הוועדה המחוזית חיפה הפקידה את תכנית שכונת דניה הירוקה שמיועדת להיבנות תוך פגיעה בשטח מיוער מעל נחל נדר

דניה ומורדות נחל נדר. משמאל - טירת כרמל. הבנייה המתוכננת היא המרכז התמונה ימינה (צילום: ירון כרמי)

למרות ההגירה השלילית – בחיפה ממשיכים לתכנן איך לזלול שטחי חורש טבעי לטובת בניה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה פרסמה הערב (יום ב’, 25/2/2019) את החלטתה להפקיד את התכנית של “שכונת דניה הירוקה” עם מספר התאמות. הוועדה קבעה כי אופן הבנייה בשכונה החדשה יהיה דומה לבנייה בשכונת דניה. בנוסף, הוועדה קבעה על ביטול מספר מגרשים והארכת שורת מגרשים אחרת במקומם. גובה המבנים בשכונה החדשה לא יעלו על 16 מ’ ויהיו שינויים במספר תאי שטח. לצד בניית היח”ד למגורים עתיד להיבנות בדניה הירוקה גם מלון, וגם לגביו קבעה הוועדה המחוזית מספר הגבלות.

השטח המיוער אשר מיועד להיות "דניה הירוקה" (צילום: אמיר וינר)
השטח המיוער אשר מיועד להיות “דניה הירוקה” (צילום: אמיר וינר)

ביום רביעי נערך דיון לגבי שכונת דניה הירוקה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה. בדיון הציג
היזם את התכנית שבמסגרתה יבנו על 64 מגרשי מגורים יח”ד ושטחים ציבוריים. נציגי החברה להגנת הטבע הביעו את חששם מהפגיעה בטבע כתוצאה מהבנייה. יש לציין כי מדובר באיזור הררי, שידרוש חציבות בהר ועלויות יקרות יחסית על מנת לפתח את המגרשים לבנייה. נציגת הוועדה המקומית הציגה את עמדתם וביקשה שלא לבטל את ההגדרה של הדירות להשכרה ולהרחיק את הבנייה מהשכונה הקיימת.

מפה – דרום דניה ומורדות נחל נדר – האזור המיועד לשכונת דניה הירוקה

פגיעה בערכי טבע ונוף

אמיר וינר , המתכנן הסביבתי בקהילת חיפה והסביבה של החברה להגנת הטבע, תאר את מהלך הדיון.


“היזם הציג את התכנית, ההדמייה של השכונה החדשה ושל המלון המתוכנן. אנחנו הצגנו את הדאגה שלנו מהפצע, שהשכונה תעשה בנוף. מדובר בהרבה חציבות בהר בשטח פתוח וירוק מאוד. ללא ספק עלויות הבנייה יהיו גבוהות בגלל עבודות פיתוח יקרות מאוד. יש מקרים שבהם קשה לנו להתמודד מול תכנית מאושרת בשטח, אבל זה לא המקרה של דניה הירוקה. במקרה הזה אין תכנון קודם בשטח ומדובר בשטח ללא תכנון מפורט. לפני כשנתיים היה תכנון ראשוני לשטח והוא נדחה עם הערות ועכשיו היזם חזר עם תכנית מתוקנת. מדובר בשכונת וילות עם 2-4 יח”ד בכל מגרש ואם מדובר על כ-60 מגרשים, אז אנחנו מדברים על בין 250 ל-300 יח”ד, מה שעלול ליצור עומס גדול על שכונת דניה.
אנחנו חוששים, שהעומס הזה ידרוש בהמשך סלילת כביש והכביש יפגע בטבע. אנחנו לא רוצים לקרב את הבינוי ואת השכונה אל הטבע וחוששים מפגיעה במורדות נחל נדר, שיורד מהאוניברסיטה למעיין, שנקרא עין קדם. זה איזור מאוד מטויל בין חיפה לטירת הכרמל, וחשוב לנו שהוא לא יפגע. על מנת לבנות את היח”ד יהיה צורך בהרבה חציבות בגלל השיפועים במקום.
 דניה ומורדות נחל נדר. משמאל - טירת כרמל. הבנייה המתוכננת היא המרכז התמונה ימינה (צילום: ירון כרמי)
דניה ומורדות נחל נדר. משמאל – טירת כרמל. הבנייה המתוכננת היא המרכז התמונה ימינה (צילום: ירון כרמי)

בדיון השתתפה גם ראש אגף בינוי עיר ורדה ליבמן, שייצגה את העירייה. ליבמן התייחסה לעלויות הפיתוח ואמרה שהעירייה לא תישא בעלויות האלה. היא התייחסה גם לכוונה לחצוב חלק מהיח”ד בתוך הסלע ולתכנון של יח”ד להשכרה.

הגיבו כאן לכתבה