העליון: ריקון מיכל האמוניה עד 31/7/17. מאושרת אנייה נוספת

בפס"ד היסטורי קבע ביהמ"ש העליון כי מיכל האמוניה ירוקן סופית עד 31/7/2017. עד למועד זה ניתן להכניס אוניית אמוניה נוספת, תחת התחייבות שמפורטות כאן.

להלן תקציר פסק הדין שניתן היום מפי ראש הרכב השופטים בביהמ”ש העליון, כב’ השופט מלצר:

בית המשפט העליון הורה על מתן אורכה אחרונה להבאה חד פעמית של אוניה או אוניות אמוניה, ובלבד שהמשרד להגנת הסביבה והגורמים הביטחוניים הרלבנטיים יאשרו כי מילוי המיכל ככל שיידרש ייעשה בבטיחות הראויה ובמגבלות הביטחוניות המתחייבות ויאפשר את ריקונו הסופי לאחר מכן לא יאוחר מתאריך 31.7.17

הליכה במסלול זה מותנית בכך שהמערערת תמסור הודעה לבית המשפט עד תאריך 6.6.17 כי לא תגיש כל בקשה נוספת למילוי המיכל וכי היא מתחייבת לרוקן את המיכל סופית עד כלות בהתאם לאישורים שינתנו לה – לא יאוחר מיום 31.7.17.

בית המשפט העליון הבהיר כי המצב אליו נקלע המשק בכללותו נוצר עקב אי היערכות חיפה כימיקלים לפי החלטות הממשלה והדיון אצל המשנה ליועמ”ש מיום 8.4.13 שם נמסר כי המילוי יותר רק עד למועד 1.3.17 או עד הקמת מפעל, לפי המוקדם מבין השניים.

בנוסף, למצב דברים זה תרם המשרד להגנת הסביבה והמנחה הלאומי אשר לא פיקחו על מימוש ההחלטות והשלימו לכאורה עם מה שנראה מעמד מונופוליסטי של חיפה כימיקלים. כמו כן שינוי את עמדותיהם מעת לעת בהליכים המשפטיים.

בית המשפט חזר והבהיר כי למיכל אין בהיתר בניה ומערך האמוניה מופעל על ידי חיפה כימיקלים ללא רישיון עסק.

כמו כן קבע בית המשפט כי הנזק העלול להיגרם מהתממשות הסיכון גם אם הסתברות התרחשותו קטנה, הוא בלתי נסבל ומדובר באובדן חיי אדם ובפגיעה בבריאותם של רבים.

גישתו העדכנית של המשרד להגנת הסביבה גורסת גם היא כי קיים סיכון לא קביל לרצפטורים הציבוריים שנבחנו בתרחיש שגרה של פריקת האמוניה מן האונייה וכן בתרחישי חירום ואסון טבע- הן מהמיכל והן מהאנייה.


תגובות

תגובת ראש עיריית חיפה, יונה יהב:

ההחלטה האמיצה של שופטי ביהמ”ש העליון מעוררת כבוד ונותנת תקווה למיליון תושבי אזור מפרץ חיפה כי יגיע היום בו המפרץ יהיה נקי מכל איום.

מעמותת צלול נמסר:

אנו מברכים על החלטת בית המשפט העליון שאימץ את עמדת עמותת צלול וקבע שעקרון הזהירות המונעת מחייב את ריקונו המוחלט והסופי של מיכל האמוניה. בית המשפט העליון ביקר בחריפות את חיפה כימיקלים והמשרד להגנת הסביבה שלא פעל על מנת לצמצם את כוחה המנופולסטי של חיפה כימקלים.
מאיה יעקבס, מנכ״ל צלול: ״ישנה חשיבות גדולה לפרסום של ביהמ”ש דווקא ביום בו פרסם האוצר את כוונתו להשאיר את מיכל האמוניה המסוכן על כנו למשך שנים נוספות. על ממשלת ישראל להפנים כי ישנה סכנה קיומית למיליון איש מתושבי הצפון, לכבד את החלטת בית המשפט העליון כמו גם את הערכות גורמי הביטחון ולמהר ולסגור את מיכל האמוניה לאלתר״

תגובת עו״ד ג׳מילה הרדל ואכים, מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה:

החלטת העליון לא רק מסיימת את הסאגה של המיכל המסוכן אלא גם מסיימת את ההתנהלות השערורייתית של חיפה כימיקלים לאורך שנים ומונעת את האפשרות שתחזור להיות מונופול של שוק האמוניה בעתיד. מצד שני, החלטת הממשלה מהיום בבוקר לאפשר בעתיד העברת האמוניה בצינורות מהאוניות לחוף היא מסוכנת ועל הממשלה לחזור בה מהחלטתה ולבנות פתרון אחר לטווח הארוך בהתאם לכללים שבית המשפט העליון התווה בהחלטתו.

תגובתו של אביהו האן – הירוקים של חיפה:

מאבק של שנים של הארגונים הירוקים והסביבתיים הסתיים בהחלטה אמיצה של בית המשפט העליון המורה על סגירת המיכל עד ה 31.7.2017. במשך שנים, מיכל האמוניה  היווה סיכון אדיר על מיליון תושבי מפרץ חיפה ובנס לא נגרם אסון. אנו, הירוקים של חיפה, מברכים את כל השותפים למאבק ומכאן ממשיכים למאבק לשינוי פניו של מפרץ חיפה, ממפרץ המשלב מספר רב של מפעלים פטרוכימיים מזהמים למפרץ ירוק נקי ממפעלים מזהמים המשלב תעשיות נקיות לרווחת תושבי מטרופולין חיפה.

Yes we can ניתן לשנות את המציאות של תחלואה וזיהום במפרץ חיפה  ע”י שיתוף פעולה בין כל הגורמים!!!


כאן תוכלו לעיין בפסק הדין במלואו

[pdf-embedder url=”https://haipo.co.il/wp-content/uploads/2017/05/פסק-דין-העליון-רישון-מיכל-האמוניה-28.05.2017.pdf” title=”פסק דין – העליון – רישון מיכל האמוניה – 28.05.2017″]

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.