אסבסט בליאו באק: לקראת תחילת העבודות – הורים ותושבים עודכנו בשלבי התהליך

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

הסרת האסבסט בליאו באק תחל בקיץ • אמש (א') התקיים שיתוף ציבור בנושא

העירייה, בית הספר ליאו באק והמשרד להגנת הסביבה ערכו אמש א' 1/5/22 בשעות הערב מפגש זום עם הורי התלמידים, כדי לעדכנם לגבי שיפוץ הסרת האסבסט בבית הספר, שעתיד לצאת לדרך בתחילת חודש יולי.

ההורים עודכנו בכך שהעבודה תתבצע באופן מוקפד ומבוקר ועפ"י התנאים המחמירים והבטוחים ביותר, כך שלא יגרם כל נזק לתלמידים, לעובדים ולתושבים הגרים בסמוך.

ערן ברסלר מנהל חטיבת הביניים ליאו באק (צילום: עפר)

מקום לשאלות

מנהל חטיבת הביניים ערן ברסלר פתח ואמר כי ראשית כל אחד מהדוברים ישא את דבריו ולאחר מכן יוכלו ההורים להפנות אליהם שאלות.

מנכ"ל ליאו באק אופק מאיר אמר שביה"ס דואג כי בריאותם של התלמידים והעובדים תישמר לאורך כל הדרך ומטרתו של המפגש היא לתת מענה לכל שאלות ההורים.

יש לציין שגם התושבים המתגוררים בסמוך לבית הספר, הביעו את חששם הרב מהסרת האסבסט והדגישו כי לתחושתם הורי התלמידים זכו לקבל מידע ועדכונים מבית הספר, אך איש לא דאג לספק להם תשובות.

מתוך המצגת של המשרד לאיכות הסביבה: בעלי המקצוע בהסרת האסבסט

החיץ לא מספיק

נציגת המשרד לאיכות הסביבה הסבירה באמצעות מצגת בת כ-20 דקות על תהליך פינוי האסבסט הפריך. המצגת התחילה בסקירה היסטורית. בשנות ה-60 הוקם המבנה של חטיבת הביניים ובתקרה שלו שמו אסבסט. במהלך שנות ה-80 התחילו להבין בעולם ובארץ שהאסבסט מסוכן לצד התועלות שלו. בשנות ה-2000 נעשה פרויקט של המשרד לאיכות הסביבה שבו נוצר חיץ שהחזיק מעליו את האסבסט. לאחר מכן התגבשה ההבנה כי יש צורך בפעולות נוספות ואף נכנס חוק שקובע את האופן שבו צריך להתנהל עם אסבסט.

אסבסט והחוק

החוק עבר בחודש אוגוסט 2011 ונקבע בו שמבני ציבור שיש בהם אסבסט, יוסרו תוך 10 שנים, כלומר עד אוגוסט 2021. לאורך השנים היה ויכוח מה מסוכן יותר – הסרת האסבסט עצמה או השארתו תוך לקיחת סיכון שהחומר ייפגע מסיבה כלשהי ויתפרק. המשרד לאיכות הסביבה מאמין שהסיכון המינימלי הוא כשמסירים את האסבסט באופן מבוקר.

מהמצגת עולה שעל הפרויקט יהיו אמונים 4 מפקחים שיהיו אחראים על תהליך הסרת האסבסט. כן תהיה מעבדה שתבדוק את רמת האסבסט לאורך כל הדרך. למרחקים מהמבנה יש משמעות, אבל חשוב להבין שהעבודה נעשית בחלל אטום. האסבסט הוא בתוך מבנה החטיבה העליונה במקום שאין בו חלונות, דבר שמפחית משמעותית את הסיכון.

כשמדובר על המרחקים מבית הספר, מדובר על מי שגר ברחוב הסמוך – רחוב אדמונד פלג. לגבי מי שגר צמוד לבית הספר ברחוב אדמונד פלג ורצה לדעת האם לסגור את החלון או אולי להתפנות, התשובה היתה כי אין צורך בכך כיוון שהסרת האסבסט נעשית בתוך חלל אטום.

אסבסט – מתוך המצגת – שיתוף ציבור | המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה

דבר נוסף שהתברר במהלך המצגת, הוא שכל האוויר שישתחרר במהלך הטיפול באסבסט, ירוכז לגג המבנה וישוחרר שם. הפעילות תעשה בעורף המבנה ולכן הסיכון לתושבים מסביב קטן. בסופו של דבר חייבים לשחרר את האוויר, אבל האוויר לא משתחרר בצורה לא מבוקרת, אלא רק בנקודה אחת ממנה הפועלים משחררים את האוויר.

אסבסט – מתוך המצגת – שיתוף ציבור | המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה

בנוסף, בית הספר ליאו באק קיבל את ההחלטה לפנות את מבנה בית הספר בגלל ניהול סיכונים, אך אין דרישה על פי ההיתר, לפנות את המוסד החינוכי. המשמעות היא שבית הספר ליאו באק היה יכול להמשיך בלימודים כרגיל במבנה בית הספר התיכון לצד השיפוץ, ולא היה קורה שום נזק לילדים ולעובדים. בית הספר ליאו באק קיבל החלטה להחמיר ולפנות את המבנה, על אף שאין חובה לעשות זאת.

הסרת האסבסט נעשית במספר שלבים בהנחיית המפקח. המטרה היא שלא יברחו סיבים לאוויר. לאחר הסרת האסבסט יתבצעו שלבים רבים של בדיקות.

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן שטיינברג, חברת מועצה ויו"ר איגוד ערים

שרית גולן שטיינברג, יו"ר איגוד ערים וחברת המועצה:
"אנחנו לא בנינו את התכנית כדי שנוכל לבוא ממקום אובייקטיבי. המטרה שלי היא שנוכל לבדוק בצורה ביקורתית את התהליך וכך גם נפקח עליו בלב שלם. הייתי בקשר עם רבים מהשכונה והתהליך הוא באמת מטריד ומפחיד. אני מבינה את הפחד של ההורים והשכנים. הגוף שלנו הוא גוף שנותן שירות לאוכלוסייה. מעבר למה שהמפקחים יעשו עם סיום הסרת האסבסט, אנחנו נעשה תוספת דיגומים עם נקודות ביקורת נוספות שאנחנו נוסיף. רבים שאלו אותי האם יש לסגור חלונות והאם יש צורך לפנות את הבתים, ואין שום צורך. בשלב הסיום נבצע דיגומים נוספים מטעמנו. כולם מוזמנים לפנות לאיגוד עם כל חשש שיש להם. עדכנו אותנו על כל דבר שקורה במהלך התהליך וגם בסופו. התהליך הזה מחייב שקיפות מלאה. שקיפות זה גם לאפשר שאילת שאלות ומתן תשובות".

"האם איננו מסתכנים?"

השאלה הראשונה התייחסה ללוחות הזמנים. ההורים מבקשים לדעת מתי העבודות יחלו. בתאריך 15/05/22 הילדים עוזבים את בית הספר, אז יתקיימו עבודות הכנה שיערכו 7 שבועות ובתחילת יולי יחלו עבודות ההסרה, שיארכו 3 שבועות, לאחריהם יחלו דיגומים.

אחת מתושבות השכונה שגרה ברחוב אדמונד פלג הסמוך, שאלה איך היא יכולה לדעת שאין סיכון ברחוב. המפקח אמר שהוא בונה תא ביטחון סביב חלל אטום ורק בו תהיה הסרה של האסבסט. בנוסף, אוטמים את כל בית הספר, כך שאין שום סיכון ברחוב כי הסרת האסבסט נעשית בחלל.

רמה 0

ההורים שאלו על הפיילוט שנעשה לקראת ביצוע העבודה. המפקח הסביר שלקח זמן בפיילוט להגיע לרמת סיבים 0. "לקחנו בדיקות, שנשלחו לאוניברסיטת באר שבע על מנת לראות שאין בכלל סיבים בתקרה. כשהגענו לרמה 0 שחררנו את המבנה".

רמה 0 משמעותה שלא נמצאו כל סיבי אסבסט באוויר וניתן לחזור ולהשתמש בחללים.

שאלה נוספת ששאל אחד ההורים, היא האם יש סכנה למי השתייה בגלל הסרת האסבסט. יורם המפקח טען שאין שום סיבה לחשיפה במי השתייה ואין כל דאגה בנושא זה.

מספר הורים שאלו שאלות לגבי הסיבים והוסבר להם כי ישנו תקן ברור ואחיד שיישמר לאורך התהליך כולו. המפקח הבטיח כי יעשה תהליך נוסף על מנת להגיע לרמה הרצויה – 0.

"אם נמצא כי המקום לא נקי – ננקה שוב עד שנגיע ל-0", הבטיח המפקח. "בסיום ההסרה נשלח דוגמאות לבדיקה. עד שלא נגיע לרמה 0 בתקרה לא נמשיך הלאה. אנחנו נמסור את המבנה לאכלוס רק כשנגיע לניקיון מוחלט. מה שאני רואה לנגד עיני זה לא תאריך יעד סופי. אתן אישור רק כשהבדיקות יגיעו ל-0 בבית הספר ולא קודם לכן".


הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. ליאת אמר/ה

  לא קיבלנו את כל התשובות. היו המון סתירות. הקבלן מתחייב ל 0 סיבים אך למשרד הבריאות נח גם עם מעל 600. מי יקח אחריות על הראות של הילדים שלנו שרוצים שיחזרו בספטמבר והנזקים ארוכי הטווח שיגרמו.

 2. הורים שנמאס להם אמר/ה

  סוף סוף הגענו לתחילת עבודות פינוי האסבסט! אני מודה בשם ההורים לעירית חיפה,המשרד לאיכות הסביבה ובי"ס ליאו בק על מפגש זום רציני ומעמיק שנסך בנו ההורים בטחון לקראת שנת לימודים חדשה בה נוכל לשלוח את ילדינו סוף סוף לביה"ס בלי לדאוג. כל השאלות נענו ואין לנו ספק שהפרויט יתבצע בצורה מקצועית ובהקפדה יתרה על בטיחות. נותר לנו רק לחזור על ברכת הרב אופק מאיר בסוף המפגש – שהחיינו!

 3. להציל את ליאו בק אמר/ה

  הבעיה בליאו בק זה ניהול מחפיר שמחסל בית ספר איכותי שהיה גאוות חיפה.
  סגירת הבריכה וסגירת המתנ"ס הם חרפה מוחלטת וכשלון ערכי מוסרי וחינוכי של ההנהלה הנוכחית.
  מה שנבנה במשך עשרות שנים ויצר קהילה משגשגת ונהירת משפחות לשכונות סביב בית הספר הפך להרס חינוכי.
  השם של ליאו בק הולך ודועך!!
  האסבסט נמצא בהנהלה

 4. מיכאל אמר/ה

  אם מספר מפקחים שניקבע אזי כול יום יהיה שם מפקח .
  פיזור האויר עם נשורת אסבסט מאוד מסוכנת ובעצם נישארת
  בשטח ומתפזרת עם הרוח לריאות של האנשים .
  את הנשורת צריך לכוון לדודי מים שירוקנו היכן שיוטמן האסבסט .
  וממש לא לאויר .
  מי שיטפל בפרוק צריך חליפה אטטמה עם בלון חמצן .

הגיבו כאן לכתבה