צוות כללית מנע אסון בלידת תינוקת לאם שלא חוסנה כנגד שעלת

אישה בהריון מתקדם נדבקה בשעלת, מהוריה שנדבקו עת שהייתם באנגליה, וזאת כי לא קיבלה את החיסון נגד שעלת המומלץ במהלך השליש השלישי לכל הריון. האישה הוכנסה לבידוד והוחל במתן טיפול, יחד עם ניסיון להשהות את מועד הלידה כדי למנוע העברת המחלה לילוד. לאחר מתן הטיפול בוצע זירוז לידה, ולשמחת כולם הוא לא נדבק בשעלת. *מומחי כללית שבים וממליצים לנשים הרות לדאוג לכיסוי חיסוני נגד שעלת*

פרופ_יוחאי_אדיר.jpg

פרופ’ יוחאי אדיר
למחלקת אף אוזן וגרון של כללית הגיעה אישה שסבלה מהתקפי שיעול קשים. היא סיפרה שבעלה אובחן כחולה שעלת וזאת לאחר שתחילה אובחן כחולה בדלקת ריאות ולאחר נטילה של אנטיביוטיקה חזקה המשיך השיעול להיות כבד עד כדי אובדן הכרה. בדיקה ע”י פרופ’ יוחאי אדיר- מנהל מערך שירות הריאות של כללית בחיפה איששה כי מדובר בשעלת. על כן עם פניתה של האשה מיד התעורר החשד שמדובר בשעלת והוחלט לבצע משטח לשעלת וזה אכן חזר חיובי. בני הזוג שבו מאנגליה וככל הנראה נדבקו בשעלת שם, או במהלך הטיסה.

עם קבלת התוצאה חיובית יצרה האחות האחראית נעמה בן זקן, קשר עם החולה כדי לעדכנה שהבדיקה חיובית ולתאם עמה את הטיפול, יחד עם בירור אם יש פוטנציאל של נדבקים נוספים. התברר שהסכנה להידבקות רבה, שכן זמן קצר קודם לכן, נערכה בבית המשפחה ארוחת ערב חג, בהשתתפות 20 בני משפחה, שכולם היו עלולים להידבק.

בן זקן, הדגישה בפני המטופלת שיש צורך ליידעם ולהמליץ להם לפנות לבדיקה ותחילת טיפול. הסתבר שאמה של המטופלת, בת 94, נדבקה אף היא בשעלת. כאשר הסבירה לצוות המוקד שזימנה לביתה שכנראה שיש לה שעלת, סרבו בתחילה להקשיב לה, בטענה שגויה של צוות מוקד החרום שזו “מחלת ילדים”. אולם, הדאגה העיקרית התעוררה כאשר המטופלת דיווחה לאחות כללית כי בתה נמצאת בשבוע ה- 40 להריונה ולשאלת בן זקן, הסתבר שהבת, שכלל אינה מבוטחת כללית, לא חוסנה כנגד שעלת. לדאבונה, הצוות שליווה אותה במהלך ההיריון בקופת החולים בה היא מבוטחת, לא המליץ בפניה על קבלת החיסון. מצב זה מצער, מדגיש צוות כללית, שכן, יש המלצה מפורשת למתן חיסון זה לנשים הרות, מאחר שמעבר לסיכון לאם, הרי שיילוד הנולד עם שעלת נמצא בסכנת חיים אמתית וספק אם ישרוד את המחלה.

האם הודרכה להנחות את בתה ההרה, לדווח לצוות המטפל על כך שהוריה וסבתה חלו בשעלת. בוצעה לה בדיקה מהירה לאבחון המחלה ולדאבון כולם היא נמצאה חיובית. על כן, ננקטו בבית החולים אמצעי חרום למניעת החמרה נוספת במצב: היא הוכנסה לבידוד והוחל במתן טיפול, יחד עם ניסיון להשהות את מועד הלידה, שיחלוף שלב ההדבקה, כדי למנוע העברת המחלה לילוד. לאחר מתן הטיפול משך 5 ימים, בוצע זירוז לידה. היולדת והילוד נשמרו בבידוד משך כיממה ולשמחת כולם הסתבר שהוא לא נדבק בשעלת.

היולדת מציינת בצער כי חוויה כמו לידה לה חיכתה זמן רב, הפכה לסיוט, רק בגלל שלא היו מודעת לחשיבות שבקבלת חיסון נגד שעלת. במהלך הלידה היא חששה מאוד שמא התינוק יידבק לאחר הלידה, לא נמסר התינוק לידיה, עד שחלף החשש להידבקות – תחושה קשה ביותר.

השיעולים הקשים נמשכים, הן אצל הורי היולדת וסבתא והן אצלה, כי מדובר בתופעה האורכת 3 חודשים, אך עתה, תודות לטיפול הם כבר לא מהווים מקור הדבקה וכבר אין תופעה של התעלפות בעקבות השיעול.

צוות כללית וכן בני המשפחה בקשו להביא לידיעת הציבור את הסיפור, במטרה להעלות מודעות באשר לחשיבות בקבלת החיסון נגד שעלת, בכלל ובוודאי בהריון. בהתאם, צוותי מחלקות הנשים בכללית מקפידים להנחות את הנשים ההרות לקבל את החיסון ופועלים להגברת המודעות וההיענות לחיסון. “כל מי שרוצה להגן על התינוק שלה חייבת להקפיד ולקבל חיסון נגד שעלת לקראת או במהלך ההריון” מוסיפה איריס כרמון, מנהלת הסיעוד בקריית בריאות זבולון.

פרופ’ יוחאי אדיר, מנהל מערך הריאות של כללית בבי”ח כרמל ומרחב חיפה: “שעלת הינה מחלה חיידקית הנגרמת ע”י חיידק מתג גרם שלילי בשםBordetella pertussis. בעבר, לפני שפותח חיסון כנגד שעלת, המחלה היתה נפוצה מאד בתינוקות, עם שיעורי תמותה גבוהים. שעלת הינה מחלה מאד מדבקת, המועברת ע”י פיזור טיפתי בזמן השיעול. זמן הדגירה של המחלה הוא שבוע עד שלושה שבועות. בשלב הראשון מופיעים סימנים הדומים להצטננות רגילה, עם דמעת בולטת ודלקת בלחמיות. מכיוון שבשלב זה בדרך כלל עדיין לא עולה החשד שמדובר בשעלת, יש סיכון גבוה להדבקה. בשבוע השני של המחלה מופיע שיעול יבש אופייני – שיעול התקפי ממושך קשה, שעלול להסתיים בהקאה ואף באירוע של איבוד הכרה. השיעול ההתקפי מופיע גם בשעות הלילה ומוחמר ע”י גירויים שונים. לעיתים, בעיקר בילדים בסיום התקף שיעול קשה מופיעה “שאיפת אוויר רעשנית”, השכיחה יותר בתינוקות וילדים ומכאן השם-WHOOPING COUGH. השיעול פוחת בהדרגה אך עלול להמשך זמן ממושך עד 3 חודשים”.

“הטיפול המקובל בשעלת הוא טיפול אנטיביוטי בתרופה מקבוצת המקרולידים, אם כי טיפול בשלב מאוחר של המחלה לא משפיע על מהלכה אך מפחית את פיזור החיידקים. אנשים שהיו במגע קרוב עם החולה צריכים לקבל טיפול אנטיביוטי מונע . כיום ניתן חיסון נגד שעלת כחלק מחיסוני השגרה לתינוקות. מכיוון שיעילות החיסון יורדת עם השנים מומלץ לתת חיסון דחף כנגד שעלת לפחות פעם אחת בחיים הבוגרים ובעיקר לקראת ובמהלך ההריון”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.