“החגיגה” תערוכת עבודות פיסול של האמן יוסל ברגנר – חיפה

בתערוכה “החגיגה”: עבודות פיסול של יוסל ברגנר, מציג האמן פסלי ברונזה של הדמויות המוכרות והאהובות מציוריו, שהפכו לחלק בלתי נפרד מעולם הדימויים של התרבות הישראלית.

פתיחה חגיגית התקיימה ביום חמישי ה- 11.7.13 במעמד ראש העיר, יונה יהב
בפתיחה הוגש יין וכיבוד קל. התערוכה בשיתוף גלריית דן.
לפתיחה הגיעו יוסל ברגנר האמן עם אשתו הציירת, אודרי ברגנר ובתו, משה אביר, גלריה דן, הגלריסט של ברגנר, חיים מדור, קול ישראל, משה פרלמן, קול ישראל, ד”ר אליק פרץ,
פרופ’ ארדון, מנהל יחילב, נעה תרשיש, מנהלת לשעבר של מוזיאון מאנה-כץ, רבקה ביאליק
ניסים מידן, ראש אגודת ידידים של מוזיאוני חיפה, ברכה סלע, מזכיר ראש העיר, ישראל בן שלום, שביוזמתו יוצב פסל של בגרנר בכיכר מול עיריית חיפה
כרמלה רובין, אוצרת בית ראובן, עם בעלה דויד, ד”ר דפנה שרפמן

בתערוכה “החגיגה: עבודות פיסול של יוסל ברגנר” מציג האמן פסלי ברונזה של הדמויות המוכרות והאהובות מציוריו, שהפכו לחלק בלתי נפרד מעולם הדימויים של התרבות הישראלית: נגנים, ליצנים אוחזי מסיכות ותפוחים, דמויות רכובות על סוסי עץ, ועוד. כל אלו נמצאות בתערוכה, המהווה “חגיגה” פיסולית של כל שנות פועלו ויצירתו של ברגנר.
בפסלים הללו ברגנר כמו מלכד למעלה משישים שנות ציור: את הכליזמרים צייר עוד באוסטרליה בשנות הארבעים (בטרם שב אליהם בשנות התשעים); את ילדי העפיפונים והמסכות צייר עוד במחצית שנות החמישים; ואילו את הליצנים, הפרפרים, סוס העץ ושאר האלגוריות צייר עוד בשנות השישים-שבעים. עתה כולם הוזמנו לחגיגה, כדיוקן עצמי נפשי של האמן היהודי החשוב הזה. כעת לא עוד החפצים – כלי המטבח והרהיטים – דוברים את דבר האֵבֶל והגלות, כי אם הדמויות הפכו הן עצמן לחפצים, לפסלים. במרחב הפיוטי-העממי הקסום שלהן זיכרון העיירה היהודית מתערבב עם האלגוריה הקיומית.
על החוגגים נחה מין תקווה – אירונית ומלנכולית ככל שהינה. זהו מופע של הישרדות בפני האין והאבסורד, מופע של קורבנות שהם בגדר אמנים המוכרים אשליות ונחמות – לעצמם ולנו. שבַע חיים, ניסיון ויצירה, ברגנר יודע שמקסם-השווא עודנו קסם שהוא טעם החיים. מה שראשיתו חוויה אוטוביוגרפית של פרידת נער מוורשה ומאב ב-1937 והמשכו גלות באוסטרליה וקינה על אסונה של תרבות יהודית שלמה, סופו אמירה קיומית אוניברסלית על האדם ועל האמנות.

vqkuk8Vrkb3kRByzBIcxVEWhyhhjJM7bKk2i94f7kgg.jpg

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

    [attachment=0:3bq35pi2]vqkuk8Vrkb3kRByzBIcxVEWhyhhjJM7bKk2i94f7kgg.jpg[/attachment:3bq35pi2]

הגיבו כאן לכתבה