ישראל סביון מגיש הצעה לסדר: פתיחת שער פלמר בחיפה לנמל הנוסעים

חבר מועצת העיר ישראל סביון, הגיש הצעה לסדר בה הוא מבקש את פתיחת שער פלמר, שתיצור חיבור של אזור הנמל הישן, לאזור העסקים הגובל בשער, ובכך תאפשר נגישות לאלפי תיירים והולכי רגל ועובדי נמל ואחרים לרובע העיר התחתית, לקמפוס הנמל ושלוחותיו ותתרום לחיים הכלכליים בעיר התחתית.

כידוע, פתיחת הנמל המערבי תקועה כבר שנים רבות. התכנית שאושרה במועצה הארצית בשנת 2006, אינה יוצאת לדרך. בדצמבר 2015, אף הודיעה עיריית חיפה, בהכרזה רשמית, כי הנמל המערבי יפתח בשנת 2016.

עם הגשת ההצעה לסדר, ראש העירייה יונה יהב, פרגן לסביון על המאמצים הרבים להפיח רוח חיים ולהחזיר עטרה ליושנה לעיר התחתית בחיפה ולהגביר את הפעילות הכלכלית למאות העסקים בסביבה כולל רחוב הנמל, העצמאות ועוד. הצעה שאמורה לעבור בהצבעה בישיבת מועצת עיר הקרובה.

ישאל סביון:

“אין זה סוד שרובע העיר התחתית זקוק לטראפיק של הולכי רגל כפי הזכור מזמנים ששער פלמר היה פתוח וחיבר את הנמל עם האזור הנ”ל. מבדיקה שנערכה, פתיחת שער פלמר להולכי רגל, תיצור חיבור של אזור הנמל הישן, שבו עוגנות בין היתר אניות קרוז ואחרות, לאזור העסקים הגובל בשער פלמר ותאפשר להולכי רגל ליהנות משפע העסקים ומסעדות בסביבה ליהנות זה מזה.

כמו כן פתיחתו של השער תאפשר נגישות לאלפי תיירים והולכי רגל ועובדי נמל ואחרים לרובע, לקמפוס הנמל ושלוחותיו. עלות תחזוקת המעבר שיכלול בין היתר דרגנועים מקורים ומעליות שיאפשרו נגישות, תעלה כמיליון ש”ח לשנה, תקציב הבטל בשישים לעומת התרומה לחיים הכלכליים בעיר התחתית והכנסות עקיפות שיכנסו לקופת העירייה”.

כיכר בוסטון ושער פלמר. ברקע – ספינת טיולים . ביניהם מסילת הברזל (צילום – ירון כרמי)

 

לשאלת חי פה כיצד ניתן ליישם בפועל את ההצעה באם תעבור,  בגלל שבצד השני של השער קיימת מסילת ברזל, סביון הסביר:

“הדבר יתבצע בעזרת גשר מעל בגובה שמאפשר תנועת רכבות, דרגנועים ומעליות בשני הצדדים שמתאימים למזג אויר קיצי וחורפי כמו שקיימים בעולם הרחב”.

הגיבו כאן לכתבה