חדשות חיפה

האם זיהום האוויר הוא משתנה משמעותי בקניית דירות בעיר?

מתווכי נדל"ן מחיפה מספרים לחי פה על הקשר שבין זיהום האוויר להעדפותיהם של הקונים

האקדמית גורדון – הרשמה – WB

 

“מצד אחד, כשזוגות חיפאים רוכשים דירה, הם בודקים את רמת הזיהום בשכונה. מצד שני, במקרים רבים  הם רוכשים דירה, שמוצאת חן בעיניהם, ומשכנעים את עצמם שיש הרבה סכנות היום, ואין מה לעשות…”

 


קרין קיסוס, בעלת משרד התיווך “אופירדו נכסים”,  מסרה לחי פה:

בסופו של דבר רוב הלקוחות הולכים אחרי הלב, וקונים את הדירה, שהם אוהבים, אחרי שהם שואלים כמה שאלות על זיהום האוויר.

 


 

תאטרון חיפה – מתחלף WB

עיר ובליבה זיהום

מומחים אחרים חושבים שיש משתנים שהם הרבה יותר משמעותיים, כשרוכשים דירה…

בשנים האחרונות נושא זיהום האוויר בחיפה לא יורד מסדר היום הציבורי. ארגוני איכות סביבה נלחמים בהרחבת בז”ן, מנסים לנטר את הפליטות של המפעלים המזהמים ופועלים על מנת להוציא את מיכל האמוניה משטחה של העיר. מומחי נדל”ן חלוקים בשאלה עד כמה הנושא משפיע על מי שרוכש דירה בעיר. חלקם סבורים, שחיפאים מודעים יותר לנושא ולכן נותנים משקל גדול יותר למיקומה של השכונה, ואילו מי שמגיע לעיר מערים סמוכות מייחס לכך פחות משמעות.

 


 

הקונים מדגישים את הקרבה לזיהום

מספר מתווכים אמרו השבוע לחי פה כי אחת השאלות הראשונות של מי שמחפש דירה בעיר נוגעת לנושא זיהום האוויר.

“לא ניתן להתעלם כיום מנושא זיהום האוויר”, אמר בעל החברה לנדל”ן רועי שווץ, “השאלה הזו תמיד עולה כי זה נושא שלא יורד מסדר היום ויש היום הרבה מאוד מודעות. כמובן, זה לא הפרמטר היחיד וגם לא המרכזי בבחירת דירה, והרבה פעמים ראיתי זוגות שהתלבטו האם כדאי לוותר על דירה, שמתאימה להם, רק בגלל שהיא נמצאת יחסית באזור הנחשב למזוהם, לכאורה.

ממה שראיתי כשבני זוג אוהבים דירה והיא מתאימה להם מבחינת המחיר והקרבה לבית ספר טוב, הם ישכנעו את עצמם, שאותה שכונה לא בהרבה יותר מזוהמת משאר השכונות בעיר ויקנו את הדירה. יחד עם זאת, יש זוגות שמתחילים מזה שהם מחפשים דירה ברמת אשכול, רמת גולדה או מרכז הכרמל והכרמל הצרפתי, בגלל שחשוב להם לגור בשכונות, שנחשבות פחות מזוהמות”.


“זוגות צעירים, שמגיעים אליי על מנת לקנות דירה ראשונה או לשפר את דירת המגורים שלהם שואלים על זיהום האוויר בשלב די מוקדם”,

אמרה בעלת משרד התיווך אופירדו נכסים, קרין קיסוס.

“בעיקר כשמדובר בבני זוג עם ילדים קטנים, שגרים בחיפה ומכירים את הנושא טוב. רבים מהם שואלים אותי האם יש לי דירות בשכונות המערביות של העיר, שנחשבות לפחות חשופות לאוויר מהמפרץ על פי פרסומים בתקשורת. מה שמעניין הוא שבסופו של דבר כמעט כל הזוגות שואלים על הנושא, אבל בסוף נכנסים לדירה, אוהבים אותה ורוכשים אותה, ולא משנה מה מידת הזיהום באותה שכונה.

בתיאוריה כולם היו מעדיפים לרכוש יח”ד בשכונות, שנחשבות לא מזוהמות, לכאורה, אבל בפועל אנשים לא ממש מכירים את הנתונים המדויקים, ובסופו של דבר הרבה פעמים הולכים אחרי הלב”.

 


 

סמוך לקומפלקס פטרוכימי

שד’ דגניה בחיפה…

 

יש לציין כי מחקר שנערך אשתקד באוניברסיטת חיפה מראה כי על אף ששכונת קריית חיים נחשבת קרובה למפעלים המזהמים, ערך הנדל”ן בשכונה עלה בשיעור גבוה הרבה יותר משכונת זיו, הנחשבת פחות מזוהמת. החוקר מניח שמה שמשפיע על עליית המחירים זה תפיסות שגויות, שיש לקוני הדירות על זיהום האוויר, ולא מידע אמין המבוסס על עובדות. לטענתו, אנשים אמנם מוטרדים מרמת זיהום האוויר ומהסיכון הבריאותי, לכאורה, אבל כשהם רוכשים דירות, משפיעים עוד גורמים רבים על ההחלטה. לכן מחירי הדירות באזורים הנחשבים מזוהמים יחסית לא ירדו בצורה משמעותית לאורך השנים.


 

המחקר האפידמיולוגי מציג את “האזורים החמים”

מתוך הסקר של פרופסור פורטנוב – אוניברסיטת חיפה – המחקר האפידמיולוגי – מרץ 2016

 

לצפייה במחקר המלא של הפרופסור פורטנוב – הקליקו כאן

“לאחרונה בעלי ואני רכשנו דירה בשכונת רמת אשכול”,

סיפר לכתבת חי פה שמעון, אבא ל-3 בנות,

“ואשתי אמרה לי בצורה ברורה, שמבחינתה קודם כל הבריאות של הילדות ואחרי זה כל השאר. היא עשתה בדיקה והחליטה שמוריה זה הציר שלה, מה שמתחת למוריה, שם היא מעדיפה לא לקנות דירה, ומה שמתחת – זה מקובל עליה.

אני אתווכח עם אשתי? אחרי 20 שנה ביחד, אני יודע שזה קרב אבוד. ראינו רק דירות ברמת גולדה, רמת אשכול ובכרמל הישן (מתחת לרחוב קלר). בסופו של דבר מצאנו בית מאוד מוצלח ברמת אשכול, ואשתי הייתה מאושרת שעשינו את המקסימום בשביל הילדות. אני מקווה שאני לא אתחרט על זה שאני לא עובר פשוט לעיר אחרת, שלא יושבת על מפעלים מזהמים ועל מיכל אמוניה, אבל זה רק ימים יגידו”.

 

סיור של ציפי לבני בנווה שאנן המזוהמת

ציפי לבני בעת תצפית על התעשייה הפטרוכימית מרחוב הגליל בנווה שאנן (צילום: חי פה)

 

גם בתי הספר חשופים

מעבר למגורים, יש גם את בתי הספר. מדידות מראות שבתי הספר בנווה שאנן נמצאים באזור מזוהם הרבה יותר מבתי הספר בשער עלייה (“חיננית”), נווה דוד, עין הים ועוד. יחד עם זאת, ניתן לראות תלמידים רבים מאוד בבתי ספר בשכונות קריית חיים מערבית, בנווה שאנן, ברמז, רוממה ועוד, כיון שהורים שולחים את הילדים לבתי ספר, אליהם הם שייכים על פי אזור הרישום.

 

“ברור שהייתי מעדיפה שהבת שלי לא תלמד בבית ספר רוממה”,

אמרה השבוע תמי, אימא של מעיין שמסיימת כיתה ד’,

“אבל אני גרה בשכונה וזה בית הספר, שנמצא במרחק הליכה מהבית שלי. אני כל יום חושבת על זה שאני אימא חסרת אחריות, לחשוף את הבת שלי לאוויר שעלול חלילה לגרום לה למחלה שתסיים את חייה, עוד לפני שהיא עשתה משהו בעולם הזה, אבל מה האפשרויות שלי? אני מנסה להתנחם בזה שהיום יש כל כך הרבה סכנות, תאונות דרכים, מחלות, קרינה מניידים, אוכל מרוסס ומהונדס, ואני מקווה שאני מספיק שומרת עליה מכל שאר הדברים, ובסוף נוצר איזון והיא תהייה בסדר. כל יום אני מקווה שמי שמרוויח כסף, לכאורה, מזיהום האוויר בחיפה ובקריות, הוא יהיה זה שחלילה יבכה על הקבר של הילדים שלו, ולא אנחנו שעובדים קשה, לא מרוויחים יותר מדיי ובסוף גם חוטפים סרטן”.

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
תגובות
בטעינה...