חיפה כימיקלים הודיעה לעובדיה על סגירת המפעל בחיפה

התגובות לא איחרו לבוא והן מוצגות לפניכם כאן

מיכל האמוניה
צילום: סמר עודה

הנהלת חיפה כימיקלים הודיעה הבוקר (ג’) לעובדיה כ-400 במספר על סגירת המפעל בחיפה והבהירה להם כי החל ממחר אינם נדרשים להתייצב לעבודה. ועד העובדים הודיע כי יעביר הנחיות מסודרות לגבי ההמשך ואמר בתגובה: “נראה שהחברה ממשיכה לעשות שימוש ציני בפרנסתם של עובדי המפעל ובני משפחותיהם במסגרת ניהולה של משבר האמוניה”.

מחברת חיפה כימיקלים נמסר:

“לאור ההתפתחויות האחרונות החברה בוחנת בימים האחרונים את מצבה ותצא עם הודעה לאחר תשעה באב”.

 

תגובת איגוד ערים להגנת הסביבה  חיפה

עו”ד רשף חן, יו”ר איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה, אומר כי ההחלטה על סגירת חיפה כימיקלים שגויה, והפתרון של המדינה לאמוניה מסוכן לציבור

עו”ד רשף חן

לדברי עו”ד רשף חן: “אין כל צורך לסגור את מפעל חיפה כימיקלים. המפעל כשלעצמו איננו מסוכן, אלא שאוניית האמוניה ומכל האמוניה הם סכנה בלתי נסבלת ונכון וטוב שעבודתם הופסקה. הפתרון הנכון הוא להמשיך לייבא אמוניה באמצעות איזוטנקים עד אשר יקום מפעל לייצור רציף בנגב. הפתרון הזה איננו מסוכן הוא ובטוח הרבה יותר מהפתרון שמקודם על ידי המדינה של הבאת אניות קטנות ועגינה קבועה במפרץ חיפה. הפתרון הזה הזוי, יותר מסוכן מהמכל שנסגר ואי אפשר להבין מדוע אותם רגולטורים שתומכים בפתרון הזה מתנגדים לפתרון הבטוח של איזוטנקים”.

 

 

תגובת ירון חנן – הירוקים של חיפה

(ירון חנן הוא חבר בצוות המומחים לגיבוש מתווה חדש למשק האמוניה)

ירון חנן

עובדי מפעל חיפה-כימיקלים בחיפה צודקים לחלוטין בטענות שהם מפנים כלפי ההנהלה והבעלים של החברה ובראשם נדב שחר המנכ”ל, מנהל התפעול עמיחי זיידר והבעלים האחים טראמפ מארה”ב.
סגירת המפעל כיום מיותרת לחלוטין. אין שום בעיה להעביר כבר מחר בהדרגה כמות הולכת וגדלה של אמוניה באיזוטנקים למפעל בחיפה ולמפעל בדרום.
המנכ”ל נדב שחר הודה בפני נציגי צוות המומחים שלנו שנפגשו עימו לאחרונה, שהדבר אפשרי והוא כבר עמד לסגור עסקת אספקת איזוטנקים במחיר טוב ממדינה קרובה.
כל הניסיון של מר טראמפ להיתלות בהוראות פיקוד העורף בנושא האיזוטנקים, הוא תרגיל מתחכם, אך לא מתוחכם בניסיון לנסות לשמר את מונופול יבוא האמוניה בידי החברה הזו.
פתרון האיזוטנקים עובד בכל הארץ בכל סוגי החומרים המסוכנים וחלקם אף מסוכנים יותר מאמוניה. זהו פתרון הרבה יותר בטיחותי ממיכלי ענק על היבשה או בים וגם כלכלי יחסית.
לאורך כל השנים האחרונות דאגו הבעלים וההנהלה אך ורק לשמירת רווחיהם והשקיעו מאמץ רק בכיוון הזה בלי לנסות באמת לחפש חלופות ברות קיימא שיעמדו במבחן הבטיחות והכלכליות.
בשביל להרוויח עוד דולר עלוב היו מוכנים ג’ולס טראמפ ונדב שחר לסכן  בלי להניד עפעף, חיים של אוכלוסייה גדולה המונה מאות אלפי אזרחים מסביב למפרץ חיפה. בחודשים האחרונים הם גם משתמשים בציניות שלא תיאמן בעובדיהם המסורים שמקבלים משכורות נמוכות, בעוד הם חוגגים בעושר מופלג וגרים עשרות קילומטרים הרחק מחיפה או אף מעבר לאוקינוס והם עוד מטיפים לנו שאין מה לדאוג מסכנות מיכל האמוניה ואוניות האמוניה שהם מפעילים ליד ביתנו.

חמור ביותר שיתוף הפעולה המלא של ממשלת נתניהו-אלקין-כחלון עם הגחמות המסוכנות והציניות הללו מצד הנהלת ובעלי חיפה-כימיקלים!!
מבקר המדינה מצא כידוע חשד לקיום יסוד פלילי ביחסה של הממשלה וחלק מעובדי המדינה והנושא נבדק כעת ע”י היועמ”ש לממשלה.
עובדה ידועה היא שרוב הציבור וכן כל הערכאות המשפטיות שדנו בשנה האחרונה בעתירות שהגישה החברה – דחו על הסף את טענות החברה ושליחיה בממשלה ומתחו ביקורת חריפה הן על הנהלת החברה והן על נציגי הממשלה.

לכן איננו קונים את האיום הנוכחי בפיטורי עובדי המפעל הצפוני.
לדעתנו זהו עוד תרגיל ציני של הנהלת החברה ש”מצטיינת” בהליכה על הסף.
לדעתנו הסיבות האפשריות לכך הן אחת מהשלוש הבאות​:
א. איום סרק שנועד ללחוץ על הממשלה ובית המשפט להיענות לדרישותיהם להסכים לחלופות שהציעו במפרץ חיפה

ב. דרך ליישום כוונה ישנה וידועה של הנהלת החברה להעביר בהדרגה קווי יצור מהמפעל הצפוני אל המפעל הדרומי, והפעם יציגו זאת לועד העובדים ולהסתדרות כצעד בלתי נמנע וגם יאשימו בכך את מתנגדי המיכל שנסגר.
ג. ניסיון לסחוט מהמדינה מאות מיליוני ש”ח כדי ‘לסבסד’ את המשך העסקת העובדים במתכונת חדשה.

כאמור הוכחנו שזהו תרגיל ציני מיותר ומופרך וניתן לחדש את העבודה כבר עכשיו בכל הארץ ולקבל אמוניה באיזוטנקים לפרק זמן מוגדר של 3-4 שנים לפחות!

 

תגובתו של סגן השר להגנת הסביבה – ירון מזוז

ירון מזוז – סגן השר להגנת הסביבה

סגן השר להגנת הסביבה, ח”כ ירון מזוז (הליכוד) התייחס היום להודעה קיבלו עובדי ‘חיפה כימיקלים צפון’ על סגירת המפעל, ואמר: ״ראשית, חשוב לי לציין כי אני כואב את כאבם של העובדים ובני משפחותיהם. כנציג מחוז חיפה והצפון, אני מתכוון להיפגש עם העובדים, להיכנס לעובי הקורה ואעשה הכל כדי שמהלך זה לא ייצא לפועל. לצערי, התרעתי לאורך כל הדרך אודות הכישלון המתמשך של הנהלת ‘חיפה כימיקלים צפון’ בנוגע לטיפול בסוגית סגירת מיכל האמוניה, ואף נפגשתי בנושא עם הבעלים של המפעל, ג’ולס טראמפ, ועובדי המפעל, אבל ראיתי כיצד בהנהלה לא בחרו ליישם את כל האופציות והחלופות שעלו על הפרק. הרשלנות הזאת נמשכה לאורך הזמן והעובדים לצערי

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.