ראיון פתיחת שנת הלימודים עם מנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל: “יש משמעות גדולה ללמידה בסביבה הטרוגנית”

ד"ר הראל אינו איש בשורות לאותם תלמידים שמקווים לחזור השנה הביתה בלי שיעורי בית. הוא גם חושב שמבחנים הם חלק אינטגרלי מהחינוך. הוא מאמין מאוד במורים ובמנהלים וסבור שהתלמידים יחוו חוויה מעצימה וטובה בבתי הספר אם כל הגורמים יעשו את תפקידם בשיתוף פעולה, משרד החינוך, המנהלים, המורים וההורים

ביום ראשון, 2 לספטמבר, יצעדו 54,993 תלמידים נרגשים לבתי הספר השש שנתיים והיסודיים בעיר. אחד מהאנשים המרכזיים, שאמון על כל שכל אחד מהם ייצא מרוצה ביום הלימודים הראשון ובהמשך השנה הוא מנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל.

שנים רבות חלפו מאז שד”ר הראל, שדואג היום לעשרות אלפי תלמידים, היה תלמיד בעצמו, אבל הוא עדיין זוכר בהערכה את המנהל שלו בבית הספר לקציני ים בעכו, זאב אלמוג ז”ל, שלימים נרצח בפיגוע במסעדת מקסים עם עוד 4 מבני משפחתו:

“מה שהפך את אלמוג למנהל כל כך משמעותי עבורי, עד היום, הוא שהוא ידע את השם של כל אחד מהתלמידים וגם מתי הם חוגגים יום הולדת. לצד היחס האישי והיכולת לראות כל אחד מהילדים, הוא גם דרש מאיתנו להגיע להישגים. הוא היה איש מאוד מרשים”.

בריאיון ל”חי פה” מסביר הראל כי הוא שבע רצון מהישגי בתי הספר בשנת הלימודים שהסתיימה, ומציב לעצמו ולבתי הספר עוד יעדים בשנת הלימודים הבאה:

“בשנת הלימודים שהסתיימה התרכזנו במניעת הנשרה והכלה של תלמידים שנזקקו לכך, והיינו שבעי רצון מהמשך העלייה בהישגי הבגרויות והמיצ”ב.

בנוסף, הקדשנו מאמצים רבים גם להתפתחות של הכשרות המורים. אנחנו מאמינים מאוד גם בערך ההתנדבות ושמים עליו דגש. לצד הדברים האלה עסקנו גם בבית ספר של החגים ושל החופש הגדול ובבינוי”.

בשנת הלימודים הקרובה, משרד החינוך במחוז יפעל על מנת להמשיך את שיפור ההישגים, אומר הראל:

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

“הסיוע לבתי הספר יהיה בבצורה דיפרנציאלית בהתאם לצרכים של כל אחד מבתי הספר, הישגים לצד אקלים. אנחנו נפעל גם על מנת שיותר תלמידים יגיעו לבגרויות איכותיות. משרד החינוך השנה יפעל יותר בחטיבות הביניים על מנת לאפשר לצוות עובדי ההוראה להביא לידי ביטוי את חזונם. אנחנו מייחסים משמעות גדולה גם למחויבות החברתית ולקשר ולעבודה עם ההורים. משרד החינוך מביא יוזמות חינוכיות לבתי הספר אבל גם מעודד יוזמות חינוכיות שמגיעות ממורים, שרואים את מה שקורה בשטח ומציעים איך אפשר לשפר את הדברים. אנחנו שמנו לעצמנו כיעד גם את חיזוק ההכלה בבתי הספר”.

משרד החינוך ראה בשנים הקודמות, שרק אחוזים בודדים מהתלמידים ניגשים לבחינת בגרות במתמטיקה ברמה של 5 יח”ל, ולכן החליטו במשרד על פרויקט לאומי, שמטרתו היא להגיע ל-20% מהתלמידים שיעשו בגרות של 5 יח”ל במתמטיקה. ד”ר סער הראל תומך בהחלטה, וסבור שהיא לא פוגעת בהוראת המקצועות ההומניים:

“לצד התלמידים, שעושים 5 יח”ל מתמטיקה, יש עוד 80% מהתלמידים, שמרחיבים מקצועות אחרים. העובדה ששמים דגש על 5 יח”ל מתמטיקה לא פוגעת בהשקעה בשאר מקצועות הלימוד. יש לנו תכנית מדהימה להרחבת לימודי התנ”ך, אנחנו מעודדים בתי ספר ללמד היסטוריה כחלק מהיבטים רחבים, למשל להכניס ללימודי ההיסטוריה את מרחב המסע לפולין. יש דיונים בתחום של אזרחות וחשיבה על האופנים בהם לומדים ספרות”.

האם אתם פועלים על מנת לחזק את מעמד המורה?

קודם כל, מובן שההוראה היא הבסיס להצלחה ולכן אני כל כך שבע רצון מכך שכמעט כל 21,000 המורות והמורים במחוז חיפה הם מורים מצוינים. אנחנו מקדמים פיתוח מקצועי של עובדי ההוראה ומאמינים בתקשורת בית ספרית כחלק מהשקיפות והטיוב של המערכת. לצד ההכשרות אנחנו גם דואגים ל – well being הצוותי. רוב המורים שמגיעים למערכת הם איכותיים ואנחנו לקבל רק מורים טובים. כשאנחנו מגלים, שזה לא המצב, אנחנו מנסים להציע הדרכה ולנסות לשפר, ולא ממהרים לפטר. יש לנו מורים וותיקים ומעולים, זה החלק הארי של המערכת ואנחנו גאים על כך.

מה היית מציע למורה חדש שעומד לראשונה מול כיתה בעוד כמה ימים?

מורים חדשים צריכים להגיע עם תחושת מחויבות ושליחות, ידע מקצועי ניכר וחשוב מאוד שהם יזכו לליווי מיטבי בתוך בית הספר. על מנת שמורה חדש ירגיש סיפוק, הציפייה שהייתה לו בתור סטודנט צריכה להתממש, וזה יקרה רק כשבית הספר והמערכת כולה יקלטו אותו בצורה נכונה.

הרבה הורים ותלמידים מקווים שבשנת הלימודים הקרובה לא יהיו שיעורי בית, יש סיכוי?

שיעורי בית הם עניין של מינונים ואיזונים. אין ספק, שילדים לא צריכים להקדיש שעות ארוכות אחה”צ להכנת שיעורי בית, כיון ששעות הפנאי חשובות מאוד. יחד עם זאת, שיעורים במינון הנכון הם חשובים, לדעתי. הכנת שיעורי הבית חשובה בשביל התרגול, הסדר והמחויבות. המרחב של שיעורי הבית מאפשר אינטראקציה משותפת בין ההורים לילדים. שיעורי הבית מאפשרים להורה להיות שותף ולראות מה מצב הילד שלו ובמה הוא מתקשה. זו יכולה להיות חוויה מצמיחה או מקור לחיכוך עם ההורים, אבל חשוב מאוד שזה יהיה במינון הנכון.

יש היום לא-מעט אירועי הערכה בבתי הספר. אתה בעד לצמצם את מספרם?

מבחנים הם חלק אינטגרלי מהלימודים. בדומה לשיעורי הבית, גם כאן זהו עניין של מינונים. חלק מההתפתחות של התלמיד זה התמודדות מול הצורך להיבחן. ילד צריך להתמודד עם העניין, זה חלק משמעותי בצמיחה וזה מכין את התלמידים לחיים האמתיים. ההימנעות מתסכולים ומהיכולת לשאוף – יש לה מחירים לא פחותים.

לגבי בתי הספר המוכרים שאינם רשמיים בחיפה, (הריאלי, ליאו באק, הנזירות ועוד…), האם אתה חושב שיש פערים בין בתי הספר האלה לבתי הספר העירוניים?

קודם כל חשוב להבין, שאין דבר כזה בית ספר פרטי וגם בתי הספר האלה מקבלים את רוב המימון מהמדינה. בחיפה יש חינוך עירוני מצוין, ובתי הספר הציבוריים לא נופלים בשום דבר מבתי הספר שהזכרת. להיפך, בחלק מהמדדים, בתי הספר הציבוריים משיגים תוצאות טובות יותר.

מדובר בעניין של תפיסת עולם: אני מאמין שיש משמעות גדולה ללמידה בסביבה הטרוגנית לעומת מה שקורה כשיש לימוד הומוגני שבה אתה לומד עם ילדים כמוך. התהליך החינוכי בבתי ספר הטרוגניים הוא הרבה יותר משמעותי. להטרוגניות הבית ספרית יש ערך ענק ובסופה אנחנו מקבלים בוגרים שהם אזרחים טובים יותר. כל תהליך מבדל שמאופיין בקבוצות מוגדרות הוא תהליך לא שלם.

אנחנו במערכת חי פה מאחלים לתלמידים ולמורים שנת לימודים מוצלחת!

הגיבו כאן לכתבה