חיפה, כנס התחדשות עירונית: "איך גורמים לזה לקרות?"

מאות מתושבי העיר הגיעו לכנס התחדשות עירונית במרכז הקונגרסים בחיפה. הכנס נתן תשובות לשאלות הבוערות על ההתחדשות העירונית בחיפה. בין השאר הופיעו יזמים, בעלי חברות בנייה ואנשי תקשורת שניסו לתת את התשובה לשאלת מיליון הדולר: איך להצליח בפרויקט פינוי בינוי או תמ"א 38.

16864355_684283805084592_3122266821019677510_n.jpg

אולם כניסה
לצפייה בסרטון כנס התחדשות עירונית:

לאחר הנאומים נערך בפאנל בהנחייתה של דפנה שחר המתמחה בתחום הנדל"ן. חברי הפאנל ניסו לתת תשובה לשאלה האם יש סיכוי להתחדשות עירונית גם בחיפה ולא רק במרכז הארץ.

001_קהל.jpg

שאלה מהקהל
דפנה.JPG
דפנה שחר
דפנה שחר:על מנת שהפרויקט יצליח כל הצדדים צריכים להיות מרוצים – הדיירים, היזמים וגם השירותים הציבוריים. היזם משקיע כספים ומלווה את הפרויקט. ואם זה לא יהיה כלכלי בשבילו, הפרויקט לא יצליח. מדובר בתחום צעיר, הפרויקט הראשון של התחדשות עירונית שליווינו הוא בן 16 שנה, הרבה אנשים משקיעים מאמצים רבים על מנת למצוא דרכים להוציא פרויקטים כאלה לפועל גם בצפון ובדרום.
רז.JPG
רז מנשה
רז מנשה: מבעלי חברת מבנים, שמשרדיה במרכז הכרמל ציין כי משרדו מתמחה בפינוי בינוי ותמ"א 38. לטענתו אם רוצים לעשות פרויקטים בחיפה גם לא בכרמל על הדיירים להתאגד ולבחור להם וועד.
"השלב הראשון הוא לבחור וועד שינסה לקדם את האינטרסים המשותפים של הדיירים. צריך לקבוע פגישות עם כמה יזמים ולהחליט עם מי הולכים. חשוב מאוד שיהיה ליווי משפטי של עורך דין שמתמחה בפרויקטים דומים. בנוסף, אם יש יזם שמציע לכם הצעה טובה בהרבה משאר היזמים, כדאי להרים גבה, כיוון שכדי שהפרויקט יצליח, היזם עצמו חייב גם הוא להרוויח".

דניאל נמרודי, סמנכ"ל התחדשות עירונית הכשרת הישוב, סיפר שלחברת הכשרת הישוב יש פרויקט חיפאי בנווה דוד. נמרודי טען שבכל פרויקט חשוב שיהיו גם יזם וגם קבלן ולא קבלן שהוא גם יזם. "היזם יכול לסייע לדיירים ולחייב את הקבלן לעמוד בהתחייבויות שלו. אם הקבלן הוא גם יזם, אין מי שיחייב אותו לעמוד בלוחות זמנים".

יוסי.JPG
יוסי כהן
יוסי כהן מנכ"ל נקסט אורבן, ניסה להסביר את סוד ההצלחה של פרויקט פינוי בינוי. "אני מאמין שאין פינוי בינוי שהוא לא כלכלי, אם עושים אותו נכון. אם עובדים לפי תקן 21 שקובע מה התמורה המקסימלית לדייר ומה התמורה המקסימלית ליזם".

16832114_684281488418157_3156924701996884179_n.jpg

מנהלת אתר חי פה נגה כרמי
נגה כרמי: חי פה הוא אתר עצמאי שמטרתו לסייע לתושבים בתהליכים של פינוי בינוי ותמ"א 38

כרמי_נגה.jpg
נגה כרמי
נגה כרמי, מבעלי אתר חי פה, התייחסה לתפקידה של התקשורת בהתחדשות העירונית. "הכוח של התקשורת הוא בכך שכל תושב שיש לו טלפון נייד יכול להיכנס לאתר ולקבל את כל המידע שהוא זקוק לו, על הקבלנים, על הפרויקטים עצמם והמידע מהרשות העירונית. בעזרת המידע הזה התושבים יכולים להתקדם בפרויקטים בהצלחה. היתרון שלי הוא שאני גוף עצמאי, לא הון ושלטון ואני מעבירה את המידע לטובת תושבי העיר. בנוסף, התקשורת מאפשרת להציף נושאים כמו הדרישה של העירייה שיזמים ישקיעו כספים בפיתוח עירוני על מנת לקבל היתרים ואז לא ניתן יותר לטאטא מתחת לשולחן את הדברים".
ואלים.JPG
ואליד חאמיס
וליד ח'מיס הבעלים של חברת נורה יזמות הכרמל: התקשורת, היזמים ותושבי העיר צריכים למחות ביחד כנגד עיריית חיפה, או שלא יהיה יותר פרויקטים בעיר.
"היזמים הם בני ערובה בידי העירייה", אמר בכעס, "אנחנו עשינו פרויקט ברוממה הישנה ברחוב שיש בו שני בתים. היינו זקוקים להיתרים מהעירייה, ולכן העירייה הייתה יכולה לדרוש מאיתנו לעשות מגרש חנייה לא רק לדיירי הבניין. היזם הוא בן ערובה בידי העירייה, כי אם אנחנו מסרבים להשקיע בפיתוח, העירייה לא תאפשר לנו להמשיך את הפרויקט. התוצאה של דרישות העירייה היא שהפרויקט כבר לא רווחי בשבילנו, ואנחנו לא נמשיך לעשות פרויקטים בחיפה".
ירון.JPG
ירון וינוקור
ירון וינוקור: מנהל השיווק מקבוצת אבי רחמים התייחס לבעיות בין הדיירים, שמפריעות לביצוע תמ"אות. "כשעושים פרויקט של תמ"א או פינוי בינוי כל הדיירים מרוויחים. ברור, שאם מוסיפים מעלית לבניין, מי שבקומה שלישית מרוויח יותר ממי שבקומה ראשונה ואותו דבר נכון למקרים של הריסת דירות, שחלקן מאוד מושקעות וחלקן מוזנחות. כל דייר צריך להיות ממוקד בכך שהוא עומד להרוויח, כי אם בודקים מה קורה עם השכנים, הפרויקט לא ייצא לדרך".

לאחר מכן התייחסו הדוברים לתיקון 3א. התיקון עוסק בחישוב זכויות בפרויקט פינוי בינוי. הועלתה וועדות מקומיות לא מעודדות תמ"א 38 כיון שהפרויקטים האלה פטורים מהיטלי השבחה, ולכן לעירייה אין רווח. בנוסף הייתה התייחסות לבנק המלווה, שנותן ערבויות בנקאיות לבעלי הדירות מאפשרות להם להרגיש ביטחון כשהנכס העיקרי שלהם, דירתם, נהרסת והם מחכים לדירה החדשה.

נגה כרמי הדגישה שהלקוחות שלה הם התושבים: "אני משקפת בפני הדיירים באיזה מצב נמצא הפרויקט שלהם ובשביל זה אני נעזרת בקבלנים ובעירייה. המטרה היא גם למען יראו ויראו, כלומר אם יש פרויקט שהצליח והוא מסוקר באתר חי פה אפשר להרים עוד פרויקטים מוצלחים. אם פרויקט נכשל, חשוב שהתושבים ילמדו מכך וידעו מי פוגע באינטרס שלהם".

כנס התחדשות עירונית בערים חיפה והקריות – מידע כנסים – פאנל איך גורמים לזה לקרות

16864327_684286578417648_4252019145967612718_n.jpg

רותם טפירו וסיגל שטרנברג

לא ניתן להגיב