"מסוף הכימיקלים מסכן את שלום הציבור בחיפה"

"מצב התחזוקה, הניהול, הבטיחות וההגנה על מתקני האמוניה של "חיפה כימיקלים", ובכלל זה במיכל עצמו וכל יתר המתקנים והצנרת בסביבתו, הוא לקוי ביותר וגובל בהזנחה שמסכנת באופן קריטי את שלום הציבור במרחב חיפה! "
כך אומר לחי פה ירון חנן, חבר מועצת העיר מסיעת הירוקים של חיפה

03_מסוף_הכימיקלים_ומיכל_האמוניה.png

מסוף הכימיקלים ומיכל האמוניה. צילום: חי פה בשטח
שלמה_כץ.JPG
שלמה כץ
בפגישה שנערכה השבוע בין ירון חנן- חבר מועצה מסיעת "הירוקים של חיפה" ויו"ר לשעבר של הועדה לאיכות הסביבה וקיימות וועדת הביטחון העירונית, עם מר שלמה כ"ץ- מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, דרש חנן כי המשרד יגביר ויהדק מידית את הפיקוח על הנעשה במסוף הכימיקלים בנמל ובמיוחד על מיכל האמוניה ומתקניו.

ציוד מיושן ופגום

על פי המידע שהועבר גם למפקחי משרד הכלכלה שאמורים לטפל בחלק מההיבטים החמורים הנ"ל, קיימות במקום כמה בעיות ונציין רק את חלקן:
החלק הפנימי של מיכל האמוניה עצמו לא נבדק מעולם, עקב הדרישה להשאיר במיכל מלאי קריטי חיוני ואיש לא יודע בוודאות מה מצבו.

מערכות הבקרה והשליטה על מגופי הצנרת שאמורים לבודד בשעת חירום את הקטעים הפגומים בצינור המוביל אמוניה, לא נבדקים על פי נהלי הבטיחות, חלק משסתומי הביטחון החיוניים על הקו וחלק מהווסתים שעל המיכל וסביבתו אינם בתוקף, לפי הוראות היצרן ואינם מוחלפים.

אישורי עבודה לביצוע עבודות תחזוקה ניתנים לעיתים בטלפון, בצורה לא תקינה.

עובדים בדרגות שונות שאמורים להיות מורשים לתפקידי מפתח בסביבת חומרים מסוכנים ובעבודה בגובה, לא עברו הכשרות והסמכות מתאימות.

חסר ציוד מגן חיוני לכל העובדים. זהו ציוד ייחודי לעבודה בסביבת חומרים רעילים והוא כולל חליפות מיוחדות ואביזרי נשימה ומסננים ספציפיים לכל סוג חומר הקיים באתר. במקרה של התראות חירום על דליפת חומר מסוכן חייבים העובדים להתמגן היטב כדי להגיע למקום התקלה ולתקנה מידית, בטרם תתפתח למימדים המסכנים אותם ואת הציבור.

רמת ההשקעה אפסית מצד הנהלת המפעל בציוד חיוני, בעדכון נהלי עבודה ונהלי חירום, בבדיקות חיוניות, באבטחת איכות ובשמירה חיונית על מצב הבטיחות.

ירון_חנן.jpg
ירון חנן
ירון חנן דרש כי המשרד להגנת הסביבה וכן שאר משרדי הממשלה והגורמים האמונים על בטחון הציבור במקרה של תקלות במתקני חומ"ס, יבצעו בהקדם בדיקות פתע מחמירות.

דרישה דומה מפנה ירון חנן לעיריית חיפה, אשר יודעת כי למיכל האמוניה אין רשיון עסק כבר שנים רבות, הרבה בזכות יו"ר הירוקים לשעבר, שמואל גלבהרט, שסירב להעניק רישיון כזה כשהיה סגן ראש העיר.
כמו כן נדרשת ביקורת דחופה מצד גורמי כיבוי האש במרחב חיפה, משרד הכלכלה והמפקח על הבטיחות בעבודה ופיקוד העורף.

לדברי חנן, נראה שההודעה על כך שהמפעל ואיתו מיכל האמוניה עתידים לעבור בעתיד לדרום, הרדימה את כולם ובראש וראשונה סיפקה לכאורה עילה לבעלי חברת "חיפה כימיקלים" להפסיק להשקיע בתחזוקה הנדרשת במתחם כה מסוכן שכל כשל בו עלול חלילה להתפתח למימדים של אסון לאומי רב נפגעים.

איננו רוצים עוד ועדת חקירה אחרי אסון כפי שהיה שהיה בשריפה בכרמל. כבר בשנת 2000 התריע מבקר המדינה כי שורה של משרדי הממשלה לא מבצעים את תפקידם באשר לפיקוח על מצב מיכל האמוניה ומסוף הכימיקלים בנמל. נראה שגם 15 שנה אחרי אותו דו"ח ביקורת חריף, עולם כמנהגו נוהג והזלזול בשלום הציבור ממשיך כפי שהיה!

מנהל המחוז מר שלמה כ"ץ הבטיח לירון חנן כי המידע יבדק וכי ישיב בקרוב לחנן על טענותיו.

לא ניתן להגיב