טקס האזכרה השנתי ל”גיבור חיפה ההודי” התקיים ב 06/09/18 בחיפה – התמונות מהטקס וסיפור הקרב

מיס ארה"ב בטקס לזכר גיבור חיפה ההודי (צילום: חגית אברהם - סטודיו כחול )

משמר כבוד דיגל את נשקו באזכרה ל”גיבור חיפה” ההודי, במלאת 100 שנים לנפילתו – סיפור הקרב ומורשתו מהווים פרק חשוב בהיסטוריה של העיר חיפה”

צילום חגית אברהם: סטודיו כחול

בטקס השנתי שנערך ביום ה’, 07/09/2018, בחיפה השתתפו: ראש העיר יונה יהב, מ”מ מקומו וסגניתו, חדוה אלמוג, שגריר הודו בישראל פאוואן קאפור וכן תת-אלוף ג’ודהה, נכדו של סגנו של רב-סרן סינג, אשר נטל את הפיקוד על הקרב לאחר נפילתו של סינג, והמשיך לפקד על חיל הפרשים עד להשגת הניצחון בקרב. כמו כן השתתפו בטקס חיילי משמר הכבוד של הצבא ההודי, נציגי חילות צה”ל ונציגי נספחויות צבאיות זרות בישראל. במהלך הטקס העניק נציג מטעם חברת “דואר ישראל” לשגריר הודו בישראל ולרה”ע יהב בול, אותו הוציאה החברה במיוחד לרגל ציון 100 שנים לקרב.

בתום הטקס, הוסר הלוט מעל לשלט המספר את סיפור הקרב במצפור “נתיבי כרמל” שבדרך דורי, שלמרגלותיו נערך הקרב בו נהרגו החיילים ההודים.

צילום חגית אברהם: סטודיו כחול

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ושגריר הודו בישראל, פאוואן קאפור  (Pavan Kapoor) הניחו הבוקר (ה’) זרי כבוד לזכר “גיבור חיפה” שנפל לפני 100 שנים בקרב בו שוחררה חיפה ע”י הבריטים מידי השלטון העותומני.

בטקס השתתפה גם מיס ארה”ב, אשר סיירה השבוע בחיפה.

צילום חגית אברהם: סטודיו כחול

בתום הטקס בבית העלמין הוסר הלוט מעל לשלט המספר את סיפור הקרב במצפור נתיבי כרמל שבדרך דורי, שלמרגלותיו נערך הקרב בו נהרגו החיילים ההודים

צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

החשיבות המיוחסת בהודו לזכר החיילים ההודים ומפקדם, שנפלו בקרב על שחרור חיפה, באה לידי ביטוי בשדרה המרכזית שנקראה על שם חיפה בניו דלהי שבהודו, ובביקור ההיסטורי, אותו ערך ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, לפני כשנה בחיפה, במהלכו הסיר יחד עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, וראש העיר חיפה, יונה יהב, את הלוט, המספר על גבורת החיילים ההודים ומפקדם בקרב ההיסטורי.

צילום חגית אברהם: סטודיו כחול

סיפור הקרב – שחרור חיפה מידי העותמאנים:

חיפה שוחררה ב – 23.9.1918 לאחר כ – 400 שנות כיבוש עותמאני. היו אלה פרשים הודים ששרתו בשורות הצבא הבריטי שהסתערו על עמדות הטורקים בכידונים ובחרבות. ב – 22 לחודש ספטמבר 1918 קיבלו הבריטים דיווח מוטעה מסיור אווירי, על פיו הטורקים עוזבים את חיפה. הבריטים, שהתכוונו להיכנס לעיר דרך בלד א-שייח (נשר כיום), נתקלו באש כבדה.

המפקד הבריטי החליט לשלוח לחיפה את “יחידת העלית” שהורכבה משני גדודי פרשים הודים, רמחי ג’ודפור ורמחי מייסור, ששירתו בשורות הצבא הבריטי. אחד ממפקדי הפלוגות ההודים, רב סרן דלפאט סינג, הסתער באומץ לב בראש חייליו על העמדות העותומאניות באזור תחנת הרכבת הישנה (חיפה מזרח) מול אש מקלעים כבדה.

בהסתערות זו נהרג רב סרן סינג, אך חייליו הצליחו לגבור על החיילים העותמאנים שהתבצרו ומשם הדרך לשחרור העיר הייתה קצרה. רב סרן סינג קיבל לאחר מותו את התואר “גיבור חיפה” והוא מונצח באנדרטה בדלהי, בירת הודו, וזכרו מועלה שם מידי שנה.

צילום חגית אברהם: סטודיו כחול

ציון הקרב בהודו:

לפני כ – 10 שנים נודע לאנשי העמותה לתולדות חיפה כי בדלהי נערך כל שנה ביום 23 לחודש ספטמבר טקס אזכרה צבאי לזכרו של “גיבור חיפה” (כך הוא מכונה בשפה ההודית). עיריית חיפה פנתה לשגרירות ההודית והציעה לערוך טקס אזכרה צבאי בבית הקברות הצבאי הבריטי ברחוב יפו שבחיפה, שם קבורים כל החיילים הבריטיים שנהרגו בקרב על שחרור חיפה.

בנספחות הצבאית ובשגרירות הודו התרגשו ונענו מיד לפנייה, ומאז נערך בכל שנה בתאריך המתאפשר הקרוב ביותר ליום ה – 23 בספטמבר שהוא תאריך נפילתו של גיבור חיפה בקרב לשחרור חיפה.

שגריר הודו בישראל ורעייתו בטקס בחיפה (צילום: חגית אברהם: סטודיו כחול)
שגריר הודו בישראל ורעייתו בטקס בחיפה (צילום: חגית אברהם: סטודיו כחול)
צילום חגית אברהם: סטודיו כחול
צילום חגית אברהם: סטודיו כחול

הגיבו כאן לכתבה