"אני שלם עם ההחלטה לפתוח את שנת הלימודים כסדרה" • ד"ר סער הראל, מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך

ד"ר סער הראל עם שרת החינוך שאשא ביטון (משרד החינוך)

ד"ר סער הראל, מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, שלם עם ההחלטה לפתוח את שנת הלימודים כסדרה ומתגעגע להוראה | ראיון

בפעם השנייה – שנת הלימודים נפתחת בצל הקורונה

מחר, יום רביעי 1/9/2021, יפתח מנהל המחוז במשרד החינוך ד"ר סער הראל, את שנת הלימודים זו הפעם הרביעית. זו הפעם השנייה מאז שפרצה הקורונה ששנת לימודים נפתחת, אך לעומת שנת הלימודים הקודמת, שהתחילה בקפסולות למשך שבועיים ואז עברה לזום, עכשיו יש ראש ממשלה חדש ושרת חינוך חדשה, שהחליטו שצריך ללמוד לחיות עם הקורונה. "אני מקווה שלכל התלמידים, ההורים, המורים והמנהלים תהיה שנה טובה, הרבה בריאות ושנצליח לייצר רצף לימודי לאורך השנה וחוויה רגשית וחברתית שלמה. אני מקווה מאוד שנעמוד בכל היעדים שאנחנו מציבים לעצמנו לשנת הלימודים הזו", הוא אומר.

"אני מבין הורים שחושבים שעדיף להתחיל ללמוד בעוד חודש, אבל אני לא שותף לתפיסה הזו. משרד החינוך החליט ואני מסכים לחלוטין ששנת הלימודים צריכה להתחיל כמו בכל שנה. אין סיבה לא לשמור על השגרה. התלמידים היו בחופש ארוך ועכשיו הם צריכים לשוב לבתי הספר. אנחנו מאוד מקווים שהשנה, לעומת שנת הלימודים הקודמת, נצליח לשמור על רצף לימודי, רגשי וחברתי".

ד"ר סער הראל (צילום: דוברות מחוז חיפה במשרד החינוך)
ד"ר סער הראל (צילום: דוברות מחוז חיפה במשרד החינוך)

המתווה בערים אדומות

נכון לעכשיו, המתווה הוא שבערים אדומות בבתי הספר השש שנתיים לומדים רק בכיתות בהן מעל 70% מהתלמידים מחוסנים. כלומר, כל כיתה נבדקת בפני עצמה, מה שיכול ליצור מצב שבאותה השכבה חלק מהכיתות ילמדו בזום מהבית וחלק יגיעו יום יום לבית הספר וילמדו כרגיל. משרד החינוך עושה כל אשר ביכולתו על מנת לעודד תלמידים להתחסן, והתקווה היא שתלמידים ימהרו להתחסן כדי לא להגיע למצב של למידה בזום.

בחיפה יש כעת כמה אזורים אדומים – קריית חיים וחלק קטן מהדר. שאר העיר לומדת כרגיל. באזורים אלו, כיתות שיש בהן מעל 70% מחוסנים יגיעו לבית הספר ואם לא מגיעים ל-70% מתחסנים לומדים בבית בזום. כמובן, הכול מאוד דינמי ובר שינוי.

ד"ר הראל מתייחס להבדלים בין מבני בתי הספר בחיפה והקריות, בתי ספר חדשים ומפוארים לעומת בתי ספר ישנים ופחות מזמינים. "אנחנו משתדלים שלא יהיו פערים גדולים בין בתי הספר וזו העבודה שלנו, לעשות הכול כדי שכל אחד מהתלמידים במחוז חיפה יקבל הזדמנות שווה להצליח".

"התלמידים שלנו מתמודדים עם הקורונה כבר שנה וחצי", אומר הראל, "חשוב לנו לעשות הכול כדי לסגור פערי ידע. אנחנו עושים עבודה שממוקדת במקצועות הליבה, כשהמטרה שלנו שתלמידים לא יצאו מבית הספר עם פחות ידע ממה שהיו יכולים לרכוש לו הייתה שנה רגילה".

"יש במחוז מורים מעולים ומצוינים, וצריך להמשיך למשוך כוח אדם איכותי להוראה"

"אני מאוד מאמין במורים במחוז, אני רואה איזו עבודה מושקעת הם עושים. אני נתקל באנשים מדהימים ובאמת יש מורים מצוינים ומעולים. חשוב לי מאוד לשפר את מעמד המורה וחלק מזה, כמובן, גם כולל שיפור התגמול למורים. מובן שאנחנו רוצים שלהוראה יגיעו אנשים עם כמה שיותר יכולות וככל שמעמד המורה ישתפר והשכר יהיה גבוה יותר, כמובן שיגיעו עוד מורים איכותיים וכולם ייצאו נשכרים".

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון ומנהל המחוז במשרד החינוך ד"ר סער הראל. צילום: דוברות מחוז חיפה

המנהל המיתולוגי של ד"ר הראל – זאב אלמוג ז"ל

כששאלתי את הראל מי המורה שהוא זוכר ושהשפיע עליו, הוא לא צריך אפילו רגע כדי להתלבט. "אני למדתי בביה"ס לקציני ים בעכו והיה שם את המנהל זאב אלמוג ז"ל. הוא היה אישיות יוצאת מגדר הרגיל. ראיתי בעזרתו איך אפשר ליצור קשר טוב עם תלמידים ולהשפיע על חייהם. הוא נרצח יחד עם עוד 4 מבני משפחתו בפיגוע הנוראי במסעדת מקסים".

"אולי בפנסיה…"

"עבדתי כמורה וכמנהל בבית ספר לנוער בסיכון. ליוויתי הרבה תלמידים במשך השנים ועם חלק גדול מהם אני עדיין בקשר גם היום. אין ספק שהוראה זה מקצוע ייחודי, אתה יכול להיות דמות מאוד משמעותית עבור ילדים ובני נוער ולהטביע חותם. זה מרגש לראות תלמיד מממש את ההזדמנויות שיש לו. מאוד חסר לי ללמד, הלוואי שהיתה לי שעה אחת פנויה בשבוע, שבה הייתי מלמד. אולי בפנסיה. הוראה זה ללא ספק מקצוע נהדר".

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. משה אמר/ה

  שטות מוחלטת. נקווה שעוד 3 שבועות אתבדה.

 2. אייל אמר/ה

  הוא שלם.. כאילו הוא מחליט. יש שרה פופוליסטית, שהולכת לייצר גל הדבקה ענק כשאנחנו כבר הכי גבוהים בהדבקה למליון תושבים בעולם.
  יש פה תהליך כמעט הרסני נוסח שבדיה של "לשמור על שגרה רגילה" עם שני מונחי קסם: "חיסון שלישי" ו"תו ירוק". לא זה ולא זה מאפשרים למנוע הדבקה ברמה שאליה הגענו. רק ניתוק פיזי של אנשים אחד מהשני כדי שלא ייצרו הדבקה.
  אפשר היה למנוע את כל האסון שקורה סביבנו אם ביוני כשההדבקה עלתה מ-50 ל-250 ול-500 הממשלה הפופוליסטית הזו הייתה מתעשתת, מסבירה שכדי לפתוח את שנת הלימודים בלי 10 אלף נדבקים יבוצעו סגרים וייסגרו ארועים המוניים ותיאסר טיסה שלא לצורך והיו משאירים אותנו על 1000-2000 נדבקים ביום כמו בכל המדינות שהיו במצב שלנו.
  במקום אנחנו בקטסטרופה בריאותית עם מאות חולים קשה, הדבקה שעכשיו בחגים ולימודים תעלה עד כדי הכפלת מספר הנדבקים לפי כל המומחים נגיע אפילו ל-20 אלף נדבקים ביום, 50+ מתים ביום. זה בלתי נתפש, מדינה מחוסנת שהצליחה שנה שלמה להיות שליש מהתמותה של אחרות בגודל שלה, הולכת עד דצמבר לזנק מעליהן בתמותה אחרי שזינקה אליהן בהדבקה תוך חודשיים!!!
  בנט תתפטר עשה טובה הנזק שאתם גורמים בחצי השנה הזאת יהרוס את הכלכלה 5 שנים קדימה. עשרות אלפי משפחות "יבלו" את החגים האלו בהלוויות ובידוד בגלל הפופוליזם שלכם. "להכיל את המתים". בושה.

 3. יהודי אמיתי אמר/ה

  אין קורונה והמורים לא יתחסנו!!! דיברתי עם עשרות מורים והם לא יתחסנו גם אם יצטרכו לאכול לחם עם בצל!!! תתחסן אתה ומשפחתך!!! אנחנו רוצים לחיות! אתם נטיפים שמתחסנים עם התו הירוק,אתם עבדים של השטן!!!

 4. גם מה שנפתח ייסגר במגיפה אמר/ה

  מאות אלפי ילדים ייכנסו לבידוד ואז בתי הספר ייסגרו דה פקטו בין אם רצו או לא.
  זה כנראה השיקול שלהם לפתוח, בסוף ממילא ייסגר רק לא יאשימו אותם שלא פתחו.
  ככה חושב היום המגזר הציבורי- כל אחד עם יועץ משפטי ומכסת"ח את עצמו

 5. פ אמר/ה

  מה עם הילדים שאין להם עדיין מסגרת ? יושבים בבית מחכים שתתייחסו אליהם, מי מטפל בזה כל אחד מפנה לשני ואף אחד לא מוכן לפגוש את ההורים
  ככה אתם דואגים לילדים? לא להאמין ," נצליח לשמור על רצף לימודי, רגשי וחברתי” – אמנם?
  "זה מרגש לראות תלמיד מממש את ההזדמנויות שיש לו."- ,תנו הזדמנות

הגיבו כאן לכתבה