הצלחה לעיריית חיפה בבקשה לצו ביניים כנגד תכנית נמל המפרץ • החלטת בית המשפט בחיפה

(הכותבת היא משיבה מספר 11 בתיק זה)

אתמול, ה' 04/07/19, התקיים דיון בבית המשפט המחוזי בחיפה בבקשה של עיריית חיפה לקבל צו ביניים כנגד מתן תוקף לתכנית נמל המפרץ. בית המשפט החליט להיעתר לבקשת עיריית חיפה, שלא ניתן יהיה להוציא היתרי בנייה לתכנית לפחות עד הדיון הבא בעתירה שנקבע ל 23/07/19. ייתכן שלהחלטה זו יש משמעות גם לגבי המשך מאבקה של עיריית חיפה החדשה בתכניות נמל המפרץ והשפעתן על מרחב מפרץ חיפה ושפך הקישון.
העתירה התנהלה בפני הרכב של 3 שופטים: נשיא בית המשפט המחוזי רון שפירא, השופטת טאובר והשופט ג'השאן. עת"מ 32995-06-19

רקע כללי – המאבק על מפרץ חיפה ומרחב הקישון:

ב-17/05/19 דחתה ועדת הערר הארצית של המועצה הארצית לתכנון ובניה את הערר של עיריית חיפה וגורמים נוספים כנגד תכנית נמל המפרץ.
זמן קצר אח"כ, ב- 28/05/19 פורסמה התכנית לאישור ברשומות, עוד לפני שעיריית חיפה הספיקה להגיש עתירה – אותה ניתן להגיש על פי חוק תוך 45 ימים מזמן ההחלטה בערר.

ב-16/06/19, הגישה עיריית חיפה עתירה וצו ביניים כנגד כניסת התכנית לתוקף כדי למנוע "מעשה עשוי", כלומר, מצב בו ניתן יהיה להוציא היתרי בניה ולהשקיע כספים בבניה, בזמן שהעתירה מתנהלת – דבר שמקטין את הסיכויים לזכות בעתירה.
בית המשפט נעתר לבקשת עיריית חיפה והחליט לתת צו זמני, האוסר על הנפקת היתרי בנייה עד לדיון בצו ביניים, במעמד שני הצדדים, שתתוכנן במקור להתקיים ביום 11/07/19, בנוכחות היזמית – חברת נמלי ישראל (חנ"י) ופרקליטות המדינה (המייצגת את את ועדת הערר הארצית ואת ועדה מחוזית לתכנון חיפה).

בתגובה להחלטה שהתקבלה ב-16/6/2019, חנ"י הגישה בקשה דחופה להקדים את הדיון בתואנה של בהילות בחשיבות הוצאת היתרי הבניה.
בית המשפט קיבל את הבקשה והקדים את הדיון ל- 04/07/11 (הדיון שהתקיים אתמול).

נמל המפרץ מיכלי תש"ן נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)
נמל המפרץ מיכלי תש"ן נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)

מהלך הדיון – 4/7/2019

במהלך הדיון הקשו שלושת השופטים ושאלו את חנ"י מדוע הוצאת היתרי הבניה כה דחופים? מדוע חייבים להוציא אותם בבהילות?

לטענת עורכי הדין מטעם עיריית חיפה, חנ"י העלתה טענות על "נזקים אדירים" בכל יום של עיכוב הצפויים לזכיינית הסינית SIPG, אבל למרות בקשות חוזרות ונשנות של עיריית חיפה לקבל את ההסכם, כולל בועדת הערר, ההסכם נותר חסוי ולכן חנ"י לא יכולה להוכיח שאמנם התמונה שהיא מציגה על "נזק כלכלי אדיר", כהגדרתה, המצדיק את הבקשה שלא לעכב את התכנית, אף לא ביום אחד – אין לו על מה להתבסס.

בית המשפט הקשה ושאל את עורכי הדין של חנ"י מדוע הם לא יכולים להמתין שבועיים- שלושה עד הדיון בעתירה. מה כל כך בוער?

לחנ"י לא היו תשובות מספקות ולאור זאת בית המשפט קבע שלא ניתן יהיה להוציא היתרי בניה לפחות עד הדיון בעתירה שנקבע ל- 23/07/19.

ציטוט – מתוך ההחלטה המצ"ב:
"גובשה הסכמה לפיה יעמוד הצו הארעי שהוציא בית המשפט בעינו. בית המשפט לא יכריע בבקשה לצו ביניים וידון במכלול טענות העתירה ביום 23.07.19, שעה 10:00"

משמאל עו"ד יותם שלמה, מנהל הקליניקה לרגולציה סביבתית באונ בר אילן, במרכז חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים. מימין אלה נווה , מרכזת אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות (צילום: חנה קופרמן)
משמאל עו"ד יותם שלמה, מנהל הקליניקה לרגולציה סביבתית באונ בר אילן, במרכז חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים. מימין אלה נווה , מרכזת אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות (צילום: חנה קופרמן)

אם כך, לדעתי, כמשיבה מס׳ 11 בתיק: מהדיון עולה כי הניסיון להזדרז ולהוציא היתרי בנייה, מטרתו אחת: לפגוע ולהקטין את הסיכויים של כל עתירה כנגד התכנית, גם באמצעות נקיטת אמצעים פסולים ובהם ניסיון להוציא היתר בנייה ב- 17/06/19, יום אחרי הגשת העתירה, תוך כדי ההליך המשפטי, דבר שהתחוור בזמן הדיון.
הניסיון להוציא היתרי בנייה בכל מחיר ולקבוע עובדות בשטח משדרות, לדעתי, פאניקה וחשש שמא נציגי הציבור, קרי עיריית חיפה ואנחנו, כמשיבים, נצליח להוכיח לבית המשפט את גודל הנזק והפגיעה של התכנית באינטרס הציבורי.

לעיונכם החלטת השופטים – מתן צו ביניים.

תמונות מהדיון בבית המשפט בחיפה

9 תגובות
 1. לין אמר/ה

  יש לנו לביאה שנלחמת עבורנו

 2. יוסי אמר/ה

  ותחזקנה ידייך

 3. אור צפוני אמר/ה

  כל הכבוד, יישר כח !

 4. ציפי ברגר אמר/ה

  כל הכבוד לראש העיר שלנו. תחזקנה ידייך

 5. רמי אמר/ה

  חנ"י הוא גוף כוחני דורסהי, במובן הכי רע שקיים, שהציבור החיפאי והציבור בכלל מעניינים אותו כקליפת השום.
  כסף, כסף, כסף ועוד כסף – שכרון הכסף והכוח על חשבון החיים, בריאות הציבור, הסביבה, הים, החופים ועוד. חבל שהאנשים הכוחניים הללו שוכחים שגם להם יש משפחות ושהם לא ישבו שם תמיד…

 6. יעל אמר/ה

  סוף סוף יש לחיפה ראשת עיר, עינת קליש רותם, שמעמידה את טובת חיפה ותושביה בראש סדר העדיפויות. פרויקטים רעים קודמים, כמו 2 בניני המפלצת- מרידיאן וכו' שאושרו ע"י ראשי עיר קודמים או אי ההתנגדות להרחבת בז"ן לקרקעות הצפון, מהוים בכיה לדורות. נמל המיפלץ שישרת אינטרסים סינים בלבד (ואולי גם יעשיר מתחת לשולחן בעלי עניין נוספים), יהרוס את עתידה של חיפה כפנינת טבע, תיירות והייטק ויהיה צעד נוסף לקראת עתיד מפוייח ומזוהם וינציח אותה כעיר תעשייתית אבודה.

 7. ברי מל אמר/ה

  אתם מצפים שלסינים יהיה איכפת ממפרץ חיפה ומאיכות הסביבה? הצחקתם….בסין אזרחים הולכים עם מסכות בגלל זיהום אויר. למה המדינה מרשה לסין לשלןט פה בעסקים ?

 8. יצחק אמר/ה

  אפילו הסיהים '

 9. יהודית אמר/ה

  אכן הבטיחה להילחם למען תושבי העיר מוכיחה זאת בפועל. כה לחי. המשיכי בדרכך מאחלים לך הצלחה

לא ניתן להגיב