"אם נעצור את העבודה מחיר הלחם יזנק בכל המדינה" • מחאת עובדי 'דגון' בחיפה

בית דגון, רחוב העצמאות (צילום רחפן: מרום בן-אריה)

(חי פה) – עובדי ממגורות 'דגון' מוחים על תנאי ההעסקה הרעים ועל חוסר הביטחון התעסוקתי המתמשך ממנו הם סובלים.


"מבקשים רק את מה שמגיע לנו"

יו"ר ועד עובדי 'דגון', שמעון עמר, מספר לחי פה כי כל מה ש-61 עובדי הממגורה מבקשים, הוא שכר הוגן שישקף את העבודה הקשה והאינטנסיבית אותה הם מבצעים מידי יום, ותנאים הולמים, כפי שמבחינתם מגיעים להם.

"אנחנו עכשיו בסכסוך עבודה, כשההסתדרות הולכת איתנו יד ביד. אני עובד כאן 4 שנים. יש כאן עובדים של 10 ושל 15 שנה. חשוב מאוד להבין באיזו עבודה מדובר. אנחנו עובדים בעבודה פיזית קשה, ועם הרבה מאוד אבק. מגיעות אוניות עם המון אבק ואנחנו, העובדים מתמודדים עם זה".

ממגורות דגון – מבט מבפנים (צילום: מנהל עבודה – יוסי גוזלן)

הממגורה הגדולה ביותר בישראל

"ברור לנו שצריך להכניס את הדגן למדינה", אומר עמר, "זה קריטי, וחשוב לנו מאוד לא לעכב שום פריקה של אף אוניה, כי מדובר בעלות של עשרות אלפי דולרים לכל יום עיכוב. אנחנו באמת עושים פה את המקסימום. צריך להבין שהממגורה שלנו היא הממגורה הגדולה ביותר במדינה. לתומנו חשבנו שבתקופת הקורונה עבדנו בלי סוף, אבל נראה לי שהשנה פרקנו אפילו יותר סחורה".

כל עיכוב בעבודה עלול לייקר את הלחם

כל חיפאי מכיר את המבנה הייחודי הענק שנמצא בעיר התחתית, סמוך לנמל חיפה. ממגורות דגון הוקמו בשנת 1955 על ידי ד"ר ראובן הכט. עבור החיפאים דגון הוא המבנה הגדול שחולפים על פניו בדרך למקום כלשהו בעיר, זה שהמוני ציפורים נמשכות אליו בזכות התבואה המאוחסנת בו ומעטרות אותו דרך קבע. האנשים שזהו מקום העבודה שלהם, מכירים את העבודה הסיזיפית והקשה שמתנהלת בתוכו במשמרות של 8 שעות, שלעתים קרובות נמשכות גם הרבה יותר מזה.

80% מהתבואה של מדינת ישראל עוברים דרך הממגורה והמפעל בחיפה, שנחשב מפעל חיוני, כשכל עיכוב משמעותי בעבודה, עלול להביא לעליית מחירי הלחם במדינה כולה.

העובדים מפגינים על רקע הממגורות (צילום: מאיר סוויסה)

עובדים עוזבים – ולא מגיעים חדשים

"אנחנו עובדים עם כוח אדם מצומצם. אנשים פרשו ולא נכנסו חדשים, גם אם מגיע מישהו חדש, לוקח הרבה זמן ללמד את העבודה. אנחנו הממגורה הכי גדולה, קשה מאוד למצוא מישהו מנוסה שיתחיל לעבוד אצלנו".

"מצלמות שמשקיפות עלינו בעבודה ובמנוחה"

"אנחנו 61 עובדים, עד חודש אפריל 2019 היה לנו המעסיק הקודם (דגון). באפריל 2019 יצא מכרז ודגון לא רצה לחתום על הסכם שכר איתנו, כי הם ידעו שעומד להיות מעסיק חדש. ברגע שגדות הפכו להיות המעסיק שלנו, עשינו איתם הסכם מעבר (הסכם זמני) לחצי שנה. סיכמנו איתם שעד חודש יולי אנחנו צריכים לחתום על הסכם. יום קודם הם הודיעו שהם לא יכולים לחתום איתנו על הסכם, ואם זה לא מספיק, הם התחילו להביא לנו עובדי קבלן ולשים מצלמות שמשקיפות על העובדים בזמן העבודה ובזמן מנוחה".

עיריית טירת כרמל – רחב
"הממגורה קורסת" (צילום: מאיר סוויסה)

"מבקשים זכויות מינימליות"

"אנחנו בסכסוך עבודה פתוח. אנחנו אחראים ולא רוצים לעצור את הממגורה, אנחנו לא ועד כוחני. מצד שני, אנחנו רוצים לקבל את הזכויות המינימליות שמגיעות לנו. יש לנו עובדים בדור ג', שמרוויחים שכר נמוך מאוד. אנחנו רוצים משהו מכבד לכלל העובדים פה, מה שאנחנו דורשים זה ממש לא בשמיים, אנחנו לא מחפשים להקשות, פשוט להרוויח שכר שמשקף את העבודה הקשה שלנו".

בית דגון, רחוב העצמאות (צילום רחפן: מרום בן-אריה)

עומס על העובדים שנשארים

"ברגע האחרון השאירו אותנו תלויים ולא הסכימו לחתום איתנו על הסכם עבודה, אנחנו בלי ביטחון. שלשום עובד ותיק הודיע שהוא עוזב, עובד שהיה איתנו 15 שנה. הוא גם היה אמור להתחיל להכשיר עובד חדש, כך שהעזיבה שלו גרמה לנו הפסד כפול. אנחנו נכנסים לגירעון של עובדים, והעבודה נופלת על העובדים שנשארים, וזו עבודה מאוד קשה".

"מנצלים את זה שאכפת לנו"

"יש כאן עובדים של הרבה שנים, עם משפחות, שרוצים להתפרנס ושאכפת להם מהמגורה, ואנשים מנצלים את זה. צריך להבין שמי שעובד כאן, זה מה שהוא יודע לעשות, אין לו מקום עבודה אחר ללכת אליו".

נכון לעכשיו חברת 'גדות' מנהלת את הממגורות. בהמשך חברת נמלי ישראל אמורה להוציא מכרז חדש, אך עד שזה יקרה לא יוכל להיחתם הסכם עבודה שיאפשר לעובדים לקבל את התנאים שהם דורשים. מבחינתם, אחרי כל כך הרבה זמן ללא הסכם וללא תנאים מינימליים, הם לא מוכנים לחכות יותר.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. אבי אמר/ה

  לדעתי אתם צודקים ואסור לכם לוותר,ברגע שצימצמו את כוח האדם שלכם אז ברור שעומס גדול נופל עליכם וברור מאליו שהם צריכים לתגמל אותכם על זה .

 2. צ אמר/ה

  מגיע לכם שכר הוגן ותנאים טובים..אתם עושים עבודה חשובה..הבעייה שהיא שהמדינה הזאת מבינים רק כוח..למי שיש כוח..מעלים את המשכורת..חרה של גישה לבני אדם לעובדים ולאזרחים..אם הייתם מייצרים חשמל..מייד היו מעלים לכם שכר…לא יודעים להעריך..לא מורים לא שוטרים ועוד ועוד…

 3. חיפאי אלי אמר/ה

  אם תנאי הבטיחות ירודים בעובדה אז הייתי מצפה שיבקשו להוסיף עוד אמצעי בטיחות, ולא כסף למשכורת.. אבל ברור לכולם מדוע הם עושים את זה, סחיטה.

 4. דוד אמר/ה

  צריך לפרק את ההסתדרות. כל ההגבלות האלה והרגלוציות זה מה שמונע מאיתנו להתקדם. עובד צריך לדעת, אם הוא עושה בעיות מביאים אלף במקומו ולכן הוא צריך להביא את העבודה הכי איכותית שהוא יכול לתת, מה שיגרום לעבודה של כל המשק להיות איכותית ומתקדמת ובמקום לשלם משכורות לעובדים שלא אפקטיביים, הכסף האמיתי יגיע לעובדים הטובים.

 5. הציוני אמר/ה

  לצערי מנשבות רוחות ריות בארץ הקודש ותיסמונת "האח הגדול" שמשקיף ובולש אחר עובדים טובים ונאמנים אך ורק בשל מדיניות חולנית הגובלת במחלת נפש קשהנובלתי מטופלת! לגרום להרעת תנאים ומאיך לרשת במצלמות בשח חשדות חששות שעובדים מרמים / לא עובדים מתחמנים…. זה מזכיר לי את הטרנד המפגר שמתרגש אצלי בעבודה בשל "בוס ובוסיי הבוס" שחיים 24/7 את עולם השקרים. ב"ה יקרסו ויתרסקו גם אלה וגם אלה!

 6. יניב תוכמה אמר/ה

  אתם צודקים במאבק שלכם על הזכויות הבסיסיות שלפרנס משפחה בכבוד עם משכורות ראויות ולא עלובות כמי שקיום כעט יש נטישה של עובדים שפשוט לא יכלו לשרוד את השכר הלא מוצדק הזה יצד עם יוקר המחייה בסוף חני וגדות יבינו רק בדרך הקשה להוריד את השלטר ולהוציא את הפורקים ולשבות רק כך הם יבינו את עוצמת הכח של העובדים רק כך הם יבינו את הערך של העובדים שעובדים עבודה סיזיפית קשה ממש קשה זה המונח הראוי לעבודה הזאת מגיע לכל עובד ועובד את הכבוד הראוי לו שיגיע הביתה אחרי יום עבודה עם ראש מורם לדעת שהמשכורת לפחות מנחמת אותו ושהו יוכל לפרנס בכבוד את משפחתו בהצלחה אחים יקרים אוהב אותכם ומחזק אותכם בהצלחה

הגיבו כאן לכתבה