השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

שכנה | סיפור קצר | אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

בביתה של המשוררת החיפאית צביה פורר

שכונת רמת אשכול

השבוע הלכתי לבקר חברה קרובה, צביה פורר שהיא משוררת סופרת ואשת חינוך מחיפה. היא גרה ברחוב אלברט שוויצר בשכונת רמת אשכול כבר מעל 30 שנה. צביה ערכה לי סיור קטן בשכונה וסיפרה שהיא מתגוררת בה מתחילת שנות ה90.

רמת אשכול יושבת על עורק הכניסה והיציאה הראשי של רכס הכרמל ובנויה מסביב לשטח ירוק, מוקפת בנוף ים אותו רואים כמעט מכל דירה. לשכונה טופוגרפיה מיוחדת עם הרבה עליות ומורדות. ירדנו ברחוב ראול ולנברג ממנו נשקף ואדי אחוזה. האזור ירוק והצמחייה התאוששה מהשריפה של 2016.

צביה ספרה שביום השריפה, סגרו את היציאה מרמת אשכול והייתה תחושה מאיימת כשהאש הקיפה את האזור. יש ברמת אשכול, מרכז מסחרי, גני ילדים, מתנ"ס פעיל ובית כנסת. חלק מהתושבים בשכונה השתתפו במימון בנייתו. השכונה קרויה על שם לוי אשכול.

כדי להקים את השכונה היו צריכים לנצל את מנחת שדה התעופה הצבאי הבריטי הישן שהיה שם, וותיקי חיפה עוד זוכרים את המקום בגעגוע, כי היה מקום שקט ומבודד. רבים משמות הרחובות בשכונה קשורים לשואה; ראול ולנברג, אנציו סירני רחוב גיבורי גטו ורשה ועוד.

רמת אשכול (צילום: סברינה דה ריטה)
רמת אשכול (צילום: סברינה דה ריטה)

אשת חינוך וספר

כאמור צביה היא משוררת שכתבה שירים רבים המתקשרים לעיר חיפה אותה היא מאוד אוהבת. צביה כותבת מגיל תשע ופרסמה מספר ספרים ביניהם: "אסור להתל באבן" ספר פרוזה על אהבתה של אשה צעירה לבן דודה, כשהסיפור מתרחש על רקע נופי חיפה של שלהי המאה ה-20. המבקרים ציינו שחיפה היא אחת מגיבורות הנובלה.

כמו כן כתבה שני ספרי שירה: "ימים דקים" ו"לפעמים אני עוברת" וגם שני ספרי ילדים.  ספר שירה חדש  שלה עומד לראות אור.  הכתיבה שלה מרגשת ואותנטית.

קרוב לביתה של צביה נמצא "גן הוורדים" עם שביל הליכה מונגש לנכים. אני בטוחה שגם קסמי הגן היפה משמשים כמקור השראה לכתיבה.  בשכונה מעט בניינים רבי קומות. בכניסה לשכונה יש שני בנינים גבוהים, וישנו גם בניין גבוה צמוד לפארק, שהתושבים מכנים "הבית הלבן". לרוב הבתים שלש קומות ולכל אחד יש מרפסת או גינה.

בביתה של צביה פורר (צילום: סברינה דה ריטה)
בביתה של צביה פורר (צילום: סברינה דה ריטה)

כתיבה אקולוגית

על אף היותה ילדה היא עוד זוכרת בבהירות את היום בו הגיעו לנמל חיפה בשנת 1958, ואת ההתרגשות של האנשים שעמדו על סיפון האניה עם דמעות בעיניים כשראו את ההר הירוק.

כמו שמתואר יפה בשירה של צביה פורר "על סיפון האונייה":


 על סיפון האנייה/מול ההר הירוק/עמדתי/…. מול חופי חיפה/בתקווה עיוורת מדמעות. ֿ

 כאמור שנים רבות לפני נישואיה גרה המשפחה, תקופה קצרה בגבעת נשר ואז הם עברו לרחוב החשמל. בזמנו נחשב המקום כמקום טוב בגלל הבתים החדשים שהיו נאים ומרווחים ונגישים לתחבורה ציבורית.

גם על הרחוב הזה כותבת צביה, שיר אקולוגי שמתייחס לעיר חיפה: "הייתה שם גבעה מוזרה /ולא ידענו שאש בערה בתוכה" (מהפסולת היה משתחרר גז מתאן שהוא דליק ומסוכן). ואכן המזבלה לפעמים בערה ולקח ימים לכבות אותה. אנשים היו יושבים במרפסות, בשורה ראשונה, מול התעשייה, מתמוגגים מנוף הים והנמל ואינם חושדים עדיין מנזקי זיהום האוויר.

הספרים של צביה פורר (צילום: סברינה דה ריטה)
הספרים של צביה פורר (צילום: סברינה דה ריטה)

צביה אוהבת את חיפה בזכות ההרכב האנושי שלה

היא אומרת שחיפה היא עיר מגוונת ויפה שיש בה משהו מהשקט הכפרי. היא מודעת מאוד לצד האקולוגי אולי בגלל שבעלה, צבי פורר, היה במשך 25 שנה מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה ושוקד כיום על ספר בשם " 25 שנים של מאבק דוד נגד גוליית".

צביה פורר (צילום: סברינה דה ריטה)
צביה פורר (צילום: סברינה דה ריטה)

העליה לארץ

צביה עלתה מרומניה מהעיר סוצ'אבה. הוריה נהגו ללכת למפגשים שהתקיימו בארגון יוצאי בוקובינה, שהיה בזמנו ברחוב פבזנר. היו אלו אנשים שאבדו קרובי משפחה וחברים בשואה. עבורם היו הפגישות הללו מרגשות עד כדי כך שהרגישו כאילו זו משפחה.

צביה היא בת יחידה, דור שני לשואה, שספגה הרבה סיפורי שואה בבית, היא קוראת לזה ירושה רגשית, דבר שבא לידי ביטוי בכתיבתה.  אחד הרגעים העצובים בעליה לארץ, היה הרגע בו נאצלה להיפרד מכל הספרים שהיו לה, כי ממשלת רומניה אסרה, בין השאר, הוצאת ספרים מהמדינה.

בית כנסת רמת אשכול (צילום: סברינה דה ריטה)
בית כנסת רמת אשכול (צילום: סברינה דה ריטה)
בית כנסת רמת אשכול (צילום: סברינה דה ריטה)
בית כנסת רמת אשכול (צילום: סברינה דה ריטה)

מתנדבת עם נשמה

צביה עבדה במשך שנים רבות כיועצת חינוכית בתיכון כפר הנוער הדתי כפר חסידים ובמכללת סיטרין ואחר כך במרכז לקידום למידה. כיום היא מתנדבת עם קשישים, במועדון "אחוזת בני ברית" דרך "האופן הפנימי" של רוטרי, שם היא נפגשת עם אשה בת 87 שבעצמה כותבת שירים, כמו כן היא נפגשת עם גברת נוספת דרך עיריית חיפה, המתגוררת בביתה שעל הכרמל.

במשך יותר מ-30 שנה עשתה למען אוהבי הספרות בעיר חיפה, הפיקה והנחתה ערבים ספרותיים, למשוררים וסופרים מחיפה והסביבה צביה הנחתה את הסלון הספרותי במשך 6 שנים בבית אבא חושי ביחד עם רחל אושרוב. רחל וצביה זוכרות במיוחד את המפגשים עם חיים באר, נתן יונתן, צרויה שלו, עמוס עוז ואשכול נבו.

כמו כן כיהנה במשך שבע שנים כיו"ר אגודת הסופרים סניף חיפה והצפון, והכניסה את אגודת הסופרים החיפאית למרכז חדרים בריאלי – בית לתרבות יהודית ישראלית, שנמצא באחוזה בחיפה. בנוסף עשתה ערבים ספרותיים בהיכל העירייה.

במסגרת הפעילות של אגודת הסופרים התנדבה לצידו של עמיקם יסעור, שפעיל עד היום בתחום ועם אנשים נוספים, יוצרים חיפאים ביניהם נפתלי בלבן, סופר משורר ועיתונאי מחיפה ומלי בנבנישתי‏. בשנים האחרונות צביה מעבירה מפגשי כתיבה בשם "המלים" המתקיימים בחדרים, לקבוצת יוצרים ויוצרות ותיקים מחיפה.

גילוי נאות, צביה ואני מכירות שנים והוצאנו לאור ספר שירים משותף "לפעמים מותר לחלום" שכולל שירים של משוררים ומשוררות מחיפה. בהזדמנות אחרת נעשה כתבה גם על אנשים נוספים שפעילים בשטח הספרותי בעיר חיפה, כי יש הרבה שתרמו ותורמים בעירנו.

ואדי אחוזה (צילום: סברינה דה ריטה)
ואדי אחוזה (צילום: סברינה דה ריטה)
צביה פורר בערב ספרותי (צילום: אמוץ דפני)
צביה פורר בערב ספרותי (צילום: אמוץ דפני)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סברינה דה ריטה
סברינה דה ריטה
צלמת, אומנית רב תחומית מחיפה

כתבות קשורות לנושא זה

19 תגובות

 1. צביה פורר אשה מקסימה הכרנו במסגרת מועדון האינרוייל חיפה. צביה אשה רבת םעלים שמשקיעה ונותנת מעצמה נהניתי לקרוא על אישיותה ועל פעילויותיה המגוונות לחיי התרבות בחיפה במשך שנים רבות ועוד ידה נטויה.
  שולחת לך צביה מעל דפים אלו את אהבתי כי רבה היא.

 2. מאוד נעם לי להכיר מקרוב.
  מאחל הצחה ופוריות לשניכן ושלום אמת לכולנו.

  • אישה מדהימה nonetheless

 3. כתבה מאד יפה וחשובה
  .אני מאד מעריכה אותך סברינה תמונותיך לעילא ולעילא.יפה שילבת בין צביה פורר הסופרת משוררת וחיפה. גילוי נאות בחודש הבא יצא ספר שירים שלי"משירי אוקטובר 2023. זהו סיפרי החמישי המצטרף לשלוש מחזות..בהצלחה על הכתיבה בנושא משוררת/משורר והמקום חיפה.

 4. סברינה יקרה. תודה על הכתבה המעניינת על חברתנו האשה הנפלאה צביה פורר. נהניתי לקרוא על אישיותה ועל פעילויותיה המגוונות לחיי התרבות בחיפה במשך שנים רבות וגם כיום ונהניתי גם מהתיאורים היפים על רמת אשכול שהיטבת, סברינה, לתאר. תודה על כך. מלי

 5. סברינה יקרה.
  נהניתי מאד מהכתבה המעניינת על אשה הנפלאה, הסופרת והמשוררת צביה פורר. נהניתי לקרוא על פעילויותיה המגוונות של לחיי התרבות של עירנו במשך שנים רבות וגם כיום ונהניתי גם לקרוא על השכונה המוכרת רמת אשכול שהיטבת לתאר סברינה.

 6. כתבה מענינת ואפילו רומנטית הייתי מציינת, על אחת מני רבות משכונותיה היפות של חיפה, שקיבלה זרקור בזכות הסופרת/משוררת החיפאית המרגשת, צביה פורר, אותה יש לי הכבוד להכיר ולהוקיר, תודה לכתבת ויישר כח לצביה פורר

 7. כתבה מעניינת ומרגשת סבינה, על אשה יקרה, מוכשרת ורבת עשייה… היטבת לספר עליה ועל הסביבה אותה היא מוקירה… תודה לכן, סבינה וצביה, שפתחתן לי צוהר רחב לעולמכן באמצעות השראה צפונית…

 8. כתבה נפלאה על אשה מיוחדת במינה!
  תמשיכי בדרכך הנעימה, שבה את מחוללת נפלאות.
  כמו למשל העידוד והתמיכה שקיבלתי ממך להוצאת הספר שלי.
  אוהבת אותך, ומאחלת לך עוד הרבה שנים של יצירה ועשיה מבורכת!

 9. סברינה יקרה.
  מאוד שמחתי לקרוא את כתבתך..
  כלכך חשוב להוקיר תורמים מיכולתם האישית הרוחנית וצביה פורר היא כולה נתינה ליוצרים בחיפה. תרומתה לכותבים בחיפה היא מעררת הערצה!!. אני שמחה שאת מביאה את הכותבים הנסתרים לתודעת הצבור.

 10. כתבה משמעותית ומקיפה, שכוללת התחברות עמוקה לטבע ובעיקר הערכה לצביה פורר, לפועלה כאשת ספרות וחינוך, ואף לערכיה האנושיים, עם הנתינה הנדיבה ליקריה, לחבריה ולקהילה. תבורכנה צביה וסברינה!

 11. צביה ראויה גם ראויה לכתבה עליה ועל פועלה לטובת חיי הספרות והתרבות בחיפה. . ואפשר להזכיר כאן שלך עצמך סברינה, עשייה רבה לאורך השנים בכתיבה, הוצאה לאור של ספרייך, הנחיית מפגשים ספרותיים ועוד ועוד.

 12. כתבה ראויה למשוררת/סופרת צביה פורר.
  נהנתי מאד מערבי תרבות שערכה בחיפה.
  תודה לסברינה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 30/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, חמישי 30/5/24 יתקיים בשעות הצהרים בשטח מכון דוד בקריות ניסוי מתוכנן...

ריצה נכונה – הדרך להחלמה מהירה מפציעת ריצה ומניעת פציעות נוספות

לרגל שבוע הספורט הישראלי החל השבוע 26-31/5, ד"ר אייל גנסין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מומחה לפגיעות ברך ופציעות ספורט בכללית מחוז חיפה וגליל מערב ורופא...

נגעת נסעת – מהרגע שלקחת את השאכטה • היום העולמי ללא עישון

סלחנות וחמלה לצד התמודדות יום יומית. לרגל היום העולמי ללא עישון, מדריך מיוחד המסביר כיצד ניתן להימנע מהדחף לסיגריה, בפרט בתקופות מאתגרות, ולדבוק בתהליך...

הפתעה מרגשת: לידה לא צפויה במרכז רפואי זבולון של כללית

אישה הריונית שהגיעה לבדיקה שגרתית במרכז בריאות האישה בזבולון יצאה מהמרכז עם תינוקת טרייה בידיה.אילנית ביטון, מנהלת צוות האחיות החדשה במרכז בריאות האישה במרכז...