השנה המוזרה של חופי חיפה • ולאן נעלמו המדוזות?

דיונון עטוף בזרועות ציד. היה עדיין חי, שוחרר לים אך מת מיד (צילום: מוטי מנדלסון)

שנת 2023 המוזרה…

אכן כך, שנת 23 תיזכר כשנה של אוסף תופעות מוזרות, יפות, וכן, גם מטרידות מעט. קיץ זה יחשב לקיץ משונה ביותר בחיפה, גם בשל היעדרן של ה"צרות הצרורות" (תרתי משמע) הממררות את חיי הרוחצים בכל שנה, הלוא הן המדוזות – החוטיות הנודדות הצורבות והמציקות.

אומנם החוטיות מופיעות בכל חופי הארץ, אך בשל המבנה הגיאוגרפי, האזור שלנו ובעיקר מפרץ חיפה, נמצא ומתפקד כמעין "כיס איסוף" ענק ליצורים המטרידים הללו.
הזרם האורכי הנע דרך קבע מדרום לצפון מסיע את נחילי המדוזות (שהן, כזכור, נטולות שליטה על כיוון תנועתן) היישר למפרץ חיפה, ההופך במהירות לאגם של מים חומציים.

דיונון בן יומו – עדיין חי בין זרועות הצייד של חוטית נודדת (צילום: מוטי מנדלסון)

תמיד היו, אבל לא כ"כ הרבה

בכתבות שפורסמו בחי פה עוד בתקופת החורף, ישנן תמונות שצילמתי ובהן אלפי מדוזות משייטות לאורך חופי ישראל. לאורך השנים תמיד היו מדוזות בחורף, אך לא במסות כאלו כפי שנצפו בשנה האחרונה.

ידוע שהתופעה של אפקט החממה קיימת, היא כבר פה, אם נודה בכך ואם נכחיש. הסימנים המעידים על כך מופיעים בשלל צורות וכולנו רואים אותם, גם אם לא תמיד יודעים לפרשם.

בלילה של זרועות ציד. בבדיקה בהגדלה מלא יצורים לכודים (צילום: מוטי מנדלסון)

שינויים גדולים

כפי שנראים "שיבושים" בדפוסי מזג האוויר המקרינים על החיים בטבע, החל מאיחור או הקדמה בפריחת צמחים או עצי פרי, כך ישנם גם שיבושים בתקופת הרביה של בעלי החיים שבהם אני מתמקד בעבודתי בים. ומדובר בשינויים גדולים.

גם למומחים העוסקים בקבוצה זו אין הסבר לגבי מה שקרה השנה, כמו שאין תשובה חד משמעית לתופעת השפל הגדול שאירע השנה, כשהיתה זו תקופה של אלפי מדוזות.


דיונון עטוף בזרועות ציד. היה עדיין חי, שוחרר לים אך מת מיד (צילום: מוטי מנדלסון)

מזל של חיפאים

התמזל מזלם של החיפאים עם הכמות המצומצמת של המדוזות שהופיעו השנה, כשבשל הגלים, הים החיפאי נקי כמעט לגמרי מהמדוזות, לשמחת הרוחצים.

האם יימשך כך בכל שנה? אין לדעת, הטבע אינו צפוי לרוב, אך בינתיים כדאי שנהנה מכך שלא הגיעה השנה בלילת הענק של "גושי החומצה" הללו.

דיונון זעיר – צילום בהגדלה בתוך גלימת חוטית (צילום: מוטי מנדלסון)

הפגיעה בדגה

מעבר לחוסר הנוחות לרוחצים, המדוזות גורמות גם נזק כבד לדגה. הורגלנו לחשוב שהדיג הוא האשם בהפחתת הדגה, אך ישנם גורמים נוספים, כמו למשל זיהום ממפעלים, שעלול להזיק הרבה יותר. חומרים כימיים יגרמו לקליפת ביצי הדגים להיות דקה יותר, דבר שפוגם בהגנה על הצעירים.

על אלה, כאמור, יתווסף הנזק שגורמות המדוזות. בפתיחה וחיטוט בין זרועות הציד והקיבה של המדוזות, נתקלתי לא מעט ביצורים שנלכדו בהן ומתו. נוכל רק לתאר את הכמויות המפלצתיות של מאות אלפי מדוזות בעלות זרועות צייד רבות המציפות את רוב עמודת המים במקומות מסוימים, כשהן לוכדות זואופלנקטון ודגיגונים, שלאורך השנים גורמות לירידה חדה בכמות הדגה.

אז למה לצפות?

עצם היעדרות הדוות בתקופת הרביה רק תועיל לדגה ולמארג המזון בים. כבר עכשיו אפשר לראות תוצאות, כשישנם שטחים, גם במפרץ חיפה ובחיפה, שמוצפים בלהקות ענק של דגיגונים בני יומם שגדלים משבוע לשבוע, כך עפ"י תצפיות שבועיות בהביטאט שלהם. אז נוכל בהחלט לומר שחיפה במצב טוב, לפחות מבחינת הים.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. עופר סמו אמר/ה

  👍👍👍🤓😎

 2. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי מוטי מנדלסון.
  שבוע טוב

 3. אודי אמר/ה

  מקווה שאתה צודק, משום שבמהלך החודשיים האחרונים כמעט ולא נתקלתי בדגים פלגיים וגם לוקוסים בפחות מעומק של 30 מטר. עד 30 מטר באזור המרכז נטול דגים "גדולים" בניגוד גמור לשנים קודמות. נקווה מאוד שתחל התעוררות לקראת ספטמבר כמו בכל שנה.

 4. יריב שגיא אמר/ה

  יכול להיות שהחוטית הנודדת עברה לאל-חוטית ובגלל זה לא מוצאים אתה?

 5. אייל אמר/ה

  לא יודע לגבי החוטית הנודדת, אבל החונטה הנודדת של יונה ארנונה 'הון-שלטון-קניון-סרחון' מנסה שוב לאחוז בהגה של העיר שהיא אימללה והבריחה ממנה 40 אלף צעירים במשך 15 שנה… לא בושה??

 6. ענת לוי אמר/ה

  כולי תיקוה שמעתה והלאה יקדימו המדוזות בואן לחודשי החורף וישחררו לנו את חודשי הקיץ לרחצה. תמיד בחודש יולי הן לקחו לנו את הים וזה החודש שהכי נעים לרחוץ בו לדעתי. השנה נהננו מאוד.

הגיבו כאן לכתבה