באנר טירת כרמל 240624

ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

רכבת הלילה לחיפה לא עוצרת בתחנה

(חי פה) - תושבים המתגוררים בשכונות בת גלים וקריית...

יאיר וויטסון בן ה-13, תושב חיפה מצא טבעת בת כ-1,800 שנה בכרמל

(חי פה ארכיאולגיה) טבעת בת כ-1,800 שנה, שעליה חריתה...

מחירי הדירות בחיפה עולים בחדות ואיך משפיעה המלחמה על שוק הנדל"ן בעיר?

(חי פה נדל"ן) - נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה...
באנר חזית הים רחב
באנר גורדון 240624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר מוזאוני חיפה 140724

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

אלי לינסקיל שור • החיפאי ששינה את חייו באמצע החיים

המוטו: קבלת השונה והאחר אלי לינסקיל שור החיפאי (יליד 1955)...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

52 שנה לאסון אח"י אילת – האירועים שהובילו להטבעת המשחתת והמחדל

השבוע, ב 21/10/19, צוינו 52 שנים לטיבוע המשחתת "אח"י אילת", שיצאה מנמל חיפה לסיור חופים בגזרת ים סוף ועליה 200 לוחמים. המשחתת הוטבעה על ידי טילים ששוגרו לעברה ממצרים. 47 מהלוחמים נספו ו-91 נפצעו באירוע הטראומתי הזה.

המשחתת אח"י אילת (צילום: באדיבות איציק גולדנברג)
המשחתת אח"י אילת (צילום: באדיבות איציק גולדנברג)

הפעם היחידה בה טובע כלי שיט של חיל הים הישראלי על ידי כוחות אויב

יוסי גולדנברג ז"ל, שנהרג באסון המשחתת אח"י אילת בתאריך 21/10/1967
יוסי גולדנברג ז"ל, שנהרג באסון המשחתת אח"י אילת בתאריך 21/10/1967

איציק גולדנברג, בנו של יוסי גולדנברג ז"ל, שנהרג באסון המשחתת אח"י אילת בתאריך 21/10/1967:

הייתי בן 4 וחצי חודשים ואחותי הגדולה שרי הייתה בת 6 כאשר חרב עלינו העולם. בהיותי תינוק לא הכרתי אותו כלל, אלא ניזונתי מסיפורים רבים על מעלליו, אישיותו והערכים שהוא יצג והאמין בהם בלהט. אימנו ז"ל דאגה תמיד כי נגדל תוך זיכרון עמוק וחזק של אבא ומי הוא היה. תמיד טרחה להגיד "אבא שלך היה" וממשיכה לתוכן הרלוונטי של השיחה. המשחתת האדירה שטובעה לקחה עימה 47 נשמות שכל אחד מהם מייצג עולם ומלואו. לכולם הורים, אחים ואחיות, לחלקם היו ילדים, שכן היו אנשי קבע רבים בספינה, כגון, אבא שלי, ששרת בה 8 שנים. זו הייתה אחוות לוחמים שעשו יש מאין והפכו את המשחתת הישנה לספינת הדגל של חיל הים ולתפארת מדינת ישראל, אח"י אילת הייתה חוד החנית וככזו השתתפה בקרבות ימיים עזים, הטביעה ספינות מלחמה מצריות ולקחה חלק בלקיחתה בשבי של משחתת מצרית שלימים הפכה לאח"י חיפה. פעולות אלו משכו את שומת לבם של המצרים אשר החליטו להטביע אותה ויהי מה. הרגע הזה הגיע באותה שבת, עת היו בסיור מול חופי פורט סעיד ובמים בינלאומיים. כאשר נורו לעברם 4 טילי סטיקס רוסים הנושאים חצי טון חומר נפץ כל אחד. למשחתת לא היה סיכוי, שכן הייתה מיושנת ומונעת בקיטור וגם אילולא זה, הרי שלחמוק מטילים היה מעבר ליכולתה. כך ברגע התהפך הגורל והחיים השתנו ל 47 משפחות שיקיריהם לא שבו מעולם. אבי שהיה פצוע בבית בחופשת "גימלים" שמע שהספינה יוצאת לים, לקח את התיק, אמר שלום ושלח נשיקה לאמא ומעולם לא שב, כמוהו גם מרבית חבריו שלא זכו לחזור הביתה.
גם היום, 52 שנים לאחר הטיבוע אי אפשר שלא לחשוב על החיים האחרים שיכלו להיות לנו.
הכאב באבדן אינו נמוג לעולם, לעתים נדמה כי ככל שעוברות השנים הנפש נחלשת אל מול הכאב ותחושת הפספוס שאין לתאר במילים עד כמה עמוקה וחרוטה בדמי ליבנו.
אבא אהוב ויקר, נזכור אותך לנצח אתה בליבנו לעד.

המשחתת אח"י אילת, 50 שנה לטיבוע

סיורי הפגנת הנוכחות מול חופי מצריים

לאחר מלחמת ששת הימים, כבשה ישראל את חצי האי סיני. חיל הים קיים סיורי בטחון שגרתיים מול חופי עזה וסיני וסיורי 'הפגנת ריבונות' מול פורט סעיד. הסיורים נערכו באמצעות  הקורבטה (ספינת קרב) אח"י נגה (ק-22) ושתי המשחתות אח"י יפו (ק-42) ואח"י אילת. סיורי הפגנת הנוכחות בסמוך לפורט סעיד הגיעו עד טווח המים הטריטוריאליים של מצריים. ב-20 באוקטובר 1967, יצאה המשחתת אח"י אילת, בפיקודו של סא"ל יצחק שושן, לסיור "הפגנת ריבונות" באזור פורט סעיד, כשעל סיפונה 199 אנשי צוות וחניכי קורס קציני גנ"ק (גילוי, ניווט, קשר). המשחתת שמרה על מרחק מהחוף ולא נכנסה למים הטריטוריאליים של מצריים.

הסטי"ל אח"י אילת מול החוף הדרומי בחיפה יום העצמאות בחיפה (צילום – שרה קספרסקי טירקל)

גמאל עבד אל נאצר נתן את ההוראה לתקוף את אח"י אילת

ספינת משמר חופים מצרית שהבחינה במשחתת אח"י אילת, דיווחה למפקדת החוף בפורט סעיד, האחרונה יצרה קשר עם חיל הים המצרי ובהוראתו של נשיא מצרים דאז, גמאל עבד אל נאצר והממשלה המצרית, הוחלט להטביע את הספינה. לצורך פעולה זו נשלחו שני סטי"לים מדגם קומאר, כשאחד מהם יורה את הטילים והשני נמצא בעמדת חיפוי על הראשון. הטילים פגעו במרכז המשחתת, שיתקו לחלוטין את מערכות ההנעה והקשר. בבסיס התורן פרצה שריפה והמשחתת נעמדה נוטה על צדה השמאלי.

מודעת אבל שפורסמה בעיתון בשנת 1967 (צילום: באדיבות איציק גולדנברג)
מודעת אבל שפורסמה בעיתון בשנת 1967 (צילום: באדיבות איציק גולדנברג)

הפגיעה באח"י אילת

באח"י אילת היו שתי התפוצצויות. טיל שפגע בירכתי האנייה באזור תותח מס' 3. הטיל לא התפוצץ אך גרם להתלקחות שריפה מעל מחסני התחמושת. ארגזי תחמושת שהיו על הסיפון החלו מתפוצצים וסיכנו את חייהם של 36 הניצולים שנלכדו בירכתיים. בשלב זה הודיע מפקד האנייה על נטישת המשחתת. התפוצצות הטיל הרביעי ארעה במים במרחק כ-30 מטר מירכתי המשחתת הטובעת. פיצוץ הטיל האחרון גרם לפציעות פנימיות קשות ואנשים שנראו כלפי חוץ שלמים היו למעשה במצב אנוש.

תא"ל במילואים שבתאי לוי

שבתאי לוי, לשעבר תת-אלוף בחיל הים הישראלי, ראש מספן ים ואחד מהמפקדים שהשתתפו בחיפושים ובחילוץ הפצועים מאח"י אילת, סיפר לחי פה על המחדלים שהיו, לטענתו, באסון, שנבע מחוסר שיקול דעת ויהירות:

לדעתי הייתה רשלנות של הדרג המדיני ובראשו משה דיין, שדרש שמדינת ישראל תפטרל באזורים אותם ישראל כבשה בזירת ים סוף ותוכיח את הריבונות שלה עד הסוף וזו הסיבה שכלי שייט כמו אח"י אילת עשו זאת. כמו כן, דרש משה דיין שבמרכז התעלה תעבור סירת גומי עם דגל ישראל גדל מול המוצבים המצרים שזה היה כמו לשים ברווזים במטווח, הרעיון למעשה היה מגלומני והכלים שהיו בידינו לא התאימו למשימות אלה.
אח"י אילת הייתה למעשה חשופה להתקפת המצרים. לא היו לה אמצעים נגד טילי הים-ים ששוגרו נגדה, הלוחמים היו חשופים לאש האוייב. הפטרול היה שגרתי כשהאויב עוקב אחריהם, חודשיים לפני, אח"י אילת לקחה חלק בהשמדה של שני כלי שייט מצרים כך שהאחרונים רק חיכו לנקמה. בסופו של דבר, זו הייתה שאננות של המערכת שלנו.
גאים בכם אח"י אילת - יום העצמאות בחיפה (צילום: אדיר יזירף)
גאים בכם אח"י אילת – יום העצמאות בחיפה (צילום: אדיר יזירף)

בחודש הבא צפוי להיערך השיוט המסורתי לזכרם של נופלי "אחי אילת", בהן ייקחו כלי שיט צבאיים ואזרחיים ותערך תחרות ימית.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

בן סער
בן סער
כתב הספורט בצוות חי פה • הפניית רעיונות לכתבות: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

  1. שיוט אחי אילת יתקיים במפרץ חיפה ביום שישי ה-1 בנובמבר. למחרת בשבת 2 בנובמבר נקיים את משט פלצור.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

שוטרי השיטור הימי בחיפה הצילו גולש ווינג (Wing) שהיה בסכנה בלב ים

(חי פה בים) - היום, ו', 19/7/04 בשעות הצהריים התקבלה במוקד המשטרה קריאה דחופה על גולש שנמצא בסכנה בלב ים. שוטרי השיטור הימי במחוז...

עוגת סברינה של אינגליש קייק בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: אזהרת ליסטריה היצרן אינגליש קייק בע"מ קורא להחזרת המוצר: עוגת סברינה. בבדיקה שנערכה ע"י שירות המזון לשכת הבריאות...

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום מתחת למים שונה מקודמו. רשימת המינים הפולשים במימי ישראל ארוכה, אך ישנו דג אחד שהצליח למשוך...

מחיפה תצא בשורת הכתיבה • תחרות הכתיבה של ילדי ישראל

תעודת הוקרה ייחודית הוענקה לעיר חיפה על כמות המשתתפים הגדולה ביותר בישראל ב"תחרות הכתיבה של ילדי ישראל על שם ריקה ברקוביץ' ז"ל," תשפ"ד. יום רביעי...

היכל הספורט רוממה • הבית של הכדורסל בחיפה

היכל הספורט רוממה הוא היכל הספורט העירוני של חיפה, ביתו של הכדורסל החיפאי, השוכן בדרך פיק״א 69. היכל הספורט היכל הספורט הוקם כדי לארח תחרויות ספורט...