מינהור הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מרכז חורב • המרכז של הפגנות המחאה בחיפה

מאז תחילת המחאה הציבורית נגד הרפומה המשפטית בשנת 2023,...

באושר ועושר? • על זוגיות שנייה ופרק ב'

האגדות שגדלנו עליהן מבטיחות אהבה לנצח, אושר ועושר. מסתבר...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונתה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת שתכלול את מינהור ושיקוע מסילות הרכבת בגבולות העיר, כפי שהתחייבו רכבת ישראל, משרד האוצר ורמ""י.

אלא שכעת קיים חשש כי עיריית חיפה תיכשל במניעת פרישת כבלי חשמל ועמודי חשמל לאורך חופי חיפה בתוואי מסילות הרכבת הקיים.

הסיבה לכך היא שפרויקט חשמול המסילות הוא מהפרויקטים התחבורתיים החשובים במדינת ישראל כיום. לכן, משרד התחבורה צפוי להפעיל את כל מנופי הלחץ הרבים שיש לו כנגד הנהלת העיר חיפה ותושביה, עד אשר זו תעתר לחשמול המסילות.

חישמול מסילת הברזל - גשרי פלדה מעל המסילה - תל אביב 2023 (צילום: ירון כרמי)
בקרוב אצלנו בפארק הכט? • חישמול מסילת הברזל – גשרי פלדה מעל המסילה – תל אביב 2023 (צילום: ירון כרמי)

השאלה העומדת היא האם החשמול בתוואי הקיים יהיה זמני או קבוע (!)

נציין כי כיום כבר לא מדובר בשתי מסילות בלבד, אלא הכפלה ל-4 מסילות.

רכבת ישראל פועלת להוספת 2 מסילות לרכבות מהירות (250 קמ"ש) ממרכז הארץ עד למרכזית המפרץ. לכן, על העירייה יהיה לדרוש חלופה למינהור של 4 מסילות דרך רכס הכרמל, כזו אשר משרד התחבורה ומשרד האוצר יהיו גם מוכנים לתקצב ולקדם (לדעת מומחים מדובר באומדן עלות של כ-12 מיליארד ₪). השנים שאחרי המלחמה יהיו שנים של מצוקה תקציבית, לאור ההוצאות הכבדות, הנאמדות בכמיליארד שקלים ליום.

התכנית לשיקוע בתוואי הקיים צפויה לדעתי להיכשל

שיקוע הרכבת בתוואי הקיים - החלופה שקודמה על ידי עיריית חיפה בראשות קליש - סקיצה מטעם העמותה נציגי החברה והסביבה (ע"ר)
שיקוע הרכבת בתוואי הקיים – החלופה שקודמה על ידי עיריית חיפה בראשות קליש – סקיצה מטעם העמותה נציגי החברה והסביבה (ע"ר)

בסקיצה שמוצגת כאן, ניראית תוכנית רכבת ישראל בתמיכת עיריית חיפה הקודמת, לשיקוע הרכבת בתוואי הקיים, כלומר בקו החוף.

התועלת הכלכלית מפרויקט מינהור נובעת בראש ובראשונה מקיצור זמן הנסיעה של הנוסעים. ואולם, כפי שגם ניתן לראות מהסקיצה, התוואי הממונהר בו העירייה חפצה (מוצג בסקיצה), לא יביא לקיצור משמעותי של זמן הנסיעה, אם בכלל, ולכן פרויקט שכזה גם לא יתוקצב לעולם, להערכתי.

מכאן שהפתרון חייב להיות בכיוון אחר:
כאמור, העירייה, במידה שהיא באמת מעוניינית לפנות את המסילות מהחוף, תהיה חייבת להציע ולקדם חלופת מינהור אשר תייצר את התועלת הכלכלית הנדרשת למימון ותקצוב מינהור של 4 מסילות, כלומר פרויקט שיקצר את המסלול וחסוך אנרגיה וכסף בכל נסיעה ונסיעה (רכבת עוברת מדי כמה דקות ולכן קיצור משמעותי של המסלול יחסוך כסף רב)

פרויקט עם כדאיות כלכלית, אשר מקצר דרמטית את מסלול הנסיעה, אכן הוצע (וגם נמצא כבר ככדאי יותר על ידי משרד התחבורה), אלא שהעירייה התנגדה ועדיין מתנגדת לפרויקט שכזה.

חלופת מינהרת השדרה - מינהור מעתלית מתחת לכרמל (סקיצה ע"י דביר לנגר)
חלופת מינהרת השדרה – מינהור מעתלית מתחת לכרמל (סקיצה ע"י דביר לנגר)

העירייה מעוניינת שתושבי הצפון יעברו דרך כל תחנות חיפה

ומדוע עיריית חיפה התנגדה (ונקווה שתשנה עמדתה) למינהור שכזה?
להערכתי, יש דבר שיותר חשוב לעיריית חיפה מאשר מינהור המסילות. העירייה אינה מעוניינת שלתושבי הצפון תהיה נגישות נוחה למרכז הארץ, לתל אביב, ירושלים או באר שבע.

העירייה מעוניינת שתושבי הצפון יעברו דרך כל תחנות חיפה בדרך למרכז הארץ. מנהרת שדרה תויגה כ"עוקפת" את העיר חיפה על ידי הגורמים הבכירים ביותר בעיר.

מנהרת שִׁדְרה דווקא עשויה לקדם את העיר חיפה במגוון פרויקטים משמעותיים:

• פינוי התעשייה המזהמת מהמפרץ – באמצעות מכירת קרקע לדיור (140,000 יח"ד). קיצור זמן הנסיעה משעה ו-13 דקות לכ-24 דקות בלבד, בין מרכזית המפרץ לתל אביב, יביא להשבחה משמעותית של ערך הקרקע ולהגירת עסקים ותושבים לסביבת המפרץ.

• מת"מ 2 – פארק הייטק חדש בסביבת מרכזית המפרץ, יביא לתשלומי ארנונה מוגברים לרווחת תושבי העיר חיפה. פארק הייטק שכזה גם ישרת את תושבי כל צפון הארץ.

• נגישות תחבורתית טובה יותר לתושבי נווה שאנן, קריית חיים, המפרץ ועוד.

• ובענייננו – מנהרת שִׁדְרה, נוכח תועלת כלכלית עודפת (של כ-6 מיליארד ₪), למעשה תאפשר תקצוב פינוי המסילות מחופי חיפה. נקודה אחרונה זו מעט מורכבת, ולכן לא נלקחה בחשבון על ידי מקבלי ההחלטות בעיר עד כה.

היכן שהעירייה תמשיך להתנגד לפתרון הכלכלי היחידי שהוצג למינהור 4 מסילות (ראו מנהרת שִׁדְרה לעיל), בסופו של דבר מנהרה שכזו בכל זאת תוקם (כי היא מאוד כדאית מבחינה תחבורתית-כלכלית), רק ללא מתן פתרון למסילות הקיימות על החוף.

◄ תזכורת – ראיון עם יונה יהב – מרץ 2017:
סטטוס פרויקט שיקוע הרכבת – שיחה בגובה העיניים עם יונה יהב

סטטוס פרויקט שיקוע הרכבת – שיחה בגובה העיניים – ירון כרמי עם יונה יהב

ובכל זאת, מה הפתרון (מבחינת המאבק אל מול רכבת ישראל)?

הדרך הריאלית ביותר להבטחת פינוי המסילות היא ביטול תכנית תשתית לאומית 65א (תת"ל 65א). לפי תכנית זו המסילות החדשות לרכבת מהירה (250 קמ"ש) יגיעו עד לתחנת חוף הכרמל בלבד.

מינהור הרכבת בחיפה - חלופה לפי תת"ל 65א - סקיצה מטעם העמותה נציגי החברה והסביבה (ע"ר)
מינהור הרכבת בחיפה – חלופה לפי תת"ל 65א – סקיצה מטעם העמותה נציגי החברה והסביבה (ע"ר)

במקום תכנית זו (תת"ל 65א), על העירייה לדרוש כי תקודם תכנית חלופית, לפיה מינהור המסילות החדשות ימונהרו מסביבת אצטדיון (סמי עופר) ועד לתחנת קריית הממשלה (לגבי האפשרות לעבור דרך בת גלים, הדבר יוכרע במסגרת הליך בחינת חלופות במוסדות התכנון).

בינתיים העירייה התנגדה גם לחלופה זו (חלופה 11) במסגרת שתי עתירות לבג"ץ שהוגשו על ידי גורמי ציבור.

הדיון בבג"ץ מתקרב…

הדרך לפינוי המסילות מסביבת החוף עוברת דרך ביטול תת"ל 65א. במידה והעירייה באמת מעוניינת להשיג פתרון משמעותי מול רכבת ישראל, הרי שראוי להתייצב כנגד תוכנית הרכבת לסיים את המסילות החדשות בתחנת חוף הכרמל.

סרטון וידאו המציג את הנושא

המכתב מאת עיריית חיפה – כאן לעיונכם:

תזכורת לסטטוס הפרויקט בחודש מרץ 2017

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

דביר לנגר
דביר לנגר
עו"ד המייצג גורמי ציבור שונים בנושא תשתיות לאומיות.

כתבות נוספות מאותו הכתב

36 תגובות

 1. שלום לצופים בכתבה ולחיפאים המתעניינים הנושא
  בהמשך לתגובתי הקודמת ולכתבה הנוכחית של דביר לנגר, אני חייב להדגיש שהדרך שבה בחרה עירית חיפה לא תוביל אותה למנוע את השארת המסילות ממלונות חוף כרמל ודרומה ממנה על על הקרקע .באם גם תכנית תתל/65/ב תאושר, היא תנציח את המסילות על הקרקע בקטע זה, כולל החישמול העילי, כולל קירות אקוסטיים ומבנה תחנה חדש על הקרקע בתחנת חוף הכרמל.כולל בעיות תנועה קשות בצומת מת"מ עקב מתן עדיפות לרכב הפרטי במקום לתחבורה ציבורית כפי שציינתי בתגובתי הקודמת.
  הדרך היחידה למנוע זאת היא הצטרפות עירית חיפה לעתירה שהוגשה על מנת שתתל/65/א תבוטל.
  הליך זה מייצר מחדש הליך של בחינת חלופות, שיאפשרו למצוא חלופה שבה המסילות לא ישארו על הקרקע, וגם יאפשרו לתושבי הצפון ,הקריות ונווה שאנן וסביבתה הקרובה, שכל האחרונים הם תושבי חיפה ,לצמצם באופן משמעותי את זמן נסיעתם דרומה.
  התעקשות של גורמים בודדים בעיריה למסילת השדרה, מונע מהם להצטרף לעתירה הקיימת שתפסול את תתל/65/א שהיא רעה לכול תושבי הצפון כולל לחיפה, האמורה לשאת תואר של בירת הצפון.
  אני פונה למי מכם, שיש לו מגעים עם חברי בעלי תפקיד בכיר במועצת עיר, לפנות אליהם על מנת למנוע את הקטסטרופה המתקרבת.
  מוכן אהיה להיפגש בכל עת, ולשכנע שזו הדרך היחידה להימנע מכך.
  נותר חלון זמן קצר מאוד, על מנת להגיב לעתירה !!!

  דב הלוי- לשעבר מנהל אגף תכנון ברכבת, ובהמשך יועץ חיצוני לרכבת וגם לתכנית זו

 2. לא הבנתי. כל השנים מדברים על "חיץ הרכבת" מבלי לקחת בחשבון שכל עוד אין חלופה לחיבור הרכבת מהדרום, מתל אביב לחיפה ולצפון בזמן הטמנה או מנהור או כל חלופה אחרת, אי אפשר לטפל במה שנקרא "חיץ הרכבת"

  • צודק. מי שמדבר על מינהור לא מבין עד כמה זה יקר, לא מבין שבזמן המינהור יצטרך לנסוע הביתה מתל אביב באוטובוס או ברכב פרטי בפקקים. זו היא תוצאה של בלבולי מוח של עסקנים שונים שרצו להיבחר לראשות העיר ושיגעו את תושבי חיפה עד כמה החישמול מזיק. וכמה צריך מינהור. ההסברים של מומחים שכל עוד אין חלופה מזרחית לתנועת הרכבת בין הצפון וחיפה לדרום אין חלופה לרכבת העוברת בתחום חיפה.

 3. ממה שמתארים בתגובות ובכתבה המומחים זה נראה שהרכבת והממשלה נחושות להזיק לחיפה מראים להם חלופה טובה פי כמה של מינהור אבל הפקידים בירושלים אוטמים את האוזניים והוסיפו לנזק הזה קליש ומהנדס העיר הכושל ווטרמן שממש דרשו שהרכבת תמשיך לגרום נזקים ענקיים לחיפה עם החישמול ועם התחנה הענקית שתהרוס את חוף הכרמל כפי שמתאר לנו מהנדס מומחה שעבד ברכבת ישראל דב הלוי.
  מומלץ לקרוא את הנזקים שיגרמו התוכניות שמקדמים שהוא מתאר זה ממש יהרוס את החוף
  למה לא עוצרים ומחזירים את תוכנית המינהור ????
  כבר עשו את מנהרות הכרמל בזמן קצר ואולי נקבל סוף סוף תחנות רכבת גדולות ונוחות
  כמו באירופה במרכז העיר במקום לבזבז זמן לנסוע לשני רציפים קטנים בחוף הכרמל!

 4. פאניות בחיפה לא מוכנות חזה
  הרי חישמיל מסילה יגרום צער לרבד של המסילה לא?
  האם אבא חושי מוכן לקחת תסיכון?

 5. מינהור יעלה הון עתק ולא נראה כי המדינה במצב זה תקצה כסף לכך במקום זאת אפשר להקים עשרות גשרים להולכי רגל מעל המסילה ולבצע קשר ישיר מכיוון הכרמל ולים

  • מוטי אתה אומר מינהור יעלה הון עתק
   מעניין תמיד מפחידים אותנו עם הון עתק
   המדינה הולכת להוציא 200 מליארד שקל למטרו בגוש דן סכום התחלתי
   סליחה נניח המינהור יעלה 20 מליארד שקל זה לא שווה את כל הקרקע שתתפנה לשיווק לאורך החוף? זה לא שווה את קיצור הזמן לכל הצפון דרך חיפה? זה לא שווה את התועלת לתושבי חיפה לקדם את פיתוח רובע הצ'ק פוסט עם תחנה מהירה ממנו לתל אביב?
   זה שווה גם שווה!!! התועלת היא גם הון עתק.

  • יעל ר. צודקת בעניין תקצוב הפרויקט. קיצור זמן הנסיעה בכ-22 דקות לנסיעות ממרכזית המפרץ ודרומה (כ-82% מהנסיעות, כ- 110,00 נסיעות ביום), שווה כ-11 מיליארד שח לפי "נוהל פרויקטים לתחבורה (נוהל פר"ת)". עלות מינהור מלא (סקיצה חלופות 11 ועוד מנהרת שדרה (חלופה 20) לעיל) – כ-9.5 מיליארד שח. לכן, יש כאן תועלת מעל עלות והפרויקט גם יתוקצב.

   מעבר לכך, ראוי לציין כי התוכנית שאושרה (תת"ל 65א) ומקודמת (בברכת עיריית חיפה), מדובר על תחנת חוף הכרמל מפלצתית (שהיטיב לתאר דב הלוי בתגובתו). תחנה זו תעלה כ-3 מיליארד שח, שכן מדובר במבנה הנדסי עצום מתחת לפני הים ובסמוך לים. כלומר, 3 מיליארד שח מבלי להתקדם מטר אחד במינהור דרך ההר. ועוד, התחנה הזו תיצור נזק תחבורתי-כלכלי, בגלל העיכוב שייגרם לכל הנוסעים מצפון לתחנת חוף הכרמל אשר יצטרכו להחליף רכבות (עם מזוודות בדרכם לנתב"ג) תוך עיכוב של כ-14 דקות.

   אז זו ההשוואה בין החלופה המוצעת לבין החלופה המקודמת בפועל (כאמור בברכת עיריית חיפה עד למועד פרסום המכתב של היועמ"שית שמוצג בכתבה).

 6. תומך בהצעת החמנהור עד למרכזית המפרץ . תאפשר תחבורה מהירה ביותר לתושבי חיפה המפרץ והגליל ויפנה את פסי הרכבת מחופי חיפה ובעיקר ימנע את החשמול לאורך חופי חיפה

 7. בקיצור לוקחים לנו את הנוף הטבעי והורסים אותו בבטון. אני נהנית לצפות בנוף כשאני נוסעת ברכבת. לא בא לי לראות בטון אפור.
  לגבי החישמול של הרכבת זה הרבה יותר טוב. מבינה עד רחובות הרכבת כבר על חשמל.

  • חגית זו תגובה נפסדת ביותר.
   את נוף הים ברכבת יש לך לפני הכניסה לחיפה לאורך הים.
   אין סיבה להרוס לתושבי חיפה את כל קו החוף בחישמול
   כנראה נשלחת מטעם הרכבת לעשות ספינולוגיה פה
   אם זה הטיעונים שהם מצאו זה עוד יותר עלוב.

 8. אני בעד כל פתרון השומר על חזית הים עד כמה שיותר נקייה ופתוחה. כבר לא נותרו כמעט חופים פתוחים במדינה וצריך לעשות כל דבר שאפשר כדי למנוע גם את הרס חוף חיפה יותר ממה שהוא כבר הרוס (צבא וכו').
  כמו כן הגליל משווע לקשר יותר מהיר עם המרכז. הגליל נפגע מאד במלחמה הנוכחית וצריך לחשוב גם על העתיד שלנו.

 9. מהלכים עממיים לסיום או התחלה
  1. הדגון
  2. מרכזית אגד בת גלים ישנה
  3. צומת דולפין גשר
  4. בניין קזינו בת גלים
  5. רכבת קלה נצרת
  6. שייט לעכו
  7. גשר בת גלים טיילת חולדה רמבם סיום
  8. מטרופן מסלולי אופניים מטרופולין חיפה
  9. רכבת מנהרת השדרה או העברה דרך מנהרות הכרמל
  10. מרכז שייט יפהפייה בת גלים אלנבי
  11. רכבל סטלה מאריס חלק מהתחבורה הציבורית והוספת רכבלים
  12. עיר תחתית פיתוח
  13. פתיחת העיר לים .. מרינה ברחבי העיר
  14. פתיחת שדרות המושבה הגרמנית לים
  15. שיפור חזות עירונית חיזוק בניינים פינוי בינוי
  16. חשמול כול הרכבים ו תחבורה הציבורית
  17. הנגשת המקומות לנכים
  18. בניין חקר הימים שיפור החזות ונוף לים
  19. בנייה בהדרגת גובה .. להותרת הנוף הימי ואי חסימתו
  20. השכרת אופניים וקורקינט חשמלי ברחבי העיר קידום
  21. מפעלים מזהמים הפיכתם ללא מזהמים או הזזתם
  22. נמל תעופה נפלא בינלאומי
  23. שייט בינלאומי מחיפה ליתר מדינות העולם
  24. רכבת שיפור הקרונות וחשמול
  25. הארכת פארק הכט ומתיחתו בהתחלה ובסוף
  26. קידום מוזיקה אומנות ומיזוג בין התרבויות
  27. ספריות מהלכות.. רעיון מופשט.. קרונות ניידות של ספריות להשכרת ספרים עם קפה ונקודות אינטרנט בכול העיר
  28. קידום הבריאות ומערך הבריאות בעיר
  29. ספורט ימי
  30. אטרקציות לונה פארק וכאלה
  31. קידום אנרגיה ירוקה סולארית רוח גלי ים ועוד
  32. מחזור
  33. בעיית החזירים וקקי כלבים לפתור בדרך נאותה
  34. תודה

 10. כפי שכתבתי בתגובה לכל הכתבות באתר זה ואחרים וכולל לאנשי ציבור, אין ולא יהיה לעולם שיקוע לאורך החוף, בקרקע עם מי תהום, עלייה עתידית של מפלס הים, קוי צנרת דלקים והשארת התוואי הקיים שאינו נגיש ל-60 אחוז מתושבי חיפה הנדרשים לנסיעות ארוכות לתחנת רכבת (כ-20 דקות מרוב רכס הכרמל, וכן עוספיה, דליה, נשר).
  ממש כפי שבוצעו ב-3 שנים מנהרות הכרמל, יש לקדם את מינהור 2 המסילות הקיימות ותוספת 2 עתידיות באופן דומה לגשר פתח מנהרות הכרמל. עלייה הדרגתית באזור טירת הכרמל, הזזת תחנת חוף הכרמל מערבה ופתח כניסה למנהרות הרכבת באזור ואדי אזוב צמוד לגשר שמואל ארד, משם לתחנה תת קרקעית רב מפלסית בואדי הגיבורים שתשרת את כל הכרמל, לתחנת מפרץ חיפה שתשרת בעתיד את הפיתוח מחדש שלו לשכונות ענק ומשם צפונה.
  אין שום הגיון בהשארת הרכבת בתוואי החוף, שגם בעייתי אקלימית, גם תופס שטח לפיתוח וטיילות, גם חוצה את העיר התחתית ובקרוב עם גדרות ענק של עמודי חשמול יחסום את כל קו החוף שלנו כמו התמונה בכתבה, גם מוסיף 15 דקות לזמן הנסיעה כדי לשרת את בת גלים והעיר התחתית שניתן לשרת אותן ברכבת פרוורית שתתחבר אל התחנה בנחל הגיבורים ואל התחנה במפרץ חיפה.
  פשוט חוסר הגיון משולב בפיגור תכנוני או חוסר רצון לפיתוח של חיפה ונסיון לחסום את הפיתוח בה עשורים רבים קדימה כי ברור לכולם ששיקוע לא יהיה והחישמול ה"זמני" יהפוך למטרד קבוע עם 4 מסילות
  שיגמרו על פארק הכט, יגמרו על בת גלים, יגמרו על העיר התחתית, הכל יהיה כלוא בחומת החישמול הענקית. תבינו לאן ראש העיר הצעיד את חיפה בהסכמה שלו לשיקוע דמיוני וגם מה שנחתם היה שיקוע רק לאורך פארק הכט כלומר כל המטרד מבת גלים צפונה עד הקריות יישאר דרך חיפה.
  זה הרס חיפה לעשרות שנים קדימה. לא סתם חולדאי דרש לשקע את הרכבת הקלה בתל אביב, וכמו זה הפיתוח לאורך השטח שיפנו מסילות החוף יממן את המינהור דרך ההר שייקח בדיוק 4 שנים לייצר בדיוק כמו מנהרות הכרמל וזה יחזיר את עצמו פי כמה מההשקעה.
  צריך להיות הזוי לחלוטין לא לתמוך במינהור רק כדי לשמור על תחנת בת גלים ומרכז השמונה שניתן לשרת עם רכבת פרוורית שתתחבר למסילות הרכבת המהירה.

 11. בהצלחה למצוא את ה 56 מליארד ש"ח לשיקוע… מי צריך חינוך, בריאות, ביטחון, רווחה…

 12. כאיש רכבת במשך 27 שנים, מתוכם כמנהל אגף תכנון ברכבת ובהמשך כיועץ סטטוטורי, שגם ליווה את תתל/65 ,אני תומך באופן מוחלט בעמדה שהציג דביר לנגר.
  אוסיף גם מספר עובדות שלא ידועות לציבור החיפאי ותושבי הקריות וצפון הארץ, ואולי גם לחלק מחברי מועצת העיר חיפה, שאולי חלק אחר ממנו יודע אבל מתעלם מהם:
  א. במסגרת תתל/65/א מדובר על הקמת תחנה מפלצתית מבטון, החפורה בסביבה החופית וממערב
  לתחנת חוף הכרמל, ובתוך המים שמידותיה : אורך כ-ק"מ וברוחב כ-40 מטר שלאורך כ-חצי מאורך
  התחנה ובעומק כ-22 מטר.
  מבנה זה יכלול 4 מסילות ושתי רציפי אי, מערכות טכניות, וחנייה ללמעלה מ-1,000 כלי רכב פרטיים.
  כנו כן יוכשרו עוד מקומות חנייה על הקרקע ובסביבה החופית ללמעלה מ 4,000 מקומות חנייה.
  כתוצאה מכך: הפקקים בצומת מת"מ יתארכו בהרבה מהמצב כיום, בנוסף, הנוסעים ברכבים הפרטיים
  שיבחרו לחנות בתת קרקע, יתעכבו ויבזבזו זמן יקר, הן עקב הבידוק הביטחוני והן עקב איתור מקום
  חנייה והליכה מקומת החנייה לרציפים. כך גם הנוסעים ברכבים הפרטיים שייחנו על הקרקע.
  זו התנהלות רשלנית, שבמקום לעודד שימוש בתחבורה ציבורית, מעודדים דווקא את השימוש ברכב
  הפרטי.
  כמו גם, הרמפות של כביש 4 שמחברות אל ומעל כביש 2 יתארכו במאות מטרים של גשרי בטון במבט
  מערבה לכוון הים, ויוקם מבנה תחנה גדול יותר וחדש על הקרקע.
  ב. בנוסף, אם היתה הבנה שתכנית ההמשך, תתל/65/ב תשקע את המסילות הקיימות שישמשו
  בהמשך לרכבות הפרבריות , טועה ואף מטעה. למעשה, תתל/65/ב תנציח את המצב הקיים של שתי
  מסילות על הקרקע, עם רשת חישמול הרכבת, ועם קירות אקוסטיים, החל ממלונות חוף הכרמל ודרומה
  משם, במקום הכי רגיש בחיפה.
  ג. ובמידה שגם תכנית ההמשך תאושר, יבוצעו 4 מנהרות בתוך חיפה, עם בעיות ביצוע סבוכות תחת
  תשתיות עירוניות , וכלונסאות של מבנים קיימים, ושל בעיות ביצוע של מבנים עתידיים מעל
  המנהרות הללו.
  ד. תכנית ההמשך מייצרת תחנה באזור קרית הממשלה, שהיא תת קרקעית בעומק 50 מטר בתוך מים
  ובשתי קומות, קומה למסילות המהירות, וקומה למסילות הפרבריות, עם חיבורים אנכיים בינהן.
  איני מכיר תחנה כזו בעולם, וספק אם תחנה כזו תאושר, ו/או תמומן.
  ה. ביצוע תתל/65/א יאריך את זמן הנסיעה לצפוניים ולתושבי הקריות ושכונת נווה שאנן ועוד, עקב הצורך
  שתחייב תכנית זו להחליף רכבות לרכבות מהירות, וזאת במקום לקצר את זמן הנסיעה באופן משמעותי
  כפי שקבעה התכנית לפי הנחיות בכתב של ראש ממשלה, שר אוצר ושר הפנים.
  ולסיכום- על מנת למנוע את הכשלים שחלופה זו יוצרת ושהיא יקרה במיליארדי שקלים מחלופה יעילה
  יותר וזולה, ושלא נבחנה, כנדרש בתכנית האסטרטגית של הרכבת, נדרשת החובה לבטל את תתל/65/א,
  ולבחון מחדש ובאופן רציני את החלופות בחיפה, כך שגם לא יונצחו מסילות על הקרקע, וגם שהן
  יצמצמו בשיעור משמעותי את זמן הנסיעה.

  דב הלוי

 13. בוקרטוב.
  כל פעם שאני שמקבל ממך דיווח על מצב של פיתוח רכבות בצפון , אני מתפעל מעוז רוחך לפעול למען הדורות הבאים ושנוי ההסטוריה של מדינתנו ותושביה.
  מקווה שעוד אנשים יחשפו למידע זה וינסו ללכת בדרך החכמה וההגיונית הזו
  רק מנהרת השדירה תפתור את בעיות מרבית תושבי הצפון , ולא צרכים עירוניים של עירית חיפה תכתיב את צרכינו.
  בהצלחה והמשך כך. כולנו איתך

 14. מנהרת השדרה, מרכזיית המפץ לעתלית, תקרב מאוד את הקריות, עכו, נהריה, נצרת, כרמיאל, מעלות והגליל כולו למרכז הארץ.
  דווקא כעת, במלחמה, ובהזנחה הקטסטרופאלית של עוטף לבנון –
  מנהרת השדרה חיונית לעתיד הצפון!
  גם חיפה תהנה מהקטנת מספר הרכבים , שעוברים בעיר, בדרך למרכז, לא קונים דבר, סותמים כבישים, ואת מנהרות הכרמל, ומהמים את האויר. רק כך יהיה לכולנו פתרון מהיר ואיכותי ברכבת!

 15. מנהרת השדרה כל כך הגיונית ומתבקשת – ולכן סיכוייה קלושים. העלות המתמשכת של המלחמה תושת גם על פיתוח תשתיות. לכן הבידוד התחבורתי של הצפון רק יגבר.

 16. צריך לוותר לחלוטין על מעבר הרכבת בחיפה, זה יפתח סוף סוף את הים לתושבים וגם ניתן יהיה להרויח מהאדמה שתתפנה. לחילופין כביש חדש שיפתור את בעיית היציאה מחיפה לקריות. תושב חיפה שירצה לנסוע לתל אביב יגיע או ללב המפרץ, או לתחנה חדשה ליד איצטדיון הכדורגל. מי שירצה להגיע לחיפה ירד בשתי תחנות אלו ויסע במטרונית.

  • נכון
   החלופה והפתרון הכי יעיל נבון וטוב זה מנהרת השדרה שמאפשרת מעבר של הרכבת
   או להעביר את הרכבת דרך מנהרות הכרמל עד המרכזית המפרץ מחוף הכרמל ובכך לפתוח את חזית הים בחיפה כמו כול הערים בעולם תודה

 17. אפשר לחשוב שחיפה כל כך גדולה שחייבים בה 4 תחנות, אך למעשה תחנה אחת במרכזית המפרץ או בקרית הממשלה יחסכו לכולם זמן נסיעה וכמובן יאפשרו את פינוי לפחות 10 ק"מ של מחסום הרכבת הארוך בישראל.

  • מעולה ומדויק
   אפר לוותר על תחנות מרכז השמונה ובת גלים ולהגיע לתחנות מרכזית חוץ הכרמל או המפרץ דרך מטרונית או אוטובוסים
   ואם ממש חייבים אז להעביר את הרכבת דרך מנהרות השדרה או דרך מנהרות הכרמל

 18. עיריית חיפה היא מכשול לפיתוח ושגשוג הצפון. תושבי הגליל המערבי נלקחו בני ערובה בידי יונה יהב שמייצג אינטרס צר, לא כלכלי שלא מהווה אחיזה במציאות.
  רק מי שאינו מאמין בעירו וביכולת שלה למשוך כוחות כלכליים כופה את עצמו על אחרים!

 19. למה תושבי הצפון חייבים לעבור בכל תחנות חיפה? התוכנית החדשה אמורה לשרת אותנו למשך עשרות אם לא מאה שנים, אין שום סיבה שנעבור בכל התחנות בחיפה, אולי גם נעבור בכל תחנות החוף? (עתלית, זכרון העתידית, בנימינה, פרדס חנה והמון קטנות נוספות).
  הרב המוחלט רוצים להמשיך דרומה וכמה שיותר מהר, מנהרת השדרה מבטיחה מהירות מירבית ובנוסף הופכת את מרכזית המפרץ לתחנה מרכזית למטרופולין חיפה (ידוע שקונספט של Transport HUB יעיל במיוחד).
  יתרון נוסף של התוכנית הוא שבמקרה שהרכבת הפרברית תצא מהאדמה ישר בתחנת האצטדיון, יתמקסם קו החוף הנגיש לחיפאים ויצור הזדמנויות כלכליות נוספות לעיר של הצפון.

  • כ-85% מהנסיעות ממרכזית המפרץ ודרומה צפויות להיות דרך מנהרת שדרה

 20. הרבה יותר מידי זמן חיכינו למנהרות הכרמל, שבין הייתר גם שיפרו מאוד המצב שציר העצמאות.
  אסור שנחכה כל כך הרבה זמן לפיתרון היחידי שבאמת הגיוני, מנהרת השדרה.
  אין שום היגיון שתושבי עכו, נהריה, כרמיאל, קריית שמונה, הקריות יעשו סיבוב ארוך ואיטי להחריד דרך חיפה.

 21. אכן חיפה זקוקה לפתרון אחר לחלוטין שימקסם את מירב התועלות ויבטל את כל הפגמים הנוראיים שפרויקט חישמול המסילה ימיט על חיפה. אף חיפאי לא רוצה לראות יער של עמודי חשמל מכוערים להפליא לאורך חוף הים. אף חיפאי לא רוצה להנציח לדור נוסף את חיץ המסילה שמונע את צמיחת העיר לעבר הים. אף חיפאי ואף נוסע מצפון לעיר שלנו לא רוצה להחליף רכבות בתחנת חוף הכרמל, בדרך לת"א או לנתב"ג ובחזרה…ואלה רק מקצת מהפגמים והקשיים הרבים שתייצר התוכנית לעיר שלנו. זו אכן עוד בכיה לדורות שקליש תמכה בה בכסילות בלתי מוסברת!! מה שתוכניות הנהלת הרכבת ומינהל התכנון כופים עלינו לשנים רבות קדימה הוא בלתי נסבל. לצערי כל העררים שהגשנו (אביהו האן, מוטי בליצבלאו , שמואליק גלבהרט, אנוכי וגם דביר לנגר, ראשי רשויות מחוץ לחיפה וארגוני סביבה) לא התקבלו ואיש לא יודע אם בכלל ניפטר אי פעם מהעונש הנוראי הזה. עם זאת, כותב המאמר איננו חיפאי ולא יכול לייצג את האינטרס החיפאי. הפתרון עבורנו צריך להיות חד משמעי: לעצור את החישמול העילי מחד ולמנהר את המסילה בין דרום חיפה לקריית הממשלה, בלי לקטוע את הרצף המסילתי בין העיר למרכז הארץ.
  על המינהור שהצענו בין שתי הנקודות הללו אסור לנו לוותר… ובאופן מפתיע הוא יצא בסוף יותר משתלם כלכלית מהשקעות העתק המיותרות לחלוטין שתכננו מתכננים חסרי מעוף, כאשר אצה הדרך להנהלת הרכבת לחשמל את המסילה בחיפה ובלי לעשות חשבון לנזקים שהם יגרמו, בבחינת- "יעלה כמה שיעלה"…!

  • ראשית יש לתקן את הכביש ברחוב יד לבנים בחיפה. כבר שנה עובדים ללא תוצאות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

גבר נפגע מרכב חולף כשעצר בצד כביש 70 לתקן תקלה ברכבו

ממד"א נמסר לחיפה: בשעה 21:29 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א כרמל על גבר שנפגע מרכב (לאחר שככל הנראה עצר בצד הדרך עם רכבו...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...