השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...

״לא יכול להיות שאנחנו גרים בתנאים כאלה״ • השכונה בחיפה שהפכה לאתר בנייה

גבעת זמר בחיפה שכונת גבעת זמר נחשבת ייחודית בחיפה, כיון...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

שכנה | סיפור קצר | אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

החלטת הממשלה על פינוי התעשייה המזהמת מסכנת את שיקוע הרכבת • פרשנות • עו"ד דביר לנגר

החלטת הממשלה לפינוי התעשייה מסכלת כמעט לחלוטין את האפשרות של פינוי המסילות מחופי חיפה


החלטת הממשלה בנוגע לפינוי התעשייה ממפרץ חיפה מציבה קושי עצום בפני אלה אשר חלמו כי מסילות הרכבת יפונו אי פעם מהסביבה החופית בחיפה.
למעשה, כל הפרק התחבורתי בהחלטה עוסק בנושא מסילות הרכבת בחיפה. החלטת הממשלה קובעת: קודם חשמול (התוואי הקיים) ורק לאחר נבחן את סוגיית המנהור.

כך בלשון ההחלטה:

"ביצוע תת"ל 65ב' (התכנית שעוסקת בתוואי המסילות בין חוף הכרמל למרכזית המפרץ) מותנה בהשלמת חשמול מסילות הרכבת בחיפה עד לתחנת 'מרכזית המפרץ'."

חישמול קו הרכבת בין תל אביב לירושלים - 08/07/2018 (צילום - ירון כרמי)
בקרוב בפארק הכט בחיפה – חישמול קו הרכבת בין תל אביב לירושלים – 08/07/2018 (צילום – ירון כרמי)

עמודי חשמל לאורך חופי חיפה

לאור החלטת הממשלה – כמו גם דיונים קודמים והחלטות במינהל התכנון – המסקנה היא שמדינת ישראל תעשה הכול כדי שבקרוב יהיו עמודי חשמל לאורך חופי חיפה.

צריך להבהיר, התכנית להוספת המסילות היא בעצם שתי תוכניות:
תת"ל 65א' עוסקת בתוואי המסילות עד לתחנת 'חוף הכרמל' ואילו תת"ל 65ב' תעסוק בסוגיית המסילות עד לתחנת 'מרכזית המפרץ'. יודגש כי אין שום קשר מחייב בין תוכניות אלה. כלומר, אין שום הכרח כי תת"ל 65ב' תקודם בכלל.


היכן שמשרד התחבורה פעל לסיים את תת"ל 65א' בחוף הכרמל, התעצם החשש שלא יפעל למנהור המסילות. עיון בתכנית רכבת ישראל לסביבת תחנת חוף הכרמל, אישש באופן סופי את ההנחה שפרויקט מנהור המסילות לא יקודם בכלל.
בדיוק בשל כך, עיריית חיפה בהצהרותיה התנגדה לסיום/"פיצול" התכנית בתחנת חוף הכרמל. אלא שהצהרות לחוד ומעשים לחוד. בפועל, עיריית חיפה תמכה בפיצול התכנית בתחנת חוף הכרמל, תוך שהיא נלחמת בתושבי חיפה והצפון אשר הציעו לפנות את התחנה מהסביבה החופית.
העירייה קיוותה שאם יופעל מספיק לחץ פוליטי, בסופו של דבר משרד התחבורה יקדם בשלב הבא (תת"ל 65ב') תוואי ממונהר ל-4 מסילות, כפי חזון העירייה

מנהור 4 מסילות תוך הקפת חיפה (שקף ממצגת רכבת ישראל)
מנהור 4 מסילות תוך הקפת חיפה (שקף ממצגת רכבת ישראל)

חלופה שיש בה אחיזת עיניים

ואולם, כפי שצוין על ידי רבים, הסקיצה לעיל היא, לדעתי, סתם אחיזת עיניים. מנהור מעוקל שכזה אינו כלכלי – משום שאינו מייצר כמעט קיצור בזמן הנסיעה – ולכן הוא גם לעולם לא יקודם.


וכאן החלטת הממשלה הביאה לשינוי מאוד משמעותי.
החלטת הממשלה קובעת כי תת"ל 65ב' (מנהור המסילות בחיפה) יוגדר כפרויקט תשתית לאומית בעדיפות 2 (רק המטרו הוא "עדיפות 1").
כלומר, החלטת הממשלה הכשילה את הניסיון של משרד התחבורה לעשות מחטף ולסיים את התכנית בתחנת חוף הכרמל. בהינתן צירוף הפרויקט לרשימת הפרויקטים המוגדרים "עדיפות 2", ניתן לומר שפרויקט מנהור מסוים, של 2 מסילות לפחות, יקרום עור וגידים.
בכך החלטת הממשלה היא בשורה משמעותית ביותר לחיפה ולצפון כולו!
אבל יודגש כי בשום מקום אין התחייבות לתקצב מנהור של 4 מסילות דרך חיפה (ולפי התכנית האסטרטגית של רכבת ישראל נדרשות לעבור בחיפה 4 מסילות).
בדיוני הפורום הבינמשרדי שעסק בנושא, משרד האוצר הביע עמדה כי הוא מוכן להקדיש עד 6.8 מיליארד ₪ לטובת מנהור המסילות בחיפה, ומה לעשות, סכום זה אינו מספיק למנהר 4 מסילות. למעשה, סכום זה מספיק למנהור 2 מסילות בלבד.
עוד צריך לזכור כי החלטת הממשלה רק קובעת את העיקרון הכללי. הליך בחינת חלופות מתקיים בוועדה לתשתיות לאומיות (אשר חבריה הם נציגי משרדי הממשלה). במצב עניינים זה, בעתיד הלא רחוק יתקיים דיון בוועדה לתשתיות לאומיות לגבי תוואי 2 המסילות במנהור.
וכאשר הוועדה לתשיות לאומיות תשוב ותידרש להחליט לגבי תוואי אותן 2 מסילות, היא תחזור להחלטת הממשלה העדכנית שעסקה בנושא – ההחלטה לפינוי התעשייה מהמפרץ – ותבחן מה נאמר בה.

כך נפתחת החלטת הממשלה:

"במטרה להוביל לפיתוח ולקידום כלכלי-חברתי של מפרץ חיפה בפרט, ושל מטרופולין חיפה בכלל, הכולל חזון ליצירת מוקדי תעסוקה ומגורים עשירים ואיכותיים עבור תושבי צפון מדינת ישראל, ושיפור באיכות האוויר והסביבה של תושבי המפרץ".

אם כן, הממשלה ממוקדת בנושא פיתוח סביבת המפרץ והצפון, עבור תושבי צפון מדינת ישראל.
בהינתן הגדרה זו על ידי הממשלה, מובן כי פתרון מנהור ישיר מתחנת מרכזית המפרץ למסילת החוף, בצידו השני של הכרמל, "מנהרת שדרה", ייתפס כאטרקטיבי ביותר בעיני מקבלי ההחלטות.

תוואי מנהרת שדרה עם זמני נסיעה לת"א (מרכז)

תוואי מנהרת שדרה עם זמני נסיעה לת"א (מרכז) (הדמיה: דביר לנגר)
תוואי מנהרת שדרה עם זמני נסיעה לת"א (מרכז) (הדמיה: דביר לנגר)

עוד נקודה חשובה היא כי פרויקטים לתשתית לאומית מקודמים לפי הכדאיות התחבורתית-כלכלית שלהם, וזו נמדדת לפי קיצור זמן הנסיעה המצרפי (של כלל הנוסעים).
מבחינת עלות-תועלת (קיצור משך זמן הנסיעה של כלל הנוסעים), למנהרת שדרה יתרון משמעותי על פני חלופת התוואי המועדפת על ידי עיריית חיפה.

מנהרת שדרה תומכת באופן משמעותי ביותר בתכנית לפינוי התעשייה מהמפרץ, שכן פינוי התעשייה תלויה במכירת 70,000 יחידות דיור בסביבה. ואולם, כידוע, הן בחיפה והן בצפון קיימת תופעה של "הגירה שלילית", היכן שהמוכשרים ביותר עוברים להתגורר במרכז הארץ.

בחיפה נמכרו 700 יחידות דיור בשנת 2021, ובקצב שכזה ייקח 100 שנה למכור את כמות יחידות הדיור הנדרשת לשם מימון התכנית למפרץ ירוק. כאשר היה ברור שאין היתכנות אמיתית למכירת יחידות דיור, האוצר חסם את התכנית לפינוי התעשייה מהמפרץ.

השפעתה של מנהרד שדרה על מכירת הדירות החדשות

מציאות זו הייתה יכולה להיות שונה, אילו עיריית חיפה הייתה תומכת במנהרת שדרה. לאורך שנים רבות, עיריית חיפה התנגדה לפתרון של מנהרת שדרה, תוך טענה שהמנהרה תאפשר לתושבי הצפון "לעקוף" את חיפה.

בישיבה במינהל התכנון ראש העיר, ד"ר עינת קליש-רותם, ציינה – "לא שמעתי בחיים אבסורד כזה שרוצים לעקוף עיר מטרופולינית בשביל להגיע לעיר המטרופולינית הבאה"

האזינו לדבריה של ד"ר עינת קליש-רותם – ראש עיריית חיפה


התכנית לפיתוח המפרץ לא הביאו את הוועדה המחוזית חיפה, רשות מקרקעי ישראל או עיריית חיפה לשנות עמדתן בנושא מסילות הרכבת. מעל כל במה, הם שבו על המנטרה – לא נאפשר לתושבי הצפון לעקוף את "העיר הראשה".

כך ציינה הוועדה המחוזית (חיפה) בדיון:
"חיפה היא עיר ראשה, היא לב המטרופולין וכמו שבערי מטרופולין אחרות, ירושלים, באר שבע ותל אביב המסילות המהירות לא מדלגות על העיר אז גם חלופה 102 לא מדלגת על העיר לעומת חלופה 101 [חלופת השדרה] … חלופה 101 היא למעשה מדלגת על העיר חיפה. היא מחזקת את הקשר בין הצפון לתל אביב ומרכז, אבל היא מחלישה מאוד את הקשר בין חיפה והצפון וככה אנחנו מאבדים את העיר חיפה שכולנו רוצים לחזק אותה."

צפו בדבריה של הדר סלע, סגנית מתכננת פרוייקטים לאומיים מרחביים בלשכת התכנון המחוזית של משרד הפנים, התומכת בחלופה 102


אבל במישור הלאומי, החשיבה החלה להשתנות.

הסטת "המרכז המטרופוליני" צפונה

בישיבה האחרונה במינהל התכנון בנושא לפני כ-3 חודשים, נציג משרד התחבורה ציין: "מקודמות עוד תכניות במרחב חיפה שמתחילות להפוך את הסיפור של המוקד ומה זה מרכז מטרופוליני לסימן שאלה. פתאום מפרץ החדשנות מסיט קצת את המוקד, פתאום כבר קשה לנו להגיד שמרכז העיר הוא נמצא באזור קריית הממשלה."

לכן, הולכים ומתרבים הסימנים שמשרד התחבורה ומשרד האוצר פוזלים לעבר פתרון מנהרת השדרה. החלטת הממשלה לחיזוק המפרץ רק מוסיפה ותומכת עוד יותר בחלופת השדרה.
היכן שפתרון מנהור 2 מסילות לפי חלופת השדרה יזכה לעדיפות, מדוע להשקיע עוד 5 מיליארד ₪ כדי להסיט תוואי קיים כמה מאות מטרים מזרחה? איזו תועלת כלכלית-תחבורתית יש במנהור שכזה? במיוחד כאשר מדובר בפרויקט הנדסי מורכב בסביבה אורבנית סמוכה לים (דבר שמייצר בעיה קשה של מי תהום). מדוע שמשרד התחבורה יקצה תשומות ניהול כלשהן בפרויקט שכזה?

הערכה: קליש תכריז על מלחמה עם משרד התחבורה

החלטת הממשלה לא תאפשר לעיריית חיפה להתנגד לחשמול, ולכן לעירייה כבר לא קיימת יכולת מיקוח אמיתית. מובן כי ראש העיר תעלה על הבריקדות בנושא – תוך הכרזת מלחמה נוספת על משרד התחבורה – אבל התנהלות שכזו רק תחריף את הסכנה שהמסילות יישארו על החוף.
בעוד כ-3 חודשים הנושא יחזור לדיון בות"ל, ובמידה והעירייה לא תהיה שותפה לפתרון, מנהרת שדרה תעלה שוב על הפרק, והפעם ללא שום התחייבות למנהור התוואי במערב העיר.

הטעות של עיריית חיפה

לכן, כל המצב בו אנו נתונים הוא תוצאה ישירה של התנהלות עיריית חיפה והוועדה המחוזית חיפה. הוועדה המחוזית של מחוז צפון, אגב, דרשה מנהור של 2 מסילות, כבר בשלב הראשון, עד לקריית הממשלה (בניין הטיל), אלא שגם לזה עיריית חיפה והוועדה המחוזית של חיפה התנגדו!

מה הסיבה?
כנראה בעיית אגו קשה, כי אין שום סיבה הגיונית להתנגד למנהור לקריית הממשלה בשלב הראשון.
הפתרון היחידי, אם בכלל עוד קיים פתרון בשלב הזה, הוא יצירת חזית פוליטית אחת, עם הרשויות בצפון הארץ (כולל במפרץ כמובן), לטובת מנהור מלא של 4 מסילות, כאשר הבסיס הוא תוואי השדרה.

הפתרון שהצגנו במינהל התכנון משלב בין התועלת התחבורתית-כלכלית של מנהרת השדרה לתועלת הסביבתית של מנהור הציר המערבי, כך

מצגת תומכי מנהרת שדרה (חלופה 9) ומנהור מלא בצידה המערבי של העיר (חלופה 11) (הדמיה: דביר לנגר)
מצגת תומכי מנהרת שדרה (חלופה 9) ומנהור מלא בצידה המערבי של העיר (חלופה 11) (הדמיה: דביר לנגר)

כאמור, העירייה הפעילה את כל כובד משקלה הפוליטי כנגד קונספציית השדרה – לבל תושבי הצפון "יעקפו" את חיפה – והיא הצליחה! או כך חשבה. בפועל, זה שמשרד התחבורה שרטט סקיצה על המפה בהתאם לדרישות העירייה (כדי שזו תסכים לחשמול בשטח העיר), ממש לא אומר שסקיצה שכזו תקודם אי פעם.

תכנונים תחבורתיים בלתי הגיוניים בעליל

למעשה, הן העירייה והן הוועדה המחוזית של חיפה התנהגו כמו פיל בחנות חרסינה בהתנהלותן. הן לא הפנימו שיש גבול עד כמה אפשר להוביל תכנונים תחבורתיים בלתי הגיוניים בעליל.
לסיכום, בתנאים שנוצרו, להערכתי חלופת השדרה תזכה בעדיפות גוברת והולכת בישיבות הבאות במינהל התכנון.

רק חזית מאוחדת התומכת בפתרון מנהור מלא של 4 מסילות, לרבות תוואי השדרה, עשוי להביא לפתרון המסיר את המסילות מהסביבה החופית. נכון להיום, נוכח התנהלות העירייה והוועדה המחוזית, קיימת סכנה ממשית שהמסילות הקיימות יישארו בסביבה החופית, ועוד בתוספת עמודים וכבלי חשמל, לעוד עשרות שנים.

כתבה נוספת באותו העניין:

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

דביר לנגר
דביר לנגר
עו"ד המייצג גורמי ציבור שונים בנושא תשתיות לאומיות.

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. קליש צודקת. התוכנית שלך תחליש את העיר ותהרוס את העסקים שלה. המחנהרה הזאת עם תחנת קריית הממשלה היא אחיזת עיניים שאתה מציג תוך כדי הבנה מוחלטת שהיא לא תצא לפועל והיא פועלת רק כדי להשתיק את תושבי העיר שמבינים שמנהרת השדרה הזאת היא גזר מוות לעיר. המטרה שלך היא לחזק את קריית חיים על חשבון שאר חיפה. למלחמה שלך יש שתי תוצאות אפשריות: או שכל חיפה דרומה ממרכזית המפרץ הופכת להיות מנותקת מרכבת, או שחיפה מפסיקה להיות עוגן משיכה עבור הקריות ונשארת עם מסלול הרכבת שמפריד אותה מהים. בשני המקרים זאת פגיעה אנושה בחיפה והפיכתה לעיר נידחת וחסרת חשיבות.

  לא ממש ברור מדוע אתה כל כך נלחם להרוס את העיר. יכול להיות שאתה מקריית חיים? זה היה מסביר המון.

 2. תוכנית מפחידה שמחריבה את העיר. לא ברור מדוע יש לה תומכים בכלל.
  עבור כל מי שגר צפונה למרכזית המפרץ תל אביב תהיה נגישה יותר מחיפה, דבר שיהרוס את העסקים בעיר. ועבור חיפאים עצמם בעקבות השינוי רכבת תהפוך לפחות זמינה כי מבטלים את התחנות במרכז העיר ומוצאים אותן לפרברים בדומה לתחנות החדשות או תחנות כמו נתניה – מרוחקות ולא נוחות.
  אנחנו כבר רגילים שהפקידים ופוליטיקאים שיושבים בירושלים מנסים להרוס את העיר, אבל מפחיד לראות שעכשיו גם תושבי חיפה מצטרפים למאמץ. עצוב ומביש.

 3. חלופה שלא ברור לי כלל מדוע לא נשקלת:
  מנהרה בתוואי המקביל למנהרות הכרמל, תחנה בגרנד קניון ותחנה אופציונלית בשד' מוריה. הרי כבר יש את מנהרות הכרמל, גם אם לאורך התוואי זה לא באותו מפלס, זה מקל על העבודה. יש אפשרות גם שהרכבת תצא מהמנהרה הרבה אחרי חוף הכרמל ותפתור בעיה של העתקה אם רוצים. לא משנה איזו כתבה אני רואה, אף פעם לא מנמקים למה לא מעבירים מנהרה בתוואי הזה. חיפה מתפתחת דרומה, והגרנד קניון הופך למקום יותר ויותר מרכזי, בין אם זה המנהרות, הרכבל, השכונות החדשות שנבנות בסביבה, כביש נחל הגיבורים ועוד. אם יבצעו את מנהרת השדרה, חיפה תצא רזה מכאן מכאן, גם לא תהיה לה תחנה מהירה שתוכל להגיע אליה יחסית בקלות, וגם תאלץ להמשיך לסבול מרכבת פרברית עלובה שאיש לא ישקיע בשיקועה ברגע שהקו המהיר ירקום עור וגידים.

 4. מנהרת השדרה המקצרת את זמן המעבר לרכבות מצפון לחיפה, בנוסף מפנה את המסילות מכל תחומי העיר חיפה והחופים שלה, זה פרויקט מבורך ומחויב המציאות.
  מוזר כל כך שהעיר שהכי תהנה מהפרויקט הזה שזו חיפה, מתנגדת לו ומאמצת חלופה שברור לה שלא תהיה לעולם וסופה להיגנז, של שיקוע יקר פי 3-4-5 מביצוע מנהרות הרכבת. אם בכלל אפשרי בגלל קו צינור קצאא ומי תהום.
  מוזר שמהנדס העיר מטעה את התושבים וגופי התכנון ובמקום להבין שמנהרת רכבת זה פתח למנוף ענק של שיווק קרקעות שיתפנו ופיתוח שכונות החוף שכבר מחכה בתוכניות שהוצגו לשכונות, אז הוא מתעסק בהגדלה מסיבית של תחנת חוף הכרמל ובעצם הרס חוף הכרמל שמול התחנה, הכל יגולח עד חניוני החופים ויהפוך לשטח נוסף של תחנה מפלצתית מיותרת.
  עוד סיבה למה צריך ראש עיר צעיר עם חשיבה לטווח ארוך, ידע בתחבורה ופיתוח סביבות, ידע בניהול מגה פרויקטים כמו מנהור הרכבת דרך ההר מול משרדי ממשלה. לקליש פשוט אין את זה.

 5. חזק ואמץ דביר לנגר. אתה בשיניים נלחם על עץיד חיפה והצפון. כמו הילד ששם אצבע בסכר והלוואי ותצליח. לטעון שחלופת מנהרת השדרה מדלגת על חיפה זו בדיחה.
  החלופה תעצור בתחנת חוף הכרמל במרכז בדרומי הנבנה של חיפה. לאחר מכן תעבור בואדי הגבורים שבקרקעיתו ניתן להקים תחנת ענק שתשרת את מאה אלף תושבי הכרמל טוב יותר מכל תחנה נוכחית בקו החוף ותחסוך מלי וי ני נביעות מיותרות בשנה.
  ולבסוף תצא מנהרת השדרה בלב המפרץ שיחד עם פינוי התעשייה יהעה למוקד המטרופוליני בו יתווספו עשרות אלפי תושבים.
  ומשם לקרית חיים, גם היא בחיפה.
  כלומר לטעון שחלופת מנהור דרך ההר מדלגת על חיפה זה טיעון מופרך מאין כמוהו. להיפך, מהצ'ק פוסט ניתן להגיע תוך חמש דקות לקרית הממשלה ברכבת קלה או םרוורית ועוד חמש דקות לבת גלים. ככה זה בכל העולם.
  חלופת המנהור בואו נודה באמת היא היחידה שבאמת אפשרית כמו שכתבת. מי תהום ושיקולי קו נפט ועלות יביאו להחלטה לא לממש שיקוע בחוף, ואז מה? יצאנו עם נזק כפול !!
  קליש לו היה לה שכל וראייה קדימה הייתה צריכה ללכת עם חולצת טי שירט עליה כתחב "רק ינהור הרכבת בחיפה לא חישמול!" לפני שלוש שנים היו מתחילים מנהרה כמו מנהרות הכרמל בעוד שנה כבר היה מוכן. לא מאוחר חייבים למנהר עכשיו ולהזיז מזרחה את תחנת חוף הכרמל ולהגים גשר מנהור הרכבת. דביר אל תוותר למען כלל תושבי חיפה והצפון רק מנהרת השדרה הגיונית ויכולה להתבצע

  • תודה אייל, התגובות המפורטות שלך מאירות עיניים ומוסיפות מידע חשוב ומעניין.

  • בהצלחה לגרום למשרד התחבורה לעשות _שתי_ מנהרות.
   גם כל הכבוד על העקשנות עם תחנת נחל הגיבורים שלא קיימת בשום תוכנית, גם לא בתוכנית של דביר לנגר.

   דרך אגב, "מרכז העיר" זה לא המרכז הגיאוגרפי אלא האיזור שבו פעילות מסחרית/עסקית הכי חזקה בעיר, בדרך כלל מדובר ב"עיר העתיקה". כל מי שאי פעם ביקר באירופה נכח לראות את זה, בארה"ב זה "דאונטאון". בחיפה מדובר בציר כיכר פריז-הדר-מרכז הכרמל. לא משנה כמה פרברים ייבנו, זה ישאר המרכז. לנתק אותו מהרכבת זה טימטום של ממש. קליש צודקת – התוכנית שלכם מבטלת את חיפה בתור עיר מטרופולין והפכת את הקריות לסוג של פרבר מרוחק של תל אביב. גם אם מיליון רכבות יעברו דרך קריית שמואל, אם התוכנית תגרום לכך שמקריית ביאליק יותר מהר להגיע לתל אביב מאשר למרכז חיפה, זה הרס של העיר ופגיעה ישירה בעסקים שלה.

  • בכל העולם תחנת רכבת בערים הגדולות נמצאת במרכז העיר ולא בפרבר מרוחק. קריית חיים היא 5% מתושבי חיפה, התוכנית הזאת מיטיבה איתם תוך כדי פגיעה ב95% מהתושבים.

   ובואו נשאל את גוגל.
   זמני נסיעה ממרכזית המפרץ:
   בת גלים – 27 דקות
   הדר – 22 דקות
   מרכז הכרמל – 35 דקות
   כרמל צרפתי – 27 דקות
   אחוזה – 40 דקות
   כרמליה – 45 דקות
   נווה שאנן – 26 דקות
   נראה לך סביר? זה נקרא "תחנת רכבת שמשמת את העיר"? במקום לקרב את הרכבת לתושבים, אתם מחפשים להרחיק אותה!

 6. לפי ההגיון של קליש-רותם היינו צריכים להילחם גם בכביש 6 שמאפשר לעקוף את חיפה וגם בנתב"ג שמאפשר לברוח מישראל.
  אולי הדרך למשוך אנשים למקום כלשהו הוא לא ע"י כליאתם וגם לא לשים להם מקלות בגלגלים?

  • המכתב שלך, עמית, לוועדת המנכ"לים לפינוי התעשייה, השפיעה על החלטת הממשלה בנושא. כל הכבוד !

  • ולפי ההגיון שלכם, צריך להרוס את ציר האיילון ולהוציא את הרכבת ממרכז תל אבי אל ראש העין. והתל אביבים שיסתדרו.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 30/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, חמישי 30/5/24 יתקיים בשעות הצהרים בשטח מכון דוד בקריות ניסוי מתוכנן...

ריצה נכונה – הדרך להחלמה מהירה מפציעת ריצה ומניעת פציעות נוספות

לרגל שבוע הספורט הישראלי החל השבוע 26-31/5, ד"ר אייל גנסין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מומחה לפגיעות ברך ופציעות ספורט בכללית מחוז חיפה וגליל מערב ורופא...

נגעת נסעת – מהרגע שלקחת את השאכטה • היום העולמי ללא עישון

סלחנות וחמלה לצד התמודדות יום יומית. לרגל היום העולמי ללא עישון, מדריך מיוחד המסביר כיצד ניתן להימנע מהדחף לסיגריה, בפרט בתקופות מאתגרות, ולדבוק בתהליך...

הפתעה מרגשת: לידה לא צפויה במרכז רפואי זבולון של כללית

אישה הריונית שהגיעה לבדיקה שגרתית במרכז בריאות האישה בזבולון יצאה מהמרכז עם תינוקת טרייה בידיה.אילנית ביטון, מנהלת צוות האחיות החדשה במרכז בריאות האישה במרכז...