תערוכה במוזיאון מאנה-כץ – עבודות פיסול של יוסל בגנר. 07/2013

תערוכה חדשה במוזיאון מאנה-כץ
החגיגה
עבודות פיסול של יוסל ברגנר
פתיחה חגיגית : חמישי – 11 יולי 2013 – בשעה 20:30
נעילה- 25.8.13
יוסל_ברגנר__רוכב__2011.jpg

בתערוכה “החגיגה: עבודות פיסול של יוסל ברגנר” מציג האמן פסלי ברונזה של הדמויות המוכרות והאהובות מציוריו, שהפכו לחלק בלתי נפרד מעולם הדימויים של התרבות הישראלית: נגנים, ליצנים אוחזי מסיכות ותפוחים, דמויות רכובות על סוסי עץ
התערוכה הינה “חגיגה” פיסולית של כל שנות יצירתו של ברגנר. הנה הם כל היוסל’ים, כולם התייצבו לחגיגה: המנגנים, הילדים עם העפיפונים, המסכות והתפוחים, כל הליצנים ששׇׂשׂונַם כמוהו כעומק תוגתם.
במשך עשורים הם נפוצו בין אינספור הציורים. זימונם של היוסל’ים הפיסוליים הללו יחד בין השנים 2013-2010 טעון יותר, נרגש ומרגש יותר. כולם הגיעו מילדות של תום, אהבה וחברותא משחקית, אך כולם טבועים בחותם האובדן. ברגנר כמו מלכד למעלה משישים שנות ציור: את הכליזמרים צייר עוד באוסטרליה בשנות הארבעים (בטרם שב אליהם בשנות התשעים); את ילדי העפיפונים והמסכות צייר עוד במחצית שנות החמישים; ואילו את הליצנים, הפרפרים, סוס העץ ושאר האלגוריות צייר עוד בשנות השישים-שבעים.
כעת לא עוד החפצים – כלי המטבח והרהיטים – דוברים את דבר האֵבֶל והגלות, כי אם הדמויות שהפכו לפסלים. עתה כולם הוזמנו לחגיגה, כדיוקן עצמי נפשי של האמן היהודי החשוב הזה. ברגנר, שבַע חיים, ניסיון ויצירה, יודע שמקסם-השווא עודנו קסם שהוא טעם החיים. הנה הם כל היוסל’ים – זה אחר זה הם מתגודדים סביב האמן, אביהם-מולידם, מרימים לכבודו כוס יי”ש וקוראים: “לחיים, יוסל! לחיים ולהמשך יצירה מפוארת!”.
יוסל_ברגנר__ברל_נגן_הבס___2012.jpg
מוזיאון מאנה-כץ, שדרות יפה נוף 89, חיפה
שעות פתיחה: ימים א’, ב’, ג’, ד’, ה’ 16:00-10:00, יום ו’ 13:00-10:00, שבת 15:00-10:00

הגיבו כאן לכתבה