חייזריות יפות ומופלאות • חורף בחופי חיפה

ריזוסטומה, פלנקטון וסלפות (צילום: מוטי מנדלסון)

ים כמנהגו נוהג, גם כשממש קר…

בעוד אנו עסוקים במלחמות כואבות, בפוליטיקה ובחיים המתנהלים בקדחתנות, הים כמנהגו נוהג, והשנה, להבדיל משנים קודמות, כמויות המדוזות בחופי ישראל גדולות מהרגיל בעונה זו.

למעשה, מדוזות תמיד היו גם בחורף, אך מכת מדוזות חורפית לרוב לא תתפוס כותרות, פשוט משום שמטבע הדברים, כמעט שלא יהיו מתרחצים בים בעונה זו, פרט לקבוצות השחייה, שגם בהן יעטו המשתתפים חליפות הגנה על גופם. דיווחים על הימצאות מדוזות בחורף יגיעו לרוב מהצועדים על החוף, הרצים, הגולשים והצוללים.

פילוריזה בוגרת וצולל (צילום: מוטי מנדלסון)

תופעות מוזרות

מה הסיבה למספר המדוזות החריג בחורף הזה? התופעה הזו מצטרפת לשורת התופעות המוזרות אותן הזכרנו בכתבות קודמות, כמו דיונונים גדולים במיוחד שהופיעו בחופים שלנו ופליטה עצומה של אצת האספרגופסיס לחופי חיפה.

מבט אל איברי הפילוריזה (צילום: מוטי מנדלסון)

סוף הקיץ

כלל התמונות המופיעות כאן לפניכם (פרט לזו של ריכוזיות הפגרים), צולמו בתקופה שבין סוף הקיץ לתחילת הסתיו, בשטח החוף שבין מרידיאן לטירת כרמל, במרחקים שונים מהחוף (תמונת הרחפן מסמנת את מיקום נחילי המדוזות בעת שצולמה).

פילוריזה צעירה (צילום: מוטי מנדלסון)

בייבי מדוזה

החוטית הנודדת הממררת את חיי הרוחצים מידי שנה, מטילה ביציה בחופי ישראל כבר זמן רב, ובמקומות מסוימים לאורך חופי ישראל אפשר ממש לראות "בייבי-חוטיות" קטנטנות שמשייטות להן במים.

הריזוסטומה וצולל (צילום: מוטי מנדלסון)

הוותיקה שבמדוזות

במשך השנה, החל מחודש מרץ, מתחילה להופיע בחופי ישראל הוותיקה שבמדוזות, בעלת שוליים סגולות, הלא היא הריזוסטומה פולמו. המדוזה הזו אינה צורבת כמו החוטית, השפעתה מורגשת בעיקר על גבי עור רגיש או על במגע עם פצע פתוח. אך שימו לב:

שמרו על העיניים!

חשוב מאוד, וזאת יש להדגיש: יש לשמור על העיניים במפגש עם כל סוגי המדוזות באשר הן!

לאחוז מדוזה ותיקה – ריזוסטומה (צילום: פריאל דיין)

יפה ומופלאה

לצערנו, מספר המדוזות מזן זה קטן לעומת מספר החוטיות, וחבל שכך. בכל קיץ יוצאים חובבי המדוזות לצלול, לצלם וליהנות מיופייה של החיה המופלאה הזו.

ריזוסטומה, פלנקטון וסלפות (צילום: מוטי מנדלסון)

מים מכאיבים

ככלל, צוללים רגילים למפגש עם מדוזות, מובן שאיש אינו מחבב את כאב מגעה, ודאי כשמדובר בריכוז גדול של מדוזות, עד כי המים עצמם הופכים צורבים, אך לרוב יודעים אנשי מקצוע כיצד להתמודד עמו.

שיירי מדוזה – זרועות צייד עדיין פעילות (צילום: מוטי מנדלסון)

צלצלים

התופעה הזו נגרמת מזרועות הציד הארוכות של החוטית, המכוסות באלפי צלצלים זעירים. זרועותיה העדינות של המדוזה נקרעות לעיתים קרובות בכוח גלי הים, אז הן צפות ומשייטות בחלל המים ומכאיבות במגען את העור, פשוט בשל כך שפעולת הצלצלים נמשכת גם כאשר הזרועות מתנתקות מגוף המדוזה. למעשה מדובר בעקיצה, על אף שרבים מכנים זאת "צריבה".

קו זרימה משתנה

בשטח הים של חיפה והקריות, אפשר לראות להקות ענק של מדוזות בעונת הקיץ בקו הזרימה המשתנה שלהן, אותו שותפי ואני נוהגים לתעד מידי שנה. מדוזות חריגות בגודלן ובמינן, מדוזות פולשות וכיו"ב, יש כאלו שנמצאות כרגע בהקפאה, ממתינות לבירור לגביהן מינן ומאפייניהם.

קו זרימת המדוזות – נכון לאותו יום (צילום: מוטי מנדלסון)

פגרי מדוזות

במרחק כזה מהחוף (כמו שנראה בתמונה) אפשר להגיע לצילומים מצוינים כפי שיש בכתבה זו ואף לתמונות מאקרו של המדוזות הקטנות ביותר. בשטחים הקרובים לחוף יהיה קשה בהרבה לצלול ולצלם בחופשיות, שכן מצויים בהם שקעים שרוחבם מספר מטרים ועומקם כמטר או יותר, שם מתרכזים פגרי המדוזות ונוצרת במים באזור בלילת ענק של מדוזות מרוסקות, מחזה מוזר וקצת כואב.

שיירי מדוזות בשקע חולי עמוק יחסית (צילום: מוטי מנדלסון)

דמוי כיס

במפרץ חיפה בחופים שמול הקריות, המצב שונה עקב מבנה המפרץ דמוי הכיס, וכל המדוזות המגיעות לחוף גורמות למפגע רציני במקום. תושבי שורת הבתים הראשונים המקבילים לחוף – טרומן וספיר חוו שנים בהן כמות המדוזות הייתה כה עצומה, עד שהעירייה הפעילה כלים כבדים כדי לסלק את המפגע.

מסרקניות (צילום: מוטי מנדלסון)

עמוס לעייפה

לעומת חופי חיפה, בחופי הקריות כל החתך הרוחבי של שטח הים לאורכו, עמוס במדוזות לעייפה, כך שאין ממש סיכוי לצלם בניחותא.

חוטית ענקית, קוטר הפעמון שלה – מעל מטר (צילום: מוטי מנדלסון)

כישלון חרוץ

האם ניתן לעשות משהו כדי לשפר משמעותית את המצב? התשובה היא בפשטות – לא. נעשו בעבר ניסיונות להציב רשתות שיחסמו את הגעת המדוזות לאזור הרחצה, דבר שנחל כישלון חרוץ. המדוזות נמעכו, זרועותיהן נתלשו, ואתם כבר יכולים לדמיין את התוצאה… הים בקריות הפך לים חומצי וצורב ברמה שלא ניתן היה להיכנס אליו.

שהקיץ יהיה פחות חומצי

כרגע נוכל בעיקר לקוות שהקיץ לא יהיה כמו החורף מבחינת כמויות המדוזות ושהפלא האבולוציוני היפה וחסר האיברים החיוניים הזה, יפסח על חופינו.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. נילי אמר/ה

    איך לא סובלים הצוללנים מקור במים??

  2. מנדלסון מוטי אמר/ה

    שלום נילי.
    התמונות מסוף הקיץ.כך שהמים היו חמים.

הגיבו כאן לכתבה