חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

יוצאים לדרך: הסרת האסבסט בתיכון ליאו באק בחיפה החלה • א' 15/5/22

לאחר שנים של דיונים, חיפוש תקציב וויכוחים אינסופיים, היום (א' 15/5/22) החלה העבודה להסרת האסבסט מגג בית הספר התיכון ליאו באק בחיפה.

עוד בשנת 2011 נקבע עפ"י חוק, כי יש להסיר בתוך עשור את האסבסט ממבני ציבור בישראל. בליאו באק ביקשו להוציא לפועל את ביצוע העבודה, אך אחד החסמים שעמד בדרכם היה השגת התקציב הנדרש לביצוע הפרויקט. בסופו של דבר, לא בקלות, נמצא התקציב המיוחל.

תחילה ייאטם המבנה

בשלב הראשון של השיפוץ נערכים להסרת האסבסט, ללא מגע עמו. מבנה בית הספר יאטם, על מנת שניתן יהיה להסיר את האסבסט. על פי התכנון, השלב הזה עתיד לארוך 5 שבועות. רק לאחר מכן תחל הסרת האסבסט עצמו, שבזכות האיטום אמורה להימנע התפזרותו באוויר, דבר שהיה עלול כמובן, לסכן את התלמידים, המורים, השכנים והשוהים בסביבת המבנה. פירוק הגג והניקיון שאחריו עתיד להימשך חודשיים, כשהכוונה היא כי בתחילת חודש ספטמבר תסתיים העבודה עד תום, כך שהאסבסט הוסר לחלוטין.

תכנית העבודה להסרת האסבסט בבית הספר ליאו-באק (הדמיה באדיבות המשרד להגנת הסביבה)
תכנית העבודה להסרת האסבסט בבית הספר ליאו-באק (הדמיה באדיבות המשרד להגנת הסביבה)

ההורים חלוקים

יש לציין, שההורים לתלמידים בבית הספר ליאו באק נחלקים לשניים: ישנם הורים שנותנים אמון גמור בהנהלת בית הספר, עוקבים אחרי התוכניות וסומכים על מבצעי התהליך, ולעומתם, ישנם הורים שמביעים יותר חששות, בודקים כל פרט ולומדים את הנושא בנפרד מהמידע שמועבר להם מהגורמים האמונים עליו. חלק מההורים שואלים שאלות היורדות לרזולוציות הכי קטנות לגבי התהליך ונראה כי הם מתקשים להירגע.

הורי בית הספר משוחחים ביניהם בקבוצת טלגרם, בה הם מעלים שאלות ודנים בנושא. אחד ההורים למשל, שאל מה יקרה אם חלילה אחד הילדים של היום, יחלה בסרטן בגיל 40. לטענתו איש אינו יכול לנבא את השפעת החשיפה לאסבסט, ואם פגיעה בבריאות היא מיידית או עתידית, כפי שקרה עם הצוללנים בקישון, שכל אחד מאלה שחלו בסרטן, חלה בזמן אחר.

הורים רבים זועמים על כך שלפני כשנתיים נעשה בבית הספר ניסיון (פיילוט) להסרת חלק קטן מאוד של האסבסט, על מנת לקבל מושג ראשוני לגבי המצב והתהליך הנדרש. ההורים כועסים על כך שלא עודכנו לגבי המקרה. חלקם חוששים שאולי גם אז נשקפה סכנה לבריאות הילדים, וטוענים כי אין זה הוגן שלא עדכנו אותם אז.

"לא רוצה להשבית שמחות"

הורים אחרים מפקפקים בכך שיהיה ניתן לשוב ללימודים בשנת הלימודים הבאה. "אני לא רוצה להיות משביתת שמחות", אמרה אחת האימהות, "אבל לדעתי אין סיכוי שאי פעם נחזור לבית הספר. אני אומרת את זה לבעלי והוא אומר שזה שטויות. היה תהליך כזה של הסרת אסבסט גם באיזו ספריה, ואז הוחלט שאי אפשר לחזור למבנה הזה ובנו מבנה אחר. מישהו לוקח בחשבון אפשרות כזו, שאי אפשר יהיה לחזור לביה"ס בכלל? הבת שלי בכיתה י', מה יקרה אם בשנה הבאה יגלו שמבנה בית הספר לא מאפשר חזרה? ניסיתי להציף את זה מול ההנהלה, אבל לא קיבלתי תשובות. מדובר פה על הבריאות של הבת שלי, לא מעניין אותי אם חושבים שאני נודניקית או שאני מגזימה. בעיניי זו סכנה נוראית ואני מאוד חוששת ממה שיקרה. אני חושבת שזו טעות להתכונן רק לתסריט האופטימי ביותר. חייבים לחשוב על מה יקרה אם בשנת הלימודים הבאה אי אפשר יהיה לחזור לבית הספר".

חטיבת הנעורים ליאו באק (צילום: מיכל ירון)

משוחחים בטלגרם

חלק מהורי התיכון תוהים כיצד ייתכן שהורי חטיבת הביניים מוכנים שילדיהם יעברו בחלק מהשיעורים ללימודים בזום. אחד ההורים אמר: "אני מסתכל על ההורים לילדים בחטיבת הביניים, שמפנים לילדי התיכון את מבנה בית הספר ולא אומרים מילה. אני לא הייתי מוכן לקבל את זה במקומם. הרי היום כבר ידוע שהלמידה בזום היא הרבה פחות מוצלחת, הילדים לומדים הרבה פחות, נכנסים הרבה פחות לשיעורים… כל הכבוד להם שהם מוכנים לקבל את זה".

כזכור, גם השכנים הגרים סמוך לבית הספר הביעו את חששם מהתהליך. להם הוסבר כי כיוון שהשיפוץ נעשה כשהמבנה אטום, לא נשקפת כל סכנה לדיירי רחוב אדמונד פלג הסמוך. יחד עם זאת, גן העירייה באדמונד פלג פונה מהילדים ליתר ביטחון ולבקשת ההורים לילדי הגן.

גן דפנה – סמוך לביה"ס ליאו באק (צילום: חי פה בשטח)

שיתוף ההורים והשכנים

לפני שבועיים התקיים מפגש שיתוף ציבור בזום ע"י המשרד לאיכות הסביבה, העירייה והנהלת ליאו באק, עם הורי בית הספר ותושבי הרחובות הסמוכים לבית הספר. במפגש ראש אגף אסבסט ורישום כימיקלים במשרד להגנת הסביבה, רעות רבי, הציגה בפני המשתתפים את תוכנית השיפוץ, הבוחנת את הנושא משלל אספקטים. אחד הנושאים שעלו והיו משמעותיים עבור ההורים ועוררו שאלות רבות, היה המועד בו ניתן יהיה לשוב וללמוד בבית הספר, ומה יהיו הקריטריונים לכך. להורים הוסבר כי יבוצעו בדיקות מרובות עם סיום העבודה, כדי לוודא את בטיחות השהיה במבנה, רק לאחר שיהיה ברור מעל לכל ספק כי אין כל סיכון לשוב אליו (כשתוצאת בדיקת האסבסט תהיה 0) יחזרו התלמידים ללמוד בבית הספר.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

8 תגובות

 1. איך מתחברים לקבוצת הטלגרם של ההורים?
  אני ממש מוטרדת..
  נשמע שיש שם מידע שונה לגמרי ממה שמופץ על ידי הנהלת בית הספר

  • חבל על הזמן שלך, תאמיני לי שלא חסרה לך עכשיו עוד קבוצה של הורים היסטריים וחופרים. הסאגה הזו של הסרת האסבסט נמשכת כבר שנים והפכה לפארסה בעיקר בגלל קבוצה קטנה של הורים פרנואידיים שהחליטו לשגע את כל המערכת ובינתיים הילדים ממשיכים ללכת כל יום לבי"ס כשהאסבסט תלוי מעל לראשיהם. צריך לתת לפרויקט פינוי האסבסט לצאת לדרך סוף סוף וכפי שאמר אופק – שהחיינו!

 2. שקיפות ?
  חחחחח
  הנהלת בית הספר הסתירה שנים מההורים חוות דעת מקצועית שניתנה על ידי המומחה המוביל בארץ. ד"ר דויד דיזנהויז. לפי חוות הדעת הזו בית הספר יהיה מזוהם לאחר פעולת ה"הסרה"

 3. המקום הזה יהיה מזוהם לעולם. לא סתם המשרד להגנת הסביבה מסרב לרשום בהיתר העבודה דרישה ל 0 סיבים. בהיתר מובטחת רמת "ניקיון" של 1000 סיבי אסבסט למ"ק ! איזה הורה אחראי יחזיר את הילד שלו לשם ? הזוי מנכ"ל לאובק חי בסרט.

 4. הנהלת המוסד הזה פועלת בצורה חובבנית . לצערי אין שם מנהיגות אמתית , המנהל עסוק בקבלות שבת .
  נוח להם מאוד להטיל את האחריות על העירייה , אבל הילדים שלנו לא לומדים בבי"ס עירוני והנהלת ביה"ס היא ורק היא אחראית לבריאותם. אני מאוד מודאגת מהמצב ומההתנהלות במקום !

 5. סוף סוף! הגיע הזמן שיוסר האסבסט ושנוכל לשלוח את ילדינו לביה"ס בשקט ובידיעה שהם לא נחשפים לחומר הרעיל ושבריאותם לא בסכנה. תודה לכל הצדדים המעורבים על השקיפות המלאה כפי שבאו לידי ביטוי באינספור שיחות זום בהן נענו כל השאלות וניתנה אפשרות לכל הורה להציג שאלות ולהביע את חששותיו. יש על מי לסמוך!

  • שקיפות? איזו שקיפות? סגרו לאנשים את המיקרופונים ואת הצאט. לא נתנו לשאול שאלות. מציע לקרוא את המכתב החריף של וועד ההורים למנכ"ל ולדירקטוריון לאובק. לא סתם המנכ"ל מתחבא מאחורי העירייה

  • נראה שאתה נציג בית הספר בתחפושת או שמישהו שילם לך כדי לכתוב את התגובה ההזויה הזו !
   0 שקיפות , 0 מקצועיות , 0 אחריות

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...