סביון: מדוע לא תופסק ההתקשרות עם “קאר טו גו”? העירייה בתשובה: “לא מפסיקים הצלחות”

חברי המועצה ישראל סביון, ומיכי אלפר, לא רואים הצלחה במיזם קאר טו גו והעלו שאילתות בנושא בישיבת מועצת העיר שהתקיימה השבוע.

חבר מועצת העיר ישראל סביון, ממשיך במאבקו להפסקת ההתקשרות עם חברת מיזם הרכב השיתופי “קאר טו גו” שהחל לפעול בחיפה בנובמבר 2017, וזאת לטענתו על רקע התלונות ההולכות וגוברות של תושבים רבים.

ישראל סביון (צילום – ירון כרמי)

בשאילתה אותה הציג סביון, במועצת העיר שהתקיימה בשלישי האחרון הוא שואל מדוע לא תופסק ההתקשרות של עיריית חיפה עם חברת “קאר טו גו” ומציין כי בחן את הנושא לעומק ומצא, כי הפרויקט אינו נוחל הצלחה על אף שהוא היה בין המצביעים בעד הפרויקט עת שהועלה במועצה. לדבריו, התחזית האופטימית שהוצגה גרמה לו לסבור שמדובר בפרויקט בעל תועלת שמצדיק תמיכה עירונית. אלא שהמציאות הברורה בשטח טפחה על פניו במהירות.

בשאילתה הדגיש סביון, את בעיית מצוקת החניה וגזילת מקומות החניה בעקבות הקצאת החניות למיזם. לטענתו חצי שנה מתחילת המיזם  לא רואים שיפור בנקודה זו, המצוקה עדיין קיימת ורכבי קאר טו גו מיותרים, אין ירידה בעומסים וגם אין תרומה ממשית להפחתה בזיהום האוויר כי נכון לעכשיו מה שרואים בשטח 100 כלי רכב מיותרים.

סביון, נתן דוגמה את פריז, שהפעילה מיזם של רכב שיתופי במשך 7 שנים ואף היוותה השארה לערים נוספות שהפעילו את המיזם, אך הניסיון בלהפחית את הפקקים והזיהום בעיר לא צלח ואחרי שהמיזם גרם לבזבוז כספי ציבור – עיריית פריז החליטה לפני חודש להתנתק מהחברה המבצעת וכנראה בדרך לביטול המיזם כולו.

“אמנם ביטול המיזם פירושו זריקה לטמיון של כמה מיליוני שקלים שכבר השקיעה העירייה בפרויקט, אך למול מראה המכוניות העומדות ותופסות הרבה יותר מדי חלקות טובות בשכונות העמוסות מוטב לחתוך הפסדים כבר כעת מאשר לסבסד הפסדים כבדים כעיריית פריז בהמשך”, סיכם סביון.

מיכאל (מיכי) אלפר – יו”ר סיעת שס”ג (צילום – ירון כרמי)

גם חבר מועצת העיר מיכי אלפר, הציג שאילתה באותו הנושא בה הוא שואל מה מידת יעילותו של פרויקט קאר טו גו ובה ביקש להחזיר את החניות לציבור.

בשאילתה מדגיש אלפר, כי במסגרת הפרויקט הולאמו מהציבור כ-300  חניות ציבוריות. וכי תשובה לשאילתה אותה הגיש בנובמבר 2017 ראש העירייה יונה יהב, התחייב כי לאחר פרק זמן של כשנה מאז החל הפרויקט תבחן מידת יעילותו והצלחתו, וכן סוכם לבחון ביטול חלק מהחניות המסומנות ככל ואינם נדרשות לפרויקט.

אלפר, ביקש לקבל מידע בנוגע להיקף השימוש ברכבי הפרוייקט, מספר המנויים ונתוני השימוש בחניות וכן מספר דוחות החניה שניתנו בגין חניה במיקום המסומן והיקף ההכנסות מכך –  והאם בכוונת העירייה לבחון ביטול חלק מהחניות המסומנות?

מנהל הפרויקט בחיפה הציג לסביון ואלפר, ולחברי המועצה את הנתונים מתחילת הפעלתו:

על פי הנתונים נכון להיום קיימים 100 כלי רכב במערך, כאשר ממוצע הנסיעות החודשיות ללקוח במסלול הפעיל עומד על 7.5. זמן הנסיעה הממוצעת ברכבים 18 דקות ומרחק הממוצע לנסיעה הינו 6.2 ק”מ ועלות טעינה חודשית ממועצת לחודש לכל הרכבים במערך 6,500 שקלים.

מספר הלקוחות במגמת עלייה גבוהה ועומד על 3000 לקוחות כאשר הפילוח לפי גיל עומד על 39% מהמשתמשים בגילאי 30-40  36% מהמשתמשים בגילאי 40 ומעלה ו25%  מגיל 30 ומטה.

על פי סקר שענו עליו 10% מהלקוחות מתברר כי ל 61% מהמשתמשים יש רכב בבעלות פרטית ו- 39% לא.

רוב המשתמשים ברכב המיזם 38% משתמשים בו לצרכי עבודה 24% לבילויים ו- 26% למטרות אחרות.

לפני המיזם 67% השתמשו ברכב הפרטי שלהם על מנת להגיע ליעד.

בנוסף, התבקשו הלקוחות בסקר לענות על השאלה האם בכוותם לוותר על הרכב הפרטי שלהם או שלא לרכוש רכב חדש בעקבות המיזם: 19% החליטו שהם לא מעוניינים לרכוש רכב פרטי בשנה הקרובה ו 4% שוקלים לוותר על הרכב שלהם.

מה שניתן להסיק מהנתונים אומר המנהל, הוא שהמיזם חוסך 600 מקומות חנייה. והוסיף: “אנו שומעים על התלונות והטענות לגבי גזילת החניות מתוכם 34 חניות כחול ולבן אשר גרמה למצוקת חניה, אך  ככל שהפרויקט יצמח ויעלה במספר הלקוחות זה יפתור את מצוקת החניה.  כמו כן המיזם יחובר למיזם העתיד לפעול בקריות ויתווספו אליו 100 רכבים ונמשיך לטייב את מקומות החניה ומאתרים אתרים חדשים”.

מנכ”ל העירייה גדי מרגלית אמר: “מוקדם לקבל החלטות לגבי הצלחות המיזם אך מיום הפעלתו ונכון להיום הנתונים מראים על עלייה במספר הלקוחות והשימוש במיזם”.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור כלכלה ועסקים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו