הוועדה המקומית לקראת הכרעה בעתידו של “משטח 95” שהרס שטחי טבע על גדת הקישון

אתמול (ב’ 20/11/17), נערך דיון נוסף בשאלת “משטח 95”, על הגדה הדרומית של נחל הקישון, בוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה. הוחלט כי הדיון יידחה עד לביצוע סיור שטח של חברי הוועדה.

מדוע הדיון נדחה שוב ומה הסיפור של “משטח 95”?

ומדוע שאלה זו היא חיונית עבור הקישון, תושבי חיפה והמפרץ כולו?

משטח 95 – גוש האספלט הענק בלב התמונה, על חשבון שטחים טבעיים של הקישון (צילום מרחפן – עמרי שפר)

אוהד שוורץ, מנהל קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, ינואר 2017:

חנ”י (חברת נמלי ישראל) לקחה שטח צמוד לגדת הקישון, שיטחה עם אספלט והחלה לאחסן מכולות.  למהלך זה היו מתנגדים רבים.
חנ”י בתגובה הגישו לרשויות “בקשה להיתר שימוש חורג, זמני”.
כך אושר היתר שימוש חורג  על ידי עיריית חיפה.
ארגוני הסביבה (משרד להגנ”ס, רשות נחל קישון, משרד הפנים, החלה”ט, הירוקים וכו’) הגישו ערר.
ועדת הערר הנכבדת קבעה והחליטה: מותר לחנ”י להשתמש בשטח אבל רק לשלוש שנים, בלי הארכות!
בינתיים החלטת הערר פגה… ב – 2014
וחנ”י? הם ממשיכים בענייניהם.

“משטח 95” יושב באזור רגיש מאוד מבחינה סביבתית ואקולוגית. הוא מכונה כך על שם 95 הדונמים שהוא תופס. פארק הקישון נותר עם 586 דונם בלבד – לעומת פארק אריאל שרון שחולש על כ-8000 דונם ופארק נחל באר שבע החולש על כ-5300 דונם!

להרחבה בסוגיית שטחי הקישון וכדי להבין מה גורל שאר השטחים באפור – קריאה חובה לכל מי שחפץ בקישון שמור ומשגשג:

 

העלמת עיין של עיריית חיפה

חברת נמלי ישראל עלתה על שטח על גדת הקישון וביצעה בו בינוי בהיקפים אדירים, תוך פגיעה בערכי טבע ונוף. הדבר מבוצע בהיתר של עיריית חיפה, השטח מקבל הכשרה חוקית זמנית, אשר פגה כבר לפני למעלה מ-3 שנים. בינתיים הועדה המקומית לתכנון ולבניה של עיריית חיפה לא קיבלה החלטה לגבי עתיד השטח.

הידיעה המקורית אודות החלטת עיריית חיפה למתן היתר (מרץ 2010):

נזק לפארק הקישון

בראש ובראשונה, הנזק נובע מכך שהמשטח יושב בצמוד לגדת הקישון וחוסם את המעבר האקולוגי לאורכו. נוסף על כך, “משטח 95″ צמוד ל”אפנדיקס,” האזור הרגיש ביותר בקישון מבחינה אקולוגית. שם נמצאים רוב המינים הייחודיים של הקישון אשר נמצאים בסכנת הכחדה. חלק מהם ייחודיים רק לקישון ולכן נמצאים בסכנת הכחדה עולמית.

בדוח של רשות נחל קישון נכתב (ההדגשות שלי):

בסקר בוטאני שבוצע בשנת 2007 באזור מורד נחל קישון האפנדיקס כחלק מסקר אקולוגי מקיף שנערך באזור שלוחת האפנדיקס של הנחל, הגלו בסביבת נחל קישון מיני צמחייה רבים האופייניים לבתי גידול לחים כמלחת הקישון. מספר מיני צמחייה שנמצאו הנם הנעצוצית הסבוכה המקיימת כ-100 פרטים באזור מורד הקישון האפנדיקס ותלתן צר עלים המקיים כ-30 פרטים בלבד בקצה האפנדיקס. צמח זה הנו נדיר במיוחד (אנדמי לישראל) וכיום אין עדויות על המצאותו בשום מקום אחר בעולם. למעשה הוא נחשב כנכחד, עד להמצאו בסמוך לקישון.

בנוסף למינים רגישים ונדירים אלה, הקישון מהווה בית גידול לעופות נודדים וחיות בר רבות, אשר מהוות כולן חלק בלתי נפרד מהיופי של ארץ ישראל ובתוכה מפרץ חיפה.

מכולות במשטח 95, צולם מהקישון במהלך סיור שערכתי במקום עם פעילי סביבה. צילום: חיים נתיב
אנוכי בסיור עם פעילי סביבה בקישון. ברקע משטח 95 עמוס במכולות. צילום: חיים נתיב.

מילים לחוד ומציאות לחוד

מדי כמה שבועות או חודשים אנו שבים ושומעים הצהרות של גורמים ברשויות המקומיות ובמשרדי הממשלה על הכוונה להקים פארק בקישון, לשקם אותו, ולספק ריאה ירוקה ופארק איכותי לתושבי חיפה והמפרץ. ואולם, אנו רואים שבמציאות מבוצעים מהלכים מסוכנים מאוד לעתיד הפארק אשר אינם מקבלים מענה מצד הרשויות.

חברת נמלי ישראל (חנ”י) עושה שימוש בשטחים רבים מאוד, אשר נמצאים בתחומי העיר חיפה, הן באזור חזית הים המתוכננת, והן בקישון. שטחים אלה הנם יקרים מאוד עבור תושבי חיפה והמפרץ כולו, והפגיעה בהם היא בלתי הפיכה.

בעיריית חיפה חייבים לפעול יחד עם חנ”י למציאת פתרונות להעברת פעילות מספר קילומטרים דרומה, לשטחים הפנויים הרבים הנמצאים במעלה עמק זבולון, כפי שמקובל בנמלים רבים בעולם (אתם יכולים לראות בתמונות הבאות את השטחים העירוניים המשמשים לטובת מגרשי חנייה שניתן להעביר דרומה ולהעמיס בקומות.)

מגרש מכוניות בשטחי נמל חיפה (צילום: חי פה)
נמל חיפה ושטחי אחסון של כלי רכב

הגיע הזמן ליוזמה בעיריית חיפה:

צריך להפסיק להערים נזק על הקישון ולהתחיל לדאוג לשימורו ולשיקומו לטובת פארק אדיר למען תושבי חיפה והמפרץ. הקישון לא צריך להיות מגרשי אחסון למכולות ולמכוניות, אלא בית גידול ייחודי למינים נדירים, ריאה ירוקה שכל-כך נחוצה כאן, ופארק מטרופוליני לכל תושבי חיפה והמפרץ. אם עיריית חיפה באמת מתכוונת להקים פארק איכותי בקישון, היא צריכה להפסיק לדחות את הדיונים בסוגיה ולדרוש מחנ”י לפנות את “משטח 95” דרומה ולהשקיע בשיקום המתחם.

ממשלת ישראל ובפרט המשרד להגנת הסביבה צריכים לתקצב את הקמת הפארק כמו כל שמורת טבע אחרת; ואנחנו, התושבים, הגיע הזמן שנדרוש את הדברים הללו מהרשויות שאנו שבהן אנו מפקידים את האמון שלנו וגם את מיטב כספנו.

בינתיים, אנחנו נעקוב אחר הסיור המתוכנן וההחלטות הבאות בגורל “משטח 95” ונעדכן.


תגובות


תגובת מנכל”ית רשות רשות נחל הקישון, שרון נסים:

“בקשתה של חברת נמלי ישראל להיתר הצבת מכולות בסמוך לגדות הנחל, באזור מלחת הקישון ההיסטורית שהוא בעל ערכיות אקולוגית גבוהה במיוחד, תגרום לפגיעה סביבתית קשה במאמצי שיקום נחל קישון ובתכניותיה של רשות נחל הקישון להקמת פארק במורד הנחל לרווחת הציבור”

תגובת חנ”י:

המידע המובא בכתבכם הוא שגוי ומטעה.

הוגשה בקשה נקודתית להיתר שימוש הנוגע לשטח קטן כ-10 דונם בליבו של  מתחם פעיל של 70 דונם עליו חל היתר לשימוש לאחסנת מכולות, השטח הקטן הנ”ל, הינו בייעוד היסטורי כדרך, שאינו רלוונטי עוד וכעת מבוקש להשתמש גם בו לאחסון מכולות, כמו יתרת השטח שסביבו.  בשטח זה לא מתבצעת אחסנה ולא תתבצע לפני קבלת ההיתר.

יצויין  כי אין מגבלה על אחסנת המכולות במרבית השטח,  וכי מדובר במתחם עורפי שהוא חלק משטחים לוגיסטיים-נמליים עורפיים, בסמוך לנמל חיפה ולנמל מפרץ המוקם כעת, שטחים שנועדו לתת מענה לפעילות סחר החוץ והמהווים אף הם, מוקדי תעסוקה חשובים לתושבי חיפה והאזור כולו.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו