן העדכון חשוב. התמ"א תפסה מאוד בחיפה. הגענו למצב, שחצי מהדירות, שנבנו בעיר זה במסגרת תמ"א 38. בכלל השנים האחרונות יש הרבה בנייה בחיפה, מעל 1,000 יח"ד בשנה".

עיבוי בינוי בחיפה (צילום - ירון כרמי)
עיבוי בינוי בחיפה (צילום – ירון כרמי)

"בשנת 2016 אמרנו שאפשר לבנות כמה שאפשר במסגרת התשתיות ודיברנו על תוספת של 20%, והיום אפשר לראות, שיש אזורים שהגענו ל-20%. אם מסתכלים קדימה, אם ממשיכים במדיניות הקיימת היינו מגיעים כמעט בכל תרחיש ל-15,000 יח"ד נוספים, שזו עיר בגודל של כרמיאל, שנכנסת לתוך הכרמל. תחשבו כמה בתי ספר יש בכרמיאל, התשתיות שלנו לא יכולות לעמוד בזה. בדקנו שכונה שכונה מבחינת התשתיות. הפער הכי גדול הוא מבחינת בתי ספר על יסודיים. בדקנו ברוב השכונות וראינו שהוספה של קומה וחצי מאפשרת הוספת ממ"ד לכל דירה בלי שהדיירים יוסיפו כסף. בציר הרכס, באח"י אילת ובטרומפלדור מעודדים תמ"אות".

"היזמים כבר מבינים את זה ויוזמים פרויקטים לציר מוריה, באיזורים האלה אפשר לבנות, יש תחב"צ ואנחנו מאוד מרוצים. אנחנו מתחילים להגדיר ליזמים איפה אפשר לבנות ואיפה הבניה תהיה יותר מינוריות. המדיניות שומרת על הואדיות. אנחנו נעשה את ההבחנות בין שכונה לשכונה. בתוך השכונה נזהה את המוקד השכונתי ונעודד בנייה בהתאמה".

התחשבות בואדיות – הירידה לנחל שיח

מסלולי נפרדים לדיירים וליזמים

"יהיה מסלול דיירים ומסלול יזמים, כמות הקומות, שניתן יהיה להוסיף, תשתנה בין השכונות. יהיה אזורים, שיקבלו תמריץ חלקי או מלא. תקן החניה יהיה חניה לכל דירה ואיפה שאפשר אנחנו נעודד חניה במכפילים. הרבה אנשים ירצו את החניות האלה. אנחנו לא מחייבים את שתי החניות. תוספת לבניין חדש תהיה 1.5 חניות, וזה יאפשר לשמור על הוואדיות. אנחנו במלחמה לשמור על העצים".

בחודש נובמבר יערך דיון נוסף בתכנית.

9 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  פחות חניות? הבנתי נכון?
  חניות המכפילים – רואה את מכוניות הפאר על המדרכה ורק רכב אחד אכן חונה בחניית הבניין.
  בקיצור….. גם כאן הבטחות הדרכון מתרחקות מאיתנו.

  1. משה אמר/ה

   כבוד גדול לעיריית חיפה ולרותי רפופורט המצויינת ממחלקת תכנון עיר בפרט!!

 2. יורם אמר/ה

  כך בונים את משכנות העוני החדשות.
  אין חניות , עומס ברחובות , חנייה על מדרכות ויותר דוחו"ת חנייה.
  תודה לאריאל ורטמן ןעינת קליש

  1. אורית אמר/ה

   יש לך פתרון יותר טוב?

 3. שרון כרמון אמר/ה

  ומה עם פיתוח משרדים ליד לב המפרץ . מה שנקרא מת"מ 2

 4. משה אמר/ה

  על מה הם מדברים כשאומרים שיש תחב"צ? איפה?
  בדרך הים נאבקים הילדים לעלות על אוטובוס כבר ב 7.10, נהגים לא עוצרים כי האוטובוס מלא/ לא רוצים לעצור

  בנוסף, עוד יח"ד, פחות חניות, מי לא מבין כמה רעה המשוואה הזו? קליש, איפה ישימו אנשים את המכוניות? ברמות ספיר, ליד ביתך?

 5. דוד אליאב אמר/ה

  מה קורה עים מחל 37 אנחנו מחכים 15 שנה ושום דבר לא זז אבקש תשובה בהקדם

 6. אלי שטייר אמר/ה

  הורדת כמות החניות יכולה להיות רק אם ישנו פתרון של תחבורה ציבורית זמינה בתוך השכונות וברחובות בהן עוברת התחבורה הציבורית. אם אין תחבורה ציבורית ברחוב יש לקבוע 2 ואולי 3 מקומות חניה, כי לא יעלה על הדעת שמשפחה תהיה עם רכב אחד ללא אפשרות לתחבורה ציבורית יעילה.
  מכפילי חניה – לא פותרים את הבעיה ורק מאפשרים חסכון בהוצאות ליזם שלא יצטרך לחפור קומת חניון נוספת. אם מאשרים מכפילים יד לחייב על בנייתם בהתאם לתקן הישראלי שקיים (עדיין לא פורסם ברשומות).

 7. יוסף האוסף אמר/ה

  מה עוד חשוב לדעת לפני פרוייקט לפני פינוי בינוי?
  בחלק גדול מהמקרים פרוייקט זה מאפשר לעשות סדר בפריטים שבתכולת הדירה ובכך להפיק רווח מחפצים ישנים שאין בהם עוד צורך. הדבר נכון בעיקר בדירות של אנשים מבוגרים. ככל שיש בדירה פריטים ישנים כמו תקליטים, ספרים, עיתונים ישנים או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שמדובר על פריטי אספנות בעלי ערך כספי. אם אתם רוצים לדעת כיצד להעריך את תכולת הדירה באופן עצמאי חפשו בגוגל "פינוי דירה יוסף האוסף" וקבלו מאמר מדוייק בנושא.

לא ניתן להגיב