הנמל יפתח לציבור | חזית הים יפתח לקהל הרחב כמוקד תיירות ופנאי

הדמיה: מן שנער אדריכלים

שרת התחבורה אישרה – חזית הים בנמל חיפה תיפתח לקהל הרחב כמוקד תיירות ופנאי

שרת התחבורה חתמה על תיקון היסטורי בכתב ההסמכה של חברת נמל חיפה. במסגרת התיקון יורשה נמל חיפה לאחר סיום הליך ההפרטה, לתפעל את חזית הים העירונית בשטח המערבי של נמל חיפה, מדובר בשטח על קו המים בגודל של למעלה מ-300 דונם הגובל לכל אורכו בעיר התחתית של חיפה.

תיקון היסטורי

מדובר בתיקון היסטורי שבמסגרתו תיפתח לציבור חזית הנמל בחיפה לקהל הרחב, לאחר שנסגר בתקופת בנייתו על ידי הבריטים בשנות ה-30 של המאה שעברה. כעת, בהמשך לתוכנית מתאר ממשלתית שאושרה בממשלה יחדל בשלבים מערב הנמל לשמש לפריקה וטעינה של מטענים וחברת הנמל תוכל לפי התיקון: ״לבצע בשטח חזית הים פעילות להקמת מתקנים ומבנים, תחזוקתם והפעלתם לצורך מתן שירותים ולרווחת באי הנמל, המשתמשים והמבקרים במתחם, למטרות מסחר, תיירות, תעסוקה, מגורים, תרבות ופנאי ומעגנה".

הדמיה: מן שנער אדריכלים

נמל חיפה משמש בשנים האחרונות כמוקד פעילות אטרקטיבי. בשטחו המערבי נערכו שורה של פסטיבלים וכן צילומים של תוכניות טלוויזיה בכלל זה שלוש עונות של התוכנית "נינג'ה ישראל", זאת לצד עליה גוברת של פעילות אוניות תיירים. לאחר הפרטת החברה ובזכות התיקון שיכנס לתוקף, הפעילות תוכל להתרחב משמעותית.

מירי רגב בנמל המפרץ - חיפה (צילום: ירון כרמי)
מירי רגב בנמל המפרץ – חיפה (צילום: ירון כרמי)

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח״כ תא״ל מיל׳ מירי רגב: ״במוקד חזוני ״מחברים את ישראל״ קישוריות, נגישות ועירוב השימושים בתשתיות מרכזי התחבורה, כפי שיבוא לידי ביטוי גם בנמל חיפה. אין לי ספק כי הנמל יהפוך לאבן שואבת ומרכז פנאי ותיירות שיתרום לכלכלה וליצירת מקומות עבודה והזדמנויות כלכליות ליזמים החיפאים״.

יו"ר דירקטוריון חברת נמל חיפה אשל ארמוני: "מדובר בתיקון היסטורי. אנחנו מחכים לו שנים רבות. חזית הים בנמל חיפה מהווה פוטנציאל עצום לנמל ולעיר חיפה ואני משוכנע שהיא תהפוך לשם דבר בעולם כולו"

מנדי זלצמן (צילום: חנוך ויניקמין)
מנדי זלצמן (צילום: חנוך ויניקמין)

מנדי זלצמן מנכ"ל חברת נמל חיפה:

נמל חיפה הוא מהבודדים בעולם המשלבים פעילות ענפה של כל סוגי המטענים לצד פעילות קרוזים משגשגת ופסטיבלים לקהל הרחב. כתב ההסמכה החדש יאפשר להעצים מאוד את הפעילות במערב הנמל.
11 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד ידידי מנדי, מנהל הנמל של חיפה על ההחלטה האמיצה.ברוך אתה יהודה אדוננו מלך העולם שהחינו וקיימנו וגיענו לזמן הזה. שבוע טוב

 2. דוד אמר/ה

  מזל טוב
  עכשיו נשאר רק להעביר את הרכבת למנהרה ובא לציון גואל

 3. אבי כהן אמר/ה

  חזון אחרית הימים ❣
  רק שלא ימכרו לרשת סינית.. 🤦🏼‍♂️

 4. זהבה אמר/ה

  כמה חבל שמנדי זלצמן לא נבחר לראשות העיריה. בטוחה שהיינו נראים הרבה יותר טוב.

 5. זהבה אמר/ה

  מנדי זלצמן לראשות עירית חיפה

 6. נילי אמר/ה

  חבל שתושבי חיפה הם עדר שבחר טרנד ולא בחר איכות

 7. דרור אמר/ה

  נהדר! 👍

 8. יצחק אמר/ה

  בקיצור….., מירי רגב דפקה את התכנית של עיריית חיפה לסלק את הנמל ולחבר את בן גוריון לים

 9. אייל אמר/ה

  חברים אינכם מבינים עד כמה הכותרות רחוקות מהמציאות. בבסיס החתימה של שרת התחבורה עומד רק רצון אחד להשאיר בידי נמל חיפה את "נדל"ן" המעגנה המערבית כחלק מתהליך הפרטתו (ובונוסי שלמונים אדירים לעובדי הנמל לקבלת התהליך). אי לכך נסתם הגולל על פתיחת ציר המושבה והעיר התחתית כלפי הנמל. נמל חיפה יוכל להחליט באופן בלעדי מה ייעשה במעגנה, ולא עיריית חיפה. שוב כחלק מ"עיר נמלים" שעוקפת את עיריית חיפה. העיריעה לא הייתה שותפה ולא תקבל דבר מאותו שטח (שיכול להכניס מאות מליוני שקלים מפיתוח תיירות, מסחר, מלונאות, היכלי ארועים לו היה מגיע לידי העיר חיםה ותושביה ולא מוחזק בן ערובה לאינטרסים הכלכליים של מכרז הפרטת נמל חיפה ודמי שתיקה לעובדיו. זאת אולי ההחלטה המקוממת והצינחת ביותר שעושה עוול משווע עם חיפה. ברצונו יעשה שם הנמל מתחם בילוי וברצונו ימשיך רק לקבל אוניות נוסעים קרוזים ופריקת רכבים. אין ספק כי פעילות דגון שאינה מועתקת משם ורווחית מאד לנמל תימשך. הנמל יכריז שהוא "עןבד על תוכניות" כפי שרכבת ישראל "חתמה על תוכניות שיקוע הרכבת בחיפה". הונאה מוחלטת. השטח הזה צריך להיות בידי העיר חיפה לפיתוח. במקום הנמל מקבל שליטה ללא כל הצדקה.

 10. מירב אמר/ה

  כמה מתכות כבדות צריך לנשום כדי ליהנות מהמתחם החדש?

 11. רומן אמר/ה

  זלצמן הינו פדופיל וסוטה ותיכף מידע זה, יצא לאור. וכמו כל אנשים עם אלף עיניים (אנשיי עסקים) הבטיח לעצמו את הקרקע שהיא ישראלית לעצמו. אנחנו בתקופת האינטרסים האישיים. אין נדיבות, אין סולת, כי אין פיתוח לבהי. אין עדיין אינטליגנציה רגשית. כולם חיות פה. תתביעשו לכם על חוסר הפיתוח האנושי. הערך הוא רק כספי על בני אדמה של החיות.

לא ניתן להגיב