בין חיפה לברלין | CAR2STOP

רכב חשמלי שיתופי - Car2Go (צילום: ירון כרמי)

היכרותי הראשונה עם שירות CAR2GO הייתה בברלין, שם הוא פועל מזה שנים רבות. מן הראוי לציין דברים אחדים על העיר המעניינת הזו, שעדיין אינם מוכרים לכמה מאתנו.

בברלין בניינים גבוהים כמעט שאינם בנמצא. אחד מגורדי השחקים הבודדים נמצא בשכונת שטגליץ, וגובהו 30 קומות. הוא שימש בתור בניין משרדים עד שהתגלה כי נבנה מלוחות אסבסט. הבניין פונה מיושביו והיה מעין מצבה שחורה במשך שנים רבות, אך לאחרונה הבניין עובר שיפוץ יסודי ויהפוך לאחד מהגבוהים בנייני המגורים בברלין. ומדוע אני מזכיר זאת? מאחר שברלין נבנתה בחלקה בתור עיר גנים, כלומר מסביב לכל בית מגורים ישנה גינה, המרחקים בין בית לבית הם גדולים והתוצאה היא שבברלין ישנם מקומות חנייה בשפע. אגב, מתכנני העיר חיפה המודרנית, לפני 110 שנים, שהיו רובם יהודים גרמנים, רצו שגם עירנו תהיה בנויה כך – אך המציאות נראית אחרת.   

יש חניה

בברלין אין מצוקת חנייה, שהיא מנת חלקן של ערים רבות ברחבי העולם, כמו גם בארץ ובחיפה. התחבורה הציבורית בברלין פועלת בצורה נהדרת ומגיעה לכל יעד בדייקנות ובמהירות, לכן תושבי ברלין מרבים להשתמש ברכבות הקלות, התחתיות ובאוטובוסים. אף כי רבים מתושבי העיר הינם בעלים של רכב פרטי, הם מעדיפים להשתמש בתחבורה ציבורית בנסיעותיהם בתוך העיר. 

הלקוח הבא

כאן המקום להזכיר שאחת הבעיות המרכזיות ברכבים להשכרה לזמן קצר היא תדלוק הרכב. מכוניות המונעות בבנזין או סולר אפשר לתדלק בכל תחנות הדלק, לעומת זאת, למכוניות חשמליות אין עדיין הרבה מקומות מילוי/טעינת חשמל. בנזין מתדלקים בדקות, לעומת זאת, בתדלוק מכוניות חשמליות הזמן נמדד בשעות. מה גם שלמכונית בעלת מנוע בנזין יש טווח נסיעה של 500 ק”מ לתדלוק בעוד למכונית חשמלית יש רק שליש מכך.

בחיפה בחרו להשתמש במכוניות חשמליות, דבר המחייב את המכוניות לחנות במקומות קבועים ומטעינים אותן בזמן שהן ממתינות ללקוח הבא.

CAR2GO בברלין

בברלין קיים השירות של CAR2GO, הפועל בצורה שונה בהשוואה לחיפה. ומדוע כדאי להשתמש בברלין בשירות זה? הסיבה העיקרית היא שאם אתה מעוניין לבקר חברים ולשוב לביתך בשעות המאוחרות של הלילה, כאשר לא פועלים קווי תחבורה רבים, אתה יכול לשכור מכונית לנסיעה הלוך, או הלוך ושוב בתנאים נוחים, וזאת מהטעמים הבאים:

 1. מרבית המכוניות הינן מסוג “מרצדס SMART” הזעירות, שהודות לגודלן אפשר להחנות אותן כמעט בכל מקום בעיר.
 2. ניתן לקחת מכונית מכל מקום בו היא חונה, ואפשר למצוא אותה באפליקציה, לנסוע ליעד המבוקש ולאחר השימוש להשאירה ברחוב.
 3. לא קיימת חובה להשאיר את המכונית במקומות מיוחדים והמסומנים כפי שנהוג בחיפה.
 4. אם אתה חונה במקום בו ישנה חובת תשלום עבור החנייה, המכוניות הללו פטורות מתשלום.
 5. דמי ההשכרה כוללים רק את זמן הנסיעה, ולא את המרחק אותו המכונית עוברת, מאחר והמכוניות הללו חסכוניות מאוד, ואם נכנסת למכונית בה אין דלק רב, אם ביוזמתך תתדלק אותה על חשבון חברת ההשכרה, תקבל בונוס – חצי שעת נסיעה בחינם. 
 6. באזורים מסוימים בברלין חונות גם מכוניות חשמליות, אך הן מעטות.
 7. ישנה חברת השכרה נוספת דומה השייכת לקונצרן BMW, המפעילה מכוניותCooper . זוהי מכונית משפחתית קטנה, ולעומת ה-SMART שהיא בעלת שני מושבים בלבד יתרונה של ה-Cooper הוא בכך שאפשר להסיע בה עד חמישה נוסעים. לאחרונה שתי החברות התאחדו, וזה נותן אפשרויות רבות יותר למשתמש.
 8. אביא דוגמא לשימוש בשירות: בני מתגורר בברלין בשכונה שאינה רחוקה בקו אווירי מהאוניברסיטה בה הוא מבקר, אך אין בנמצא קו תחבורה ישיר בין שתי השכונות, לכן עליו לנסוע בשניים או שלושה קווים כדי להגיע למחוז חפצו. בימי הקיץ הוא רוכב על אופניו והנסיעה נמשכת כ-10 דקות. כאשר מזג האוויר קשה, ויורד גשם או שלג, הוא שוכר את ה- CAR2GOעל מנת להגיע מביתו לאוניברסיטה, ושב מאוחר יותר לביתו באותו אופן ומחיר ההשכרה ממש נמוך. הסיבה העיקרית לכך שלעומת מכונית ממוצעת אשר נוסעת 10 ק”מ לליטר דלק, הרי הסמארט נוסעת לא פחות מ-40 ק”מ לליטר.
 9. אין דמי חבר, משלמים רק עבור הנסיעות.
 10. ההפעלה מתבצעת גם היא באמצעות הסמארטפון, המשמשת רק לאיתור רכבים פנויים ברחבי העיר. לקיחת הרכב מתבצעת על ידי כרטיס חבר מיוחד. מצמידים את הכרטיס לשמשה הקדמית של הרכב, דלתות הרכב משתחררות מהנעילה ואפשר להתחיל מיד בנסיעה.

מובן שבתור ישראלי וחיפאי התלהבתי מאוד מהשירות ונרשמתי כחבר בסניף הברלינאי המקומי.

cartogo ברלין | כרטיס חבר (צילום: נפתלי בלבן)
cartogo ברלין | כרטיס חבר (צילום: נפתלי בלבן)

ובחיפה…

אעבור לתיאור השירות בחיפה. כאשר הופיעו לראשונה פרסומים בעניין זה, שמחתי והאמנתי שאוכל ליהנות מהשירות כפי שנהנים מהשירות בברלין. נרשמתי ומיד שמתי לב לשוני לרעה בתנאים בחיפה בהשוואה לשירות בברלין.

 1. ישנו תשלום חודשי קבוע בין אם אתה נוסע, בין אם לאו.
 2. ההפעלה נעשית באמצעות אפליקציה בלבד, והיא בעייתית במיוחד. אזכיר זאת בהמשך.
 3. תנאי הביטוח בארץ אינם נוחים למשתמש כמוני. אביא דוגמה לנסיעה הראשונה וגם האחרונה שלי בחיפה.

יום גשום

היה זה יום גשום, ורציתי לצאת לנסיעה מביתי לכיוון שכונת דניה. בחרתי ברכב אשר חנה ליד ביתי, פתחתי את האפליקציה, אך לא היה לי מושג כיצד להפעילה. התקשרתי לשירות, ובחור ענה לי בנימוס ואמר לי שאלחץ על כפתור גדול עליו רשומה המילה “START”, ומיד אוכל להתחיל בנסיעה. עשיתי כדברו והאורות הצבעוניים נדלקו. הייתי שבע רצון ויצאתי לדרך. המכונית הייתה ממש מצוינת, “בובה” של אוטו. שקטה, חזקה, ומאיצה כמו טיל, הלוואי עליי מכונית כזו!

כאשר הנסיעה הסתיימה, חזרתי לשכונה בה אני מתגורר ולחצתי על האפליקציה “סגור” כדי לנעול את הרכב, אך ללא הועיל, הרכב לא ננעל, וכל האורות נשארו דולקים. שוב צלצלתי לחברת ההשכרה, וענה לי בחור “אדיב” אחר שאישר שקיימת לפעמים בעיה עם האפליקציה הזאת והציע שאעזוב את הרכב והוא ינעל אותו מרחוק. ואכן, שמעתי “קליק” והמכונית ננעלה מיד, ואני שבתי לביתי שבע רצון.

“מוותרים לי”

לאחר ימים אחדים לקחתי שוב רכב ויצאתי לנסיעה מביתי לכיוון מרכז חורב, כדי לשתות קפה ב”טוק-טוקי”, מקום החביב עליי. הגעתי לחנייה ברחוב ד’יזראלי, ופעלתי לפי ההדרכה הטלפונית שקיבלתי, לחצתי על כפתור ה”סטופ” שתפקידו לנעול את המכונית ועזבתי את הרכב. ישבתי זמן מה בטוק-טוקי ושבתי הביתה באוטובוס. כעבור מספר ימים קבלתי במייל חשבונית של הנסיעה האחרונה וחשכו עיניי. הסכום לתשלום היה 470 שקלים. המרחק אותו עברתי אשר צוין בחשבונית היה כ-5 ק”מ. הייתי מזועזע והתקשרתי מיד לשירות. הבחור היה הרבה פחות אדיב הפעם והסביר לי כך: “התחלת בנסיעה בצהריים, והמכונית הייתה ברשותך חצי יום, כך שהסכום שנצבר לחובתך הינו 470 שקלים”.

טענתי כנגדו שהעמדתי את הרכב במרכז חורב מאחורי מאפיית “אריאל”, לאחר שנסעתי דקות אחדות בלבד. הבחור ה”אדיב” התעקש וטען שלא סגרתי את הרכב כנדרש, לכן רשום שהשתמשתי בו. ניסיתי לטעון שלחברה יש GPS ולבטח רשום שהרכב חנה ולא נסע. אמרתי שאני ניסיתי לבצע סגירה של הרכב, ללא הצלחה. לאחר דין ודברים ממושך, הבחור אמר שהוא ינסה לברר את העניין עם הבוסים הגדולים ואקבל תשובה.

במשך כמה ימים התנהלו שיחות טלפון מעצבנות נוספות, לבסוף אחד ה”אדיבים” אמר לי ש”הבוסים” מוותרים לי, לפנים משורת הדין ובאופן חד-פעמי על ה-470 שקלים. בהמשך ניסיתי לברר מה לגבי ביטוח בחברה הזו, והסתבר לי שקיים ביטוח, אך ההשתתפות העצמית של הנהג במקרה של תאונה היא גבוהה ביותר.

אין ולא יהיה

כאשר אני נמצא בחו”ל, אני נוהג תמיד לשכור רכב עם ביטוח מקיף, בתוספת תשלום כמובן. ביררתי עם השירות בארץ ונאמר לי שניתן לעשות ביטוח מקיף אך ורק לשנה שלמה ובמחיר של אלפי שקלים.

ממש מוגזם לדרוש אלפי שקלים תמורת ביטוח רכב בו אשתמש רק לפעמים. שאלתי אם אי-אפשר לשלם פר קילומטר נסיעה, וזה יכלול ביטוח מקיף, כפי שנהוג בחברות להשכרת רכב בכל העולם. תשובתם הייתה שאין ולא יהיה שירות מעין זה – לכן הודעתי להם, בו במקום, שאני מתנתק.

צריך להיות טוב באמת…

קוריוז: ערב אחד עברתי בגבעת אורנים וראיתי רכב מסוג זה מנסה לחנות פעם אחר פעם. אם כי הנהג החנה את הרכב בצורה טובה, הוא בכל זאת יצא מהרכב, עשה בדיקה ונכנס שוב למכונית על מנת לתקן קצת את מיקומו, שאלתי את הנהג אם הוא מרוצה מהרכב, והוא ענה לי: “הרכב מצוין אך אני פוחד שיקרה משהו כגון שפשוף או מכה ואז אצטרך לשלם המון כסף כהשתתפות עצמית”.

לאחרונה נודע שהשירות בחיפה עומד להיפסק, ואיני מתפלא על כך כלל. הסיבה היא שכדי לספק שירות טוב, השירות צריך להיות טוב באמת…

רכב חשמלי שיתופי - Car2Go (צילום: ירון כרמי)
רכב חשמלי שיתופי – Car2Go (צילום: ירון כרמי)
הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  יש דבר עדיף בהרבה על קאר2גו, קוראים לו מוניוצ. אוסף ומוריד אותך היכן שצריך בלי להחנות דבר ואפילו מגיע אליך עד לבניין. מחירי המוניות בישראל הן הבעיה. לו היו סבירים לא היינו נזקקים להעמיד גרוטאות פח לרשותנו יום ולילה ולשלם על התענוג אלפי ש’ בשנה ביטוח וטסט. העמדת כמה מוניות ייעודיות בכל שכונה בחיפה, עד שיהיו אוטונומיות, הייתה מאפשרת לאלפי תושבים לוותר על רכב. אגד תיקתק מתקרב לדבר הזה ויש להרחיבו כמובן.
  ברלין לא מעניינת אותי וקאר2גו כפי שאומץ בחיפה היה מודל יקר ומיותר. התחבורה הציבורית בחיפה לא טובה. זה ידוע לכל. לא מספיק גמישה. יש צורך במאות מוניות עם נסיעה מוזלת ובכל ימי השבוע כולל כמובן שבת וחגים. מכיוון שהכל מנוהל ממשרד התחבורה בירושלים, אי אפשר ממש לקדם תחבורה ציבורית מקומית מותאמת לצרכים ולתנאיי העיר. זאת בעיה כלל ארצית. מכתיבים מלמעלה ולא רואים אנשים רק מספרים. נדרשת מהפכה בנושא ונדרשים מהנדסים צעירעם עם רוח קרב ללחום לקבל את המושכות הסמכויות והתקציבים לטפל בתחבצ ברמה מקומית ולתפור אותה באופן “הרמטי” לצרכי מטרופולין חיפה. יש בעיות ייחודיות לעיר בגלל פריסת השכונות בהר, טופוגרפיה, העדר כרמלית קו שני ברכס בין גן האם לאוניברסיטה (שהיה צריך אותו מזמן..) ועודף הרכבים הפרטיים המייצר בעיות רבות של חניה ותאונות. לצערנו הרבה מהנדסים טובים ומתכננים מוכשרים מרימים ידיים מול הבירוקרטיה והשליטה מירושלים. ריבוי העירעות בקטנות והחלשות, כמו בקריות, נשר, טירת כרמל – גם מזיק מאד לנושא הזה. כל דבר אזורי נדרש לעבור בין8 עיריות. יש תחושת ניתוק של התושבים הנדרשים לאוטובוס ממקבלי ההחלטות. גם בקריות דרוש שיפור ענק במוניות וקוים. אין מי שיסביר את חשיבות איחוד הקריות, לקידום שלהן. אוזניים אטומות ומנגנון שמשמר את עצמו וכושל בשירות לתושב. אני רוצה תחבורת מוניות בפריסה של 5 דקות הגעה מנקודת ההעמדה לכל תושב חיפה והקריות ונתיבים ייעודיים לאוטובוסים ומוניות. ככה יועדפו מהר מאד על פני רכב. מונית מורדיה למרכז הכרמל תיקח 4 דקות ותסתובב להסיע עוד נוסע תוך 10 דקות. ככה ביום יסעו מאות תושבי ורדיה ללא רכב, כי יש מונית מהירה לכל מקום ורשת מוניות שבה ניתן לעבור מאחת לשנייה בקלות והמתנה של דקות בלבד. זה הפתרון שיוריד עשרות אלפי רכבים מהכבישים. הוא דורש תכנון מדוקדק, ניהול מקומי אזורי בפריסה לחיפה הקריות נשר וטירת כרמל.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  נכון ,יש יחסים נפלאים בין בירלין לחיפה.שבת שלום נפתלי בלבן.

 3. ליטבק ילנה אמר/ה

  כתבה מעניינת

 4. זהבה אמר/ה

  לצערינו זה לא ההבדל היחיד בין ברלין לחיפה… ובאשר לחלומו של אייל על מוניות קבועות מורדיה אומר אשרי המאמין .. למרכז הכרמל יש אוטובוס ישיר אבל להגיע למרכז חורב ממש סיוט. פעם היה קו 27 שהגיע לחורב ולבי”ח כרמל אבל לצערינו בחרו להעדיף קשר ישיר לגרנד קניון..

  1. נפתלי אמר/ה

   תודה לך זהבה וגם למגיבים האחרים לכתבה על CAR2GO לגבי קווי אוטובוס אלה או אחרים איני יודע מי מטפל – אני מניח שיש שיתוף פעולה בין אגד לבין העירייה. אני כן יודע שיש מיניבוסים טיק-טאק .. (איזה שם מוזר (של גומי לעיסה…)
   זה אמור להיות שירותמצויין ולא רבים משתמשים בו.. אני רואה את המכוניות האלה חונות שעות בכל מני מקומות בחיפה.. חבל שלא משתמשים בשירות זה, כיוון שעלולים לבטל שירות זה עקב אי שימוש.
   לגבי הגראנד קנין – אף שהמקום נוח, הרי בנייתו טרפה את כל הכללים וחיפה היא כבר לא אותה העיר שהייתה,
   זה נותן לי רעיון לכתוב מה היה אם לא היו בונים את המונסטרום הזה במקום שהוא נבנה – בכייה לדורות וגם מלכודת פתאיים.

 5. לימבו אמר/ה

  אין כמו מכונית צמודה, 24 ש׳ ולכל מקום שאבחר.

 6. ירון+חנן אמר/ה

  קאר טו גו הוא מיזם שמאד אהבתי. למשל לצורך הגעה לרכבת עם מזוודות בדרך לנתב”ג וחזרה, או הגעה לבית חולים בלי להסתובב זמן רב לחפש חנייה וחסכון רב בתשלומי החנייה. זה עלה חצי מעלות מונית ספיישל ואיפשר גמישות רבה. עם זאת אני מסכים לכל מילה בכתבה. מיזמים כאלה של רכב שיתופי יש בערים הכי מתקדמות בעולם. כאן בארץ הניהול של המיזם הזה היה שגוי ומוטעה וזה מאד פגם בשביעות הרצון של הלקוחות. האפליקציה עשתה המון בעיות וגם אני קיבלתי חיוב שגוי של 650 ₪ על נסיעה שנמשכה 3 וחצי דק’ למרחק 2.5 ק”מ. רק תחנות ולחצים רבים הביאו לתיקון החיוב. עדיין חבל מאד שעיריית חיפה כיום לא השכילה להבין את חשיבות השירות הזה ובחרה לוותר עליו בלי ללמוד איך זה מצליח בערים רבות ומתקדמות בארץ ובעולם!
  מקווה שבעוד 3 שנים ראש עיר אחר יחדש את המיזם הזה ואף ישפר אותו בחיפה…

 7. אבי אמר/ה

  תיקטק פיתרון לא רע בכלל
  רק חבל שלא עובד בלילה ובסופשג

 8. רפי אמר/ה

  אני השתמשתי לא מעט בקאר טו גו בעיר, היה עדיף לי בצורה משמעותית על שימוש במוניות. חבל שהחליטו לבטל את זה

 9. עינב אמר/ה

  עד שהיה פתרון שיתופי טוב. מבאס.. בכל העולם מתקדמים לכיוון הזה

 10. שרית אמר/ה

  התחבורה בארץ רחוקה מלהיות התחבורה באירופה. שלא לדבר על שבתות שכמעט ואין אופציות הגיוניות למי שלא מחזיק רכב. לי יש מנוי לקאר טו גו ומנצלת אותו לא מעט בעיקר בסופשים, נוח וזול יותר מאשר מוניות או אופציות לא נגישות אחרות

 11. דן אמר/ה

  לנפתלי לא הכול ורוד הסמרט בשימוש והחשבון לפי הזמן שהרכב ברשותך כאשר אתה נוסע בזמן שהכבישים עמוסים הנסיעה לא זולה ואולי אף יקרה יותר ממונית

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור העיר חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו