קליש: "6 שרים הגיעו בלי בושה למכור לוקשים לתושבי חיפה" • דיווחים ועדכונים שוטפים מוועידת המפרץ ○ צפו

דוד אבן צור ועינת קליש רותם (צילום: סמר עודה כרתינג'י)

ועידת המפרץ לאזוריות 2022 • דיווחים ועדכונים ישירים בחי פה

ועידת המפרץ לאזוריות 2022 הועידה האזורית הראשונה בשיתוף פעולה מלא בין המגזר הציבורי לעסקי, מתכנסת היום שלישי (22/3/22) באצטדיון סמי עופר לאחר אישור החלטת הממשלה לתוכנית אב לפיתוח וקידום מפרץ חיפה.

דוד אבן צור: "לבד אף אחד לא יצליח, כוחנו באחדותנו"

דוד אבן צור, יו"ר אשכול רשויות המפרץ, הביע את צערו על עזיבתה של ראש עיריית חיפה את הוועידה עם סיום נאומה, ולאחר שחתם על האמנה:
"ועידת אשכול המפרץ הנה אירוע מכונן והיא מביאה לקדמת הבמה מנוע לפיתוח וצמיחה כלכלית, סביבה המציעה איכות חיים, תוואי נוף ארצישראלי יפיפה ומוקד משיכה לתיירות פנים וחוץ".

יו"ר הוועידה דוד אבן צור חותם על האמנה (צילום: סמר עודה כרתינג'י)

"המפרץ אינו הפקר"

אבן צור המשיך: "ההזדמנויות הן אין סופיות ויחד עם הממשלה נפעל להוציא בצורה הדרגתית את התעשייה המזהמת והכבדה מהמפרץ. האמנה היא צעד מתבקש מאוד. אמנת מפרץ חיפה לאנרגיה ואקלים היא הצהרה חשובה מאין כמוה. המפרץ אינו הפקר, בריאותנו ואיכות חיינו בידיים שלנו.

כראש העיר קריית ים, עיר שבה תלות רבה בתחבורה ציבורית, הובלתי תוכנית אב לתחבורה, בדגש על תחבורה ציבורית איכותית, ריבוי שבילי אופניים ותנועת רכב מופחתת. לבד זה לא מספיק ולבד אף אחד לא יצליח. גם בנושא שינוי האקלים כוחנו באחדותנו. העובדה שהחוסן האקלימי הולך ומדלדל הופכת לעובדה מוגמרת. אני מברך את עמיתיי לאשכול על הצעד האמיץ, על האחריות המנהיגותית אשר הובילה ליצירת האמנה. האשכול הנו זרוע מבצעת של ארגון משאבים וקידום מדיניות אסטרטגית של הרשויות בכל תחומי החיים ובתחום הקיימות בפרט.

אנו בני האדם לעיתים חושבים שאנחנו בלתי מנוצחים, הכלכלה, ההייטק, האקזיטים הגדולים מסנוורים את העיניים ומטעים אותנו לחשוב שאנחנו יכולים להמשיך ככה לנצח, אך הטבע חזק מאיתנו. אם נמשיך להתעלם מאותותיו התוצאות תהיינה הרסניות".


קליש: "לשלטון בירושלים לא אכפת" • לאחרי שנאמה, נטשה את הוועידה

ראש עיריית חיפה תקפה בחריפות את הממשלה בפתיחת הוועידה החשובה שמתקיימת לראשונה בחיפה. מיד אחרי שנאמה – עזבה את הוועידה.

קליש אמרה: "שישה שרים הגיעו היום בלי בושה, למכור לוקשים לתושבי חיפה". ואז הדגישה: "לשלטון בירושלים לא אכפת שחשמול הרכבת מנציח את ניתוק חיפה מהים והורס כל סיכוי לפיתוח אמיתי של העיר הכי יפה ומפוספסת במדינה".

בהמשך נאומה אמרה ראש עיריית חיפה: "אנחנו נמצאים לפני הפקדת 3 תוכניות הרסניות לעיר תת"ל 80 שמחרבת כל סיכוי לפיתוח שדה תעופה בחיפה תת"ל-18 שמאפשרת את החשמול המכוער ותת"ל-118 שמבקשת להקים את נמל הדלקים עם נפח אוזניות פי 6 מהקיים"
ראש העיר עזבה מיד אחרי הנאום.

עינת קליש רותם בוועידת המפרץ • צפו


איילת שקד:

אם עיריית חיפה לא תאשר את תקציב 2022 בסוף החודש, אתן הארכה של חודש נוסף.

"לא רוצים להגיע לוועדה קרואה"

שקד פנתה לחברי המועצה לעשות מאמצים על מנת שהתקציב יאושר ובמקרה שלא יגיעו להסכמה, הורתה להם לפנות לגישור או לעזרה מראשי הערים השכנות בעלי ניסיון ושתקציביהם אושרו. "אחרת נאלץ למנות ועדה קרואה", אמרה שקד, "ולזה אנחנו לא רוצים להגיע".

שרת הפנים איילת שקד בוועידת המפרץ • צפו


"אין מקום להשוואה לשואה"

השרה שקד על אתגרי הקליטה באזור המפרץ: "נעביר תוכניות לעשרות אלפי עולים באזור."
בנוגע לפליטי אוקראינה אמרה שקד: "מדינת ישראל צריכה להתמקד באתגר הקליטה מכוח חוק השבות. בסוף אנחנו מדינה יהודית ולא צריך להתבייש בזה. קלטנו יותר מכל בריטניה "הגדולה" ואזרחי ישראל יכולים להיות גאים במדינת ישראל". עוד הוסיפה שקד: "אין מקום להשוואה לשואה ולרצח העם היהודי. המלחמה קשה ואנחנו מנסים לעזור כדי שהיא תיגמר מהר. אבל אין מקום להשוואה".

שרת הפנים שקד על הנדל"ן ותמ"א 38:

הארכתי את תמ"א 38 לעוד שנה, במקביל יעבדו על פי שתי התוכניות – גם תמ"א 38 וגם חלופת 38, על מנת לא לעצור את ההתחדשות העירונית.

דוד אבן צור, יו"ר אשכול רשויות המפרץ • צפו


מאות משתתפים בוועידה

מאות משתתפים, הגיעו לוועידה ביניהם בכירי השלטון המרכזי, המגזר הציבורי, העסקי והשלטון המקומי וראשי הרשויות השותפים ותושבי אזור מפרץ חיפה. זאת במטרה לייצר הזדמנויות לשיתופי פעולה ציבורי-עסקי-חברתי, לקדם חשיפה למדיניות ממשלתית לפיתוח אזורי ופרויקטים אזוריים לחומש הקרוב, לבנות שיח והתייעצות על כיווני פעולה אסטרטגיים לאזור המפרץ, וקידום רעיון האזוריות ובתוכו אשכול כשחקן אזורי משמעותי.

שרון ניסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון • צפו


הוועידה מביאה אל סדר היום הציבורי והלאומי את הנושאים שדנים ועוסקים בהם באשכול המפרץ כל העת ותתמקד בחמישה נושאים מרכזיים: מציאת פתרונות אזוריים לאתגרים הלאומיים השונים, צמיחה אזורית לאחר פינוי מפעלי בז"ן והתוכניות לבנייה, מסחר ותעסוקה שיבואו במקומם. מתן דגש לנושא התחבורה ובדגש על שדה התעופה במפרץ, הפעלת הנמל החדש, רכבות ועוד. 25% מאתגרי הסביבה של ישראל נמצאים במפרץ חיפה, כיצד צפויים להתמודד בשנים הקרובות עם שמירה על הסביבה והחברה לצד מענה לדרישות האנרגיה במדינה כיום ובעתיד. ועד לתוכניות העתידיות ומציאת ההזדמנויות ואפשרויות להפוך את מפרץ חיפה ליעד השקעות של המדינה והשקעות חוץ, כולל האמירויות ומרוקו לאחר הסכמי אברהם באזור הסחר והתעשייה הגדול בישראל.

יוסי כהן, מנכ"ל נקסט אורבן – התחדשות עירונית • צפו


במהלך הוועידה תיחתם 'אמנת מפרץ חיפה לאקלים ואנרגיה' שראשי רשויות המפרץ מתחייבים לעשות כל שביכולתם, להעביר החלטות ולרתום את מיטב האנשים והפתרונות הטכנולוגיים בשביל להוביל לצמצום פליטת גזי החממה באזור המפרץ בזמן הקצר ביותר. 

ועידת המפרץ – התכנסות (צילום: סמר עודה כרתינג'י)

בנוסף, לשכות המסחר והתעשייה חיפה והצפון, בראשות נשיא הלשכה דוד קסטל ובשיתוף משרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושו"ת ישיקו את 'הפורום הכלכלי לקידום חיפה והצפון', שיפעל על בסיס קבוע ושותפה לו לשכת המסחר והתעשייה של חיפה והצפון, הרשויות המקומיות הצפוניות ומוסדות וארגונים מובילים. הפורום יפעל מתוך מטרה לסייע ולחפש דרכים לעזור לקידום מחוזות חיפה והצפון בישראל, לסייע לפיתוחם הכלכלי-העסקי-הרווחתי ולהביא לצמיחה של כלל האזור. כל זאת, תוך איחוד כלל הגורמים השונים, הן ברמה ציבורית, ממשלתית, מוניציפלית והן ברמה הכלכלית והעסקית, באזור חיפה והצפון.

אשכול רשויות המפרץ
אשכול רשויות מקומיות בראשותו של ראש העיר קריית ים דוד אבן צור, הינו איגוד ערים מיוחד שהוקם כדי לעודד פיתוח אזורי וקידום שיתופי פעולה בנושאים שונים לבין הרשויות המקומיות החברות בו. הערכים המובילים באשכול הם: חיזוק החוסן הכלכלי והחברתי של הרשויות החברות באשכול ותושביהן, פעילות בגישה עסקית – כלכלית ושותפות ורב תרבותיות מטרותיו של אשכול רשויות המפרץ הן רבות ומגוונות. החל מיצירת הפלטפורמה שתאפשר לגופים רבים למצוא את הדרך היעילה והנוחה לעבודה משותפת, וכלה בעשיה ממש בכל אותם תחומי עניין שהשותפים יראו בהם כמתאימים לניהול על ידי האשכול. עשייה, בסופו של יום, היא גולת הכותרת של האשכול מנכ"ל האשכול, הנו אהרון אזולאי.

הרשויות הדרוזיות החרימו את הוועידה

יש לציין כי ראשי המועצות הדרוזיות עוספיא ודאליית אל כרמל החליטו להחרים את וועידת המפרץ 2022

ההחלטה באה בעקבות אי אישור המלצות ועדת הגבולות בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר עמרם קלעג,' בנוגע לשטחי השיפוט של שני היישובים.

במכתב שנשלח למר אהרון אזולאי מנכ"ל האשכול, עליו חתמו שני ראשי המועצות, ציינו כי ההמלצות מונחות על שולחן שר הפנים מינואר 2018, ועד היום טרם אישרה השרה איילת שקד את ההמלצות.

תמיכה מצד העיריות והמועצות באשכול

יצוין כי ראשי העיריות והמועצות החברים באשכול, הודיעו לאחר ששמעו את ראשי המועצות של עוספיא ודאליית אל כרמל, כי הם תומכים בעמדת היישובים וקוראים לשרת הפנים לאשר את ההמלצות באופן מיידי.

ראשי המועצות ציינו כי בעקבות החלטות אלה, עלולים תושבים משני היישובים לצאת במחאות חריפות.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  בלי שדה תעופה בינלאומי בצפון
  בלי למנהר את מסילות הרכבת דרך הכרמל
  בלי מרינה לתיירות ספורט ונופש
  בלי פארק מטרופוליני בקישון וסביבו עיר רציפה
  בלי השקעה בתחבורה ציבורית ומסחר עירוני לא קניוני
  אין לנו עתיד אלא כפרחר גדול נחשל מלא תעשיה מזהמת של גוש דן שאליו מביאים את ההורים לבתי אבות והצעירים נאלצים להשתנמך או מהגרים. וכל הדיבורים פקה פקה בוקי סרוקי.
  תגידו את האמת לציבור
  רוצים להוציא מחיפה בית חולים, בתי ספר, מטות חברות לאומיות ומה רוצים לתת? לתת הבטחות בלי כיסוי.

 2. מיכאל אמר/ה

  אולי ראשת העיר לא נהגה בחוכמה שעזבה את הוועידה לאחר נאומה, אבל בעיקרון היא צודקת במאה אחוז – ואני מצטט :
  "אנחנו נמצאים לפני הפקדת 3 תכניות הרסניות לעיר תת"ל 80 שמחרבת כל סיכוי לפיתוח שדה תעופה בחיפה תת"ל-18 שמאפשרת את החשמול המכוער ותת"ל-118 שמבקשת להקים את נמל הדלקים עם נפח אוזניות פי 6 מהקיים" אז זו לא עבודה בעיניים ? הון שלטון חוגג צערי במדינתנו וזה הביטוי שלו.

  1. הורסים את חיפה וקליש לא מסוגלת לעצור את זה אמר/ה

   ברור שראש העיר צודקת אבל בעצם על מה היא מלינה? על חוסר היכולת הפוליטית שלה כשזה מגיע למשרדי הממשלה בירושלים שלא סופרים את חיפה. ראש עיריית ירושלים וראש עיריית תל אביב יודעים לקדם ולקבל כל מה שהם רוצים.
   חולדאי דרש שיקוע הרכבת הקלה וקיבל. לאון וקודמו דרשו לזרז את קוי הרק"ל וקיבלו. השקעות של עשרות מליארדי שקלים
   בירושלים ובתל אביב. חיפה נזנחת. רק קיבלה ביטול: ביטול שדה תעופה בינלאומי על ידי שרת התחבורה הכושלת והפודל המתלהבת שלה לזימי שמקשקשת לה בזנב במקום לדבר "אמת" ולבקר אותה על ביטול שדה תעופה שחיוני לצפון כולו. דבר שני ביטלו לנו מעגנה חיונית לתיירות ספורט ונופש. דבר שלישי ביטלו לנו את הפארק המטרופוליני והפכו שטחי ענק סביב הקישון למחסני פסולת תעשייתית (כולל מזהמת) שיגיעו במשלוחים מסין לנמל הסיני. דבר רביעי ביטלו בית חולים בקרית אתא ומנסים להעביר במקום להקים אחד נוסף, בית חולים אחר מחיפה. דבר רביעי ביטלו לנו את חופי הים עם חשמול לאורך כל החופים שברור שזה מפגע לעשרות שנים קדימה, וביטלו את הבטחת השיקוע ובעירייה מהנדס העיר הכושל מונע חלופת מנהור דרך ההר. בקיצור לחיפה לוקחים, ובמטרופולינים אחרים שופכים הרבה כסף.
   אין שום פרויקט דגל בחיפה. בתל אביב יש את שדרת הקרייה, שדה דב, גלילות ועוד. בירושלים יש את רובע הכניסה לעיר ותלפיות. בחיפה אין שום פרויקט דגל שמקודם. 5-6 מנופים בכל העיר. אחרונה בבנייה חדשה. אחרונה בבניית תעסוקה. בירושלים ותל אביב נבנים פי 10, פי 20 שטחי משרדים. את הארנונה מנמל המפרץ לקחו מחיפה.
   בועטים בעיר הזאת כמו פגר מת ודוחפים לפה עשרות אלפי עולים אוקראינים שהנטל לקלוט אותם שוב לא יתוקצב ויפול על משלם הארנונה. חיפה הפכה למסלקה ופח הזבל הלאומי. קליש צודקת אלף אחוז אבל אין לה גם את הכח הפוליטי והעירוני לעצור את הדבר הזה. היא גם לא ממש משתפת פעולה עם ראשי העיריות בקריות. ואין לה קואליציה בגלל אינטריגות של אדון נחשון צוק. אז מה היא רוצה, שתפנה את הכסא למישהו שיש לו כח לטפל בהרס של חיפה.

 3. אדי מור אמר/ה

  חיפה חשובה מבחינה גיאוסטרטגית לעולם יותר מכל המדינה ביחד, בזכות מפרץ חיפה שחולש על האגן המזרחי של הים התיכון והמעבר למזרח הקרוב. כל שינוי במפרץ מהדהד ישירות בעולם כולו. נמל תעופה בינלאומי הוא פיתרון הקסם, שרביט הקסמים שעשוי להציל את האזור.

הגיבו כאן לכתבה