תואר ד”ר לפילוסופיה לשם כבוד יוענק לאמן יוסל ברגנר

אוניברסיטת חיפה תעניק תואר ד”ר לפילוסופיה לשם כבוד לחתן פרס ישראל האמן יוסל ברגנר

אוניברסיטת חיפה תעניק תואר ד”ר לפילוסופיה לשם כבוד לחתן פרס ישראל, האמן יוסל ברגנר בהוקרה על תרומתו רבת השנים לתרבות ולאמנות בישראל באמצעות תערוכות, איור ספרי ילדים או עיצוב תפאורה למיטב המחזות בתיאטרון הישראלי, תרומה שהפכה אותו לאחד מעמודי התווך של התרבות המקומית.

התואר יוענק לו במסגרת אירוע הפתיחה של חבר הנאמנים ה-41 של האוניברסיטה והשקת המרכז הישראלי לחקר הים התיכון שיתקיים ב-2.6.2013.

במהלך אירועי חבר הנאמנים תשיק האוניברסיטה את בית הספר לאמנויות החדש של האוניברסיטה, שמשלב בתוכו את החוגים למוסיקה, אמנות יצירה ותיאטרון.

נשיא אוניברסיטת חיפה עמוס שפירא ציין כי לאורך כל שנות פעילותו, התבלט ברגנר בהצטיינות, מקוריות ויצירתיות, תכונות שהפכו אותו לאמן בעל שם עולמי. “בתכונות אלה אתה מגלם את הערכים שחרתה אוניברסיטת חיפה על דגלה”, אמר שפירא. עוד הוא ציין כי סיפור חייו הייחודי של ברגנר משקף את ההיסטוריה הייחודית של העם היהודי, על הטלטלות שלו ועל התקומה שבו.

באוניברסיטת חיפה ציור קיר שצויר על פי ציור של ברגנר, “מחזוריות של גירוש ושיבה”, המוצג ברחבת קומות ה-600 וה-700 בבניין הראשי.

yosl2.jpg

יוסל ברגנר נולד בשנת 1920 בווינה בשם ולדימיר יוסיף (יוסל) ברגנר. כבנו של המשורר זכריה חנא ברגנר ואחיינו של הסופר הרץ ברגנר, ילדותו עברה עליו בבית בו הסתובבו דרך קבע סופרים ומשוררים. כשהיה בן 17 היגר עם הוריו לאוסטרליה, שם החל ללמוד אומנות. הוא שירת במהלך מלחמת העולם השנייה בצבא האוסטרליה ולאחר שירותו הצבאי הקים, יחד עם חברו יוסל בירשטיין, קבוצה של ציירים שיצרו בסגנון ריאליסטי-חברתי.
בשנת 1950 עלה לישראל יחד עם אשתו, הציירת אודרי ברגנר, לצפת ומשנת 1957 עברו לגור בתל-אביב, שם הוא גר ויוצר עד היום.
כבר בשנות ה-50 החל ברגנר לזכות בפרסים רבים ובשנת 1980 זכה בפרס ישראל לאמנות הציור.
בראשית דרכו בארץ נתפס סגנון ציורו של ברגנר לעיתים כגלותי, אולם עם השנים, כשמוטיבים בהם השתמש הפכו יותר ויותר לסמלים של אמנות היודאיקה נתפס סגנונו כמייצג את הישראליות. ביצירותיו הביע ברגנר את הוויתו דרך ציור המציאות הארץ הישראלית כפי שראה דרך עיניו, כשלאורך השנים הציג ברגנר בכ-50 תערוכות.
בנוסף להיותו צייר בעל שם, עסק ברגנר בעיצוב תפאורות לתיאטרון, בעיקר תוך שיתוף פעולה עם חברו המנוח, המחזאי ניסים אלוני. כמו כן אייר כמה ספרים, שהידועים בהם “הטירה” ו”המשפט” של פרנץ קפקא.
ברגנר הוא אחד הציירים החשובים בעולם האמנות הישראלי כשרשימת ההישגים שלו כוללת, בין היתר, תערוכות יחיד רבות בארץ ובעולם ובכלל זה תערוכת יחיד ביריד האמנות הבינלאומי בבאזל בשנת 1982 ורטרוספקטיבה מקיפה במוזיאון תל אביב בשנת 2000 . הוא ייצג את מדינת ישראל פעמיים בביאנאלה בוונציה בשנים 1956 ו- 1958.

הגיבו כאן לכתבה