המרכז המסחרי החדש • “מתחם ברמה עולמית”

המרכז החדש (איור: דוד בר און)

מתחם המרכז המסחרי החדש משתרע בין הרחובות יפו, המגינים, הבנקים ורחוב שרה.  

המרכז המסחרי החדש

המרכז המסחרי החדש הוקם בעיר התחתית בשנות ה-30 של המאה הקודמת לאורך רחוב הבנקים דהיום. היוזמה היתה של קבוצת אנשי עסקים יהודים בהובלתם של שבתאי לוי ושמואל פבזנר.

כוונתם היתה לבנות מרכז עסקים מודרני בקרבת שער הנמל שנבנה ב-1931 אע״פ שכבר היה קיים מרכז מסחרי יהודי לא רחוק ממקום זה, הוא המתחם המכונה כיום ״השוק התורכי״. לשם מימוש היוזמה, נרכש שטח מידי אמין שרה (Sarah), בן למשפחה אמידה ממוצא סורי, על שמו נקרא גם היום רחוב שרה, אחד הרחובות התוחמים את המרכז.

המרכז החדש (איור: דוד בר און)
המרכז החדש (איור: דוד בר און)

תחרות תכנון אדריכלי

לצורך התכנון הוכרז על תחרות תכנון אדריכלי בשנת 1930. זכה בתחרות המשרד הירושלמי מקס לב- יוסף דדון. היזמים חששו מהחדשנות של התכנית המוצעת ולכן בקשו חוות דעתו של האדריכל האנגלי קליפורד הולידיי.

בסופו של דבר המתחם תוכנן במשותף ע״י המשרד לב-דדון הירושלמי והמשרד אוראל- זהר החיפאי. האחרון אחראי לתכנון מספר רב של בניינים בחיפה וחלקם אף נסקרו במדורנו, כגון “בית הצופה”, בית רוזנפלד בבת גלים, מעונות אדל שיפר בהדר ואחרים.

הבניין

האדריכלים יצרו מסגרת עצובית אחידה עם מאפייני הסגנון הבינלאומי: חלונות פס, מרפסות בולטות ממישור החזית, גופים פשוטים וחומר הגמר הקלאסי- טיח חלק.

המרכז נחשב למודרני ביותר בארץ. הוא כלל מבנים בגובה 5-7 קומות, מעלית, מערכת ביוב וחשמל משוכללות. העבודות החלו ב-1934 וב-1937 התפרסם המתחם בכתב עת בינלאומי ידוע לאדריכלות כדוגמא ל”מתחם עירוני מודרני ברמה עולמית”.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

מלון סבוי

האגף בפינת יפו- הבנקים נבנה כמלון מפואר שנשא את השם ״סבוי״. המלון היה מועדף על  הקצונה והפקידות הבריטית על פני בתי מלון אחרים בעיר התחתית. בתקופת פרעות 1936-39 שימש המלון כמקלט לאוכלוסיה היהודית. ב-1948, בעת מלחמת העצמאות, יצאה ממקום זה היחידה שלחמה לכיבוש הרחובות העולים להדר הכרמל, סטנטון ובורג׳.

ראול וולנברג

האגף שבפינת רחובות הבנקים ואלנבי (המגינים דהיום) שימש כבניין משרדים ובו פעל סניף בנק הולנד. בסניף זה עבד במשך כשנה (1935-1936) פקיד צעיר ממוצא שוודי שהגיע לחיפה משרות קודם בדרום אפריקה ששמו היה ראול וולנברג. הוא התגורר בדירה צנועה בבניין מגורים ברחוב ארלוזורוב. לימים מונה וולנברג לקונסול שוודיה בבודפסט. בתפקידו זה פעל רבות להצלת יהודי הונגריה מידי השלטון הנאצי. בזכות פעולו זה הוכרז ראול וולנברג לחסיד אומות העולם.

מבנה לשימור

המתחם הוכרז כ״מבנה לשימור״ ע״י עירית חיפה והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. אפשר לציין בסיפוק כי מלאכת השימור נעשתה ברגישות ובאופן כללי לא נפגע אופיו המקורי של המתחם.

קוראים יקרים, 

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. דוד אמר/ה

  ל- אורנה עטר:
  רב תודות על מילותיך החמות, חג שמח!

 2. אורנה עטר אמר/ה

  כל הכתבות של ד"ר דוד בר און הן מעניינות ומרתקות. ממנו ניתן ללמוד על עברה של חיפה מהמאה הקודמת.
  תודה לך דוד.

 3. דוד בר און אמר/ה

  תודה רבה, שולמית. מידע מעניין מאוד.

 4. דוד בר און אמר/ה

  תודה רבה על תגובתך.

 5. רותי אמר/ה

  מעניין ביותר. תודה.

 6. שולמית סלומון אמר/ה

  אני מכירה היטב את רח' שרה. במתחם הזה גר הזמר העולמי מייק ברנט עם משפחתו, ולאבי, אברהם רייף היתה שם סוכנות רכב ריילנד, מכונית על 3 גלגלים יצור אנגלי.

 7. דוד בר און אמר/ה

  תודה רבה, רפול ידידי, שבת שלום!

 8. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי דוד בר און. שבת שלום ומבורך

הגיבו כאן לכתבה