גובש מתווה חלופי למיכל האמוניה – חלופת האיזוטנק – האם ביבי יתמוך בו?

עיריית חיפה, עמותת צלול ,מגמה ירוקה, הקואליציה לבריאות הציבור, סיעת הירוקים של חיפה, סיעת מהפך וועד עובדי חיפה כימיקלים צפון קראו הערב (ה') לראש הממשלה ליישם לאלתר את ייבוא ואחזקת האמוניה באמצעות האיזוטנקים שאושר על ידי המשרד להגנת הסביבה. פתרון שאינו מסוכן וימנע את פיטורי העובדים. (הוועד יצא בהכחשה כי הוא עומד מאחורי המכתב...)

איזוטנק אמוניה שדלף - ארכיון (צילום: כבאות והצלה)

 

במכתב צויין כי הפתרון המיידי הבטיחותי ביותר שאושר על ידי המשרד להגנת הסביבה הינו ייבוא ואחזקה באמצעות איזוטנקים וכי פתרון זה איננו כולל סכנות כמו: הבאת אונייה ומילוי המיכל. יישום פתרון זה יאפשר את המשך העסקתם של עובדי המפעל  וימנע מפיטורין.


יונה יהב

יונה יהב ראש עיריית חיפה: "אני שמח על הצלחת המאבק לסגירת מיכל האמוניה ומברך את המשרד להגנת הסביבה על מציאת פתרון מיידי ובטיחותי שימנע את פיטורי העובדים ויבטיח בו זמנית את ביטחונם של תושבי חיפה והמפרץ. מכאן ואילך יש למצוא פתרון קבע ארוך טווח שישים קץ לסכנה שריחפה מעל חיפה במשך שנים כל כך ארוכות".

 

 


מיכל האמוניה בחיפה

מאיה יעקובס מנכל עמותת צלול: "הציבור לא מודע למאבקי הכוח והיצרים שמונעים בהרבה כסף ואגו שמתחוללים כרגע מאחורי הקלעים, סביב החלטת ביהמש כי יש לסגור את מיכל האמוניה המסוכן. זה יום דרמטי שבו גם עובדי חיפה כימיקלים התייצבו לצידנו".

"אנחנו קוראים לממשלה שלא להיכנע לטייקונים ולשמור את טובת וביטחון הציבור בחיפה מעל הכל, ולבחור בחלופה שמומלצת על ידי המומחים כפחות מסוכנת, גם אם היא  יותר יקרה לחיפה כימיקלים. אסור להסכים להמיר את מיכל האמוניה באוניה שתהיה מסוכנת יותר רק בגלל הלחץ של בעלי ההון האינטרסנטיים".


כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

המכתב לממשלת ישראל

[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2017/06/חלופה-לאספקת-אמוניה-בישראל-מכתבם-של-יהב-וארגוני-הסביבה-15.06.2017.pdf" title="חלופה לאספקת אמוניה בישראל – מכתבם של יהב וארגוני הסביבה – 15.06.2017"]

ירון חנן סיפר הערב לחי פה:

ירון חנן – הירוקים של חיפה

המלצנו בחודשים האחרונים על סמך דברי רוב המומחים האובייקטיביים כי חלופת האיזוטנקים היא היחידה שמתאימה מידית לכל הצרכנים. הסברתי ליונה שלא יאמין לכל השקרים שמפיצים במשרדי הממשלה נגד החלופה הזו.

בינתיים התפתחה לאחר מכן דרמה חדשה: דווח לנו שהמשרד להגנ"ס פרסם עדכון מפתיע לחוות הדעת שלהם והם עומדים להמליץ על חלופת האיזוטנקים כחלופה המועדפת על המשרד. ברקע הדברים נודע לנו שביומיים האחרונים היו ויכוחים נוקבים וקולניים למדי בתוך המשרד להגה"ס כולל האשמות הדדיות בין בכירים במשרד סביב החלופה הזו.
עקב כך הודענו כי אנו מצטרפים להמלצת המשרד הנוכחית וכולנו דורשים כעת יבוא איזוטנקים לשני נמלי ים לפחות. כמו כן דרשנו כי עד סוף השנה לכל המאוחר, יהרס ויפורק מיכל האמוניה. כל ההמלצות הנ"ל היו מקובלות על העירייה, על צלול ושאר הנוכחים.

ביום שני מוזמנים השרים כחלון ואלקין לפגישה בנושא יבוא האמוניה בלשכתו של רוה"מ. כעת נראה שנתניהו וחבורתו מבודדים, אבל חשוב שגם כחלון יצטרף ויודיע על תמיכה מלאה בחלופת האיזוטנקים כחלופה בלעדית עד להקמת מפעל אמוניה בדרום.
נמשיך להיות מעורבים, שותפים ומובילים בנושא סכנת האמוניה ונשאר עם אצבע על הדופק אחרי כל התפתחות נוספת כפי שעשינו כל הזמן❗

איזוטנק אמוניה

 

בתגובה לפרסומים, מועד עובדי חיפה כימיקלים נמסר:

ועד עובדי חיפה כימיקלים צפון מכחיש את הפרסום המשותף, לפיו לכאורה שיתף פעולה עם עיריית חיפה. הועד אף מכחיש כי חתם על מסמך, זאת למרות שחתימתו הופיע במסמך.

עובדי חיפה כימיקלים בטוחים כי המשרד להגנת הסביבה ימצא פתרון ראוי ומיידי להצלת פרנסתם של אלפי העובדים המתפרנסים מחיפה כימיקלים, ובכך תשים סוף לניסיונותיו של ראש העיר יונה יהב לחסל תעשייה מפוארת בישראל ולהביא לאלפי מובטלים חדשים בפריפרייה.

הוועד יבחן את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו.

 

תגובת עיריית חיפה להכחשה מצד הוועד:

אנחנו מוכנים ללכת למכונת אמת ולהוכיח את הדברים. הועד משקר בפומבי בגלל לחצים כבדים המופעלים עליהם

לא ניתן להגיב