חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

רכבלית חיפה נחנכה ויצאה לנסיעת בכורה מאוישת – בשעה טובה! • היום (ה' 19/8/21) | צפו

בטקס מרשים ולאחר עבודות שנמשכו כ-3 שנים וחצי, נחנכה היום (ה', 19/8/21) הרכבלית, בנסיעה המאוישת הראשונה

פרויקט הרכבלית בחיפה, שהושקעו בו למעלה מ-330 מיליון שקלים, עושה את הצעדים האחרונים בהשלמתו. ברכבלית תחבר בין המרכז התחבורתי 'לב המפרץ' מתחנת הרכבת הכבדה (מסילת העמק ומסילת החוף), מטרוניות, אוטובוסים, ועד לתחנה הממוקמת באוניברסיטת חיפה שבמעלה הר-הכרמל, כשבניהן תחנה נוספת בטכניון.

המהנדס הבכיר מוטי לוין מחברת נתיבי ישראל מתחייב: "מדובר בכלי תחבורה מהבטוחים והמתקדמים ביותר אשר נבנה ע"י קונצרן הרכבלים הגדול והמנוסה בעולם".

שלב ראשון: 3 תחנות • 150 קרונות

לרכבלית 3 תחנות בשלב הראשון (מהנמוכה לגבוהה): מרכזית המפרץ, הטכניון ואוניברסיטת חיפה. הנסיעה ממרכזית המפרץ לטכניון אורכת כ-10 דקות והנסיעה מהטכניון לאוניברסיטת חיפה נמשכת כ-9 דקות.

המערכת כולה מונה 150 קרונות, כל קרון יכול להכיל 10 בני אדם. כל 15 שניות תצא קרונית לדרכה מהתחנה. את הרכבלית ייצרה חברת דופלמאייר האוסטרית.

אילן דונסקי, מנהל הפרויקט מטעם חברת קידן, מספר על הרכבלית | צפו


נסיעה מאוישת ראשונה ברכבלית (צילום: שקד ברויר)

הרכבלית יוצאת לדרך – בשעה טובה! המהנדס הבכיר מוטי לוין | צפו


טריווית 'רכבלית חיפה':

 • ה'רכבלית' הינו מרכיב קריטי במערך האסטרטגי לתחב"צ במרחב חיפה שיחבר בין 'מרכזית המפרץ' דרך הטכניון ועד לאוניברסיטת חיפה. אמצעי זה יחסוך זמן לנוסעים בין חלקי העיר השונים ויחבר את הקמפוסים ושכונות ההר עם  אזור המפרץ ומרכז התחבורה במפרץ.
 • ה'רכבלית' תייצר תדירות גבוהה – קרונית כל 15 שניות, עם יכולת העברה כ-5,000 נוסעים בשעה (2,500 לכיוון) ובזכות כך תהווה פתרון זול ומהיר עבור עשרות אלפי הסטודנטים.
 • פרויקט זה יאפשר הקלה במצוקת החניה בעיר, שכן כיום חלק ארי מהציבור מגיע ברכב פרטי
 • 'מרכזית המפרץ' כוללת קווי אוטובוס עירוניים (לרבות ה'מטרונית'), בינעירוניים- אוטובוסים ומסילת רכבת כבדה; 'מסילת העמק' והמשך רק"ל נצרת. למעשה זו תחנה מרכזית שניה בעיר.
 • לפרויקט פוטנציאל תיירות. הרכבל ישמש גם את קהל התיירים באזור והמבקרים במוסדות להשכלה גבוה ובפארק הכרמל  הסמוך לתחנת הקצה העליונה. 
 • הרכבלית תפעל בימים א' – ה' בין השעות 06:00-23:00 ובימי ו' במתכונת מקוצרת
 • צפי פתיחת הפרויקט – אוקטובר 2021 | מפעיל זכייני: חברת עפיפי | רשות ממונה: נתיבי איילון
 • עלות הפרויקט 330 מיליון ש"ח (מרבית ע"ח תקציב מת"ח וחלק קטן מתקציב עיריית חיפה)
 • בשלב א' יופעלו 3 מתוך 6 התחנות, משום ש-3 מהן נבנו על מנת לספק מענה לצורך העתידי – בהתאם להתפתחות האזור. התחנות שיפתחו- מרכזית המפרץ, טכניון מזרח, אוניברסיטת חיפה. תחנות אשר נבנו וייפתחו בהמשך, בהתאם להחלטה- צומת הצ'ק פוסט, 'דרך דרורי' וטכניון מערב
המסלול אותו תעשה הרכבלית (מפה: נתיבי ישראל)

נסיעה מאוישת ראשונה ברכבלית (צילום: שקד ברויר)
נסיעה מאוישת ראשונה ברכבלית (צילום: שקד ברויר)

מצוקת הפקקים מוכרת לכולנו וכחלק משורת פתרונות להפחתה משמעותית בעומסים אותם מוביל משרד התחבורה בהם משקיע מאות מיליארדי שקלים, נחשף מבפנים ואף מבצע נסיעת מבחן בכורה של פרויקט התחבורה הציבורית הראשון מסוגו בישראל 'רכבלית חיפה' שיהווה כלי נוסף כדי לשפר את חייהם של תושבי אזור חיפה. . המיזם הייחודי המוקם על-ידי חברת נתיבי ישראל צפוי להיפתח לציבור הרחב ב-10.10.21, עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית הקרובה. הרכבלית צפויה להשפיע על חיי מאות אלפי תושבי האזור והבאים בשעריו, בדגש על הסטודנטים ואנשי הסגל בשתי האוניברסיטאות הגדולות שעבורם יוכל להפוך לכלי התחבורה המרכזי, במקום האוטובוסים או הרכבים הפרטיים שעומדים בפקקים וסובלים ממצוקת חניה.

שרת התחבורה מרב מיכאלי (צילום: מתן סיון)

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי:

רכבלית התחבורה הציבורית בחיפה היא דוגמא נהדרת לחשיבה יצירתית במתן כמה שיותר אופציות התניידות ותחבורה במרחב. מדובר באמצעי תחבורה שיקדם קישוריות, יחבר בין חלקי העיר ויאפשר יציאה וכניסה ממנה בדרכים נוספות, יוריד את העומס והגודש של הרכב הפרטי בכביש ויאפשר לתושבות והתושבים ולכל ציבור המשתמשות והמשתמשים  לנוע כמה שיותר, לא רק בתחבורה עצמה, אלא להגיע לכל מקום שאתן ואתם תרצו בחיים. התקציב שהבאנו בממשלה לתחבורה ציבורית הוא מהפכני, והמיזמים החדשים שמגוונים את אמצעי התחבורה שלנו הם הלכה למעשה החזון התחבורתי של המשרד ושלי. הערכה רבה לחברת נתיבי ישראל על ביצוע הפרוייקט תוך עמידה בלוחות הזמנים ובתקציב הנדרש, זאת עוד תחנה בדרך.
מוטי לוין: מהנדס בחברת נתיבי ישראל בחניכת הרכבלית (צילום: חי פה בשטח)

המהנדס מוטי לוין, מנהל אגף ביצוע בחטיבת תשתיות הרכבת של חברת נתיבי ישראל האחראי על פרויקט:

כיליד העיר חיפה, בה גדלתי ומגדל את משפחתי, מבחינתי זה חלום שאעמוד כאן היום ואוביל את הפרויקט שישפיע על חייהם של כל כך הרבה אנשים ברמה היום יומית- תושבים, סטודנטים של 2 האוניברסיטאות, בליינים ואף תיירים- כולם יהנו מאמצעי תחבורה ציבורית ראשון מסוגו בישראל. עבורי זו סגירת מעגל לעמוד בתחנת הטכניון, המקום אליו הגעתי כסטודנט צעיר להנדסה אזרחית לפני 25 שנה. מדובר בפרויקט מורכב משום שקיבלנו לידנו בחברת נתיבי ישראל מיזם תוך כדי תקופת הביצוע עם אתגרים אדירים, אך בזכות צוות מדהים אני יכול לומר שהתגברנו על מרביתם וכולי אמונה שבקרוב הציבור הרחב יוכל ליהנות מהשירות המדהים.
המהנדס מוטי לוין – חברת נתיבי ישראל (צילום: בן גוטמן)

תולדות הרכבלית

כבר ב-1965 עלתה בעיריית חיפה הצעה להקים רכבל שיחבר בין מפרץ חיפה, נווה שאנן, הטכניון והאוניברסיטה, אך איש לא קידם את הנושא הלכה למעשה. לאחר שנים רבות ללא התקדמות, בתקופת כהונתו של יונה יהב כראש עיריית חיפה, החל הפרויקט לקרום עור וגידים.

ביוני 2017 הונחה אבן הפינה לרכבלית, ובאפריל 2018 החלו עבודות ההקמה. מועד הפתיחה וההפעלה נדחה בשל התפרצות מגפת הקורונה, אך הנה, בשעה טובה הוא הגיע וצוות חי פה יצא עם הנסיעה המאוישת ראשונה ברכבלית החיפאית!

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

שקד ברויר
שקד ברויר
לרעיונות לכתבות - צרו קשר: 052-6320096 מייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

12 תגובות

 1. רכבלית סיוט, לא שווה, סכנה לנוסעים, תקלות בלי סוף ( ע"פ דברי התכנאי שלה), עמדו תקועים באוויר במשך ארבעים וחמש דקות, כאלף מאה איש, לא טרחו לעדכן, להרגיע… בושה של ניהול, איכות של מתקן ברמה ירודה, חוסו על נפשיכם, טראומה שיכולה להשאר לילדים ( וגם למבוגרים) לכל החיים!!!

 2. עלינו היום עם הרכבלית לאוניברסיטה. היינו 14 רוכבי אופני שטח. כל זוג אופניים תפסו קרון שלם. מצאתי שהעליה והירידה מהקרון מסוכנים מאד עד כדי סיכון אמיתי הכרוך בפציעה של בעל האופניים הנמצא בקרון. יש להבין שהקרון בתחנה נמצא בתנועה מתמדת ללא עצירה! בירידה מהקרון מצאתי את עצמי מחוץ ללא יכולת החלצות מהקרון. רק עובד שנכח במקום משך בחוזקה את האופניים וכך הצלחתי לצאת. ממליץ מאד למנוע לחלוטין את כניסת האופניים לקרונות!

 3. כמות השטויות שנאמרות בכתבות יחסי הציבור האלו מטעם הגורמים ששפכו 330 מליון שקל על הכשלון המיותר הזה פשוט לא יאמן הם חסרי בושה ממש.
  כלי איטי, מסוכן, קווי, לא גמיש, ללא מיזוג בקרוניות, לא מפזר סטודנטים בקמפוס כמו אוטובוס, לא ניתן לשינוי מסלול, ללא עצירה לנכים, עם תחזוקה יקרה, עם קרוניות צפופות שגם גרועות להפצת קורונה, עם הפסקת הפעלה ברוחות שיש באוניברסיטה בחורף כל הזמן. פשוט תחבורה טיפשה, מיותרת, יקרה, שמובילה רק לקמפוסים ולא משרתת אף שכונה בחיפה ואפילו מזיקה לסטודנטים.
  תגידו באמת אין גבול ליחסי ציבור על פני האמת?
  הכסף שנשפך לסקר ולהלל על ריק, קונה את האמת?
  יפה נוף החברה הבזיונית בזבזה לחיפה מאות מליוני שקלים הכל הלך לרכש בחברות אוסטריות ולא בישראל, בזבוזי עתק, עכשיו נתיבי ישראל קיבלה את הכשלון המחפיר לידיה ומיהרה לזרוק ל"כבל אקספרס" של עפיפי ומשם ייזרק לזכיין אחר כי מי רוצה כשלון מובטח בחדיו. מענין מי שילם למי לתחזק את הכשלון הידוע מראש: נתיבי ישראל לעפיפי או עפיפי שילם זכיינות מומלץ לבדוק.. אחרי שכל מכרז להפעלה נכשל בעבר.

 4. זו אכן דוגמה נהדרת. מזל טוב.בהצלחה. אשמח לנסוע בה בקרוב עם הפעלתה לציבור הרחב.שבוע טוב.ברכות חמות.

 5. לאור האסון הכבד שאירע ברכבל באיטליה… בדיעבד, לא סומכת על קבלנים ואנשי תחזוקה בארצנו "המחמירים להקפיד" על אכיפה ופיקוח, רצף מחדלי קריסת מבנים, חוזר חלילה…

 6. מעניין מאוד וזה יכול לתת אופק הרחבה לאזורי הפארקים ביערות הכרמל ולחורשות ,ואפילו לאורך חופי הים.

 7. טוב שמשרד התחבורה לקח את הרכבלית מהידיים שך קליש -רותם, הנחסתה לחבל בפרויקט.
  מלבד הפוטמציאל של הרכבלית למען הסטודנטים בטכניון והאוניברסיטה, פותחת הרכבלית אפיק נוסף ומעניין לתיירות בחיפה, כמו שהיה בזמנו עם הכרמלית בה תיירים באו לראות את הרכבת התחתית היחידה בישראל. הרכבלית ייתן נוף מרשים לתיירים, הם מהארץ והם מחו"ל, לראות את הנוף נמקסים של החוף הצונית הצפון והעמק, והכל במחיר של נסיעה באוטובוס.

  תודה למשרד התחבורה שהציל את חיפה מביטול פרוקט מרשים זה, ובניגוד לקליש רותם ראאתה את החשיבות של הפרויקט למען המעוף הכלכלי של חיפהת ולא רק זה, הרכבלית הוא אקולוגית ירוקה לגמרי, ולא גורם לזהיום אוויר בעיר חיפה. גם כאן בבללתה של קליש רותם בפרויקט זה היא גם מחבלת במצב האקולוגיה וזהום אוויר שך בעיר חיפה.

 8. שים לב, רוני, כי רק שפותחים את הדלתות נפלטת הקרינה מהקרוניות החוצה…

 9. איזה פקקים יש בין האוניברסיטה לצ'ק פוסט שהדבר הזה כביכול חוסך, בעודו מפגיז בקרינה אלקטרומגנטית את דיירי הסביבה?

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...