פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

היכן עומדת תוכנית ההצללה והקירור של המרחב העירוני בחיפה?

כזכור בחודש ינואר 2022 אישרה הממשלה תוכנית לאומית להצללה ולקירור של המרחב העירוני באמצעות עצי רחוב במסגרת היערכות לשינויי האקלים. את התוכנית הגישו נפתלי בנט, שכיהן באותה שנה כראש הממשלה, השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ושר החקלאות עודד פורר.

מסגרת התוכנית שאושרה נקבע יעד רב שנתי שלפיו יינטעו כ-450,000 עצים לאורך כ-3 מיליון מטרים של רחובות בישראל, בהשקעה הנאמדת ב-2.25 מיליארד ₪ עד שנת 2040. בחודש נובמבר 2022, משרד ראש הממשלה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות יצאו לדרך עם תוכנית הפעולה ליישום התוכנית.

ד"ר עמיאל וסל, מנהל אגף בכיר חוסן אקלימי במשרד להגנת הסביבה (אלבום פרטי)

ד"ר עמיאל וסל, מנהל אגף בכיר חוסן אקלימי במשרד להגנת הסביבה:

בראיון לחי פה, אומר ד"ר ויסל כי לאחר שהממשלה אישרה תכנית לאומית להצללה וקירור של המרחב העירוני באמצעות עצי רחוב, בוצעה והסתיימה פעולת מיפוי הצל בערים בישראל. חלק מהתוכנית של המיפוי היא שרוצים לאזן את הצל בצורה הטובה ביותר ולשם כך נבחרו 14 ערים לפיילוט. מתוכם, 8 נבחרו לבצע תוכנית להיערכות לשינוי האקלים, ביניהן העיר חיפה.

התוכנית מתבצעת בליווי המועצה לבנייה הירוקה, במסגרת המיזם המשותף שהוקם בעלות של 3.5 מיליון שקלים. במסגרת המיזם מעבירים את הכספים וגם המועצה לבנייה הירוקה מלווה את הרשויות ליווי מקצועי ולווי לפתח את הידע.

עוד מסביר ד"ר וסיל, כי המטרה היא לא רק לשתול עצים: ״אנחנו בוחנים ולומדים את הכל כי אנחנו לא מעוניינים לשתול עצים שצורכים הרבה מים ודורשים הרבה השקייה. אנחנו גם לא מעוניינים בשני מינים בלבד, כי כך יוכל לפלוש טפיל ולחסל את שני המינים הקיימים.

לכן אנחנו הולכים לבחור מגוון של עצים. נכון להיום טרם התחלנו לשתול את העצים כי המטרה שלנו היא לעשות עבודה נכונה ומעמיקה. אנחנו מחכים גם למשרד החקלאות כדי לבצע תיקוני חקיקה שלאחר ביצוען ניתן לקבל הרבה יותר תקציבים.

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

 1. חייבים עצים שלא מתלקחים מהר כמו אורן נותנים צל מירבי ולא מזהמים את המדרכות.

 2. הרשויות המקומיות כורתות עצים במרץ ובאין-ממשלה כרגיל גוררים רגלים בכל מה שקשור לטובת הציבור הסביבה ובכלל. אילו היה מדובר בתכנית לטובת החראדים או המתנחבלים לא היו מחכים לאף אחד.

 3. תמא-38 מחסל את הגינות הקדמיות של בניינים שבעבר חויבו להשאיר גינה קדמית ולשתול בה עצים.
  דוגמה בולטת מאד רחוב ווג'ווד במרכז הכרמל.
  באזור סניף הדואר לשעבר בתחילת הרחוב היה ממש יער של עצי אורן שנתן צל והרחוב היה נעים וקריר. אני זוכר כילד פעמים רבות הלכנו לדואר והיה צל בדיוק כמו בצד השני היכן שעוד לא ביצעו תמא 38.
  היום 4 בנייני תמא 38 – אין עץ אחד מעל המדרכה. שמש קופחת. וככה בכל השכונות ברכס עם תמא 38.
  ברחוב מרגלית למשל היו עצים לכל אורכו היום מול הבניינים המדורגים החדשים יש רק אדניות עם עצים קטנים שלא נותנים צל. כל הרחוב הולכים בשמש.
  חייבים לדרוש שכל רחוב חדש בחיפה יכלול שתילת עצים נותני צל, שבילי אופניים, מדרכות בטוחות מופרדות במכשול פיזי מכבישים ראשיים.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...