שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות...

נמל תעופה בינלאומי משמעותי בחיפה • דעה • עו"ד דביר לנגר

ניתן להקים שדה תעופה בינלאומי משמעותי בחיפה, התומך בטיסות לכל אירופה ואף מעבר לאוקיינוס. למרות זאת, נכון להיום, משרד התחבורה מקדם שדה תעופה למטוסים אזרחיים קטנים, לטווח טיסות קצר יחסית (עד יוון).


לאחרונה הושלם הליך "השגות הציבור" – בהליך התכנון שמוביל משרד התחבורה להרחבת השדה לתעופה אזרחית כללית (למטוסים קטנים ובינוניים).  לפי תכנון משרד התחבורה, הוספת מבנים ומשטחים מסויימים בסביבת השדה הקיים יאפשרו העברת המטוסים הקלים מהרצליה, ומטוסים קלים של חיל האוויר, לשדה התעופה בחיפה.  לאחר השלמת התוכנית ומעבר המטוסים, יתעצם מפגע הרעש ממטוסים החגים מעל הקריות.  טווח הטיסות – עד קפריסין ויוון בלבד – לא ישתנה באופן משמעותי.

את כל זה ניתן היה למנוע, אילו חיפה והקריות היו מקדמות יחדיו שדה תעופה בינלאומי משמעותי, המאפשר טיסות לכל אירופה ואף מעבר לאוקיינוס.

מסלולים ומטוס - שדה התעופה של חיפה (הדמיה על ידי עו"ד דביר לנגר)
מסלולים ומטוס – שדה התעופה של חיפה (הדמיה על ידי עו"ד דביר לנגר)

מספר חסמים והצעות לפתרון

לגבי האפשרות של הקמת שדה תעופה בינלאומי משמעותי (עם מסלולים של כ-3,200 מ'), משרד התחבורה טען שרכס הכרמל אינו מאפשר הנמכת מטוסים מכיוון דרום-מזרח (בשל הקרבה להר הכרמל באזור שבין יגור לעיספיא).
ואולם ניתן לשנות את כיוון המסלול כך שנחיתות מדרום-מזרח יתאפשרו ללא קונפליקט עם הכרמל.

משרד התחבורה הציג בעבר גם את מנופי הענק של נמל המפרץ כחסם, אך דחיקת המסלול מעט צפונה לנמל הימי פותרת גם את עניין זה. 

בנוסף לכך, משרד התחבורה ציין שהתעשייה במפרץ וארובות בתי הזיקוק אינן מאפשרות נחיתות מכיוון דרום-מזרח, אך בינתיים הוחלט לפנות את בז"ן ואת התעשייה המזהמת בכלל.

לבסוף תושבי קריות הביעו חשש מהרעש שמטוסים גדולים יביאו עמם.  ראשי הרשויות בקריות אימצו את התזה שמטוסים גדולים ייצרו מפגע רעש, למרות שמעולם לא הוצגה חוות דעת מקצועית התומכת בחשש לרעש מוגבר.  למעשה ההפך הוא הנכון.  

הוצגה חוות דעת מקצועית המוכיחה ששדה תעופה למטוסים גדולים יביא להפחתת הרעש הקיים כיום.  אדרבה, מסלול ארוך לתוך הים יביא לפתרון מוחלט של בעיית הרעש.

השפעת הרעש של נחיתות מטוסים בינוניים - שדה התעופה של חיפה - אזורים ללא מפגע רעש (עו"ד דביר לנגר)
השפעת הרעש של נחיתות מטוסים בינוניים – שדה התעופה של חיפה – אזורים ללא מפגע רעש (עו"ד דביר לנגר)

עיון בחותם הרעש ממטוסים גדולים, מלמד כי לא יהיה מפגע כלפי הקריות (כלומר, פחות מ-50 דציבלים), וכך גם ניתן לקבוע עוצר טיסות, כמקובל בערים אחרות בעולם (לדוגמה, בוונקובר, קנדה, המסלול הצפוני סגור בין 22:00 בלילה ל-07:00 בבוקר, וכך גם בסידני, אוסטרליה, קיים עוצר טיסות בין 23:00 ל-06:30).  לגבי החשש של זיהום האוויר, ראוי להזכיר כי מטוסים מודרניים יעילים בהרבה ומייצרים זיהום אוויר שעומד בתקנים האירופיים המחמירים ביותר, כך שגם זו אינה בעיה.

הטענה האחרונה שנותרה – קנה רצוץ ממש – היא הטענה כי מטוסים המגיעים ממזרח יהיו בקונפליקט עם המרחב האווירי של שדה התעופה הצבאי ברמת דוד, כאשר מטוסים נדרשים לבצע נחיתת מכשירים הדורשת הנמכה איטית על פני כ-12 ק"מ.  למעשה, הטכנולוגיה כיום מאפשרת גישה לנחיתה באמצעות מכשירים, כאשר המטוס מבצע פנייה מסוימת, עד התיישרות סופית לכיוון ציר המסלול כ-7 ק"מ מתחילת המסלול (ראו קו אדום עבה בסקיצה)

נתיב הטיסה לקראת נחיתה של מטוסים בגודל בינוני - רמת דוד וחיפה (הדמיה על ידי עו"ד דביר לנגר)
נתיב הטיסה לקראת נחיתה של מטוסים בגודל בינוני – רמת דוד וחיפה (הדמיה על ידי עו"ד דביר לנגר)

אם הכול פשוט כל כך, אז היכן החסם?

ובכן, שוב המדובר בחסם פוליטי, והפתרון גם הוא חייב להיות פוליטי. עיריית חיפה לא הצליחה לפתות את ראשי העיר של הקריות, כך שייתמכו בשדה תעופה בינלאומי משמעותי.

ללא שנוצר המנגנון המקנה לראשי הרשויות בקריות חלק מרכזי מהתקבולים, הם עשויים להעדיף קידום של תכניות בנייה למגורים לגובה. מובן שבנייה לגובה בסביבת השדה תביא לחסימת החזון של שדה תעופה משמעותי בחיפה. 

ראוי להצטער על כך שמקבלי ההחלטות בחיפה ובקריות אינם פועלים יחדיו ומפעילים לחץ משותף על משרד התחבורה, לטובת קידום שדה תעופה בינלאומי משמעותי.   נתב"ג-2 בחיפה ייָצר מאות מיליוני שקלים בתגמולים וארנונה, כל שנה, מחברות התעופה והעסקים הנלווים, שלא לדבר על תועלות עקיפות.

חזון ויוזמה מצב ראש עיריית חיפה

ראוי כי ראש עיריית חיפה – הנוכחית או הבא/ה – תפגין חזון ויוזמה. 
נדרש לאגד את ראשי העיר של הקריות והצפון לטובת חזון שדה התעופה.  נכון, ייתכן שחיפה תאלץ להישאר רק עם חלק קטן מהתקבולים הישירים הצפויים מהשדה (ארנונה ותמלוגים), כאשר עיקר הפיצוי ילך לערי הסביבה, להפקעות, ולפיצויים לתושבים ככל שבנדרש.  ואולם, העיר חיפה היא הראשונה שתזכה בתועלות עקיפות עצומות מהקמת נמל תעופה בינלאומי משמעותי בשטחהּ.

אם ניקח לדוגמה את הטכניון – ללא ספק הדבדבן שבקצפת של חיפה והצפון בכלל, ובכן, מה המשמעות של שדה תעופה בינלאומי על מיצוב הטכניון?  המשמעות היא יותר סטודנטים בינלאומיים ויותר מרצים בינלאומיים, ובהתאמה לכך עליה בדירוג במדד שנחאי לאוניברסיטאות החשוב.  

כך גם חברות בינלאומיות גדולות עשויות להעדיף את מפרץ חיפה על פני קריית גת לדוגמה (זוכרים את אינטל שבחרה דווקא בקריית גת?), כאשר שוב, האוניברסיטאות בחיפה וכוח האדם האיכותי בצפון כולו מהווים נכס לכל חברה בינלאומית רצינית.

מנגד, כאשר תוכנית משרד התחבורה לשדה קטן תושלם, מפגע הרעש הקיים רק יתעצם.  תושבי הקריות יהיו כמובן הנפגעים הראשונים משדה שכזה.  ותושבי הקריות, כמו גם תושבי חיפה והצפון כולו, יפספסו הזדמנות פנטסטית להקמת שדה תעופה משמעותי אשר ייטיב עם כלל התושבים בצפון, ואף עשוי להביא להגירת תושבים לצפון.

לכן, הדרך הנכונה להתקדם – מבחינת חיפה והקריות – היא הובלה משותפת של שדה תעופה המשרת מטוסים גדולים בלבד, עם טיסות לכל אירופה ואף טיסות טרנס-אטלנטיות (עם מסלולים של כ-3,200 מ').  

בהלימה לחזון זה, רק מתבקש לתמוך ברכבות מהירות (250 קמ"ש) ממרכזית המפרץ לתל אביב, המנגישות את תל אביב בזמן נסיעה של 20 דקות למפרץ חיפה.  שתי תשתיות לאומיות אלה – שדה תעופה ורכבות מהירות למרכזית המפרץ – הן הבסיס הזמין ביותר לפיתוח חיפה והצפון כולו.

 רכבת מהירה ושדה תעופה (עו"ד דביר לנגר)
רכבת מהירה ושדה תעופה (עו"ד דביר לנגר)

בהקשר זה, הצגנו לא אחת את החזון של רכבות מהירות למרכז הארץ, ללא פגיעה בסביבה החופית בחיפה (ובעתלית), וקישור המרכזים העירוניים החשובים בחיפה למרכז הארץ –

מסילות רכבת 20 11 (עו"ד דביר לנגר)
מסילות רכבת 20 11 (עו"ד דביר לנגר)

עת בחירות לפיתחנו.  ראוי לבחור רק באותם המועמדים היודעים להציג ולהגן על משנה סדורה בנושאים קריטיים אלה לחיפה ולצפון כולו.

הכותב עו"ד דביר לנגר הוא יועץ לאשכול רשויות גליל מערבי ולראשי רשויות בצפון הארץ.  הדברים האמורים מייצגים את עמדתו האישית בלבד.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

דביר לנגר
דביר לנגר
עו"ד המייצג גורמי ציבור שונים בנושא תשתיות לאומיות.

כתבות קשורות לנושא זה

20 תגובות

 1. "הוחלט לפנות את בז"ן ואת התעשייה המזהמת בכלל"…עד שההחלטה תצא לפועל אם בכלל…בינתיים הבעלים החליפו ידיים והעסקים חיים ובועטים!

 2. הנזקים הכלכליים מהעדר נמל תעופה הינלאומי בצפון הם אדירים עד כדי כך שהשקיה בהקמתו אפילו שהיא 10 מליארד ש' תחזיר את עצמה תוך 5 שנים בלבד. כן – הנזק הכלכלי מאי הקמת שדה תעופה בצפון הוא 2 מליארד שקל אובדן תוצר בצפון, כל שנה.
  הסכום הענק הזה – מורכב מכמה וכמה סקטורים שנפגעים. הראשון הוא כמובן בלימת פיתוח ענפים לוגיסטיים של שינוע אוירי. פגיעה בפיתוח התיירותי. פגיעה באובדן שעות עבודה מפקקים להגעה אל נתב"ג וממנו בשלושת כבישי האורך ומסילת הרכבת 'כולם סובלים מצפיפות יתר ובלאי על רכבים ומשאיות ממחוזות חיפה והצפון אל נתב"ג וממנו. אובדן כ-5,000 מקומות עבודה ישירים ועוד 5,000 מקומות עבודה התעשיות תומכות בצפון. ואובדן אפשרות להתחרות על מיקום הנהלות תאגידים עקב תנאי למרחק עד 30 דק' משדה תעופה, כשחלק מההנהלות עברו לגוש דן וירושלים מהצפון בגלל דרישה כזו.
  אבל חכו כי הפגיעה העצומה של 2 מליארד ש' בשנה אובדן לכלכלת הצפון זה רק חצי מכלל הנזקים.
  הממשלה יודעת היום היטב את הנזק שצפוי גם לנתב"ג מעומס יתר: המסדרון האוירי של נתב"ג מצומצם והוחך ונסתם. כתוצאה מכך כבר בעוד שנה – 2024 לא יוכלו להוסיף קוי תעופה חדשים, טיסות יתייקרו עקב ביטול קוים מעומס יתר בשדה, הצפיפות כבר פוגעת בדירוג 'ל נצב"ג מבין שדות התעופה הגדולים, דרישות הסכמי הויזה עם ארה"ב יקריסו את נתב"ג עד כדי כך שנשקל גביית מס שימוש בנתב"ג של עשרות שקלים מכל נוסע וייקור מיסי חברות תעופה.
  כל זה היה נמנע אם היה שדה בינלאומי ל-10 מליון נוסעים בצפון וגם הוא, שבכלל לא קיים עדיין, היה מגיע לקצה גבול הקיבולת לפי הערכה תוך 10 שנים מפתיחתו והיה נדרש להרחיב אותו. אז תחשבו מה יקרה לנתב"ג כששר האוצר אומר שהקמת שדה אזרחי בינלאומי ברמת דוד תיקח 8 שנים.
  ישראל חייבת להתעורר מהפוליטיזציה הקיצונית של ועד נתב"ג פנחס עידן ומחדל ישראל כץ שבאופן מכוון סינדל החלטה כדי לשרת את המונופוליזציה של נתב"ג שיש חה אך ורק חסרונות רבים ויקרים במליארדי שקלים נזק לכלכת המדינה.
  צריך לגשת לא מחר אלא אתמול כבר, דחוף בהול לתכנון ייבוש ים מאסיבי – שיכלול מסלולי נחיתה והמראה בחצי אי מיובש במפרץ חיפה ללא על נזק ורעש לא לחיפה ולא לקריות. ממילא הנזק האקולוגי לסחף חולות כבר נעשה עם נמל המפרץ. הדרך לקדם שדה בינלאומי ענק במרכז המטרופולין הוא כמו בערים רבות – בתוך השטח הימי.
  אי שדה התעופה שייובש בדיוק כפי שתוך 3 שנים ייבשו את נמל המפרץ, יוקם כך שמסלולי הנחיתה וההמרעה יהיו מהים ואליו בלבד ללא צורך כלל בסיבוב מעל שטח בנוי. בנוסף ניתן כחלק מאותו ייבוש קרקע להקים מצפון לו, מעגנת כלי שיט – מרינה מול חוות המיכלים שתפונה ותהפוך לקריית הלוגיסטיקה של שדה התעופה – שינוע אחסון והאנגרים לחברות תחזוקה.
  הקישוריות המהירה של שינוע סחורה מנמל המפרץ ונמל חיפה, ישירות לתעופה אוירית משדה התעופה הבינלאומי ליד, תזניק עוד יותר את היתרונות האזוריים שלו, יחד עם קיצור זמן הטיסה מאירופה ב-20 דקות לישראל.
  ליונה יהב היו 15 שנה לפעול בנושא. לא רק שחוסר הפעילות שלו גרמה נזק כלכלי אדיר לחיפה, הוא גם איפשר לסגור ולהרוס את בית הספר הטכני ואת מעט הקוים משדה התעופה שפעלו בעבר. למעשה חיפה מתחרה עם ידיים קשורות מאחורי הגב וגוש דן מחטיף לה מכות כלכליות ללא הרף, כשהשקעת 200 מליארד שקל במטרו בגוש דן, בעוד חיפה והקריות נותרות כפח הזבל הלאומי לתעשיות מזהמות ומסרטנות וללא שדה תעופה בינלאומי וחופי ים שסביבם רצועת חנק של חישמול הרכבת וחוות מיכלי דלקים רעילים – זה המתכון להקרסה ולהגגלת הפערים בין המרכז לשאר המדינה, יצירת החלשה מובנית של כל מטרופוליני הצפון שלמעשה
  מראש סובלים מחוסר האיזון בין השקעות העתק בגוש דן ושיתוק וביטול פרויקטים כמו שדה תעופה בינלאומי חמינהור הרכבות בחיפה בצפון. זורקים איזה קו רכבת קלה איטי לנצרת בתור עצם קטנה. הנה, קחו, ותמשיכו לשתוק ולקבל סרטן ולנסוע שעתיים לנתבג.

 3. המתנגד הגדול ביותר והחזק ביותר זה בעל הכסף הגדול ביותר והמבין יבין. רוב תושבי חפה רוצים נמל תעופה. והמתנגדים אינם רוצים את טובת העיר.

 4. אפשר גם לבדוק אפשרות של מטען אויר שגיע לאחד משדות התעופה באירופה שישמש כ HUB

  כך עושות גם כל חברות הקוריר הבינלאומיות
  לפחות למטענים עד משקל מסוים

 5. תעזבו את הרעש, זו הבעייה הכי קטנה שלנו.
  אין שום תשתית בסביבה שמסוגלת לקלוט את עודף התנועה. *חיפה תהפוך ללוד* יחד עם פקקים בלתי נסבלים ופשע.

 6. מי הכותב ומי שמו לדבר בשם מישהוא?
  איכות חיי תושבי חיפה אינם מעניינו ואל לו להציע דברים שיפריעו לאחרים, יפגעו באיכות חייהם ויטרידו אותם.
  נמל תעופה יש כבר היום וכבר היום הוא מסוכן ומטריד.

 7. כרגיל אייל, סקירה מלאה ומדויקת של המצב.

  מכל הכשלים שמנית, נושא המסילות המהירות שקול כנגד כל השאר, ואף חשוב עשרות מונים יותר מכל השאר ביחד, מפני שרכבת מהירה למרכזית המפרץ תביא לפריחת המפרץ, חיפה וכל הצפון.

  כך גם רכבת מהירה תנגיש את נתב"ג ומקומות חשובים אחרים במרכז הארץ לתושבי חיפה והצפון. רכבת מהירה חוסכת את הצורך להגר למרכז הארץ במקרה של אובדן פרנסה בחיפה/צפון.

  מטרת העל בצפון היא פינוי התעשייה המזהמת מהמפרץ, ופיתוח אורבני/סביבתי במקומה. חיפה תהפוך לעיר עם 600,000 תושבים, כאשר ביחד עם הקריות נעבור את המיליון. רק תשתית אחת תאפשר שינוי אסטרטגי שכזה במהירות – רכבת ישירה למרכזית המפרץ, כלומר, מנהרת שדרה.

  ואולם, בדיונים לגבי התכנית "שער המפרץ" מי היו המתנגדים למנהרה ממרכזית המפרץ ודרומה? ניחשתם נכון, המתכננים החיפאים ופעילי סביבה חיפאים, ואלה כמובן מנעו מיו"ר איגוד ערים לקבל את ההחלטה האסטרטגית המתבקשת, לתמוך במנהרת שדרה.

  כך גורמים "ירוקים" הזויים טענו ואף צוטטו בדברי הסיכום: "מנהרת שדרה תביא להקטנת ערכי הקרקע במטרופולין ו"תהרוג אותו" – יוממות מהירה לתל אביב תמנע את פיתוח לב המפרץ." אמיתי לגמרי.

  כך אותם "ירוקים" (בעיני עצמם) עשו נזק לפינוי התעשייה, היעד המרכזי שלהם עצמם. חוסר הבנה, בורות, נפסדות, מלמטה (אחרון הטוקבקסטים/טוקבקסטיות) ועד למעלה (נבחרי הציבור החיפאים). ומה עמדת המועמדים לראשות העיר כיום בנושא מנהרת שדרה? תשאלו אותם אתם.

  ללא תשובה ברורה מהמועמדים בנושא מנהרת שדרה, פשוט לא לתמוך בהם (ראוי לראות בעציוני ויהב כמתנגדים, ולכן חשוב לא לתמוך בהם עד אשר יציגו עמדה ברורה התומכת בנושא). ראוי להצביע רק למועמדים המתחייבים לשים תשתית זו בראש סדר העדיפויות של מועצת העיר והמוסדות המטרופוליניים.

  הציטוט לעיל, מצוי בסעיף ח' לדברי הסיכום של המפגשים עם צוות התכנון בנושא פרויקט המפרץ, במלואם לנוחיותכם כאן – https://www.dropbox.com/scl/fi/qwic3g90fsfnqer9jo8go/1-0822.pdf?rlkey=9zwiwrp3p93p0goybddczzpmr&dl=0

 8. טוב אז 20 שנה לא זז כלום ורק מינו ועדות כדי לטחון מים ומה שנקבל עכשיו זה 20 שנה נוספות של המתנה לחוסר הכרעה מכוון בין חלופות רק בתוספת מעבר של כלי הטיס הקטנים המרעישים ביותר מהשדה בהרצליה אל חיפה, פח הזבל הלאומי לכל התשתיות המזהמות קרקע, אויר וים.
  האדישות של תושבי חיפה, הדואגים רק לישבנם הפרטי או המפלגתי ולא מוכנים לצאת ולהפגין קולקטיבית היא שמאפשרת לפקידים ולשים ולמתכננים ממודיעין וירושלים לזרוק בחיפה עוד מפעלים מזהמים, להבטיח הבטחות שווא על פינוי מזהמים או בדיקת חלופות לשדה תעופה. הם פשוט רגילים שכל החלטה על חשמול על חשבון חופי חיפה, או עוד מתקן התפלה או העברת כלי טייס קטנים מהרצליה לחיפה – הכל יתקבל באדישות הציבור ולעיתים גם נציגיו בעירייה.
  למה הדבר משול?
  אם תושבי תל אביב היו אדישים וראש העיר היה חלש כמו קליש ויהב, בכיסי נערי האוצר והפקידים הרי שהיום הייתה הרכבת הקלה חולפת בתל אביב אותה איטיות של בת-ים, ויוצרת פקקי ענק. ראש העיר ידע להכניע את הפקידים והתכנון הכושל נמנע. אם ראשי הערים בבת ים ופתח תקוה היו יותר חזקים גם שם הקו האדום היה ממונהר.
  ואם היה ראש עיר יותר חזק מקושר בראש עיריית חיפה ותושבים פחות אדישים בחיפה ומהנדס עיר שלא מהרס עיר, אז היינו מונעים הרבה מתכנון שהוא "פח האשפה" ממש כפי שמתייחסים לזריקת כל שימוש מזהם בתחומי חייפה.
  חיפה ניזוקה קשה וזה רק ההתחלה בשנה הקרובה:
  1. העברת התעופה הקלה הרועשת מהרצליה לחיפה
  2. חישמול עם גדרות ומסבכים דרך כל חופי חיפה והעיר התחתית
  3. הרס הואדיות עם התחלת סלילת כבישי ירידה גרועים ומפותלים שמהווים מלכודת אש
  4. פעילות בז"ן "למצוא" גב פוליטי מועמדים לעיריות שיעזרו לה למסמס ולבטל פינוי מפרץ חיפה
  5. הנסיונות להעברת בית חולים כרמל או בני-ציון שמים את המוסדות בסימן שאלה לעתיד
  6. אי קבלת החלטה בממשלה על שדה תעופה בינלאומי בצפון
  7. עירייה חלשה ש"זכתה" בדו"ח משרד הפנים לפני חודשיים במקום האחרון בניהול הון האנושי.
  במצב כזה נגזר על חיפה שיתוק כלכלי לעשור הקרוב לפחות וחלק מהכשלים האלו ילוו אותה עשרות שנים קדימה.
  אין מה להציג הלאה שרטוטים על מנהרת שדרה ועל מסלולים בייבוש ים. צריך להפנים שהאדישות הדו-צדדית מצד התושבים ומצד הפקידים בירושלים, הורסת את העיר הזו.

 9. ההצעה של עו"ד דביר בעייתית. שבת שלום ומבורך לכולם.

 10. גישה מאוד נכונה , שדה תעופה נוסף גם יחלק את העומס על נתב"ג וכן יגרום לפיתוח מואץ של הצפון מבחינה כלכלית , יעזור לתושבי הצפון לטוס לחו"ל ללא נסיעה של כל שעות ו3 שעות נוספות לצורך הבידוק הביטחוני. כול הכבוד מקווה שמשהו רציני יקשיב לך

 11. מספיק ודי, דביר. הפכת א גיורא רום ז"ל לפוליטיקאי? אם הוא קבע שאי אפשר, וכמוהו בכירי המומחים, מסיבות תעופתיות בטיחותיות, לי זה הספיק. אבל תמיד, ובעיקר ערב בחירות, יימצאו פוליטיקאים שינסו למחזר את האשליה הזו.

 12. אני מעדיף שיעבירו את מפעל בזן ומפעלים מזהממים לאמצע נגב רחוק מאזור מגורים ובאותו שטח שיתפנה יקימו שדה תעופה בינלאומי

 13. בעקרון הגישה של דביר נכונה
  ניתן לדעתי להסתפ' במסלול אחד של 2300 מטר מקביל לקיים ובצמוד לנמל החדש אשר יתן מע ה לכ 10 מיליון נוסעים לשנה לכל אירופה והמפרץ הפרסי.
  תושבי הרשויות בסביבה וחיפה יקבלו בהתאם ל תוכנית המקודמת רעש בלתי פוסק של המטוסים הקלים
  כאשר לא בוחנים את הנושא באופן מקצועי ולטווח ארוך הממשלה תמצא דרך להבריג את התוכניות המשרתות את האג'נדה של ולא של התושבים. עד היום חיפה הלכה על תוכנית שלא זכתה לקידום ואם תמשיך להתעקש חיפה והקריות ימצאו את עצמם עם מפגע סביבתי גדול

 14. כל תושבי הקריות לא רוצים פה שדה תעופה בינלאומי שייצר רעש ומפגע סביבתי .
  זה רעיון לא מציאותי בעיקר בגלל כל המפעלים , הנמל, מקומות לאיחסון חומרים מסוכנים, קרבה לאיזורי מגורים..
  בקיצור מי שיזם את הרעיון, לא לקח בחשבון את כל הדברים האלה.
  אם כל הכבוד לערית חיפה, קרית חיים היא לא הפח זבל של המדינה! הגזמתם!

 15. סרג'יו דב רוזן, ים חוף רוזן מהנדסים יועצים להנדסה חופית, נמלית וימית סרג'יו דב רוזן, ים חוף רוזן מהנדסים יועצים להנדסה חופית, נמלית וימית

  ההצעה של עו"ד דביר בעייתית ביותר למרות הכתבה שלו. שינוי כיוון מסלול והמשכו לתוך מפרץ חיפה יגרמו להרס ונסיגה מואצת של חופי קריית חיים וקריית ים של מאות מטרים בתוך שנים ספורות. כמו כן, עליית מפלס הים שכבר מתרחשת וצפויה להגיע בעוד 27 שנה (2050) לעוד כ-40 ס"מ (ועד למעלה מ-1 במקרה קישון של הפשרה מואצת של כיפות הקרח עקב ההתחממות העולמית בשילוב עליית שכיחות סערות הגלים והרוחות הקיצון, וכן להצפות מוגברות של מפרץ חיפה כולל אזור שדה התעופה הנוכחי. זאת בלי להזכיר כי רשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית פסלו הרחבת השדה הקיים לשדה שיוארך בתוך הים מסיבות בטיחות הטיסה והתושבים שהמטוסים יטוסו מעליהם. והסיפור שלא יהיה רעש הוא סיפור יפה אך לא נכון. כתושב מורדות הכרמל הפונה למפרץ חיפה ושכן של בית חולים בני ציון, אני יכול להעיד כי כבר היום רעש מטוסים נשמע בבירור ביום וגם בשעות הלילה לאחר השעה 21:00 פעמים רבות. אז התוספת של מטוסים גדולים תקטין הרעש? נא להתגלח על זקנם של אזרחים שיסכימו לכך, תודבי חיפה והקריות לא מוכנים להיות שפני נסיון. ועוד דבר אחרון. כבר לפני מספר שנים חידשתי את הצעתי ותכניתי להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג ע"י בניית אי מלאכותי מול חופי טירת הכרמל, כשמסלול התעופה והרצה מקבילים לקו החוף במרחק של 3 ק"מ מהחוף, תכנית שלא יותרת שום רעש בגלל הריחוק מהחוף והחובה שכל הטיסות יהיו רק מעל הים ומערבה מקו המסלול. החיבור של האי לחוף פשוט, באמצעות גשר על עמודים וחיבורו לכביש החוף וכן למסילת הרכבת. ההשפעה הסביבתית של השדה זניחה מבחינה סדימנטולוגית תוך פעולה קבועה של העברת חול שמגיע מהדרום צפונה, יצירת שטח מים שיאפשר נופש חופי מול אי שדה התעופה במשך כל השנה, קרבה לכל אזור הצפון וצפון מזרחי של ישראל ויצירת מקומות תעסוקה חדשים וקידום התיירות והפעילות המסחרית בכל האזור הנ"ל. וחשוב לא פחות, העלות של הקמת האי ושדה התעופה היא מעט פחות מ-4 מיליארד דולר. זאת התכנית שקיבלה תמיכת עיריית טירת הכרמל ועוד ראשי עיריות ורשויות מקומיות מלבד ראש עיריית חיפה הנוכחית ובטוחני שבקרוב תהיה לשעבר.

  • לגבי הרעש אתה מה זה צודק. אני גר ליד בית החולים רוטשילד ובלילות במיוחד קרים בחורף אני שומע את המנועי הגנרטורים של אניות גדולות עובדים.

 16. צריך להשמיש מיד 3 שדות תעופה בינלאומיים נוספים: רמת דוד, תל נוף, חצרים/נבטים.
  מסלולים יש, צריך רק טרמינל אזרחי עם רכבות מהירות לכל הארץ.
  כך עשו בתורכיה (דאלאמן), מוסקבה (ז'וקובסקי), ובמקומות נוספים.
  צריך לשנות את הקיבעון המחשבתי של חיל האויר ואת החמדנות של מערכת הביטחון.

 17. עם כל הכבוד, לאור התוכניות של עו'ד לנגר – שדה התעופה ורכבת ישראל , נראה לי :
  א. דביר לא אוהב את חיפה.
  ב. דביר דואג לתושבי הצפון בעיקר.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פריחת החמנייה – צהוב עולה

חודש יוני 2024 ושוב צבע צהוב עז נותן את אותותיו בשדות עמק יזרעאל והקריות. ג'יימס הנרי לי האנט, עיתונאי ומשורר אנגלי שנולד במאה ה 18...

גבר נמשה מהמים מחוסר הכרה בחוף בת גלים

nמד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בת גלים 15/06/24 בשעה 10:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על גבר שנמשה מהמים מחוסר...

הפגנה נגד ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו – שבת 15/6/24

(חי פה) - על רקע כשלון ממשלת נתניהו-בן גביר-דרעי במגוון רחב של תחומים וביניהם הביטחון, הכלכלה, לכידות החברה הישראלית, השיוויון בנטל ועוד, נמשכות ההפגנות...

כיבוי רכב בוער ברחוב עבאס בחיפה

מכבאות והצלה נמסר לחי פה: הלילה (בין שישי לשבת 15/6/24), צוות לוחמי אש מתחנת חיפה, בפיקודו של רס''ר טל איזנבנד, פעלו ברחוב עבאס שבחיפה שם...

שייט בתעלות של ברייר-צרפת עם יין קר וגבינה ריחנית: ניקוי ראש בסגנון צרפתי • סיפור מסע

עמק הלואר. הרבה מים, הרבה ירוק, עצים ושיחים כמו שאירופה יודעת לתת עם מזג האוויר הקריר והשמש המלטפת שמגיחה מדי פעם מבין העננים. העיירה...