הפסל “אחים” נתרם ע”י האמן יוסל ברגנר לתושבי העיר חיפה

הפסל “אחים” נתרם ע”י האמן יוסל ברגנר לתושבי העיר חיפה
חתן פרס ישראל יוסל ברגנר, תרם השבוע את פסלו “אחים” לעירית חיפה והוא יוצב בכיכר החדשה שתוקם בחודשים הקרובים בצומת הרחובות חסן שוקרי – ברוולד, בין היכל העירייה לבניין מבקר המדינה וגן הזיכרון.
ברגנר, מהאמנים החשובים באמנות הישראלית, מסר כי החליט לתרום את הפסל לחיפה משום מסר השלום והאחווה הגלום בפסל ומאפיין כל כך את העיר ותושביה.
עו”ד עידן מרדכי, המייצג את האמן ויצר את הקשר בין האמן לראש העיר חיפה מסר כי הפסל, שעל הכנתו שוקד ברגנר בימים אלה, עשוי מברונזה, גובהו כ – 2.5 מטר ומשקלו כ – 300 קילו. עוד מסר עו”ד מרדכי כי עלות יציקת הפסל שיוצב בחיפה מוערכת בכ – 150 אלף דולר.
בקבלת פנים אותו קיים השבוע ראש העיר יונה יהב לברגנר השתתפו בין היתר: רעייתו של האמן אודרי ברגנר, סוכנו האישי אביר משה קבלרו, עו”ד עידן מרדכי, מנהל לשכת התאגידים בעירית חיפה ישראל בן שלום ומנהלת היחידה לתכנון נוף וגנים נטע טלמור.
ראש העיר יונה יהב, הודה בהתרגשות לברגנר על תרומתו הנדיבה והכבוד אותו הוא מנחיל לעיר והוסיף כי עיצוב הכיכר החדשה יעשה בשיתוף עם האמן.

יוסל ברגנר, חתן פרס ישראל לציור, נולד בווינה בשנת 1920. כשהיה בן 17 היגרו הוריו לאוסטרליה, שם למד אמנות. בשנת 1950 עלה ארצה ומשנת 1957 הוא מתגורר ויוצר בתל אביב.
בנוסף להיותו צייר בעל שם עולמי, נודע ברגנר בתפאורת שעיצב להצגות רבות בעיקר בתיאטרון “הבימה”. הציג באין ספור תערוכות בארץ ובעולם. ייצג את מדינת ישראל פעמיים בביאנאלה לאמנות בוונציה וסאן פאולו – שבברזיל. כמו כן מוצגות עבודותיו באוספי הקבע של מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב ובגלריה הלאומית במלבורן אוסטרליה.
במהלך הקריירה האמנותית הענפה שלו זכה יוסל ברגנר, במספר רב של פרסים כאשר הפרס בו זכה היה “פרס-שטרוק” שהוענק לו על ידי עיריית חיפה כבר בשנת 1954.
בין הפרסים מהלך השנים שלאחר מכן הוענקו לברגנר, בין היתר פרס דיזנגוף של עיריית תל אביב וחברות כבוד בגלריה הלאומית של מלבורן אוסטרליה.
גם כיום בגילו המתקדם מוסיף ברגנר, שזכה בין היתר בחברות כבוד של הגלריה הלאומית של מלבורן – אוסטרליה לצייר ולפסל מדי יום בסטודיו שלו בתל אביב.

הגיבו כאן לכתבה