אושרה תוכנית חזית הים העירונית של חיפה

המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה הבוקר את חזית הים העירונית

 

התכנית כוללת מתחם מגורים ובו מאות יחידות דיור והוראות לעניין שיקוע מסילת הרכבת. החלטת המועצה תוגש בשבועות הקרובים לאישור הממשלה

 

רגע היסטורי נרשם הבוקר בשעה שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את התכנית לפיתוח חזית ים עירונית בחיפה. התכנית תמ"א 13/ 3/ א הוכנה בהתאם להחלטת המועצה הארצית מיום 11.9.07 להקמת חזית הים העירונית בחלקו המערבי של נמל חיפה.

מדובר בתכנית פיתוח של חזית ים עירונית ראשית בחיפה, אשר תהווה מוקד תוסס למבקרים ויכלול מרכזי תיירות, בילוי, מסחר, פנאי, נופש ועוד.

התכנית יוצרת חיבור בין העיר לחוף הים באזור שהיה סגור לציבור במשך שנים רבות ומאפשרת שימושים עירוניים בנמל כמנוף להתחדשות עירונית בכל מרחב העיר התחתית וחיזוק לב המע"ר של מטרופולין חיפה המשרת את תושבי הצפון כולו.

הדמייה_מרכרזית_-_פתיחת_חזית_הים.jpg

החיבור בין העיר לים יתאפשר הודות להוראות המפורטות שהוטמעו בתכנית לשיקוע המסילה בקטע המרכזי בין בית המכס ועד כיכר בן גוריון. שיקוע המסילה יסיר את החיץ הקיים בין העיר לים ויממש את אחד העקרונות החשובים של התכנית. כך יוותר "שער כניסה" ראשי להולכי רגל בקצה שדרות בן-גוריון, המהוה את ציר התיירות הראשי של העיר.

בתוך כך יוקמו 500 יח"ד מעל חניון ציבורי שיוקם בצמוד לאזור אל-עתיקה. תוספת יחידות הדיור תחזק את האזור ותיצור תמריץ להתחדשות עירונית באזורים סמוכים.
חזית_הים_מצב_דרום.JPG

התכנית מתעדפת שטחים פתוחים לציבור הרחב, ברובו מרחב להולכי רגל, הכולל טיילת חוף רחבה, כיכרות ורחבות המתחברות למרקם העירוני הגובל. המבנים הקיימים בנמל אשר שימשו בעבר כמחסנים ישוקמו ויוסבו לבתי מסחר, בילוי ושטחי ומוקדי תרבות.

בנוסף יוקמו מבנים חדשים, נמוכים, בעלי אופי "נמלי", רב תכליתיים, לשימושי מסחר, בילוי, תעסוקה ותיירות, כמוקדי פעילות שילוו את צירי ההליכה שלאורך קו המים ובניצב לו.

התכנית מקדמת פיתוח הדרגתי של חזית הים העירונית, בד בבד עם פינוי הדרגתי לפעילויות נמליות שונות ואפשרות המשך קיומן של פעילויות נמליות מסוימות.

התוכנית, לדברי יהב, תשנה את פני העיר כולה. עם השלמת התכנית נהנה כולנו משדרת תיירות חדשה שתחילתה בטיילת לואי שעל הר הכרמל המשכה בגנים הבהאים וסופה בנמל שיפתח את שעריו לציבור הרחב.

עם מימושה של התכנית תפתח חיפה לקו המים ואזור הנמל יזכה לפיתוח חסר תקדים כמוקד פעילות פנאי ונופש שישרת את כל צפון המדינה ויתרום עשרות אלפי מקומות תעסוקה חדשים. במקום יוקם מתחם תיירות בין לאומי שיכלול מסעדות, בתי קפה וטיילות שימשכו המוני מבקרים ותיירים, בין היתר, הודות לנמל המערבי שיהפוך לנמל קרוזים מודרני ובו מרכז בילוי תוסס שיכלול בתי קפה, מסעדות, מסחר ומגורים.

חזית_הים_מרכז.JPG

ראש עיריית חיפה יונה יהב: "לאישור התכנית משמעות היסטורית עבור העיר חיפה והיא משקפת את פרי היוזמה והמאמץ המתמשך של עיריית חיפה לפתח ולשקם את העיר התחתית וליצור במרכזה אזורי פעילות חדשים אשר ימצבו את חיפה כעיר חוף מהמובילות בעולם

חזית_ים_עירונית_מזרח.JPG

חזית ים עירונית בחיפה מבט מכיוון מזרח – הדמיה

חזית הים העירונית של חיפה

תגובה
  1. מיכאל אמר/ה

    ידיעה מלפני חמש שנים. ומה קורה באמת כיום ?

לא ניתן להגיב