הרשמה לפרויקט הרכב החשמלי השיתופי בחיפה שמתוכנן להתחיל באוקטובר 2017: איגוד ערים

בעוד חודשיים מתוכנן להתחיל לפעול באזור חיפה פרויקט פורץ דרך: רכב שיתופי חשמלי.

רעיון הרכב השיתופי מאפשר לנהגים שאין ברשותם רכב, לבצע שימוש במאגר כלי רכב ולשלם על פי צריכה, באמצעות הסדר מיוחד אליו הם נרשמים. כאן אנו רואים פרויקט ראשון אשר ישלב את הרעיון השיתופי עם רכבים חשמליים. את הפרויקט מוביל איגוד ערים להגנת הסביבה – חיפה, בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה.

רנו זואי – המכונית החשמלית שנבחרה לפרויקט הרכב השיתופי

בתחילת הפרויקט, יושקו 100 רכבים חשמליים, מסוג רנו זואי. במסגרת שלב ההרצה שימשך עד חודש נובמבר, יצורפו כ- 1,000 מנויים, שיהוו חלוצי המיזם, לתקופת ניסיון, ללא תשלום על דמי מנוי ודמי הרשמה. זאת, על מנת לבחון את הפרויקט על כל היבטיו ומרכיביו ולדייק אותו באופן אולטימטיבי בהתאם לצרכי המשתמשים. ההרשמה למיזם כנסיינים תחל החל מהיום באמצעות הרשמה באתר:http://lp.car2go.co.il/electric-haifa

בהמשך, במידה שהפרויקט יוכיח את עצמו, יש כוונה להרחיבו במידה ניכרת.

מספר יתרונות למודל הרכב השיתופי החשמלי:

  • התרומה העיקרית היא שיפור איכות האוויר במרחב העירוני, הסובל באופן חמור מזיהום אוויר ממקורות שונים וביניהם התחבורה. הכנסת רכבים חשמליים מקטינה את פליטת המזהמים במרחב העירוני.
  • התרומה השנייה היא בחיסכון בעלויות אחזקת רכב, עבור משפחות אשר מאגר הרכבים השיתופיים נותן מענה לצרכיהם. בעיקר מדובר שמשפחות אשר נעזרות בתחבורה ציבורית ושמעוניינות מפעם לפעם לעשות שימוש ברכב פרטי, לנסיעות ספורדיות.
  • התרומה השלישית היא חיסכון במקומות חניה, מכיוון שיש נצילות גבוהה למאגר רכבים קיימים המשרתים אוכלוסייה נרחבת.
מרכז הכרמל פקק תנועה ועומס של מכוניות מזהמות (צילום: ירון כרמי)

שיתוף פעולה עם המשרד להגנ”ס:

נושא זה נדון בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר (חמישי) בין מנכ”ל איגוד ערים ד”ר עופר דרסלר למנכ”ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר, לקראת השקת הפרויקט שיחל לפעול בעוד כחודשיים, כלומר בחודש אוקטובר 2017.  באיגוד ערים להגנת הסביבה, שיזמו את הפרויקט, מציינים כי מדובר בצעד שיביא לשיפור איכות האוויר במפרץ חיפה, ולמעשה יחל עידן חדש בתחום התחבורה שישנה את פני האזור.

צעד זה מתווסף להשקת צי האוטובוסים החשמליים, עליו דיווחנו כאן לפני שבועות אחדים:

שילוב של תעשייה פטרוכימית ותחבורה

מאיגוד ערים להגנת הסביבה נמסר לחי פה כי במפרץ חיפה בו ממוקמת התעשייה הפטרוכימית המזהמת, תחנת כוח ותעשייה כבדה, התחבורה תורמת תרומה ניכרת לזיהום האוויר המצטבר, והזיהום מתחבורה מגיע לכ-50% מסך זיהום האוויר.  כך לדוגמה, התרומה היחסית לפליטות תחמוצות חנקן במפרץ חיפה, מורכבת מ-69% מפליטות מתחבורה, לעומת 10% מבתי הזיקוק, 9% מכרמל אולפינים ו-5% מחיפה כימיקלים. כמו כן, פליטות חלקיקים לאוויר, המהווה סכנה נשימתית לתושבים, מורכבת מ-37% מפליטות מתחבורה, 21% מתחנת הכוח חיפה, 13% מבתי הזיקוק ו-8% מחיפה כימיקלים. בנוסף, פליטות של VOC (אורגנים נדיפים) התחבורה אחראית על 48%, חיפה כימיקלים 18%, כרמל אולפינים 18% ובתי זיקוק 7%. (הנתונים המלאים בדיאגרמות המצורפות)

ד”ר עופר דרסלר – מנכ”ל איגוד ערים להגנת הסביבה – חיפה

ד”ר עופר דרסלר מנכ”ל איגוד ערים להגנת הסביבה, מסביר כי לזיהום מתחבורה יש השפעה חמורה על הבריאות. “יש להביא בחשבון שזיהום אוויר הנפלט מאגזוז ובמרחק של שניים או ארבעה מטרים מהאדם, השפעתו הבריאותית חמורה בהרבה מהזיהום הנפלט מארובה הממוקמת קילומטר ויותר מהאדם”. רק לאחרונה פרסם המשרד להגנת הסביבה כי בכל שנה מתים בישראל כ-2200 אזרחים כתוצאה מזיהום אוויר, יותר ממחציתם כתוצאה מזיהום אוויר מתחבורה.

“200 רכבים זו התחלה חשובה ומבורכת, אך היעד הוא גדול הרבה יותר, כדי שהתרומה להפחתת הזיהום תהיה משמעותית באופן ניכר. המטרה היא להגיע ל-2000 כלי רכב (מתוך 160 אלף) חשמליים. במהלך השנה הבאה יתווספו פרויקטים נוספים בתחומים שונים בתחבורה שיתרמו תרומה נוספת להקטנת זיהום אוויר שמקורו בתחבורה”.

תעשיית הרכב החשמלי מתפתחת

בעולם מוכרים כיום פתרונות יצירתיים וירוקים לשינוי המצב, ובמדינות ה-OECD נותנים דגש רב למאבק בהפחתת זיהום מכלי רכב. בצד הלחץ הגובר על תעשיית הרכב ליצור כלי רכב  עם פליטה סגולית נמוכה יותר, ההשקעות המאסיביות בתעשייה ומדינות המיסוי המעדיפה רכב נקי יותר, מתפתחת תעשיית כלי רכב החשמליים בשיעור צמיחה גבוהים ביותר. כך למשל בריטניה מתכננת לאסור מכירה של מכוניות ומסחריות דיזל ובנזין החל מ-2040 במאמץ לשפר את איכות האוויר שלה.

מודל הרכב השיתופי – תחבורה ציבורית

הרכב השיתופי במפרץ חיפה הוא מודל להתניידות ללא בעלות על הרכב, מה שמקטין עלויות אחזקת רכב ובכך מקטין את מספר כלי הרכב בכביש, צפיפות ובעיות חניה. בחמש השנים האחרונות זינקו נתוני המכירות של רכבים חשמליים מאפס לשני מיליון, כאשר בנורווגיה המדינה המובילה בתחום זה בעולם 30% מכלי הרכב הם חשמליים. על פי הערכות DISFLNET, בשנת 2025 ינועו על כבישי העולם כ-50 מיליון כלי רכב חשמליים.

הרכב שנבחר – רנו זואי

רנו זואי הדור החדש של הרכבים החשמליים אשר מעניק אורך חיי סוללה של קרוב ל 150 ק”מ נסיעה בין טעינה לטעינה. הרכב הינו בעל 5 מקומות ישיבה עם מרווח פנימי רחב.

חניות לרכבים השיתופיים

במסגרת הקמת הפרויקט המורכב, במהלך השבועות הקרובים יוסבו בהדרגה כ-300 מקומות חנייה בשכונות מגורים ובמקומות מרכזים בעיר כגון, תחנות רכבת ומרכזי בילוי ותעסוקה. מעבר לסימון המיוחד על המדרכה יהיה תמרור המציין כי החניה הינה עבור רכבי המיזם בלבד. בנוסף, יוצבו  30 עמדות טעינה באתרים מרכזיים.

על מנת שהמיזם יהיה אפקטיבי, יחס החניות בהשוואה לרכבים הינו 1 ל 3, זאת כדי לאפשר תנועה של רכבים מנקודה Aלנקודה B בצורה יעילה. רכבים אלו יהיו בשימוש על יד מספר רב של אנשים ביום אשר לעיתים ירצו להגיע לאותו מקום בטווח זמן קרוב ולכן מקובל בכל מיזם של רכבים מסוג זה להסב מספר חניות של לפחות 1 ל 3.

מיקומי החניות נבחרו בקפידה על ידי צוות מומחים מאגפים שונים בעירייה תוך התחשבות במקומות המגורים של התושבים. מיקום החניות הן לרוב במקומות שבהן יש גישה לחניה מבחינה גיאוגרפית והליכה אליה מכל קצוות השכונה היא נוחה. לרוב נבחרו מקומות בשטחים ציבורים בקרבת פארקים ציבוריים ומקומות בהם יש היצע רב של חניה.

כמו כן, בנוסף למקומות החנייה הייעודים של הפרויקט, בכפוף לחוק עירוני שמאפשר חניה חינם למשך שעתיים לרכבים היברידיים וחשמליים בעיר, העירייה תדאג לספק אישור מיוחד שכל רכבי השירות יוכלו להחנות בכחול-לבן למשך שעתיים ללא עלות.

למי מיועד השירות?

פרויקט הרכב החשמלי השיתופי,  מיועד בעיקר לנסיעות קצרות ובינוניות בתוך העיר למשל, לתושבים ללא רכב פרטי או שמתניידים בקטנוע וזקוקים לרכב מעת לעת,  אזרחים המגיעים בתחבורה ציבורית לעיר ומעוניינים להתנייד בתוכה, סטודנטים ועוד. אחד היתרונות הבולטים במודל שהתשלום הינו לזמן הנסיעה בלבד ואין צורך להתחייב לפרק זמן ממושך.

איך זה עובד?

הרכבים השיתופיים פזורים בעמדות חניה ייעודיות ברחבי העיר. תושבי העיר נרשמים לשירות באתר אינטרנט ייעודי באופן חד פעמי ומקבלים כרטיס חכם אישי ותדרוך לגבי השימוש בשירות.

בסיום ההרשמה המשתמש יכול לבצע הזמנה לכל אחת מהמכוניות המפוזרות ברחבי העיר, באמצעות, אפליקציה ייעודית או דרך המוקד הטלפוני, 24/7. ההזמנה של הרכב מתבצעת כאמור כ- 15 דקות לפני הנסיעה או באופן מיידי.

לאחר ביצוע ההזמנה, התושב מגיע אל הרכב שחונה בחנייה ייעודית, מצמיד את הכרטיס החכם על השמשה, או פותח באמצעות המכשיר הנייד את הרכב, מבצע בדיקה שהרכב תקין, מתניע ונוסע. בתום השימוש, משיב המשתמש את הרכב לכל חנייה ייעודית לרכב זה ברחבי העיר.

בתום השימוש המשתמש לוחץ על כפתור סיום הזמנה והמערכת מבצעת חיוב אוטומטי של כרטיס האשראי של המשתמש, בהתאם לכמות הדקות שבוצעו.

איך ניתן לבצע הזמנה של רכב?

באמצעות אפליקציה סלולרית: למשתמשים תינתן האפשרות לבצע הזמנה ולעקוב אחר השימוש בשירות. הזמנה מראש ל- 15 דקות. האפליקציה הסלולרית תאפשר באופן ידידותי יישומים נוספים כגון, קבלת הכוונה אל מיקום הרכב הנבחר, מיון כלי הרכב הקרובים לפי מרחק, הכוונה ברגל אל הרכב המוזמן, פתיחת ונעילה של הרכב ועוד.

באמצעות מוקד טלפוני שיפעל 24/7 כל ימות השנה (למעט יום כיפור) עם שירות הלקוחות הטלפוני. תפקידו לתת מענה לתקלות ואת האפשרות לביצוע הזמנות/ הארכה/ ביטול הזמנות בכל רגע נתון.

על המערכת הטכנולוגית החדשנית

חברת CAR2GO מפעילה תחתיה חברה טכנולוגית אשר פיתחה את מערכת ניהול האופרציות של שיתוף רכבים המתקדמת ביותר בעולם. מערכת זו מאפשרת ניהול יעיל של מערך הלקוחות של המערך, צי הרכבים, עמדות הטעינה ומערכות חיוב הלקוחות. בזכות מערכת זו ממשק המשתמש ללקוחות השירות ידידותי מאוד. באמצעות הפלטפורמה הטכנולוגית שהחברה פיתחה, החברה יכולה להפיק דו”חות על דפוסי שימוש הלקוחות , דבר המאפשר לה להסיק מסקנות שיעזרו ליעל את השירות עוד יותר

כמה זה יעלה?

התמחור שנקבע לשירות הוא בין עלות נסיעה באוטובוס לבין עלות לנסיעה במונית ויעמוד של 1.5 ₪ לדקה, מהווה 35%-50% פחות מנסיעה במונית.

גיל לייזר מנכ”ל חברת CAR2GO מקבוצת שגריר ציין כי, “אנו בעיצומה של מהפכה תחבורתית שצפויה לצמצם באופן משמעותי את בעיות החניה וזיהום האוויר בעיר. במיזם החדשני, הושקעו מאות שעות מחקר ופיתוח על מנת לייצר חווית משתמש אולטימטיבית, יעילה ופשוטה, אשר תהווה תחליף נוח וחסכוני לנסיעה ברכב פרטי ולנסיעה במונית. מדובר במהפכה תפיסתית שתייתר בעתיד את הצורך ברכב הפרטי ותחסוך עלויות שימוש רבות. מיזם שיתוף רכבים כבר אומץ בעולם והצליח לייצר שינוי מהותי. מעל ל-5 מיליון משתמשים כבר בשירות ברחבי העולם. מיזם אוטוליב הצרפתי הצליח להוריד ב-20% את ההחזקה ברכב הפרטי וב-30% את האחזקה של רכב שני למשפחה. התוצאות מדברות בעד עצמן, פחות זיהום אוויר, פחות בעיות חניה וחיסכון משמעותי בכסף”.

 

הגיבו כאן לכתבה